رایانه هایی با سیستم عامل ویندوز ، لزوما با گذشت زمان کند نمی شوند. این که کامپیوتر شما به تدریج کند شده است یا چند دقیقه پیش ناگهان از کار افتاده است، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در این مقاله راه هایی برای سرعت بخشیدن به ویندوز کند شده را به شما معرفی می کنیم.

سرعت بخشیدن به رایانه

مانند بقیه مشکلات رایانه ای، اگر چیزی به درستی کار نمی کند، از راه اندازی مججد رایانه خود به هیچ وجه نترسید. راه اندازی مجدد تعدادی از مشکلات رایانه را برطرف می کند و نسبت به عیب یابی و تعمیر یک مشکل توسط خودتان، خیلی سریعتر خواهد بود.

برنامه های تشنه منابع را بیابید

اگر لپ تاپ شما به کندی کار می کند دلیل آن اینست که یک چیزی از منابع رایانه شما استفاده می کند. در رابطه با رایانه ای که به طور ناگهانی کند شده است، می توان گفت که یک فرایند خیلی سریع ممکن است از ۹۹٪ منابع CPU استفاده کند. یا ممکن است برنامه ای به مموری نفوذ کرده باشد و مقدار زیادی از حافظه را استفاده کند و باعث شود رایانه شما به یک دیسک تبدیل شود. در غیر اینصورت، ممکن است برنامه ای به مقدار خیلی زیاد از دیسک استفاده کند و منجر به کند شدن بارگذاری داده یا ذخیره اطلاعات روی دیسک برای سایر برنامه ها شود.

برای یافتن مشکل،Task Manager  را باز کنید. می توانید بر روی نوار وظیفه کلیک راست کرده و گزینه “Task Manager”  را انتخاب کنید و یا Ctrl + Shift + Escape را فشار دهید تا باز شود. در ویندوز ۸ ، ۸٫۱ و ۱۰، Task Manager  جدید یک رابط به روز شده را ارائه می دهد که برنامه هایی از منابع استفاده می کنند را به طور رنگی کدگذاری می کند. برای مرتب سازی لیست بر اساس برنامه هایی که بیشترین استفاده از منابع را دارند، روی”CPU” ،”Memory”  و “Disk” کلیک کنید. اگر برنامه ای از منابع بسیار زیادی استفاده کند، آن را ببندید – اگر این برنامه به طور عادی بسته نشد، آن برنامه را انتخاب کنید و روی “End Task” کلیک کنید تا به اجبار بسته شود.

سرعت بخشیدن به رایانه

برنامه های سینی سیستم (System Tray) خود را ببندید

بسیاری از برنامه ها در سینی سیستم یا در قسمت نوتیفیکیشن اجرا می شوند. این برنامه ها اغلب در هنگام راه اندازی سیستم شروع به کار می کنند و در پس زمینه در حال اجرا باقی می مانند اما در پشت نماد فلش، در گوشه پایین سمت راست صفحه نمایش، پنهان می شوند. بر روی نماد فلش رو به بالا در نزدیکی سینی سیستم کلیک کنید، روی هر برنامه کاربردی که دیگر نیازی به اجرای آن در پس زمینه ندارید، کلیک راست کرده و آن را ببندید تا منابع سیستم خود را آزاد نمایید.

سرعت بخشیدن به رایانه

برنامه هایی که با راه اندازی سیستم شروع به کار می کنند را غیرفعال نمایید

با این وجود بهتر است از راه اندازی برنامه ها در هنگام راه اندازی سیستم، به منظور ذخیره سازی حافظه و سیکل های CPU و همچنین سرعت بخشیدن به روند ورود به سیستم، جلوگیری کنید.

اکنون در ویندوز ۸ ، ۸٫۱ و ۱۰ یک مدیر راه اندازی در Task Manager وجود دارد که می توانید برای مدیریت برنامه های راه اندازی از آن استفاده کنید. روی نوار وظیفه راست کلیک کرده و “Task Manager” را انتخاب کرده یا Ctrl + Shift + Escape  را برای راه اندازی آن فشار دهید. روی زبانه Startup کلیک کنید و برنامه هایی را که به آنها نیاز ندارید، غیرفعال کنید. ویندوز به شما کمک می کند تا دریابید که کدام برنامه ها روند راه اندازی سیستم شما را کندتر می کنند.

سرعت بخشیدن به رایانه

انیمیشن ها را کاهش دهید

ویندوز از تعداد کمی انیمیشن استفاده می کند و این انیمیشن ها می توانند رایانه شما را کمی کند کنند. به عنوان مثال، در صورت غیرفعال کردن انیمیشن های وابسته، ویندوز می تواند یک پنجره را به صورت آنی بزرگ کند یا به حداقل برساند.

برای غیرفعال کردن انیمیشن ها، Windows Key + X را فشار داده یا بر روی دکمه Start راست کلیک کرده و “System” را انتخاب کنید. روی “Advanced System Settings” در سمت چپ کلیک کرده و روی دکمه “Settings” زیر Performance کلیک کنید. برای غیرفعال کردن همه انیمیشن ها، ” Adjust for best performance” ​​را در زیر Visual Effects انتخاب کنید، یا ” Custom” را انتخاب نمایید و انیمیشن هایی را که نمی خواهید ببینید، غیر فعال کنید . برای مثال، تیک انتخاب “Animate windows when minimizing and maximizing” را به منظور غیر فعال کردن انیمیشن حداقل و حداکثر کردن، بردارید.

سرعت بخشیدن به رایانه

مرورگر وب خود را سبک کنید

احتمالا از مرورگر وب خود خیلی استفاده می کنید، بنابراین مرورگر وب شما احتمالا کمی کند شده است. ایده خوبی است که تا حد امکان از برنامه های افزودنی مرورگر یا افزونه های کمتری استفاده کنید – این افزودنی ها مرورگر وب شما را کند کرده و منجر به مصرف حافظه بیشتری می شوند.

به مدیر برنامه های Extensions یا Add-ons مرورگر وب خود بروید و افزودنی هایی که به آنها احتیاج ندارید، حذف کنید. همچنین باید افزونه click-to-play را فعال کنید. جلوگیری از بارگیری Flash و محتواهای دیگر، منجر به جلوگیری از مصرف زمان CPU توسط محتوای بی اهمیت Flash می شود.

سرعت بخشیدن به رایانه

برای یافتن نرم افزارهای مخرب و نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم، سیستم خود را اسکن نمایید

شاید دلیل کند شدن رایانه شما نرم افزارهای مخربی هستند که در پس زمینه اجرا می شوند. این نرم افزار احتمالا یک بدافزار سریع العمل نیست – شاید این همان نرم افزاری است که با مرورگر وب شما به منظور ردیابی آن تداخل می کند و تبلیغات افزوده ای اضافه می کند.

برای امنیت بیشتر، رایانه خود را با یک برنامه آنتی ویروس اسکن کنید. همچنین باید آن را با Malwarebytes اسکن کنید که تعداد زیادی از “برنامه های بالقوه ناخواسته”(PUPs)  را که بیشتر برنامه های آنتی ویروس تمایل به نادیده گرفتن آنها دارند، را پیدا می کند. وقتی که نرم افزاری روی سیستم خود نصب می نمایید این برنامه ها در سیستم شما سرک می کشند که قطعا حضور این برنامه ها را نمی خواهید.

فضای دیسک را خالی نمایید

اگر هارد دیسک شما تقریباً پر است، ممکن است رایانه شما بطور چشمگیری کندتر کار کند. برای کار کردن روی هارد دیسک باید کمی فضای آن را خالی کنید. برای خالی کردن فضا، راهنمای ما را برای آزاد کردن فضا روی رایانه ای با سیستم عامل ویندوز، مطالعه کنید. برای این کار به هیچ نرم افزاری شخص ثالثی احتیاج ندارید – اجرای ابزار Disk Cleanup موجود در ویندوز کاملا کمک کننده خواهد بود.

هارد دیسک سیستم را یکپارچه سازی کنید

در واقع یکپارچه سازی هارد دیسک، در نسخه های مدرن ویندوز لازم نیست. این کار به طور خودکار هارد دیسک های مکانیکی را در پس زمینه یکپارچه می کند. درایوهای حالت جامد نیازی به یکپارچه سازی قدیمی ندارند، اگرچه نسخه های مدرن ویندوز آنها را بهینه می کند – و این خیلی خوب است.

به هیچ وجه نیاز نیست که نگران یکپارچه سازی باشید. با این حال، اگر هارد دیسک مکانیکی دارید و فایل های زیادی را روی درایو خود ذخیره کرده اید – به عنوان مثال کپی کردن یک پایگاه داده بزرگ یا چندین گیگابایت از فایل های بازی های کامپیوتری- این فایل ها ممکن است یکپارچه شوند، چرا که ویندوز هنوز این فایل ها را یکپارچه نکرده است. در این شرایط، شاید بخواهید ابزار یکپارچه سازی دیسک را باز کنید و با اسکن کردن دریابید که سیستم شما به یکپارچه سازی دستی احتیاج دارد یا خیر.

برنامه هایی را که از آنها استفاده نمی کنید را حذف کنید

Control Panel را باز کنید، لیست برنامه های نصب شده را پیدا کنید و برنامه هایی را که از آنها استفاده نمی کنید و به آنها نیازی ندارید را حذف کنید. این کار می تواند به سریع تر شدن رایانه شما کمک کند چرا که ممکن است این برنامه ها شامل فرآیندهای پس زمینه ای، اطلاعات شروع خودکار، خدمات سیستم، اطلاعات منوی متنی و موارد دیگر باشد که می تواند باعث کاهش سرعت رایانه شما شود. همچنین فضای هارد دیسک شما ذخیره می شود و امنیت سیستم را بهبود می بخشد – به عنوان مثال، اگر از Java  استفاده نمی کنید، قطعا نباید آن را روی سیستم خود نگه دارید.

رایانه خود را مجددا تنظیم کنید/ ویندوز را مجددا نصب نمایید

اگر نکات ذکر شده مشکل شما را برطرف نکرد ، یک راه حل همیشگی برای رفع مشکلات ویندوز – البته به جز روش راه اندازی مجدد رایانه- نصب یک ویندوز جدید است.

در نسخه های مدرن ویندوز – یعنی ویندوز ۸ ، ۸٫۱ و ۱۰ – نصب یک ویندوز جدید از همیشه راحت تر شده است. لازم نیست رسانه نصب ویندوز را داشته باشید تا مجدداً ویندوز را نصب نمایید. در عوض، می توانید از ویژگی “Reset your PC” که یک ویژگی داخلی در ویندوز است، استفاده کنید تا سیستمی با یک ویندوز جدید داشته باشید. این کار شبیه به نصب مجدد ویندوز است و ضمن نگه داشتن فایل های شما، برنامه های نصب شده و تنظیمات سیستم را پاک می کند.

اگر هنوز از هارد دیسک مکانیکی روی رایانه خود استفاده می کنید، ارتقاء به یک درایو حالت جامد، عملکرد سیستم را تا حد زیادی افزایش می دهد. در عصری که اکثر مردم به پردازنده های سریعتر و پردازنده های گرافیکی توجه نمی کنند، ذخیره سازی حالت جامد بیشترین افزایش عملکرد را برای سیستم ها ارائه می دهد.

howtogeek

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید