فونت پیش فرض سیستم ویندوز ۱۰، Segoe UI، بسیار شکیل است. با این حال اگر تمایل دارید فونت دیگری را جایگزین این فونت کنید، می توانید فونت پیش فرض سیستم را در رایانه ویندوز ۱۰ خود تغییر دهید. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه این کار را انجام دهید.

نحوه تغییر فونت پیش فرض سیستم با استفاده از Registry Editor

در زمان نوشتن مقاله در تاریخ مارس ۲۰۲۱، نه Settings و نه Control Panel از گزینه ای برای تغییر فونت پیش فرض سیستم برخوردار نیستند. این بدان معنی است که شما برای تغییر فونت پیش فرض رایانه خود باید به رجیستری هک اعتماد کنید.

خوشبختانه انجام این کار آسان است. لازم است که یک فایل  رجیستری هک ایجاد کنید، نام فونت جدید خود را در آن اضافه کنید و این فایل را برای تغییر فونت پیش فرض ویندوز ۱۰ اجرا کنید.

مرتبط: نحوه ایجاد  رجیستری هک ویندوز

برای شروع باید نام رسمی فونتی را که می خواهید به عنوان فونت پیش فرض سیستم تنظیم کنید، بدانید. با استفاده از برنامه Settings ویندوز می توانید این نام را پیدا کنید.

منوی “Start” را باز کنید، کلمه “Settings” را جستجو کنید، سپس روی اولین نتیجه نمایش داده شده کلیک کنید. همچنین می توانید دکمه های ترکیبی Windows + i را فشار داده تا پنجره Settings به سرعت باز شود.

فونت پیش فرض ویندوز

در Settings، روی گزینه “Personalization” کلیک کنید، سپس “Fonts” را از نوار کناری سمت چپ انتخاب نمایید. در پنجره سمت راست، فونتی را که می خواهید به عنوان پیش فرض تنظیم کنید، پیدا کرده و روی نام فونت مورد نظر کلیک نمایید.

فونت پیش فرض ویندوز

در بالای صفحه، نام رسمی فونت مورد نظر نمایش داده می شود. به این نام توجه کنید.

فونت پیش فرض ویندوز

اکنون شما لازم است که یک رجیستری هک ایجاد کنید تا این فونت را به Windows Registry اضافه نمایید. برای ایجاد رجیستری هک می توانید از یک ویرایشگر متن مانند Notepad استفاده کنید.

برای شروع، منوی “Start” را باز کنید، “Notepad” را جستجو کنید، سپس روی اولین نتیجه کلیک نمایید.

کد زیر را کپی کرده و در سند جدید Notepad جایگذاری کنید. سپس نام فوتی را که در طبق مطالب بالا در نظر گرفته اید، با عبارت “NEW-FONT” در کد زیر جایگزین کنید. اطمینان حاصل کنید که دو نماد نقل قول را در اطراف نام فونت همانطور که در کد نشان داده شده است، نگه دارید.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Fonts]

“Segoe UI (TrueType)”=””

“Segoe UI Bold (TrueType)”=””

“Segoe UI Bold Italic (TrueType)”=””

“Segoe UI Italic (TrueType)”=””

“Segoe UI Light (TrueType)”=””

“Segoe UI Semibold (TrueType)”=””

“Segoe UI Symbol (TrueType)”=””

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\FontSubstitutes]

“Segoe UI”=”NEW-FONT”

فونت پیش فرض ویندوز

در Notepad، روی مسیر  File > Save As کلیک کنید. سپس نامی که به دنبال آن “.reg” قرار گرفته است را در قسمت “File name” وارد کنید. به عنوان مثال، برای ذخیره فایل به صورت “mynewfont”، باید”mynewfont.reg”  را تایپ کنید. “All Files” را از فهرست کشویی “Save as type” انتخاب کنید، مکان مورد نظر برای ذخیره فایل را انتخاب کرده و سپس روی دکمه “Save” کلیک نمایید.

هک رجیستری

پوشه ای را که رجیستری هکتازه ایجاد شده خود را در آن ذخیره کرده اید، باز نمایید. روی این فایل راست کلیک کرده و “Merge” را انتخاب کنید. این کادر مقادیر موجود در فایل شما را به رجیستری ویندوز اضافه می کند.

فونت پیش فرض ویندوز

در پنجره نمایش داده شده روی “Yes” کلیک کنید، سپس دوباره روی دکمه “Yes” کلیک کنید تا مقادیر جدید خود را به رجیستری ویندوز اضافه کنید.

فونت پیش فرض ویندوز

در آخر، روی منوی “Start” کلیک کنید، آیکون پاور را انتخاب کنید و برای راه اندازی مجدد رایانه گزینه “Restart” را انتخاب نمایید. این کار تغییرات ایجاد شده را به اجرا در می آورد.

هنگامی که رایانه شما مجددا راه اندازی شود، می بینید که فونت انتخابی شما تقریباً برای همه پنل ها و ابزارهای ویندوز، به صورت فونت پیش فرض در آمده است.

برای استفاده از فونت دیگر به عنوان فونت پیش فرض، روی Registry hack خود راست کلیک کرده و “Edit” را انتخاب کنید. نام فونت فعلی خود را با نام فونت جدید خود جایگزین کنید و برای ذخیره فایل روی مسیر File > Save کلیک نمایید.

فونت پیش فرض ویندوز

سپس روی فایل خود راست کلیک کرده و “Merge” را انتخاب کنید و با کلیک روی دکمه “Yes” (دو بار) مسیر را دنبال کنید تا فونت پیش فرض خود را تغییر دهید.

مرتبط: بهترین روش تغییر فونت پروفایل و کپشن اینستاگرام

نحوه بازگشت به فونت پیش فرض اصلی در ویندوز ۱۰

برای تنظیم مجدد تغییرات و استفاده از فونت پیش فرض اصلی در رایانه، فقط باید یک رجیستری هک دیگر ایجاد کنید و برخی از کدها را در آن وارد کنید (کد مورد نظر در زیر آورده شده است.) سپس، تنها کافیست چند بار کلیک کنید و به فونت پیش فرض ویندوز برمی گردید.

برای انجام این کار، منوی “Start” را باز کنید، “Notepad” را جستجو کنید، سپس روی برنامه مورد نظر در نتایج کلیک نمایید.

متن زیر را کپی کرده و در سند Notepad جدید خود جایگذاری نمایید. نیازی نیست تغییر دیگری در این متن ایجاد کنید.

 

Windows Registry Editor Version 5.00 [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Fonts]”Segoe UI (TrueType)”=”segoeui.ttf””Segoe UI Black (TrueType)”=”seguibl.ttf””Segoe UI Black Italic (TrueType)”=”seguibli.ttf””Segoe UI Bold (TrueType)”=”segoeuib.ttf””Segoe UI Bold Italic (TrueType)”=”segoeuiz.ttf””Segoe UI Emoji (TrueType)”=”seguiemj.ttf””Segoe UI Historic (TrueType)”=”seguihis.ttf””Segoe UI Italic (TrueType)”=”segoeuii.ttf””Segoe UI Light (TrueType)”=”segoeuil.ttf””Segoe UI Light Italic (TrueType)”=”seguili.ttf””Segoe UI Semibold (TrueType)”=”seguisb.ttf””Segoe UI Semibold Italic (TrueType)”=”seguisbi.ttf””Segoe UI Semilight (TrueType)”=”segoeuisl.ttf””Segoe UI Semilight Italic (TrueType)”=”seguisli.ttf””Segoe UI Symbol (TrueType)”=”seguisym.ttf””Segoe MDL2 Assets (TrueType)”=”segmdl2.ttf””Segoe Print (TrueType)”=”segoepr.ttf””Segoe Print Bold (TrueType)”=”segoeprb.ttf””Segoe Script (TrueType)”=”segoesc.ttf””Segoe Script Bold (TrueType)”=”segoescb.ttf” [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\FontSubstitutes] “Segoe UI”=-

 

برای ذخیره هک جدید، روی File > Save As in Notepad کلیک کنید. سپس در قسمت “File name” یک نام را وارد کنید که به دنبال آن “.reg” آمده باشد. از لیست کشویی “Save as type” گزینه ” All Files ” را انتخاب کنید، سپس روی گزینه “Save” کلیک کنید.

هک رجیستری

از File Explorer برای یافتن رجیستری هک تازه ایجاد شده خود استفاده کنید. روی این فایل راست کلیک کرده و “Merge” را انتخاب کنید.

برای اضافه کردن فونت پیش فرض به رجیستری، در هر دو پنجره ظاهر شده روی صفحه، روی دکمه “Yes” کلیک کنید.

سرانجام رایانه خود را دوباره راه اندازی کنید و اکنون فونت اصلی را به عنوان فونت پیش فرض در رایانه خود در اختیار دارید.

علاوه بر ویندوز، می توانید فونت پیش فرض را در مرورگرهای خود نیز تغییر دهید. شاید مایل به انجام این کار باشید تا تمام فونت ها را در همه برنامه های خود به یک صورت نگه دارید.

مرتبط: نحوه تغییر فونت پیش فرض در مرورگرهای وب

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید