Mac کند شده یکی از مشکلات رایج برای کاربران آن است و ما در این مقاله راه های سرعت بخشیدن Mac کند شده را به شما معرفی می کنیم.

سرعت عملکرد Mac ها نیز ممکن است کم شود. اگر به نظرتان Mac شما کندتر از حد نرمال عمل می‌کند، نکات ذکرشده در اینجا به شما در شناسایی و رفع این مشکل کمک می‌کند؛ مانند رایانه‌های شخصی با سیستم‌عامل ویندوز، دلایل زیادی برای کند شدن Mac وجود دارد.

از برنامه‌هایی که قول بهینه‌سازی و سرعت بیشتر را به شما داده‌اند، دوری‌کنید. برخی از برنامه‌های «پاک‌سازی» – مانند نسخه Mac برنامه CCleaner – می‌توانند فایل‌های موقت را حذف کرده و فضای آزاد ایجاد کنند، اما این برنامه‌ها سبب سریع‌تر شدن Mac شما نمی‌شوند.

فرآیندهای پر مصرف را پیدا کنید

از Activity Monitor – به‌نوعی مانند Task Manager در ویندوز – برای مشاهده فرآیندهای در حال اجرا و پیدا کردن مواردی که منابع زیادی می‌خواهند، استفاده کنید. برای راه‌اندازی آن، Command + Space را فشار دهید تا جستجوگر Spotlight باز شود، Monitor Activity را تایپ کنید و Enter را فشار دهید.

روی عنوان “٪ CPU ” کلیک کنید که بر اساس استفاده از CPU مرتب شوند تا بتوانید برنامه‌ها و فرآیندهای در حال اجرا را بر اساس بیشترین استفاده از CPU مشاهده کنید. در بعضی موارد، ممکن است برنامه‌ای در حال اجرا وجود داشته باشد که ۹۹% از CPU را استفاده کند و شما خواستار توقف اجرای این برنامه باشید. برای توقف اجباری، با کلیک بر روی آن، آن را انتخاب کرده و بر روی دکمه X در نوارابزار کلیک کنید. مطمئن شوید فرایند در حال اجرای یک برنامه مهم را متوقف نکرده باشید. همیشه می‌توانید برنامه پر مصرف را به روش عادی ببندید.

اگر توقف اجباری اجرا نشد، روی “View” کلیک کنید و “All Processes” را انتخاب کنید تا تمام فرآیندهای در حال اجرا در Mac را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید روی بخش Memory کلیک کنید – فرآیندی که مقدار زیادی از حافظه را استفاده می‌کند می‌تواند باعث کند شدن Mac شما شود. بخش “Disk” را نیز چک کنید – فرآیندی که از دیسک به‌شدت استفاده می‌کند ممکن است باعث کند شدن Mac شما شود.

برنامه‌هایتان را ببندید

سیستم عامل Mac X برنامه‌ها را در حال اجرا رها می‌کند و نمی‌بندد. حتی با کلیک بر روی دکمه “X” قرمز روی پنجره برنامه، آن را نمی‌بندد ، پس برنامه در پس‌زمینه در حال اجرا باقی می‌ماند. در بیشتر موارد، مشکل بزرگی ایجاد نمی‌شود؛ اما اگر به نظر می‌رسد Mac به‌کندی عمل می‌کند، بهتر است برنامه‌ها را ببندید.

به دنبال برنامه‌هایی باشید که با نقطه در داک شما مشخص‌شده‌اند، روی آیکون‌های آن‌ها کلیک راست کرده یا Ctrl را گرفته و کلیک کنید و سپس “Quit” را انتخاب کنید.

برنامه‌های اجرا شونده در حین راه‌اندازی سیستم را کم کنید

اگر Mac شما پس از ورود به سیستم کند است، ممکن است برنامه‌های راه‌اندازی خیلی زیادی داشته باشد.

برای مدیریت برنامه‌های راه‌اندازی، با کلیک بر روی آیکون منوی Apple و انتخاب گزینه “System Preferences”، پنجره System Preferences را بازکنید. بر روی آیکون “Users & groups” کلیک کنید، حساب کاربری فعلی خود را انتخاب کرده و روی”Login Items” کلیک کنید. برنامه‌هایی را که نمی‌خواهید در حین راه‌اندازی سیستم اجرا شوند را از این قسمت بردارید.

اگر می‌خواهید برنامه‌ای به‌طور خودکار در حین ورود به سیستم Mac شروع شود، آن را در این لیست بکشید و رها کنید یا بر روی دکمه “+” در پایین لیست کلیک کرده و آن را اضافه کنید.

سرعت بخشیدن Mac کند شده

عوامل راه‌اندازی را پاک‌سازی کنید

یکی از ویژگی‌های پنهان در CleanMyMac 3 این است که می‌تواند Launch Agents را پاک‌سازی کند که برنامه‌های کمکی کوچکی هستند که به‌صورت مخفیانه در پس‌زمینه اجرا می‌شوند و سایر نرم‌افزارها را به‌طور خودکار بدون اینکه شما بدانید راه‌اندازی می‌کنند. اگر دائماً هزاران چیز در Mac شما حال اجراست و نمی‌دانید آیا این برنامه را خودتان اجرا کرده‌اید یا نه احتمالاً با مشکل عامل راه‌اندازی مواجه هستید.

برنامه CleanMyMac 3 را بارگیری و اجرا کنید و سپس به قسمت Extensions -> Launch agents بروید تا اضافه­های سیستم شما پاک‌سازی شود.

سرعت بخشیدن Mac کند شده

شفافیت و انیمیشن‌ها را کاهش دهید

شفافیت و انیمیشن‌ها می‌توانند بر سخت‌افزارهای گرافیکی Mac های قدیمی فشار بیاورند. کم کردن میزان آن‌ها می‌تواند به سریع‌تر شدن سیستم کمک کند، به همین دلیل ارزش امتحان کردن دارد.

برای انجام این کار، پنجره System Preferences را بازکنید. بر روی آیکون “Accessibility” کلیک کنید و گزینه “Reduce transparency” را برای کاهش شفافیت بررسی کنید. در سیستم عامل X Yosemite، این گزینه می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی در بعضی از Mac های قدیمی مؤثر باشد.

همچنین ممکن است بخواهید روی آیکون اولویت‌های “Dock” کلیک کنید و “Scale effect” را به‌جای “Genie effect” انتخاب کنید که می‌تواند سرعت حرکت کوچک کردن پنجره را کمی سرعت ببخشد.

سرعت بخشیدن Mac کند شده

مرورگر وب خود را سبک کنید

ممکن است مرورگر وب شما تنها برنامه‌ای باشد که این مشکل را ایجاد ‌کرده است. نکات متداول روی Mac نیز اعمال می‌شود – به‌خصوص با توجه به اینکه عملکرد گوگل کروم در سیستم‌عامل Mac X اصلاً خوب نیست.

سعی کنید تعداد افزونه‌های مرورگر مورداستفاده را به حداقل برسانید و زبانه‌های کمتری به‌طور هم‌زمان بازکنید تا حافظه و منابع CPU کمتری استفاده شود.

همچنین ممکن است بخواهید مرورگر Safari را روی سیستم عامل Mac X امتحان کنید که به نظر می‌رسد عملکرد بهتری، به‌ویژه هنگامی‌که از باتری استفاده می‌شود، در مقایسه با کروم دارد. اگر می‌توانید با استفاده از Safari کار خود را راه بیندازید و به ویژگی خاصی یا برنامه افزودنی در کروم نیاز ندارید، بهتر است به‌طورجدی آن را امتحان کنید.

رمزگذاری دیسک FileVault را غیرفعال کنید

رمزگذاری دیسک FileVault به‌طور پیش‌فرض در سیستم عامل Mac X Yosemite فعال می‌شود. این امر به امنیت فایل‌های Mac شما در صورت دزدیده شدن و جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به آن‌ها کمک می‌کند. همچنین از اینکه دیگران رمز ورود را در Mac شما تغییر دهند و بدون اجازه شما وارد سیستم شوند، جلوگیری می‌کند.

در برخی از Mac ها، این حالت ممکن است باعث کندی Mac در حین راه‌اندازی و ورود به سیستم شود. در صورت بروز این مشکل، می‌توانید به پنجره System Preferences بروید، روی آیکون “Security & Privacy” و سپس روی عنوان “FileVault” کلیک کنید و رمزگذاری دیسک FileVault را خاموش کنید.

توصیه می‌کنیم FileVault را فعال نگه‌دارید مگر اینکه Mac شما، مدت‌زمان زیادی را صرف راه‌اندازی یا ورود به سیستم می‌کند.

Finder را سرعت ببخشید

هنگامی‌که پنجره Finder را برای مشاهده فایل‌های خود باز می‌کنید، به‌صورت پیش‌فرض در نمای “All My Files” باز می‌شود. اگر تعداد بسیار زیادی فایل در Mac خود دارید، ممکن است بارگذاری این صفحه آهسته باشد و هر بار که یک پنجره جدید Finder را باز می‌کنید، Finder کندتر می‌شود.

می‌توانید با کلیک بر روی منوی ” Finder ” و انتخاب “Preferences” در Finder ، از وقوع این امر جلوگیری کنید. پوشه موردنظر خود را به‌عنوان “New Finder Windows Show” انتخاب کنید – به‌عنوان‌مثال، می‌توانید همه پنجره‌های Finder را به‌طور خودکار در پوشه Downloads خود بازکنید. از این به بعد Finder همه فایل‌های شما را بارگیری نمی‌کند.

فضای دیسک را خالی کنید

مانند هر رایانه‌ای، اگر فضای خالی دیسک Mac شما خیلی کم باشد، آزاد کردن فضای دیسک نیز می‌تواند سرعت سیستم را فزایش دهد. برای بررسی این مورد، روی منوی Apple کلیک کنید، “About This Mac” را انتخاب کنید و زیر عنوان “Storage” را جستجو کنید.

اگر فضای خالی قابل‌توجهی وجود ندارد، بهتر است فضای ذخیره‌سازی داخلی Mac خود را خالی کنید.

برای رفع انواع مشکلات، SMC خود را مجدداً تنظیم کنید

این نکته مفید که می‌تواند طیف گسترده‌ای از مشکلات سیستم را در Mac برطرف کند، اگرچه بسیاری از کاربران – به‌ویژه کاربران باتجربه ویندوز – به امتحان این مورد اصلاً فکر نمی‌کنند. تنظیم مجدد کنترل‌کننده سیستم مدیریت – یا SMC – می‌تواند همه مشکلات را از عملکرد کند سیستم تا مشکلات راه‌اندازی و مشکلات سخت‌افزاری Wi-Fi، برطرف کند. این تنظیم مجدد داده‌ای را پاک نمی‌کند و درواقع مانند راه‌اندازی مجدد Mac در سطح پایین‌تری، عمل می‌کند.

نصب مجدد سیستم‌عامل Mac X

هنگامی‌که همه موارد گفته‌شده مؤثر نبودند، سیستم‌عامل خود را مجدداً نصب کنید. اجرای این نکته برای همه دستگاه‌ها مفید است، حتی اگر در iPhone یا iPad خود مشکلی دارید نصب مجدد سیستم‌عامل، ایده خوبی به نظر می‌رسد.

با فرض اینکه از اطلاعات مهم خود پشتیبان تهیه‌کرده‌اید، می‌توانید سیستم‌عامل Mac X را در Mac خود مجدداً نصب کنید. این کار بسیار ساده‌تر از نصب مجدد ویندوز است زیرا لازم نیست هیچ واسطه‌ای برای نصب بارگیری کنید. می‌توانید حالت ریکاوری ویژه را شروع کنید، نصب را آغاز کنید و مک شما همه‌چیز موردنیاز را از Apple بارگیری می‌کند؛ اما حتماً قبل از شروع، نسخه پشتیبان از فایل‌های مهم خود تهیه کنید!

اگر Mac شما هارد درایو مکانیکی دارد، بهتر است آن را به یک درایو حالت-جامد ارتقا دهید که این کار همیشه راهی مطمئن برای سرعت بخشیدن به هر رایانه‌ای است.

منبع

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید