سرعت ویندوز های نصب شده روی کامپیوتر در طول زمان کم نمی شود. اگر کامپیوتر شما به تدریج کند تر می شود یا به طور ناگهانی برای چند دقیقه متوقف شود، دلایلی برای این کندی وجود دارد.

درست مثل تمام مسائل مربوط به کامپیوتر، اگر کامپیوتر به درستی عمل نمی کند، از راه اندازی مجدد کامپیوتر خود نترسید. این کار می ‌تواند بسیار سریع ‌تر از عیب‌یابی (troubleshoot)، بسیاری از مشکلات را حل کند.

پیدا کردن برنامه‌های Resource-Hungry

ممکن است کامپیوتر شما به این دلیل کند باشد که چیزی به طور غیر عادی از منابع سیستم استفاده می‌کند. اگر سرعت سیستم شما به طور ناگهانی کاهش می یابد، ممکن است به طور مثال یک فرآیندی در حال استفاده ۹۹ % از منابع CPU باشد. یا ممکن است یک برنامه دچار کمبود یا به اصطلاح نشت حافظه شده و در حال استفاده از مقدار زیادی حافظه باشد و باعث شود که کامپیوتر مدام دیسک را تعویض کند.

در غیر این صورت ممکن است یک برنامه از دیسک زیاد استفاده کرده و باعث می شود تا برنامه دیگری در صورت لزوم بارگیری داده یا ذخیره آن در دیسک، بسیار کند عمل کند.

برای فهمیدن این موضوع Task Manager را باز کنید. برای این کار می‌ توانید راست کلیک کرده و گزینه ” Task Manager” را انتخاب کنید. یا این که کلید های Ctrl+Shift+Escape را فشار دهید. در ویندوز ۸ و ۱۰ گزینه Task Manager یک واسط به روز شده دارد. این واسط برنامه هایی را که زیاد از منابع استفاده می کنند را با کدهای رنگی نشان می ‌دهد.

برای مرتب کردن فهرست برنامه هایی که زیاد از منابع استفاده می کنند، روی گزینه های “CPU”، ” Memory” و “Disk” کلیک کنید. اگر هر برنامه ای از منابع بسیار زیاد استفاده می کند ، می توانید به طور عادی آن را ببندید. اگر نتوانستید این کار را انجام دهید، روی “End Task” کلیک کنید تا برنامه بسته شود.

بستن برنامه‌های System Tray

بسیاری از نرم ‌افزارها تمایل دارند در System Tray یا ناحیه اطلاع‌ رسانی (notification area) اجرا شوند. این برنامه ها معمولاً هنگام شروع در پس زمینه در حال اجرا هستند، اما پشت نماد فلش که در گوشه پایین سمت راست صفحه نمایش وجود دارد پنهان مانده اند. روی نماد فلش کنار system tray کلیک کنید. سپس روی برنامه هایی که نیازی به اجرای آن در پس زمینه ندارید، کلیک راست کرده و آن ها را ببندید تا از منابع استفاده نکنند.

از کار انداختن Startup Programs

بهترین راه این است که از راه اندازی این مدل برنامه ها برای صرفه جویی در حافظه، سیکل های CPU  و هم چنین سرعت بخشیدن به روند ورود جلوگیری کنید.

در ویندوز ۸ ، ۸.۱ و ۱۰ یک startup manager در Task Manager وجود دارد که می‌ توانید برای مدیریت startup manager خود از آن استفاده کنید. نوار وظیفه را کلیک راست کلیک کرده و ” Task Manager” را انتخاب کرده یا Ctrl + Shift +Escape را فشار دهید تا راه ‌اندازی شود. سپس روی تب Startup کلیک کرده و برنامه‌ های startup که نیازی به آن ها ندارید را غیرفعال کنید. از این طریق ویندوز به شما می گوید که بیشتر کدام برنامه ها فرآیند startup را کند می کنند.

کم کردن انیمیشن ها

ویندوز تعداد کمی انیمیشن‌ها دارد که این انیمیشن ها می‌توانند باعث شوند کامپیوتر شما آهسته‌تر کار کند. در نتیجه اگر انیمیشن‌ های مرتبط را غیرفعال کنید، ویندوز می‌ تواند کمی سریع تر کار کند. برای غیرفعال کردن انیمیشن ها، Windows Key + X  را فشار داده یا روی دکمهStart  کلیک راست کرده و”System”  را انتخاب کنید. سپس روی دکمه “Advanced System Settings” در سمت چپ کلیک کرده و دکمه “Settings”  را کلیک کنید. در نهایت هم “Adjust for best performance” را انتخاب کنید تا تمام انیمیش‌های شما غیر فعال شوند. اگر هم خواستید فقط یکسری از انیمیشن ها غیر فعال شوند، روی “Custom” کلیک کنید.

مرورگر وب خود را خلوت کنید

اگر شما از مرورگر وب خود زیاد استفاده کنید، بنابراین ممکن است مرورگر وب شما کمی کند باشد. در نتیجه ایده خوبی است که تا جای ممکن کمتر از افزونه های مرورگر یا add-ons استفاده کنید. این موارد سرعت مرورگر وب شما را آهسته تر کرده و باعث می‌ شوند که سیستم از حافظه بیشتری استفاده کند.

به بخش افزونه های مرورگر وب یا مدیریت Add-ons بروید و افزونه هایی را که نیاز ندارید حذف کنید. حتی جلوگیری از بارگذاری فلاش و محتواهای دیگر، از مصرف بیهوده CPU جلوگیری می‌ کند.

جستجو برای پیدا کردن بدافزار و Adware ها

این امکان وجود دارد که کامپیوتر شما به دلیل وجود نرم ‌افزارهای مخرب آهسته شده باشد. البته ممکن هم است صرفا به خاطر بدافزار نباشد، بلکه ممکن است نرم ‌افزاری باشد که با مرور وب شما تداخل داشته و آن را تبلیغات اضافی را در آن نمایش می دهد.

برای ایمن بودن از این مشکلات، کامپیوترتان را با برنامه آنتی ویروس اسکن کنید. هم چنین باید آن را با نرم افزار های مخصوص Malwarebytes اسکن کنید تا بسیاری از برنامه‌های ناخواسته یا potentially unwanted programs که اغلب برنامه‌ های آنتی ویروس آن را نادیده می‌ گیرند را غیر فعال کنید. این برنامه‌ها زمانی که نرم‌ افزار دیگری را نصب می‌کنید، سعی می‌کنند به سراغ کامپیوتر شما بروند و شما از وجود آن ها خبردار نمی شوید.

فضای دیسک را آزاد کنید

اگر هارد درایو شما تقریبا پر باشد، ممکن است کامپیوتر شما به طور قابل‌ توجهی کندتر کار کند. برای آزاد کردن فضای دیسک به هیچ نرم افزاری احتیاج ندارید. فقط کافی است از ابزار Disk Cleanup موجود در ویندوز کمک بگیرید.

سرعت بخشیدن به کامپیوتری

دیفرگ کردن هارد دیسک

در واقع دیفرگ کردن هارد دیسک در نسخه‌های جدید ویندوز چندان لازم نیست. این نسخه ها به طور خودکار هارد درایو ها را دیفرگ می کنند. حتی درایوهای Solid-state  هم به دیفرگ کردن سنتی نیازی ندارند، با این حال نسخه‌ های مدرن ویندوز آن ‌ها را هم بهینه می ‌کنند.

بیشتر اوقات نیازی نیست درباره دیفرگ کردن نگران باشید. با این حال، اگر یک هارد درایو دارید که فایل‌ های زیادی در آن ذخیره شده است، مثل نسخه‌ ای از یک پایگاه‌ داده بزرگ یا چندین گیگابایت فایل‌ بازی های کامپیوتر، این فایل ها ممکن است از قبل به خاطر حجمی که دارند دیفرگ شده باشند. در این شرایط می توانید ابزار defragmenter دیسک را باز کرده و یک اسکن انجام دهید تا ببینید آیا نیاز است که خودتان یک دیفرگ دستی اجرا کنید یا خیر.

سرعت بخشیدن به کامپیوتری

حذف برنامه‌هایی که از آن‌ها استفاده نمی کنید

در ابتدا Control Panel را باز کنید. سپس فهرست برنامه‌ های نصب ‌شده را پیدا کرده و برنامه‌ هایی که از آن استفاده نکرده و نیازی به آن ها ندارید را uninstall کنید.  این کار می‌تواند به سرعت عملکرد کامپیوتر کمک زیادی کند، چرا که آن برنامه ‌ها ممکن است شامل فرآیند های پس‌ زمینه، ورودی ‌های autostart، خدمات سیستم، ورودی‌های منوی متنی و چیزهای دیگری باشند که کامپیوتر شما را کند کرده است. علاوه بر این این کار فضای دیسک را آزادتر کرده و امنیت سیستم را بالا می برد. به عنوان مثال اگر از جاوا استفاده نمی کنید، قطعا نباید آن را روی سیستم خود نصب کنید.

سرعت بخشیدن به کامپیوتری

راه‌اندازی دوباره کامپیوتر و نصب مجدد ویندوز

اگر نکاتی که گفتیم مشکل شما را رفع نکرد، یک راه‌ حل مناسب برای رفع مشکلات ویندوز ، به غیر از راه‌اندازی دوباره کامپیوتر، نصب ویندوز جدید است.
در نسخه‌های مدرن ویندوز یعنی ویندوز ۸ ، ۸.۱ و ۱۰ نصب ویندوز کار بسیار راحتی است. برای این کار شما مجبور نیستید که حتما سی دی نصب ویندوز را داشته و بتوانید مجدداً ویندوز را نصب کنید.  در عوض می ‌توانید به سادگی از ویژگی “Reset your PC” خود ویندوز که برای نصب ویندوز جدید ساخته شده‌ استفاده کنید. این ویژگی دقیقا شبیه حذف نصب ویندوز عمل می کند و برنامه‌های نصب ‌شده و تنظیمات سیستم شما را با نگه داشتن فایل‌ها پاک می ‌کند.

سرعت بخشیدن به کامپیوتری

اگر کامپیوتر شما هنوز از هارد درایو مکانیکی استفاده می‌ کند، ارتقا آن به یک درایو solid-state باعث بهبود عملکرد سیستم می شود. در عصری که بیشتر مردم به CPU های سریع‌تر و پردازنده‌ های گرافیکی توجه نمی‌ کنند، ذخیره‌سازی solid-state بیش‌ترین رشد و بهبود را در عملکرد کلی سیستم ارائه می ‌دهد.

HowToGeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید