قابلیت های دسکتاپ ویندوز ۱۰ خیلی بیشتر از یک پوشه مجلل می باشد، در واقع این دسکتاپ بازتاب شخصیت شما است. این دسکتاپ را با می توانید با پیش زمینه (Wallpaper) های گوناگون تزئین کنید، آن را با میانبرهای (Shortcuts) مورد علاقه خود بپوشانید، یا حتی روی آن گیم بازی کنید. در اینجا به ۱۰ نکته و ترفند مختلف اشاره می کنیم که تجربه استفاده شما از دسکتاپ را مفیدتر و سرگرم کننده تر خواهد کرد.

دسکتاپ خود را به چمن زار تبدیل کنید

اگر دوست دارید برنامه دسکتاپ سرگرم کننده ای داشته باشید تا آرامش بیشتری را به تجربه شما در حین استفاده از ویندوز ۱۰  اضافه کند، برنامه چمن زار دسکتاپ را که توسط “سام چیت” ساخته شده است، امتحان کنید. این برنامه سرگرم کننده باعث می شود تا روی پنجره برنامه ها و نوار وظیفه دسکتاپ شما، گل بروید و پرنده ها نیز در اطراف پنجره ها پرواز کنند. حتی نامه هایی از طرف سازنده برنامه در صندوق پستی کوچک موجود روی دسکتاپ خود، دریافت خواهید نمود. این برنامه به صورت رایگان در itch.io برای بارگیری در دسترس شما قرار دارد و همچنین می توانید به منظور کمک مالی به توسعه دهنده برنامه، هر چقدر که می خواهید پول پرداخت کنید.

همه آیکون های دسکتاپ را به طور موقت مخفی یا غیرمخفی کنید

اگر یک دسکتاپ تمیز با آیکون های مرتب را بیشتر می پسندید، بدون نیاز به حذف کردن همه آیکون های خود، آنها را به سادگی به طور موقت مخفی کنید. به سادگی در هر نقطه روی دسکتاپ خود کلیک راست کرده و در فهرست ظاهر شده، به View > Show desktop icons بروید. پس از غیر فعال کردن این گزینه، آیکون های دسکتاپ شما پنهان می شوند، اما می توانید با فعال کردن  مجدد این گزینه در منویی که با راست کلیک روی دسکتاپ ظاهر می شود، آیکون ها را به راحتی بازگردانید.

یک پوشه نامرئی بر روی دسکتاپ خود ایجاد کنید

شاید این کار ترفندی ساده به نظر برسد، اما می توانید یک پوشه نامرئی روی دسکتاپ خود ایجاد کنید که نظر شما پنهان باشد. ساخت یک پوشه نامرئی شامل تغییر آیکون پوشه به یک آیکون “خالی” (کاملا شفاف) و تغییر نام آن به یک کاراکتر “فاصله” که غیر قابل نمایش است، می باشد. به لحاظ فنی، این پوشه خصوصی یا ایمن نیست، اما داشتن همچین پوشه پنهانی، سرگرم کننده و جالب است.

به سرعت اندازه آیکون های دسکتاپ خود را تغییر دهید

اگر می خواهید اندازه آیکون های دسکتاپ خود را به سرعت تنظیم کنید، در حین چرخاندن چرخ ماوس، دکمه Ctrl  را فشار دهید. اگر چرخ ماوس را به یک جهت بچرخانید، آیکون ها بزرگتر می شوند (احتمالاً بزرگتر از آنچه که انتظارش را داشتید!) و با چرخش به جهت دیگر، آیکون ها کوچک خواهند شد. هنگامی که سایز مورد نظر خود را پیدا کردید، دکمهCtrl  را رها کنید تا آیکون ها به همان اندازه باقی بمانند.

دسکتاپ خود را با Stardock Fences مرتب کنید

اگر می خواهید فایل ها، پوشه ها و میانبرها روی دسکتاپ شما مرتب باشند،Stardock Fences  را امتحان کنید. این ابزار به شما امکان می دهد تا آیکون ها را در گروه هایی که تعریف می کنید، مرتب نمایید. حتی در صورت تمایل می توانید به Fences اجازه دهید تا به طور خودکار فایل های دسکتاپ شما را در دسته های مجزایی دسته بندی کند.

از عکس های روزانه Bing به جای تصویر پس زمینه دسکتاپ استفاده کنید

دسکتاپ ویندوز 10

Bing هر روز عکس های زیبایی را به نمایش می گذارد و مایکروسافت استفاده از آنها را به عنوان تصویر پیش زمینه آسان کرده است. به سادگی برنامه رسمی Bing Wallpaper را بارگیری و نصب کنید با همین کار ساده می توانید از همه تصاویر به راحتی استفاده کنید! از این به بعد هر روز هفته، تصویر پس زمینه با کیفیت و حرفه ای جدیدی خواهید داشت.

از دسکتاپ های مجازی استفاده کنید

دسکتاپ ویندوز 10

دسکتاپ های مجازی به فضای فایل دسکتاپ مربوط نمی شوند، اما قابلیت استفاده از این دسکتاپ های مجازی در ویندوز ۱۰ مهیا است. این دسکتاپ ها، یم فضای کاری جایگزین برای پنجره های برنامه های شما هستند که می توانید به سرعت بین آنها جابجا شوید.

به عنوان مثال، می توانید یک دسکتاپ مجازی پر از پنجره برنامه های مختلف داشته باشید که برای یک کار خاص تنظیم شده است و سپس بدون اینکه طرح بندی ویندوز اصلی خود از دست بدهید به یک دسکتاپ مجازی کاملاً خالی جابجا شوید.

متأسفانه در این حالت قابلیت پیکربندی چندین صفحه از آیکون های دسکتاپ وجود ندارد.

با غاز دسکتاپ مبارزه کنید

سام چیت، خالق Desktop Meadow (که در بالا به آن اشاره شده است)، یک برنامه غیر رسمی را در تکریم موفقیت سال ۲۰۱۹، با نام Untitled Goose Game، در قالب یک برنامه کوچک به نام Desktop Goose  ایجاد کرده است. این برنامه یک غاز کوچک و عصبانی را روی دسکتاپ شما قرار می دهد که نشانگر شما را تعقیب می کند و سعی می کند آن را بکِشد. این برنامه ویندوز شما را از نو تنظیم می کند و حتی برای شما یادداشت هایی نیز به جای می گذارد.

می توانید این برنامه را به صورت رایگان بارگیری کنید و یا مبلغی را برای توسعه دهنده ارسال نمایید.

از پیش زمینه های پیش فرض ویندوز ۱۰ استفاده کنید

دسکتاپ ویندوز 10

اگر تصویر پیش زمینه قدیمی تر و تاریک تر دسکتاپ Windows 10  را بیشتر می پسندید، آن را از یک رایانه قدیمی تر کپی کنید و یا آن را از سایت Imgur بارگیری نمایید.

همچنین تصاویر پیش زمینه پیش فرض Windows را می توان در پوشه C: \ Windows \ Web پیدا کرد.

دسکتاپ Windows و Mac را با یکدیگر همگام کنید

دسکتاپ ویندوز 10

با استفاده از پیوندهای نمادین و یک شبکه محلی می توانید فایل های مورد نظر را در دسکتاپ های Mac  و Windows خود همگام سازی کنید. پس از تنظیم این قابلیت، اگر فایلی را در روی یکی از این دسکتاپ ها قرار دهید، به طور خودکار روی دسکتاپ دیگر نیز نمایش داده می شود.

پیکربندی این ویژگی کمی پیچیده است، اما پس از انجام تنظیمات، این قابلیت مثل یک جادو عمل می کند!

روی نوار راه اندازی سریع (Quick Launch Bar)، آیکون Show Desktop ایجاد کنید

دسکتاپ ویندوز 10

در ویندوز ۱۰ اگر روی خط کوچک در سمت راست نوار وظیفه کلیک کنید، به سرعت می توانید دسکتاپ خود را مشاهده کنید. اگر از طرفداران ویندوز قدیمی هستید، به جای کلیک بر روی خط کوچک موجود در سمت راست نوار وظیفه، آیکونShow Desktop  را در نوار راه اندازی سریع ویندوز خود بسازید و آن را بکشید.

از این به بعد هر زمان که خواستید دسکتاپ خود را ببینید، فقط کافیست روی میانبر کلیک کنید تا دسکتاپ شما نمایش داده شود!

ماجراجویی دسکتاپ هنوز هم ادامه دارد

در زمان رونق ویندوز ۸، اینگونه به نظر می رسید که دسکتاپ احتمالا به نفع رابط های صفحه لمسی مانند Metro منقرض می شود. پیش بینی اینکه تا چند سال آینده دسکتاپ مانند همین الان با همین قابلیت و ویژگی ها به کار خود ادامه می دهد یا خیر، بسیار دشوار است. با این حال، اکنون یک فضای شخصی مفید را در اختیار ما قرار داده است که می توانیم متناسب با سلیقه و نیاز خود، آن را سفارشی و تنظیم کنیم.

به گفته یک بزرگی، هیچ دو دسکتاپی دقیقاً مانند هم نیستند – و این خیلی خوب است!

howtogeek

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید