گوشی‌ های هوشمند در طول سال‌ ها پیشرفت زیادی کرده‌اند، اما هنوز هم فقط در حدود یک روز شارژ میدهند. این بدان معناست که اکثر ما تمام شب هنگام خواب باتری را شارژ می کنیم. در این مقاله به خوب یا بد بودن شارژ کردن گوشی در شب و اثر آن روی باتری گوشی می پردازیم.

مقاله مرتبط: چگونه شارژ تطبیقی باعث صرفه جویی در باتری اندروید شما می شود؟

برخلاف آنچه ممکن است فکر کنید، فناوری باتری در واقع تا حدودی بهبود یافته است. مشکل این است که تلفن‌ها اکنون می‌توانند کارهای بیشتری انجام دهند، به این معنی که به قدرت بیشتری نیاز دارند. اگرچه باتری‌ های بزرگ‌ تر و بهتری روانه بازار شده اند اما هنوز هم باید روزانه شارژ شوند.

آیا شارژ کردن گوشی در شب خوب است؟

چیزی که این وضعیت را پیچیده می کند این است که اطلاعات متناقض زیادی در رابطه با شارژ کردن گوشی در شب وجود دارد. شاید شنیده باشید که شارژ کردن گوشی در شب برای باتری گوشی مضرر است. شاید هم از مزایای اینکار شنیده باشید.

بخشی از این سردرگمی به دلیل پیشرفت در فناوری باتری است. چیزهایی که در یک زمان درست بودند، دیگر درست نیستند. این مورد یک بخش طبیعی از یادگیری بیشتر در مورد نحوه کار کردن وسایل مرتبط با فناوری است. پس در حال حاضر چه باید کنبم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا مزایا و مضرات شارژ کردن گوشی در شب را بررسی کنیم.

شارژ کردن گوشی در شب

داستان شارژ کردن گوشی در شب نیز شبیه به موضوعات دیگری است که در مورد نحوه استفاده «درست» از ابزارهای الکترونیک گفته می شود. در بیشتر موارد، دستگاه به گونه ای طراحی شده اند که هر چیزی که نگران آن هستید را به خوبی مدیریت می کنند. به عنوان مثال، شما مجبور نیستید برنامه‌های گوشی خود را در سیستم عامل اندروید ببندید، این برنامه برای انجام چند وظیفه‌ ای برای شما طراحی شده است.

گوشی‌ های هوشمند با محافظ‌ هایی طراحی شده‌اند تا باتری و سایر اجزای داخل آن را ایمن نگه دارند. یکی از مواردی که می تواند به تلفن ها آسیب برساند داغ شدن بیش از حد گوشی است، که نگرانی زیادی برای شارژ کردن گوشی در شب ایجاد می کند.

چرخه مرگ: چرخه ۹۹% تا ۱۰۰% شارژ باتری

اکثر تلفن ها زمانی که برای اولین بار آنها را به شارژر وصل می کنید یا روی شارژر بی سیم قرار می دهید، سریع شارژ می شوند. در واقع در ابتدای کارکرد یک باتری روی گوشی، برای شارژ آن لازم نیست مدت زیادی صبر کنید. با این حال، پس از مدتی، سرعت شارژ کاهش می یابد و زمانی که شارژ گوشی به ۱۰۰٪ برسد، به طور کامل شارژ شدن آن متوقف می شود.

البته از آنجایی که شارژ آن ۱۰۰ درصد متوقف می شود، باتری به آرامی تخلیه می شود. هنگامی که دوباره به ۹۹٪ کاهش می یابد، مقدار بسیار کمی از برق مصرف می کند تا به ۱۰۰٪ برگردد. این چرخه تا زمانی که آن را از برق بکشید، تکرار می شود. باتری گوشی هیچوقت بیش از حد شارژ نمی شود، اما تقریباً دائما در حال شارژ است.

حفاظت پیشرفته از باتری گوشی

شارژ بهینه یا شارژ تطبیقی برای کاهش تحلیل رفتن باتری گوشی
شارژ بهینه یا شارژ تطبیقی باتری گوشی

شاید شنیده باشید که شارژ باتری بین ۲۰ تا ۸۰ درصد بهترین بازه برای شارژ است. اپل و برخی از تولیدکنندگان اندروید ویژگی های مختلفی را برای نگه داشتن گوشی شما در آن محدوده تا حد امکان معرفی کرده اند.

با شروع iOS 13، آیفون‌ ها دارای ویژگی «شارژ باتری بهینه» شدند. در صورت فعال بودن این ویژگی، گوشی در حال شارژ در شی، روی مقداری حدود ۸۰ درصد شارژ باقی می ماند. الگوریتم گوشی آیفون یاد می گیرد که شما معمولاً چه ساعتی از خواب بیدار می شوید و قبل از آن ساعت، دستگاه را به صورت کامل شارژ می کند. در این صورت روز خود را با گوشی ۱۰۰٪ شارژ شروع می کنید، و گوشی شنا در طول شب بین بازه ۱۰۰% تا ۹۹٪ شارژ در تمام طول شب شارژ و دشارژ نمی شود.

برخی از دستگاه های اندروید اساساً همین ویژگی را دارند. OnePlus این ویژگی را “شارژ بهینه” می نامد. گوشی های پیکسل Google دارای «شارژ تطبیقی» هستند. دستگاه‌ های گلکسی سامسونگ قدمی فراتر گذاشته‌ا ند و به شما این امکان را می‌ دهند تا باتری را همیشه روی ۸۵ درصد شارژ کنید.

در صورت شارژ کردن گوشی در شب، اگر این ویژگی ها روی گوشی شما وجود دارد، بهتر این است که این ویژگی های محافطتی را فعال کنید. این ویژگی ها باعث می شوند تا شارژ کردن گوشی در شب مشکل کمتری برای باتری ایجاد کند.

چه کارهایی برای باتری گوشی “بد” محسوب می شود؟

با وجود محافظ‌ های باتری، باتری گوشی به راحتی آسیب نمی بیند . با این حال، باتری ها به مرور زمان تحلیل می روند و هیچ کس نمی تواند به طور کامل از این مساله جلوگیری کند. فقط این مهم است که چقدر روند تحلیل رفتن باتری گوشی را کند کنیم.

چرخه های شارژ چیزی است که بر طول عمر باتری شما تأثیر می گذارد. باتری گوشی هر چه چرخه های شارژ بیشتری را پشت سر بگذارد، باتری بیشتر تحلیل می رود. به همین دلیل است که بهتر است گوشی خود را تا حد امکان بین ۲۰ تا ۸۰ درصد شارژ نگه دارید.

اینجاست که شارژ کردن گوشی در شب می تواند روند تخریب باتری را تسریع بخشد. شارژ و دشارژ باتری در بازه ۹۹ تا ۱۰۰ درصد برای چندین ساعت شبیه روشن و خاموش کردن مکرر یک چراغ است. در واقع این کار باعث منفجر شدن لامپ نمی شود، اما برای لامپ نیز خوب نیست.

این سوالی است که ما باید در مورد شارژ کردن گوشی در شب باتری ها از خود بپرسیم. دقیقاً چه چیزی برای باتری “بد” است؟ آیا تلفن شما بیش از حد گرم می شود و آتش می گیرد؟ خیر، برای جلوگیری از این امر ویژگی هایی تعبیه شده است (به شرطی که از تجهیزات صحیح استفاده کنید). اما  آیا عمر باتری کاهش می یابد؟ بله، اما ممکن است برای شما قابل توجه نباشد.

شارژ کردن گوشی در شب بدون آسیب به باتری

شارژ کردن گوشی در شب بدون آسیب به باتری

کارهایی وجود دارد که می توانید برای شارژ کردن گوشی در شب انجام دهید و برخی از معایب این کار را کاهش دهید. اول از همه، مطمئن شوید که گوشی شما فضایی برای تنفس و کاهش دما دارد. گرمای بیش از حد یک نگرانی بزرگ برای گوشی است، بنابراین به گوشی خود امکان جابجایی هوا بدهید و آن را با چیزی نپوشانید.

اجتناب از شارژ سریع در حین شارژ کردن گوشی در شب

کار بزرگ دیگری که می توانید انجام دهید این است که تجهیزات شارژ صحیح را انتخاب کنید. استفاده از شارژرهای ارائه شده به همراه دستگاه و آنهایی که به طور خاص برای آن طراحی شده اند، بسیار مهم است. فراتر از آن، در هنگام شارژ کردن گوشی در شب از «شارژ سریع» اجتناب کنید. رسیدن به ۱۰۰٪ شارژ کندتر، به معنای صرف زمان کمتر برای سیکل شارژ و دشارژ در بازه ۹۹-۱۰۰٪ است.

به غیر از این، شما باید بپذیرید که باتری ها نمی توانند برای همیشه سالم بمانند. استفاده از گوشی باعث کاهش عمر باتری می شود. راه گریزی از این موضوع وجود ندارد. نکاتی وجود دارد که می توانید برای کاهش سرعت تخریب باتری استفاده کنید، اما اکثر ما زمان مناسب دیگری برای شارژ کردن دستگاه های خود (به جز در طول شب) نداریم. شارژ کردن گوشی در شب (و سایر وسایل الکترونیک شارژی) بخشی از زندگی در حال حاضر ما است.

howtogeek

۱. مقاله مرتبط: آیا استفاده از Fast Charging به موبایل آسیب می رساند؟

۲. مقاله مرتبط: نحوه تشخیص سلامت باتری گوشی اندروید

۳. مقاله مرتبط: انواع و عملکرد سنسور های گوشی موبایل

۴. مقاله مرتبط: ارتعاش و لرزش شدید چگونه به دوربین موبایل شما آسیب می زند؟

۵. مقاله مرتبط: چرا عکس های موبایل هوشمند شما خیلی تاریک و یا خیلی روشن هستند

 

سایر مقالات ما را در مجله کندل بخوانید

برای خرید محصولات دل کلیک کنید

کندل، عرضه کننده محصولات دل در ایران

برای اطلاع از قیمت لپ تاپ دل کلیک کنید

مانیتور دل | تبلت دل | لوازم جانبی دل

فروش و خدمات دل در ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید