هر آن چیزی که در مورد نحوه اسکرین شات گرفتن در تمام پلتفرم ها باید بدانید، بدون در نظر گیری سیستم دستگاه مربوطه – سیستم عاملی مانندWindows ، MacOS ، ChromeOS ، iOS ، Android  و یا سایر سیستم عامل ها، حتی سیستم عامل  Linuxدر متن زیر آمده است.

همه روزه داستان های زیادی در مورد رایانه ها و تلفن های هوشمند می نویسیم. گاها در حین نوشتن این مقالات، لازم است که تصاویر زیادی از صفحه نمایش خود بگیریم. در حالی که ممکن است گرفتن اسکرین شات برای خیلی از افراد کاری بسیار متداول باشد، دانستن همه چیز در این مورد شاید کمی پیچیده باشد. حتی ممکن است با ابزار داخلی گرفتن اسکرین شات برخی از دستگاها آشنا نباشید و گمان کنید که این دستگاه قابلیت گرفتن اسکرین شات ندارد.

اگر می خواهید از صفحه نمایش های خود اسکرین شات بگیرید، این مقاله همان آموزشی است که به آن نیاز دارید. هر آن چیزی که در مورد اسکرین شات گرفتن از یک صفحه باید بدانید، بدون در نظر گیری سیستم دستگاه مربوطه – سیستم عاملی مانندWindows ، MacOS ، ChromeOS ، iOS ، Android  و یا سایر سیستم عامل ها، حتی سیستم عامل  Linuxدر متن زیر آمده است.

بیشتر سیستم ها ابزارهای اختصاصی خود را در درون سیستم قرار داده اند، اما تعداد بسیار زیادی از نرم افزار شخص ثالث در این مورد هستند که می توانید با انتخابشان از آنها کمک بگیرید. حتی افزودنی هایی وجود دارد که می توانید برای گرفتن تصاویر درست در مرورگر وب خود، آنها را نصب کنید. در اینجا نحوه اسکرین شات گرفتن از هر دستگاه و سیستمی که از آن استفاده می کنید، به تفصیل آورده شده است.

نحوه گرفتن اسکرین شات در سیستم های iPhone و iPad

سالهای زیادی تنها یک راه برای گرفتن اسکرین شات از دستگاه های اپل وجود داشت. تمام کاری که باید انجام می دادید این بود که دکمه Sleep / Wake را نگه دارید و دکمه Home را فشار دهید. در گوشی آیفون ۸، در تمام فرآیند اسکرین شات گرفتن، فقط صدای شاتر دوربین گوشی (اگر صدای دوربین گوشی شما باز باشد) خود را می شنوید و یک فلاش زده می شود. تصویر اسکرین شات گرفته شده در Roll Roll / All Photos  و همچنین در آلبوم Screenshot ها ظاهر خواهد شد.

اسکرین شات

در نهایت با معرفی خط تولید تلفن های آیفون X وiPad Pro ، روشی جدید برای گرفتن اسکرین شات از صفحه نمایش معرفی شد.

از آیفون X به بعد، از جمله خط تولید فعلی مدل آیفون۱۱  وiPad Pro ، دکمهHome  حذف شده است. در عوض برای گرفتن اسکرین شات لازم است که دکمه جانبی (Side Button) را در سمت راست صفحه نمایش (دکمه بالایی برایiPad Pro ) نگه دارید و روی دکمه Volume Up در طرف مقابل به طور همزمان ضربه بزنید.

اگر از Apple Pencil با iPadOS استفاده می کنید، با استفاده از ابزار نقاشی، می توانید از صفحه نمایش خود اسکرین شات بگیرید. با استفاده از Apple Pencil به سادگی از گوشه پایین، صفحه را به سمت بالا بکشید تا از صفحه نمایش تصویری گرفته شود. حتی بعد از گرفتن تصویر از صفحه نمایش، به شما امکان انتخاب بین تصویر تمام صفحه یا فقط تصویر صفحه فعلی داده می شود.

اگر می خواهید روی یک اسکرین شات متنی بنویسید، کافیست روی تصویر کوچک آن که در پایین صفحه ظاهر می شود، ضربه بزنید. با این کار ابزار نشانه گذاری دستگاه باز می شود و به شما این امکان را می دهد تا فایل خود را ویرایش کنید.

اسکرین شات  گرفتن در برخی از برنامه ها با استفاده از روش های عادی بسیار دشوار است. در اینجاست که ابزار داخلی اسکرین شات (Screen Recording tool) دستگاه شما وارد عمل می شود. در حالی که هدف اصلی این ابزار ضبط ویدیو از صفحه نمایش است،اما می توانید با متوقف کردن ویدیو، از صفحه نمایش تصویربرداری کنید.

همچنین می توانید با استفاده از یک ابزار شخص ثالث مانندLonelyScreen ، با استفاده از رایانه خود از دستگاهتان اسکرین شات بگیرید. صفحه نمایش خود را با استفاده از AirPlay به اشتراک بگذارید و هر تعداد اسکرین شات مبتنی بر رایانه ای (یا گرفتن ویدیو) که مایل بودید، بگیرید.

اسکرین شات

یکی دیگر از ابزارهای داخلی تصویربرداری از صفحه نمایش، Apowersoft’s iPhone/iPad Recorder است. تا زمانی که رایانه و موبایل در یک شبکه Wi-Fi قرار داشته باشند، بلافاصله از طریق AirPlay به یکدیگر متصل می شوند (این اتصال در Control Center فعال می شود). این نرم افزار از قابلیت ضبط فیلم و تصویر  برخوردار است و با سیستم عامل ویندوز و macOS نیز کار می کند.

نحوه اسکرین شات گرفتن در سیستم اندروید

در حالی که سیستم iOS اپل یکدست و هماهنگ عمل می کند،Google  کنترل یکسانی بر سیستم های Android  ای ندارد. این بدان معناست که همه دستگاه ها ویژگی های یکسانی ندارند یا از کنترل های یکسانی استفاده نمی کنند. با این وجود، اکثر دستگاه های اندرویدی با نگه داشتن دکمه پاور و صدا به مدت ۱-۲ ثانیه قادر به گرفتن عکس از صفحه نمایش هستند.

برخی از مدل های تلفن از فشار دادن دکمه های پاور و Home به طور همزمان پشتیبانی می کنند، در حالی که برخی دیگر از مدل ها،دکمه اسکرین شات را در منوی تنظیمات سریع pulldown خود قرار داده اند. اگر گوشی تلفن شما از Google Assistant یا Bixby (سامسونگ) پشتیبانی می کند، می توانید از یک دستور صوتی استفاده کرده تا از هر کدام از این دستیارهای صوتی برای گرفتن اسکرین شات درخواست کنید.

تلفن های سامسونگ برای گرفتن اسکرین شات از ویژگی حرکتی (gesture) نیز پشتیبانی می کنند. به پنجره مورد نظر در صفحه نمایش خود بروید، دست خود را باز کنید و همه قسمت کنار انگشتان و انگشت کوچک دست خود را در یک راستا روی صفحه نمایش از سمت راست به چپ بکشید. این قابلیت را در مسیر Settings > Advanced Features > Palm swipe to capture تنظیم کنید (یا اینکه در صورت عدم تمایل به استفاده از این قابلیت از همین مسیر آن را غیر فعال کنید).

اسکرین شات

مهم نیست که دقیقا از چه دستگاهی استفاده می کنید، همه کاربران Android می توانند برای گرفتن اسکرین شات از صفحه نمایش، برنامه های شخص ثالث را بارگیری کنند. درGoogle Play  تعداد زیادی برنامه برای گرفتن تصویربرداری از صفحه نمایش وجود دارد که برخی از این برنامه ها رایگان هستند و برخی دیگر نیز خریدنی هستند. برنامه Screenshot Easy یک گزینه امتیاز بالا محسوب می شود که می توانید این برنامه را شخصی سازی کرده و فقط با تکان دادن تلفن خود، از صفحه نمایش اسکرین شات بگیرید.

اگر می خواهید از روی رایانه شخصی خود و یا آن چیزی که در دستگاه Android شما اتفاق می افتد، اسکرین شات بگیرید، از Apowersoft’s Android Recorder دیدن کنید. این برنامه به شما این امکان را می دهد تا گوشی یا تبلت خود را به صورت بی سیم به سیستم ویندوز یا macOS ریخته و برای گرفتن آسان عکس و فیلم از آن استفاده کنید. این برنامه به سیستمی با اندروید ۵.۰ و یا بالاتر از آن نیاز دارد.

نحوه اسکرین شات گرفتن از صفحه نمایش ساعت اپل

آیا می دانید که می توانید ازصفحه نمایش ساعت اپل خود نیز اسکرین شات بگیرید؟ در ابتدا لازم است که این ویژگی را فعال کنید. برنامه Watch را روی iPhone  یا iPad خود باز کنید و به قسمت  My Watch > General > Enable Screenshots بروید و آن را تغییر دهید.

برای گرفتن اسکرین شات از روی ساعت اپل، صفحه مورد نظر خود را روی صفحه ساعت بالا بیاورید. دکمه Side را نگه دارید و همزمان روی Digital Crown کلیک کنید.

همانند گوشی آیفون، صفحه نمایش فلش سفید می زند و دوربین شاتر خواهد زد. تصویر روی Roll Camera iPhone شما و نه خود ساعت، ظاهر می شود.

نحوه گرفتن اسکرین شات از روی سیستم عامل های Wear

اگر دستگاهی با سیستم عامل Wear گوگل دارید، خبر خوب این است که اسکرین شات گرفتن از چهره ساعت (Face watch) بسیار راحت تر از گذشته شده است. برای این کار از ساعت خود استفاده نمی کنید، بلکه از برنامه ای در دستگاه Android استفاده می نمایید.

برنامه Wear OS را باز کنید، به منوی سه نقطه ای () بروید و “Take screenshot of watch ” را انتخاب کنید. نوتیفیکیشنی را روی تلفن خود دریافت خواهید کرد که به شما امکان اشتراک گذاری تصویر را می دهد و اینگونه می توانید تصویر مربوطه را ذخیره می کنید.

انجام این کار ضروری است چرا که این تصویر در ساعت شما ذخیره نمی گردد. لازم است که این تصویر را به جایی ارسال کنید، یک جایی که تصویر قابل مشاهده باشد یا به یک سرویس اشتراک گذاری تصویر و یا حتی به صورت پیام برای شخص دیگری بفرستید.

نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز ۱۰

ساده ترین روش برای اسکرین شات گرفتن در ویندوز استفاده از دکمه Print Screen است. این دکمه را در سمت راست بالای بیشتر صفحه کلیدها می توانید بیابید. یک بار روی این دکمه کلیک کنید. اینگونه به نظر می رسد که هیچ اتفاقی نیفتاده است، اما ویندوز در همان لحظه تصویری از کل صفحه نمایش شما را در کلیپ بورد خود کپی کرده است. سپس می توانید با فشردن دکمه های Ctrl-V در یک برنامه، که برنامه می تواند یک فایل Word باشد یا یک برنامه ویرایش تصویر، تصویر مورد نظر را دخیره کنید.

مشکلی که در این روش وجود دارد این است که قابلیت تشخیص یک مانیتور مجزا را ندارد – این روش از همه آنچه را که در مانیتور شما قابل مشاهده اس، اسکرین شات می گیرد و اگر از چند مانیتور به طور همزمان روی یک سیستم استفاده می کنید، تصویر همه نمایشگرها را مانند اینکه همه آنها یک صفحه نمایش بزرگ هستند، نشان می دهد.

برای محدود کردن این مشکل، صفحه نمایش به خصوصی که می خواهید از آن اسکرین شات بگیرید را باز کنید و روی دکمه Alt + Print Screen ضربه بزنید. با کپی کردن این تصویر در کلیپ بورد، این روش اسکرین شاتی از آن پنجره خواهد گرفت.

در سالهای اخیر، ویندوز همچنین ابزار Snipping Tool را در اختیار شما قرار داده است که این ابزار در منوی Start قابل مشاهده است. پس از راه اندازی این ابزار، یک پنجره کوچک با چند منو فراهم می شود که گرفتن انواع مختلف اسکرین شات را آسان می کند.

ناحیه مورد نظر خود را به صورت مستطیلی یا با شکلی آزاد انتخاب کنید، پنجره خاصی را که می خواهید از آن عکس بگیرید، انتخاب نموده یا از کل صفحه در یک عکس تصویربرداری بگیرید. پس از گرفتن عکس از صفحه، عکس گرفته شده بلافاصله به ویرایشگر Snipping Tool منتقل می شود که در این قسمت می توانید تصویر را ذخیره و ویرایش کنید.

ابزاری که در در بروزرسانی Windows 10 May 2019 معرفی شده، ابزاری جدید به نام Snip & Sketch است که در نهایت جایگزین Snipping Tool خواهد شد. این ابزار جدید با میانبر صفحه کلید Shift + Windows Key + S ارائه شده است که نوار ابزار کوچکی را در بالای صفحه راه اندازی می کند تا بتوانید ناحیه مورد نظر خود را برای گرفتن اسکرین شات به راحتی انتخاب کنید.

یکی دیگر از گزینه های داخلی برای تصویر برداری از صفحه نمایش، Windows Game Bar است. این ابزار را با Windows Key + S باز کنید و روی دکمه دوربین در بخش Broadcast & capture ضربه بزنید تا تصویر در پوشه Videos / Captures در زیر پوشه اصلی کاربری شما ذخیره شود.

اگر هیچ کدام از این روش ها موثر واقع نشوند، ویندوز آرایه ویژه شخص ثالثی از ابزارهای تصویربرداری از صفحه نمایش را در دسترس دارد. در صدر جدول می توان به برنامه Snagit اشاره کردکه با قیمت ۵۰ دلار ارائه می شود. البته این برنامه قابلیت های منحصر به فردی دارد و حتی امکان ضبط ویدئو از صفحه نمایش را نیز فراهم می کند.

تعداد زیادی از برنامه های تصویربرداری از صفحه نمایش به صورت رایگان عرضه می شوند. برنامه Jing که توسط سازندگان Snagit تولید شده است، از صفحه نمایش ویدئو هم می گیرد و اشتراک گذاری آنچه که ضبط کرده اید، در این برنامه بسیار آسان است. LightShot یک ابزار عالی و کوچک است که با استفاده از کلید PrtScrn کار می کند و به راحتی می تواند تصویری را ضبط نماید و یا به اشتراک بگذارد. هر دو برنامه برای سیستم مک نیز موجود هستند.

نحوه اسکرین شات گرفتن در سیستم مک

پس از بروزرسانی Mojave، کاربران Mac اکنون بیش از هر زمان دیگری، بر روی تصاویر خود کنترل دارند. می توانید با چند کلید میانبر مختلف، از صفحه نمایش خود در macOS اسکرین شات بگیرید.

برای اسکرین شات گرفتن از کل صفحه، روی گزینه Command + Shift + 3 ضربه بزنید و یک تصویر با فرمت PNG از صفحه نمایش به دسک تاپ شما ارسال می شود. اگر فقط تصویر بخشی از صفحه نمایش را می خواهید، روی Command + Shift + 4 ضربه بزنید تا مکان نما به یک علامت متقاطع تبدیل شود. بخشی از صفحه نمایش را که می خواهید از آن تصویر برداری کنید، انتخاب نمایید.

همچنین می توانید space bar (یا Command + Shift + 4) را فشار دهید تا مکان نما به دوربین تبدیل شود. روی هر پنجره بازی که مایل به گرفتن اسکرین شات از آن هستید، به منظور هایلایت آن کلیک کرده و سپس مجدداً برای گرفتن تصویر از آن پنجره، روی آن کلیک نمایید. اگر سیستم مک شما دارای Touch Bar می باشد، می توانید با فشار دادن Command + Shift + 6 اسکرین شات بگیرید.

اگر ترجیح می دهید سریعا تصویری را در کلیپ بورد ضبط کنید، دکمه Control را به هر دکمه میانبری که از آن استفاده می کنید، بیافزایید. اگر بخواهیم به طور خلاصه این نکات را بیان کنیم، باید بگوییم که برای اسکرین شات گرفتن از کل صفحه نمایش، از Command + Shift + Control + 3 استفاده کنید و برای تصویر برداری از قسمت مشخصی از صفحه نمایش از ترکیب Command + Shift + Control + 4 استفاده نمایید. تصویر مربوطه روی دسک تاپ ذخیره نمی شود ، اما این تصویر قابلیت paste شدن در برنامه دیگری را دارد.

همچنین Mojave ابزاری برای گرفتن اسکرین شات معرفی کرده است که می توانید با فشار دادن Command + Control + Shift + 5 یا با رفتن به Launchpad > Other > Screenshot، آن را راه اندازی کنید.

پنجره تصویربرداری از صفحه نمایش به شما این امکان را می دهد تا اقدامات مختلفی را انجام دهید. برای اسکرین شات گرفتن از کل صفحه نمایش، بخشی از صفحه نمایش یا یک پنجره خاص را انتخاب نمایید. همچنین می توانید ویدئویی از کل صفحه نمایش یا فقط بخشی از آن را ضبط کنید. علاوه بر موارد گفته شده گزینه ای برای گرفتن عکس از صفحه نمایش با یک زمان سنج نیز وجود دارد.

اگر یک سیستم Mac با صفحه نمایش Retina دارید، تصویر کل صفحه نمایش با فرمت PNG حجم زیادی، چیزی در حدود ۷ MB، خواهد داشت. اگر می خواهید که تصویر ذخیره شده توسط سیستم Mac شما با فرمت JPG یا فرمت دیگری باشد، تنظیمات ذخیره تصویر را تغییر دهید. در صورت نیاز یک پنجره ورودی در سیستم Mac باز نموده و عبارت زیر را تایپ کنید:

defaults write com.apple.screencapture type jpg

در صورت درخواست، رمزعبور خود را وارد کنید، سپس رایانه را مجدداً راه اندازی کنید و از این به بعد اسکرین شات هایی که می گیرید با فرمت دلخواه شما ذخیره خواهند شد. همواره می توانید با تایپ دستور فوق و تغییر کلمه آخر با PNG، به نوع فرمت قبلی برگردید.

اگر ترجیح شما استفاده از یک نرم افزار شخص ثالث است، گزینه هایی مانند Snappy (که می تواند تصاویر را با SnappyApp برای iOS همگام سازی کند)،Jing ،Snagit ،Skitch ، LightShot و دیگران در دسترس هستند.

نحوه اسکرین شات گرفتن در سیستم لینوکس

روش های بسیاری برای گرفتن اسکرین شات در سیستم لینوکس وجود دارد. بیایید نگاهی ویژه به Ubuntu بیندازیم. منوی Activities را باز کنید و گزینه Screenshot را انتخاب کنید، سپس قبل از اسکرین شات گرفتن، بین گزینه های تصویربرداری از کل صفحه، یک پنجره مشخص یا یک ناحیه دلخواه، یکی را انتخاب کنید.

سیستم عامل لینوکس همچنین به شما این امکان را می دهد تا از دکمه Print Screen و همچنین میانبر Alt + Print Screen برای اسکرین شات گرفتن از یک پنجره مشخص استفاده کنید. برای اسکرین شات گرفتن یک ناحیه مشخص از Shift + Print Screen استفاده کنید. همچنین می توانید برای ذخیره تصویر در کلیپ بورد، کلید Ctrl را با هر کلید میانبرس بفشارید.

برنامه GIMP نیز این قابلیت را ارائه می دهد تا از همان برنامه ای که برای ویرایش تصویر استفاده می کنید، اسکرین شات بگیرید.

GIMP را باز کنید و به مسیر File > Acquire > Screen Shot بروید. چند گزینه از جمله گزینه تصویر برداری از کل صفحه نمایش، تصویر برداری از یک پنجره یا استفاده از گزینه تاخیر زمانی وجود خواهند داشت. سپس تصویر گرفته شده در GIMP برای ویرایش باز می شود.

نحوه اسکرین شات گرفتن در سیستم Chromebook

اگر سیستم شما یک Chromebook است، می توانید با کمک کلید Window Switch لپ تاپ اسکرین شات بگیرید. این دکمه در بالای صفحه کلید قرار دارد و تصویری از یک جعبه با خطوطی در کنار آن روی این دکمه قرار دارد. برای اسکرین شات گرفتن از کل صفحه، کلید Ctrl + Window Switch Key را بزنید. نوتیفیکیشنی را در سمت راست پایین صفحه مشاهده خواهید کرد.

برای گرفتن اسکرین شات از یک بخش از صفحه نمایش، کلیدهای Ctrl + Shift + Window Switcher را بفشارید. مکان نما تبدیل به یک تصویر متقاطع می شود که برای انتخاب آن بخشی که می خواهید از آن اسکرین شات بگیرید، قابل استفاده است.

اسکرین شات

اگر از یک کیبورد استاندارد استفاده می کنید و از صفحه کلید سیستم Chromebook استفاده نمی نمایید، دکمه Window Switcher روی صفحه کلید شما موجود نمی باشد. به جای این دکمه باید کلیدهای Ctrl + F5 و Ctrl + Shift + F5 را به طور همزمان فشار دهید.

اگر از سیستم Chromebook خود در حالت تبلت استفاده می کنید، می توانید بدون استفاده از صفحه کلید از صفحه نمایش خود اسکرین شات بگیرید. دکمه های پاور و صدا را فشار دهید تا از صفحه نمایش تصویربرداری شود، اگرچه این روش تصویر کل صفحه نمایش را ضبط خواهد نمود.

تمام تصاویر گرفته شده به صورت فایل های PNG در پوشه Downloads رایانه ذخیره می شوند. اگر می خواهید این تصاویر گرفته شده از صفحه نمایش را برای همیشه داشته باشید، لازم است که این تصاویر را در Google Photos بارگذاری کنید یا از آنها در Google Drive نسخه پشتیبان تهیه کنید.

از آنجا که ۹۰ درصد کاری که با Chromebook انجام می دهید در مرورگر وب Chrome اتفاق می افتد، می توانید از برخی برنامه های افزودنی Chrome نیز استفاده کنید. برای آشنایی با این برنامه ها، نگاهی به موارد زیر بیندازید.

گرفتن اسکرین شات در مرورگرهای وب

Chrome، Firefox و حتی Safari همه از افزودنی هایی که کارایی مرورگر را افزایش می دهند، پشتیبانی می کنند. در اینجا چند برنامه مختلف وجود دارد که هر کدام برای مرورگر افزودنی ویژه ای دارند و قابل بارگیری هستند. از این افزونه ها برای افزودن قابلیت گرفتن مستقیم اسکرین شات از مرورگر استفاده می شود.

اسکرین شات

  • LightShot برنامه ای رایگان است و در سیستم های ویندوز و Mac کار می کند، اما این برنامه می تواند به صورت افزونه های Chrome و Firefox نیز به مرورگر اضافه شود.
  • FireShot برنامه ای غیر رایگان (۵۹.۹۵ دلار) برای تصویربرداری از صفحه نمایش است که با یک مرورگر یا ایمیل مشتری کار می کند. این برنامه امکان تصویربرداری، ویرایش سریع، به اشتراک گذاری از طریق رسانه های اجتماعی یا ذخیره فوری تصویر در رایانه را برای شما فراهم می کند. این برنامه افزونه هایی برای Chrome و Firefox نیز ارائه می دهد.
  • Awesome Screenshot برنامه ای رایگان است که از کل صفحه نمایش یا یک بخش مشخصی از صفحه تصویربرداری می کند و سپس می توانید قبل از به اشتراک گذاری تصویر مربوطه، متنی روی این تصویر بنویسید. این برنامه دارای افزونه هایی برای Chrome ، Firefox و Safari نیز می باشد.
  • Nimbus Screen Screenshot برنامه ای رایگان است و به شما این امکان را می دهد تا از کل صفحه یا فقط بخش هایی از صفحه نمایش تصویربرداری کنید. همچنین می توانید از این برنامه برای نقاشی، حاشیه نویسی روی تصویر یا ویرایش این تصاویر نیز استفاده کنید. این برنامه افزودنی هایی برای مرورگرهای Chrome و Firefox نیز دارد.

pcmag

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید