گوگل در تاریخ ۱۰ دسامبر ۲۰۱۹، کروم ۷۹ را منتشر نموده است. انتظار می‌رود میزان مصرف CPU کاهش و امنیت آن افزایش‌یافته باشد. آخرین نسخه کروم، همچنین قابلیت به اشتراک‌گذاری کلیپ بورد با تلفن‌های اندروید را دارد.

بی‌حرکت سازی زبانه‌ها، موجب صرفه‌جویی در مصرف CPU (و باتری) می‌شود

کروم ۷۹، بی‌حرکت سازی خودکار زبانه‌ها را با خود آورده است. این بی‌حرکت سازی که احتمالاً شما اصلاً متوجه آن نخواهید شد، باعث کاهش استفاده از CPU، توسط کروم می‌شود – به‌ویژه هنگامی‌که تعداد زیادی زبانه باز است. مصرف کمتر CPU، به این معنی است که عمر باتری لپ‌تاپ شما نیز افزایش خواهد یافت.

با بی‌حرکت سازی خودکار زبانه، کروم زبانه‌هایی را که برای مدتی در پس‌زمینه خود بازداشته‌اید را بی‌حرکت یا فریز، می‌کند. صفحه وب باز شده در زبانه از CPU شما برای همگام‌سازی، بارگیری تبلیغات یا انجام کارهای دیگر استفاده نمی‌کند. کروم فقط فعالیت صفحه وب را تا زمانی که به آن برگردید، “متوقف می‌کند”.

هدف این است که بدون جلب‌توجه شما، به همه‌چیز کار خود را انجام دهد. هنوز هم می‌توانید موسیقی یا سایر صداها را در یک تب پخش‌کنید و تب را تغییر دهید؛ اما اگر با یک‌ زبانه‌ای کاری ندارید و مدتی است که آن را در پس‌زمینه قرار داده‌اید، کروم از استفاده بیش از حد CPU در پس‌زمینه، جلوگیری می‌کند.

محافظت بهتر از رمز عبورها

 

گوگل اعلام کرده است که کروم ۷۹ از رمزهای عبور محافظت بهتری می‌کند. این ویژگی بلافاصله در دسترس قرار نمی‌گیرد اما با فعال شدن آن‌ها توسط گوگل، کم‌کم تا چند هفته آینده در دسترس قرار می‌گیرند.

کروم ۷۹، وقتی‌که گذرواژه‌ای که استفاده کرده‌اید در یک پایگاه داده غیر امن یافت شود، به شما هشدار خواهد داد. محافظت بی‌درنگ در برابر سایت‌های فیشینگ در دسک تاپ را فراهم می‌کند و هنگام واردکردن گذرواژه‌های ذخیره‌شده در سایتی که مظنون به فیشینگ است، به شما اطلاع می‌دهد.

آزمایش DoH برای بهبود امنیت و حفظ حریم خصوصی

 

ویژگی‌های جدید Chrome 79

DoH با رمزگذاری درخواست‌های DNS ارسال‌شده بین سیستم شما و سرور DNS، اینترنت را امن‌تر و خصوصی‌تر خواهد کرد. در حال حاضر، آن‌ها رمزنگاری نشده‌اند. وقتی به وب‌سایتی مانند example.com متصل می‌شوید، هرکسی بین شما و سرور DNS – شاید ارائه‌دهنده خدمات اینترنت شما یا فقط هات اسپات Wi-Fi عمومی که از آن استفاده می‌کنید – می‌توانند ببیند که دنبال سایت “example.com”، یا هر دامنه دیگری که بازدید می‌کنید، هستید.

با استفاده از کروم ۷۹، گوگل اظهار داشته است که پشتیبانی DoH را به‌طور خودکار برای ۱٪ از کاربران کروم که “از ارائه‌دهنده DNS سازگار با DoH استفاده می‌کنند”، فعال می‌کند که شامل Google Public DNS و Cloudflare 1.1.1.1 است.

برای فعال کردن (یا غیرفعال کردن) DoH برای مرورگر کروم خود می‌توانید به chrome://flags/#dns-over-https بروید. به یاد داشته باشید، این تنها در صورتی کار خواهد کرد که یک سرور DNS با قابلیت DoH داشته باشید که روی سیستم شما پیکربندی‌شده باشد.

DNS روی HTTPS به دلایلی بحث‌برانگیز بوده است – Comcast درگذشته علیه آن تبلیغات کرده است – اما DoH فقط تکنولوژی گوگل نیست. Mozilla از آن در Firefox پشتیبانی می‌کند و مایکروسافت DoH را مستقیماً در ویندوز ۱۰ قرار خواهد داد تا هر برنامه ویندوز بتواند از آن بهره ببرد.

اشتراک‌گذاری کلیپ بورد بین رایانه‌ها و اندروید

اگر Chrome Sync را فعال کرده‌اید و از همان حساب گوگل در تلفن اندروید خود استفاده می‌کنید، کروم ازاین‌پس می‌تواند کلیپ بورد شما را بین رایانه و دستگاه‌های اندروید شما همگام‌سازی کند.

برای استفاده از این ویژگی، به کروم ۷۹ در رایانه و دستگاه اندروید نیاز دارید. اگر این دو شرط را انجام داده‌اید و با یک حساب گوگل یکسان به هر دو سیستم واردشده‌اید، می‌توانید بر روی یک صفحه وب راست کلیک کرده و گزینه  “Copy to [Android Device Name]” را در منو مشاهده کنید.

اگر به دلایلی گوگل این ویژگی را به‌طور پیش‌فرض غیرفعال کرد، برای فعال کردن آن به صفحه پرچم‌های کروم مراجعه کنید. chrome://flags را در نوار آدرس تایپ کنید و Enter را فشار دهید. با استفاده از کادر جستجو در صفحه، “clipboard” را جستجو کنید و پرچم‌های  “Enable receiver device to handle shared clipboard feature”، “Enable shared clipboard feature signals to be handled” و “Sync Clipboard Service” را فعال کنید.

خلاص شدن از پروتکل‌های امنیتی قدیمی (TLS 1.0 و ۱.۱)

 

ویژگی‌های جدید Chrome 79

TLS 1.0 و TLS 1.1 پروتکل‌های امنیتی قدیمی هستند که برای HTTPS استفاده می‌شوند. باوجود کروم ۷۹، این پروتکل‌ها کم‌ارزش شده‌اند. هنگامی‌که با استفاده از این رمزگذاری قدیمی به وب‌سایتی وصل می‌شوید، اخطاری را مشاهده می‌کنید که می‌گوید “اتصال شما به این سایت کاملاً ایمن نیست” زیرا “این سایت از پیکربندی امنیتی منسوخ استفاده می‌کند.”. این هشدارها به وب‌سایت‌هایی که هنوز از این رمزگذاری منسوخ‌شده استفاده می‌کنند، فشار بیشتری، برای ارتقاء سریع‌تر، وارد می‌کند.

کروم ۷۹ هنوز بارگیری چنین سایت‌هایی را مسدود نمی‌کند. در عوض، کروم اتصال به این سایت‌ها را در کروم ۸۱ مسدود خواهد نمود. مدیران شرکت می‌توانند پشتیبانی از این پروتکل‌ها را برای سال آینده دوباره فعال کنند، اما این پروتکل‌ها در ژانویه ۲۰۲۱ به‌طور کامل از کروم حذف می‌شوند.

گوگل در اینجا تنها نیست: Mozilla، Microsoft و Apple از این پروتکل‌ها در Firefox، Edge و Safari پشتیبانی نمی‌کنند. وقتی با استفاده از HTTPS از مرورگر خود را استفاده می‌کنید، می‌دانید که از یک پروتکل امنیتی مدرن، استفاده می‌کند.

این تغییر بلافاصله اتفاق نمی‌افتد: در تاریخ ۱۳ ژانویه ۲۰۲۰ اتفاق می‌افتد و به مدیران وب‌سایت فرصت بیشتری برای ارتقا می‌دهد. تا آن زمان، کروم ۷۹ با رضایت بارگیری صفحات وب TLS 1.0 و TLS 1.1 را ادامه می‌دهد. پس‌ازآن تاریخ، هشدار  “Not Secure” ظاهر می‌شود.

تغییراتی در محتوای ترکیبی

ویژگی‌های جدید Chrome 79

 

کروم قبلاً بسیاری از انواع  “mixed content”  را در وب مسدود می‌کرد و به‌آرامی محتواهای بیشتری را مسدود می‌کند. محتوای ترکیبی زمانی ایجاد می‌شود که توسعه‌دهنده وب‌سایت ایمنی را ایجاد کند که روی HTTPS رمزگذاری شده کار می‌کند و سپس منابعی مانند اسکریپت‌ها یا تصاویر را از طریق اتصال HTTPS بدون رمزگذاری، بارگیری می‌کند. این ناامن است: این دارایی‌ها امن نیستند. شخصی می‌تواند آن‌ها در هنگام انتقال دست‌کاری کند و صفحه وب امن را تغییر دهد که این اتفاق هرگز نباید بیفتد.

کروم ۷۹ نحوه عملکرد محتوای ترکیبی را تغییر می‌دهد. برای خطرناک‌ترین انواع محتوای ترکیبی مانند اسکریپت‌ها، کروم در سکوت محتوا را مسدود کرده و می‌گوید که وب‌سایت امن است. برای فعال کردن آن، باید روی نماد سمت چپ نوار آدرس کروم کلیک کرده و روی “Site Settings” کلیک کنید. در پایین لیست مجوزها، باید “Insecure content” را به  “Allow” برای آن وب‌سایت تنظیم کنید. بعد از انجام این کار، کروم محتوای آن را بارگذاری می‌کند و می‌گوید این وب‌سایت  “not secure”.

شما نباید محتوای ناامن را فعال کنید، مگر اینکه دلیل خوبی داشته باشید – شاید شما نیاز داشته باشید به‌عنوان‌مثال از یک برنامه خط بازرگانی قدیمی در محل کار استفاده کنید. وب‌سایت‌ها باید از محتوای مختلط خلاص شوند و کروم به آن‌ها فشار مضاعفی وارد می‌کند.

واقعیت مجازی و افزوده‌شده در وب (WebXR)

کروم ۷۹ برنامه WebXR API را فعال می‌کند که برای تجربه واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) طراحی‌شده است. این ویژگی از زمان کروم ۶۷ در کروم موجود است، اما ناپایدار بوده و تنها در صورت روشن کردن یک پرچم در دسترس قرار می‌گرفته است.

در سیستم‌های دسک تاپ، WebXR از Oculus VR، OpenVR (استفاده‌شده توسط SteamVR) و Windows Mixed Reality پشتیبانی می‌کند. در Android، با Google Daydream و Cardboard کار می‌کند. توسعه‌دهندگان هم‌اکنون می‌توانند تجربیات VR و AR را از طریق وب تحویل دهند.

سایر ویژگی‌های جالب

 

ویژگی‌های جدید Chrome 79

مانند همیشه، تغییرات کوچک‌تر و ویژگی‌های آزمایشی گوگل، در کروم دیده می‌شوند. در اینجا چند مورد جالب‌توجه وجود دارد:

  • کنترل بازپخش رسانه‌ها: گوگل ممکن است به‌زودی کنترل پخش جهانی رسانه را به‌طور پیش‌فرض فعال کند. این ویژگی، در پشت یک پرچم وجود دارد که دکمه پخش / مکث مناسبی را در نوارابزار مرورگر کروم در اختیار شما قرار می‌دهد. توقف پخش رسانه‌های صوتی در زبانه‌ها دیگر رخ نمی‌دهد! این ویژگی به‌طور خودکار در نسخه بیتای کروم ۷۹، دریکی از رایانه‌های شخصی ما فعال‌شده بود اما در رایانه دیگر خیر که نشان می‌دهد گوگل این ویژگی را فقط روی برخی از افراد آزمایش می‌کند.
  • بستن سایر زبانه‌ها که از قبل هم وجود داست: گوگل با انتشار کروم ۷۸ گزینه “Close Other Tabs” (بستن سایر زبانه‌ها) را حذف نمود. این ویژگی به دلیل تقاضای زیاد، در کروم ۷۹ بازگشته است، اما در آخرین نسخه‌های کروم ۷۸ نیز حضور دارد. حتی اگر هنوز کروم ۷۸ خود را به ۷۹ به‌روز نکرده‌اید، می‌توانید بر روی زبانه راست کلیک کرده و “Close Other Tabs” را انتخاب کنید تا سایر زبانه‌های باز در پنجره بسته شود،
  • حافظه پنهانی رو به عقب و روبه‌جلو: کروم ۷۸ شامل یک ویژگی آزمایشی است – که به‌صورت پیش‌فرض غیرفعال شده است – که “back-forward cache” نامیده می‌شود. گوگل به شما هشدار می‌دهد که این ویژگی به دلیل ناپایداری و امکان بروز مشکل، فعال نکنید. بااین‌حال، توسعه‌دهندگان کروم در حال آزمایش حافظه نهان هستند که باعث سریع‌تر شدن کلیک کردن به سمت عقب (و روبه‌جلو) می‌شود.
  • اسکن بلوتوث وب: کروم ۷۹ با افزودن دستگاه اسکن‌کننده Bluetooth Low Energy)BLE) به کروم، پلت فرم وب را قوی‌تر می‌کند. اگر شما به این ویژگی اجازه دهید، یک وب‌سایت می‌تواند دستگاه‌های بلوتوث LE اطراف را اسکن کند. این ویژگی به‌طور پیش‌فرض غیرفعال شده است و فقط در صورت روشن کردن پرچم “Experimental Web Platform features” (ویژگی‌های آزمایشی پلتفرم وب) فعال می‌شود.

این ‌همه آن چیزی است که می‌توان در مورد نسخه جدید کروم گفت. طبق معمول، اکثر مردم متوجه تغییرات نمی‌شوند؛ اما به‌صورت پنهان، گوگل در حال ایجاد تغییرات مهمی در امنیت، حفظ حریم خصوصی و عملکرد است.

گوگل نسخه‌های پایدار جدید کروم را هر شش هفته منتشر می‌کند. انتظار می‌رود کروم ۸۰ در تاریخ در ۴ فوریه ۲۰۲۰ انتشار یابد.

How-To-Geek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید