به روزرسانی iPadOS 14 اپل، بدون اینکه ویژگی های منحصر به فرد iPad را از بین ببرد، دستگاه هایiPad ،iPad Air ، iPad Mini و iPad Pro iPad را به سیستم های مک نزدیک تر می کند. در این مقاله ویژگی های جدید iPadOS 14 توضیح داده شده است که بهتر است شما نیز آن ها را بررسی کنید.

ابزارک های جدید

در صفحه اصلی نسخه iOS 14، طرح بندی ابزارک ها همانند سابق است و تغییری نکرده است، اما ابزارک های جدیدی قرار گرفته اند که باید آن ها را بررسی کنید. برای دسترسی به این ابزارک های جدید، صفحه اصلی آیپد را به سمت راست بکشید. همچنین می توانید این ابزارک ها را به نوار کناری پین کنید.

روند افزودن ابزارک ها و انواع مختلف آن ها نیز در مقایسه با نسخه قبلی، متفاوت است. اکنون می توانید مدل های کوچک، متوسط ​​یا بزرگ یک ابزارک را به صفحه اصلی اضافه کنید. برای شروع، تنها کافیست انگشت خود را بر روی یک قسمت خالی صفحه اصلی قرار داده و نگه دارید و سپس روی علامت مثبت (+) ضربه بزنید.

همچنین ابزارک هایی که در صفحه اصلی آیفون خود استفاده می کنید، از طریق آیپد شما نیز قابل دسترسی هستند. می توانید با این ۱۰ ابزارک کاربردی شروع کنید.

مرتبط: ۱۰ ابزارک عالی صفحه اصلی آیفون

قابلیت جستجوی راحت و سریع

با انتشار نسخه iPadOS 14، طراحی سیستم عامل آیپد ارتقای چشمگیری داشته است. با ویژگی Universal Search با سبکSpotlight ، آیپد خیلی شبیه سیستم مک شده است و در این مورد خاص، این شباهت خیلی کاربردی و مفید است!

اکنون هر زمانی که Command + Space را فشار دهید یا صفحه اصلی آیپد را به سمت پایین بکشید، نوار Universal Search جدید را مشاهده می کنید.

در اینجا می توانید هر چیزی دلخواهی را تنها با یک تایپ ساده جستجو کنید و در وب نیز به راحتی مرور کنید! نتایج مرتبط با برنامه های موجود در این دستگاه آیپد نیز فوراً هایلایت می شود که برای باز کردن یک مورد دلخواه، تنها کافیست کلید Enter را فشار دهید. برای هر وب سایتی که قبلاً از آن بازدید کرده اید نیز می توانید همین کار را انجام دهید.

مرتبط: نحوه باز کردن برنامه ها، وب سایت ها و میانبرها با استفاده از جستجو در گوشی آیفون و تبلت آیپد

قابلیت نوشتن در هر کادر متنی

همچنین در نسخه iPadOS 14 می توانید از قلم اپل با قابلیت های بیشتری استفاده کنید. اگر به استفاده از قلم اپل علاقه مند هستید و نوشتن با آن را بر تایپ کردن ترجیح می دهید، ویژگی جدید Scribble حتما مورد توجه شما قرار می گیرد.

با استفاده از این ویژگی می توانید در هر کادر متنی ای بنویسید. تنها کافیست با قلم اپل روی یک کادر متنی ضربه بزنید و یک آیکون کوچک به شکل مداد ظاهر می شود. در این کادر متنی با استفاده از قلم اپل هرچه که می خواهید بنویسید و سپس متن نوشته شده با قلم اپل، به متن تایپ شده تبدیل می شود.

با کشیدن دایره روی یک متن، می توانید این متن را انتخاب کنید. حذف متنی که نوشته اید نیز به سادگی تنها با کشیدن یک خط بر روی متن اتفاق می افتد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه شخصی سازی و استفاده از ویژگی Scribble، راهنمای ما را بررسی کنید.

مرتبط: نحوه نوشتن در کادر های متنی تبلت آیپد با استفاده از قلم اپل

کپی کردن متن دست نویس

بعد از نوشتن متن با استفاده از قلم اپل و به صورت دست نویس، می توانید این متن را به صورت متن تایپی از طریق برنامه Apple Notes کپی و پیست (paste) کنید.

برای امتحان کردن این ویژگی، به یکی از یادداشت های دست نویس خود بروید و سپس برای انتخاب یک کلمه، دو بار روی آن ضربه بزنید. قسمت انتخاب شده را بکشید تا تمام متن دست نویس انتخاب شود.

در پنجره باز شده، روی گزینه “Copy as Text” ضربه بزنید. اکنون می توانید آن را به صورت متن تایپ شده در هر برنامه ای جای گذاری (paste) کنید.

مرتبط: نحوه کپی کردن و جایگذاری متن دست نویس به صورت متن تایپ شده در دستگاه آیپد

ترسیم اشکال بی نقص در برنامهNotes  

اگر تا به حال در برنامه Notes یادداشت نوشته باشید، می دانید که گاهی اوقات لازم است برخی از اشکال را خودتان ترسیم کنید. نسخه iPadOS 14 به شما این امکان را می دهد تا نمودارها و اشکال هندسی ترسیم شده با قلم اپل را به اشکال های بی نقصی تبدیل کنید.

برای امتحان کردن این ویژگی، برنامه Notes را باز کنید و سپس با استفاده از قلم اپل یا انگشت خود ابزارPen ، Pencil یا Highlighter را انتخاب کنید. یک شکل دلخواه ترسیم کنید و سپس قلم اپل یا انگشت خود را برای چند ثانیه در انتهای شکل ترسیم شده نگه دارید.

شکلی که ترسیم کرده اید به طور خودکار به یک شکل بی نقص تبدیل می شود.

مرتبط: نحوه رسم اشکال بی نقص در گوشی آیفون و تبلت آیپد

نحوه استفاده از نوار کناری جدید در برنامه ها

همچنین نسخه iPadOS 14 از نوار کناری تاشو و رابط کاربری سه صفحه ای برای اکثر برنامه های اپل برخوردار است. بسیاری از برنامه های شخص ثالث نیز شروع به استفاده از این ویژگی کرده اند.

نوار کناری جدید به شدت نحوه رفتار برنامه های خاصی را تغییر می دهد. یک مثال ساده برای نشان دادن این ویژگی، برنامه Photos است. حالا لازم است که از نوار کناری برای حرکت در بین زبانه ها، مرور آلبوم ها یا دیدن انواع مختلف رسانه ها استفاده کنید.

با ضربه زدن روی دکمه Sidebar، نوار کناری کاهش یا گسترش می یابد. همچنین می توانید نوار کناری را ویرایش کرده و ویژگی هایی را اضافه کرده یا حذف نمایید.

بهترین مثال از یک نوار کناری قابل تنظیم، نوار کناری موجود در برنامه Files است. روی دکمه منو ضربه زده و سپس روی گزینه “Edit Sidebar” ضربه بزنید.

در اینجا می توانید “Favorites” و “Tags” را با استفاده از یک رابط کاربری ساده، حذف و یا تنظیم مجدد کنید.

تنظیم برنامه های پیش فرض ایمیل و مرورگر

روشی دیگر که دستگاه آیپد را بیشتر به یک سیستم مک شبیه می کند، این است که اکنون می توانید برنامه های پیش فرض را برای سرویس گیرنده های ایمیل و مرورگر تنظیم کنید. می توانیدGoogle Chrome ،Microsoft Edge ، Firefox و موارد دیگر را به عنوان مرورگر پیش فرض دستگاه خود تنظیم کنید. همچنین می توانید سرویس گیرنده ایمیل پیش فرض خود را به یک گزینه شخص ثالث مانند Spark،Gmail ، Outlook و موارد دیگر تغییر دهید.

پس از تغییر مرورگر پیش فرض، در هنگام ضربه زدن روی هر لینکی در هر برنامه ای، این لینک به جای باز شدن در مرورگر Safari، مستقیماً در مرورگر پیش فرض باز می شود.

برای تغییر مرورگر پیش فرض یا سرویس گیرنده ایمیل، برنامه Settings را باز کرده و به برنامه ای که می خواهید سرویس ایمیل یا مرورگر خود را به آن تغییر دهید، بروید.

بسته به نوع برنامه ای که می خواهید به آن تغییر دهید، روی “Default Mail App” یا ” Default Browser App” ضربه بزنید.

برنامه ای را که می خواهید از آن استفاده کنید را از این لیست انتخاب کنید.

تغییر مورد نظر انجام شد! شما اکنون یک برنامه شخص ثالث را به عنوان برنامه پیش فرض ایمیل یا مرورگر خود تنظیم کرده اید.

مرتبط: چگونه مرورگر پیش فرض خود را در گوشی آیفون و تبلت آیپد تغییر دهیم

Universal Search را از هرجایی در دستگاه خود با استفاده از AssistiveTouch باز کنید

اگر زمانی بخواهید از درون برنامه ای به Universal Search دسترسی پیدا کنید، اما صفحه کلیدی به دستگاه شما متصل نباشد، چه باید کنید؟ با استفاده از ویژگی AssistiveTouch می توانید این مشکل را حل کنید.

برنامه AssistiveTouch یک دکمه Home نرم افزاری شناور را به صفحه آیپد شما اضافه می کند. سپس می توانید میانبرهای تک ضربه ای، دو ضربه ای یا سه ضربه ای را به دکمه AssistiveTouch اختصاص دهید. توصیه می کنیم Spotlight را به صورت یک حرکت دو ضربه ای اضافه کنید. سپس، می توانید بر روی دکمه AssistiveTouch دو بار ضربه بزنید تا Universal Search باز شود.

برای تنظیم این مورد، برنامه Settings  را در دستگاه آیپد خود باز کنید و به قسمت Accessibility > Touch > AssistiveTouch بروید. گزینه “AssistiveTouch” را از بالای این منو روشن کنید و سپس “Double-Tap” را انتخاب کنید.

در اینجا روی “Spotlight” ضربه بزنید.

از الان به بعد هر زمان که روی دکمه AssistiveTouch دو بار ضربه بزنید، یک منوی Universal Search شناور روی هر برنامه ای که استفاده می کنید، ظاهر می شود.

با Universal Search، برنامه ها را به سرعت در Split View باز کنید

علاوه بر آسان کردن جستجوها، ویژگی Universal Search شناور مزیت دیگری را نیز به همراه دارد. از آنجا که این ویژگی در بالای هر برنامه ای که از آن استفاده می کنید، باز می شود، می توانید برای جستجوی برنامه و افزودن یک برنامه به Split View از Universal Search نیز استفاده کنید.

برای افزودن برنامه ها به Split View، نیازی به استفاده از Dock یا رفتن به صفحه اصلی آیپد نیست. اگر آیپد شما به یک صفحه کلید متصل است، این ویژگی بهترین عملکرد خود را دارد. با این حال، همانطور که در بالا توضیح دادیم، برای باز کردن Universal Search با یک حرکت لمسی می توانید از AssistiveTouch نیز استفاده نمایید.

برای شروع، اولین برنامه ای که می خواهید به Split View اضافه کنید را باز نمایید. کلیدهای Command + Space را فشار دهید یا از AssistiveTouch برای باز کردن Universal Search استفاده کنید و سپس نام برنامه دومی را که می خواهید به Split View اضافه کنید را تایپ نمایید.

وقتی برنامه در نتایج جستجو ظاهرش ، برای گرفتن این برنامه آن روی آیکون آن ضربه بزنید و انگشت خود را روی آن نگه دارید.

سپس، به سادگی این برنامه را به لبه سمت راست صفحه نمایش آیپد خود بکشید و اجازه دهید تا این برنامه به Split View اضافه شود.

دقیقاً به همین ترتیب، اکنون دو برنامه باز در Split View آیپد خود دارید. پس از اتمام این کار، از Split View خارج شوید.

غیرفعال کردن آدرس خصوصی برای شبکه های Wi-Fi

نسخه iPadOS 14 از ویژگی امنیتی جدیدی به نامPrivate Access  برای شبکه های Wi-Fi برخوردار است. هر بار که به یک شبکه Wi-Fi متصل می شوید، یک آدرس MAC تصادفی ایجاد می شود. معمولاً آدرس MAC به یک دستگاه متصل است. شرکت ها و وب سایت ها نیز از این آدرس برای ردیابی شما در اینترنت استفاده می کنند.

هرگاه به شبکه های Wi-Fi عمومی متصل شوید، یک آدرس MAC تصادفی حریم خصوصی شما را تقویت می کند، اما ممکن است این مورد برای برخی از افراد مشکل ساز باشد. به عنوان مثال، اگر شبکه خانگی یا شبکه محل کار شما آدرس MAC را فیلتر می کند، این امکان وجود دارد که از شما خواسته شود تا این ویژگی را غیرفعال کنید. این کار را می توان بر اساس هر شبکه ای نیز انجام داد.

برای فعال یا غیرفعال کردن این گزینه، در تبلت آیپد خودSettings  را باز کرده و به قسمت Wi-Fi بروید. روی دکمهInfo  (i) در کنار شبکه Wi-Fi ای که در حال حاضر به آن متصل هستید، ضربه بزنید.

گزینه “Private Address” را روشن یا خاموش کنید. در پنجره باز شده روی “Rejoin” ضربه بزنید تا مراحل انجام شود.

مرتبط: نحوه غیرفعال کردن آدرس هایMAC یک Wi-Fi خصوصی در گوشی آیفون و تبلت آیپد

اگرچه پشتیبانی از ماوس و پد لمسی که اکنون در همه آیپدها در دسترس قرار گرفته است، ویژگی جدید مختص نسخه iPadOS 14 نمی باشد، اما روشی قدرتمند برای انجام کارهای بیشتر با استفاده از دستگاه آیپد است.

مرتبط: همه آنچه شما باید در مورد نشانگر ماوس و ترک پد آیپد بدانید

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید