۱۰ راه برای فهمیدن اینکه آیا به تعمیر لپ تاپ‌ نیاز دارید یا خیر را ما در این مقاله به شما معرفی خواهیم کرد.

آیا لپ تاپ شما پیغام‌های خطا نشان میدهد، برنامه‌ها را به کندی اجرا می کند یا به صورت غیر منتظره خاموش می شود؟

با اینکه ممکن است هزاران دلایل برای این اتفاق‌ها وجود داشته باشد، برخی از این دلایل جدی‌تر از بقیه هستند. رایج‌ترین علامت‌های خطری که منجر به تعمیر لپ‌تاپ می‌شوند عبارتند از:

 • باتری شارژ نمی شود
 • لپ‌تاپ به طور غیر منتظره‌ای خاموش می‌شود
 • صفحه به رنگ آبی در میاید (صفحه آبی مرگ)
 • برنامه‌ها به کندی شروع یا اجرا می‌شوند.
 • لپ‌تاپ بسیار داغ می‌شود.
 • فن لپ‌تاپ هنگام کار سر و صدا ایجاد می کند.
 • اتصال وای فای یا بلوتوث مشکل دارد
 • کیبورد کار نمی کند
 • صفحه نمایش شکسته یا خراشیده می شود
 • لپ‌تاپ مورد حمله ویروس یا بد افزار قرار می گیرد

برای رفع همه این مسائل به یک متخصص حرفه‌ای برای تعمیر لپ‌تاپ نیاز ندارید، چرا که برخی از آن‌ها را می توانید خودتان در خانه انجام بدهید.

بسته به سن، مدل و سیستم عامل لپ‌تاپ، چند گزینه برای تشخیص مشکلات و رفع آنها دارید.

در ادامه رایج ترین مواردی که ممکن است در آن لپ تاپ نیاز به تعمیر داشته باشد را ذکر کرده‌ایم:

 • باتری شارژ نمی شود

اگر لپ‌تاپ تان شارژ را نگه نمی دارد، به طور کامل شارژ نمی شود یا اصلا شارژ نمی شود، احتمالا به یک باتری جدید نیاز داشته باشید. عمر باتری برای یک لپ‌تاپ حدود دو یا چهار سال است، اما نحوه استفاده و شارژ شما هم بر عمر مفید آن تاثیر دارد.

باتری لپ‌تاپ

این تعمیر ساده ‌ترین راه حل برای اکثر لپ ‌تاپ ها است و فقط به اندازه خریدن یک باتری جایگزین هزینه دارد. با این حال در برخی از مدل‌ها امکان اینکه محفظه باتری را باز کنید وجود ندارد و باید لپ ‌تاپ را برای تعمیر به شرکت سازنده ارسال کنید.

کابل آداپتور

دلیل دیگری که باتری شارژ نمی‌کند این است که سیم شارژ شما کار نمی‌کند.  بنابرین حتما این گزینه را چک کرده و در صورت نیاز به آسانی آن را جایگزین کنید.

پورت شارژ

اگر زمانی که شارژر را به لپ‌تاپ تان وصل کردید و نور موبوط به حالت شارژ شدن روشن نشد، یا اینکه فقط در زمانی که شارژر را در یک زاویه خاصی نگه میدارید این نور روشن می شود، این امکان دارد که پورت شارژ لپ‌تاپ شکسته باشد.

برای تعمیر پورت شارژ به یک متخصص لپ‌تاپ نیاز دارید تا تعمیرات داخلی را انجام دهد.  اما این کار معمولا یک کار سریع و راحت برای آن‌ها محسوب می شود، در نتیجه هزینه‌ تعمیر و قطعات مورد استفاده منطقی خواهد بود.

 • لپ‌تاپ به طور غیر منتظره‌ای خاموش می‌شود

اگر لپ‌تاپ تان در وسط کار و ناگهانی خاموش می‌شود، ممکن است شارژ باتری آن تمام شده باشد. چک کنید که لپ‌تاپ تان به برق وصل شده‌ و شارژ می‌شود، سپس بعد از مدتی شارژ شدن، آن را دوباره روشن کنید.

همچنین ممکن است این مشکل به صفحه نمایش مربوط باشد. اگر صدای کار کردن لپ تاپ را می‌شنوید اما هیچ چیزی روی صفحه مانیتور وجود ندارد، لپ‌تاپ تان را مجددا راه‌اندازی کنید و ببینید آیا دوباره این اتفاق می‌افتد یا خیر.

اگر متوجه شدید که مشکل مربوط به هیچ یک از این مسائل نیست، ممکن است مشکل سخت افزاری وجود داشته باشد. در اغلب موارد، این مشکل، بزرگ‌تر و پیچیده‌تر از مواردی که گفتیم می باشد.

به محض این که امکان دسترسی به داده‌ها و برنامه‌ها را داشتید، یک پشتیبانی از آنها بگیرید و قبل از اینکه همه چیزهایی که در لپ تاپ ذخیره کرده‌اید را از دست بدهید، لپ‌تاپ را به یک متخصص برای بازرسی و تعمیر ببرید.

 • صفحه به رنگ آبی در میاید (صفحه آبی مرگ)

سیستم‌های عامل ویندوز در شرایطی بحرانی، سیستم شما را بصورت خودکار خاموش می کنند تا قبل از اینکه مشکلات اصلی در سیستم اتفاق بیفتند، مثل خرابی سخت افزار، جلو آسیب های احتمالی گرفته شود. بعد از انجام این کار معمولا با نمایش یک صفحه آبی‌ رنگ به همراه یک پیغام خطا به شما در این باره هشدار می‌دهد.

از آنجایی که این پیام‌های خطا به نوعی شوم هستند و به شما درباره یک مساله جدی در سیستم‌عامل، سخت افزار یا اجزای دیگر کامپیوتر هشدار می دهند، به اسم ” صفحه آبی مرگ” معروف می باشند. با این که این اتفاق می‌تواند یک یا حتی دو بار اتفاق بیفتد و نتیجه یا اثر بد و شومی هم نداشته باشد، اما معمولا نشانه یک مساله بزرگ‌ و جدی است.

هنگامی که این اتفاق می‌افتد پیغام خطا را کامل بخوانید و از نرم‌افزار عیب یابی یا همان troubleshooting مبتنی بر ویندوز که روی صفحه آبی ظاهر می‌شود تا بازیابی سیستم را انجام داده و یا آن را به حالت قبلی بازگرداند استفاده کنید.

اگر با کمک این نرم افزار مساله حل نشد، نیاز است که نرم‌ افزار ویندوز را مجددا نصب کنید. اما همچنان باید از طریق troubleshooter مراحل بعدی برای مشخص کردن اینکه دقیقا چه اتفاقی می‌افتد و چطور باید کنترل شود را دنبال کنید.

 • برنامه‌ها به کندی شروع یا اجرا می‌شوند

آخرین باری که تعمیرات اساسی را روی لپ‌تاپ تان انجام دادید چه زمانی بود؟ احتمالا مانند بیشتر مردم خیلی وقت پیش بوده است. پس به نوار جستجوی ویندوز بروید. باید یک سری کارهایی که می گوییم را انجام داده یا بعدا برای انجام آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

بهینه سازی هارد درایو

این‌ گزینه شامل کارهای بهینه‌سازی هارد درایو است که فضای درایو سیستم شما را آزاد کرده و فایل‌های شما را به روش موثرتری ذخیره می‌کند.

به‌روز رسانی مرورگر

سعی کنید به برنامه‌هایی که از آنها استفاده می کنید بیشتر دقت کنید. اگر فقط زمانی که از یک مرورگر وب خاص استفاده می‌کنید، تاخیر و کندی دارید ممکن است لازم باشد مرورگر را به جدیدترین نسخه به روز رسانی کنید. یا گاهی ممکن است تعداد زیادی کوکی و فایل‌های موقت از طریق مرورگر در لپ‌تاپ تان ذخیره شده و سرعت را پایین آورده باشد.

بنابرین فایل‌های غیر ضروری را پاک‌سازی کامل کرده و رایانه را مجددا راه‌اندازی کنید.

حذف فایل های موقت

در نهایت مطمئن شوید که دسکتاپ شما از ده‌ها فایل و پوشه‌هایی که جمع شده‌اند خالی شود، چون این فایل ها فقط حافظه را بیهوده اشغال کرده و به شدت سرعت سیستم را پایین می آورند.

این فایل ها را به پوشه اسناد، عکس‌ها یا ویدیو منتقل کرده و یا کلا آن‌ها را حذف کنید. اگر انجام این کار در افزایش سرعت سیستم تاثیری نداشت، وقت آن است که لپ‌تاپ تان را به مرکز تعمیر کامپیوتر ببرید.

 • لپ‌تاپ بسیار داغ می‌شود

همه لپ‌تاپ‌ها با کمی استفاده گرم می‌شوند و به همین دلیل توصیه می‌شود که برای استفاده، آن‌ها را  مستقیما روی پاهایتان قرار ندهید.

اگر از یک میز و یا سطح ایمن استفاده می‌کنید و هنوز هم می‌توانید گرمای لپ تاپ را حس کنید، چند دقیقه  لپ‌تاپ را خاموش کرده و کابل شارژ آن را از برق بکشید و گزینه های زیر را سریع چک کنید.

 • ۱۰ دقیقه به لپ تاپ فرصت دهید تا به حد کافی خنک شود
 • محفظه باتری را باز کنید
 • اگر باتری به شدت داغ بود، ممکن است لازم باشد آن را عوض کنید
 • همچنین ممکن است منافذ مسدود شده باشند، پس با یک پارچه گردگیری گرد و غبار را پاک کنید
 • دقت کنید که حتما از لپ‌تاپ تان در یک سطح سخت و صاف استفاده کنید
 • از پد خنک ‌کننده استفاده کنید
 • برای استفاده از لپ تاپ، آن را روی وسایلی که پرز دارند: مثل ملافه، بالش یا هر چیزی که جریان هوا را محدود می کند قرار ندهید.

اگر لپ تاپ بعد از ایجاد این تغییرات هنوز بیش از حد گرم می شود، با یک متخصص تعمیر لپ تاپ مشورت کنید.

 • لپ‌تاپ هنگام کار سر و صدا ایجاد می کند

درست مثل داغ شدن لپ تاپ، این مشکل هم می‌تواند نشانه‌ای از یک فن مسدود و کثیف یا دریچه‌های مسدود شده باشد. همان فرآیندهای قبلی را برای حل این مساله انجام دهید و ببینید که آیا می‌توانید منبع صدا را مشخص کنید یا خیر.

 • آیا صدای فن است؟ این یک مساله سر و صدا متناوب است.
 • آیا صدای درایو DVD-ROM است؟ آن را بیرون بیاورید و ببینید که آیا صدا متوقف می‌شود یا نه.
 • آیا صدای هارد درایو است؟ اگر صدای شکستن یا ترک برداشتن حس می کنید، می تواند به معنا از کار افتادن هارد درایو باشد.

اگر نمی‌توانید مشکل صدا را خودتان تشخیص دهید، حتما به یک متخصص تعمیر کامپیوتر مراجعه کنید.

به جز خطای DVD-drive که گاهی اوقات می‌تواند با بیرون آوردن دی‌وی‌دی یا استفاده از یک تمیز کننده لنز حل شود، اغلب این مشکلات نیازمند تشخیص و تعمیر حرفه‌ای هستند.

 • اتصال وای فای یا بلوتوث مشکل دارد

آیا وقتی از لپ تاپ استفاده می کنید، سرعت اینترنت شما افت می کند؟ آیا به طور مداوم نیاز به پیدا کردن شبکه خانگی خود دارید یا باید کلید شبکه را بارها وارد کنید؟ آیا بلندگوی بلوتوث لپ تاپ شما را تشخیص نمی دهد؟

مشکلات اینترنت و شبکه می تواند بسیار آزار دهنده و باعث کاهش بهره وری شما شود، اما در بیشتر مواقع مشکل جدی وجود ندارد.

قبل ازبردن لپ تاپ برای تعمیر، عیب یابی (troubleshooting) روتر بی سیم خود را امتحان کنید و مطمئن شوید که مشکلی در شبکه شما نیست. اگر این مشکل مربوط به بی سیم باشد، سایر دستگاه ها هم نمی توانند با سیستم اتصال برقرار کنند.

 

اگر دیدید سایر دستگاه ها به درستی کار می کنند، با نوار جستجو از ویژگی “شناسایی و تعمیر مشکلات شبکه” لپ تاپ استفاده کنید.

این گزینه به شما راه حل هایی مثل راه‌اندازی مجدد آداپتور وایرلس یا ایجاد تغییراتی در تنظیمات ارائه می دهد. اگر با انجام این کارها مشکل حل نشد، مجبور هستید تا لپ‌تاپ را به مراکز خدمات کامپیوتری ببرید.

 • کیبورد کار نمی کند

Number lock (قفل شماره)

اگر لپ‌تاپ نسبت به تایپ کردن شما با کیبورد واکنشی نشان نمی دهد، چندین مورد را بررسی کنید. اول ببینید که آیا فقط اعداد هستند که کار نمی‌کنند یا تمامی کلیدها از کار افتاده اند. چون ممکن است کلید “قفل شماره” به طور تصادفی فعال شده باشد و اعداد را نشان ندهد. دوباره این کلید را فشار دهید تا عدد وارد شده نمایش داده شود.

گرد و خاک

سپس بررسی کنید که آیا کثیفی و گرد و غبار مشکل ایجاد کرده یا خیر. از یک قوطی هوای فشرده برای تمیز کردن بین کلیدها استفاده کنید. همچنین می‌توانید روکش کلیدهایی که کار نمی کنند را جداگانه بلند کرده و آن ها را بررسی کنید.

نکته: همه کیبوردها روکش کلید جدا شدنی ندارند، پس اگر کلیدهای کیبور شما به این شکل طراحی نشده‌اند، برای تمیز کردن کلیدها از گوش پاک‌کن خشک یا هوای فشرده استفاده کنید.

کلیدهای آسیب دیده

اگر کلیدهای آسیب دیده دارید یا با تمیز کردن کلیدها هم باز کیبورد کار نکرد، چک کنید که آیا کیبورد غیرفعال شده یا خیر. “وضعیت کیبورد” خود را از طریق  نوار جستجو بررسی کنید. در این بخش متوجه می شوید که آیا درایور کیبورد متصل شده و کار می‌کند یا خیر. اگر گزینه وضعیت کیبورد مشکلاتی را نشان داد، از یک متخصص تعمیرات کامپیوتر مشورت بگیرید.

 • صفحه نمایش شکسته یا خراشیده می شود

تعمیر لپ تاپ

تعمیر صفحه نمایش لپ تاپ کار دشواری است، چرا که یکی از معدود چیزهایی است که نمی توانید خودتان انجام دهید.

ایجاد تقریبا هر نوع تغییرات یا همان اصلاحاتی روی صفحه نمایش توسط خودتان، می‌تواند گارانتی شرکت تولید کننده را باطل و بی اعتبار کند. هم چنین اینکه صفحات شکسته شده، تیز و برنده بوده و می‌توانند به کسی که در تعمیر آن‌ها تجربه ندارد آسیب برسانند.

تقریبا در تمام مواردی که صفحه نمایش شکسته می شود، لپ تاپ باید با استفاده از ابزارهای الکترونیکی مخصوص و توسط یک شخص حرفه‌ای باز شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که مشکلات مربوط به صفحه نمایش را به شخص حرفه‌ای و متخصص واگذار کنید.

 • لپ‌تاپ مورد حمله ویروس یا بد افزار قرار می گیرد

اگر کامپیوتر شما به طور غیر معمولی کند است، مدام تبلیغات یا همان پاپ آپ ها را نمایش می دهد، شما را به سایت‌های مشکوک هدایت می‌کند یا به سادگی خاموش نمی‌شود، ممکن است یک ویروس یا مشکل بد افزاری در سیستم وجود داشته باشد.

 • اول لپ تاپ را با دسترسی به صفحه به‌روزرسانی و امنیتی مجددا راه‌اندازی کنید.
 • روی “بازیابی” و سپس “راه‌اندازی پیشرفته” کلیک کنید. هم چنین می‌توانید از گزینه “راه اندازی مجدد در حالت ایمن ” هم استفاده کنید.
 • بعد از اینکه کامپیوتر دوباره روشن شد، متوجه می شوید که برخی از برنامه‌های نصب شده ناپدید شده یا با آیکونی عجیب نمایش داده شده‌اند.
 • به سراغ نرم‌افزارهای آنتی ویروس خود بروید و یک به روز رسانی کنید تا مطمئن شوید که ابزارهای ردیابی همه فعال هستند.
 • یک اسکن کامل از سیستم انجام دهید، با این که ممکن است چند ساعت طول بکشد تا کامل شود.
 • بعد از اینکه اسکن تمام شد، کامپیوتر خود را به طور طبیعی مجددا راه‌اندازی کرده و یک اسکن سریع هم انجام دهید.

بعد از اسکن به شما اطلاع داده شود که فایل‌ های مخرب پیدا شده‌اند. در این زمان سیستم باید به طور عادی کار کند. این نکته فراموش نشود که سریعا از فایل‌های مهم یک پشتیبانی گرفته و آن ها را در جایی ذخیره کنید که اگر دوباره دچار مشکل شدید، به آن ها دسترسی داشته باشید.

برنامه آنتی ویروس خود را حداقل یک بار در هر هفته به روز رسانی کنید. با این حال همیشه ویروس ها و مشکلات بد افزاری وجود دارند، بنابراین به روزرسانی آنتی ویروس به شدت توصیه می‌شود. از آن جایی که این کار ممکن هست کمی طول بکشد، می توانید آن را زمانی که در خواب هستید و از کامپیوترتان استفاده نمی‌کنید انجام دهید.

آیا لپ تاپ‌تان به تعمیر نیاز دارد یا خیر؟

لپ‌تاپ‌های امروزی به شکلی ساخته شده‌اند که می‌توانند حدس بزنند کاربر می‌خواهد چه کاری انجام دهد و اینکه یکسری از مشکلات را خودشان برطرف می کند. با استفاده از ابزارهای عیب‌یابی موجود در اکثر لپ‌تاپ‌ها، با کلیک یک دکمه پاسخ و راه حل بسیاری از مشکل ها را پیدا می کنید.

لپ تاپ شما اغلب می تواند شما را درباره مشکلاتی مثل اشکالات نرم افزاری و نگهداری‌های اولیه راهنمایی کند. همچنین به شما یک تاریخچه و توضیحاتی از این مشکلات ارائه می‌دهد و شما با داشتن مدرک می‌ توانید به متخصص کامپیوتر توضیح دهید که چه اتفاق و مشکلی رخ داده است. گاهی اوقات خطاها و پیام‌های سیستم بهترین راه برای ردیابی مشکلات هستند.

برای نقص‌های جدی مثل خرابی سخت‌افزار و آسیب به علت ضربه یا رطوبت، مشاوره با یک متخصص خبره بهتر است. حتی اگر از زمان اعتبار گارانتی کامپیوتر شما گذشته باشد، با یک تماس ساده می‌توانید متوجه شوید که چه کاری باید انجام دهید یا هزینه تعمیر توسط افراد متخصص چقدر می شود.

اگر نمی‌توانید یک متخصص در نزدیکتان پیدا کنید، بسیاری از سایت ها یا مراکزی وجود دارند که شما لپ‌تاپ خود را برای آنها ارسال کرده و زمانی که کار به پایان برسد، لپ تاپ را به شما برمی گردانند.

HP

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید