با کمک اپل واچ می توانید موبایل آیفون خود را پیدا کنید، قفل مک را باز کنید یا حتی زمانی که مشکلی برای شما پیش بیاید برایتان کمک خبر می کند. در این مقاله راجع به ویژگی های جالب این دستگاه صحبت می کنیم.

بیشتر این ویژگی هایی که گفتیم در مدل watchOS 6 که همزمان با iOS 13 وmacOS Catalina به بازار آمد وجود دارد.

باز کردن قفل مک

در macOS Sierra یک ویژگی جدید با عنوان باز کردن قفل مک با استفاده از اپل واچ ( unlock your Mac with your Apple Watch) اضافه شده است. برای استفاده از این ویژگی اپل واچ شما باید ۳watchOS بوده و با آیفون ۵ و بالاتر جفت شود. همچنین مک شما هم باید تولید سال ۲۰۱۳ به بعد باشد.

برای فعال کردن گزینه “باز کردن قفل به صورت خودکار” به بخش  System Preferences و سپس General  در سیستم مک خود بروید. مطمئن شوید که گزینه ” Allow Handoff Between This Mac and Your iCloud Devices” فعال باشد. سپس با گزینه System Preferences به بخش Security & Privacy رفته و گزینه” Allow Your Apple Watch to Unlock Your Mac” که در تب General  وجود دارد را فعال کنید.

برای فعال شدن این گزینه باید به همان اپل آیدی (Apple ID) که روی اپل واچ است، آیفون جفت شده و مک خود وارد شوید یا به اصطلاح (signed in) کنید.

ویژگی تایید با اپل واچ در مدل macOS Catalina

این ویژگی جدید در macOS Catalina به اسم ” Approve with Apple Watch” توانایی تایید و کنترل هرگونه درخواستی را به شما می دهد. مثل کنترل پیام هایی که اغلب هنگام پاک کردن یا نصب نرم افزار مشاهده می شود، مشاهده پسوورد های ذخیره شده در سافاری یا دسترسی به پنل تنظیمات قفل شده را با این ویژگی می توانید مدیریت کنید.

اگر قبلاً  گزینه “باز کردن قفل به صورت خودکار” را تنظیم کرده اید، دیگر کاری برای انجام دادن وجود ندارد و شما می توانید با اپل واچ این پیام ها را مدیریت نید. به این صورت که هنگام کار روی مک، اعلان هایی را برای تأیید تغییرات در اپل واچ خود مشاهده خواهید کرد.

اگر هنوز “باز کردن قفل به صورت خودکار” را فعال نکرده اید، دستورالعمل موجود در بخش قبلی را دنبال کنید.

نظارت بر سطح سر و صدا یا همان نویز موجود در محیط

اگر اپل واچ سری ۴ یا مدل جدید تری داشته باشید، به روز رسانی آن به نسخه watchOS 6 یک ویژگی جدید به اسم نظارت بر سطح صدای محیط را به شما ارائه می دهد. این ویژگی سطح صدا را در اطراف شما نظارت می کند و اگر سطح صدا به مدت سه دقیقه یا بیشتر از آستانه مشخصی عبور کند، یک اعلان برای شما ارسال می شود.

این ویژگی هنگام به روز رسانی اپل واچ به  watchOS 6اضافه می شود. اگر تا الان این ویژگی را نکردید، می توانید آن را در آیفون خود فعال کنید. برای انجام این کار از بخش برنامه  های واتچ روی گزینه “سر و صدا (Noise)” ضربه زده و سپس حداکثر آستانه مورد نظر خود را تنظیم کنید تا زمانی که سطح صدا از آن بالاتر شد به شما یک هشدار یا اعلان ارسال شود.

هم چنین می توانید یک تصویر به شکل ساعت را روی صفحه فعال کنید که به صورت واقعی میزان صدای فعلی محیط را به شما نمایش می دهد. ما این کار را درwatchOS 6 انجام دادیم و متوجه شدیم که نمایش این تصویر هیچ تأثیر منفی در مصرف باتری اپل واچ نمی گذارد.

پس از فعال کردن بخش ” نظارت بر سطح نویز موجود در محیط” وارد یک برنامه جدید تحت برنامه Health می شوید. این برنامه سطح صوت در مکان هایی که در آن ها قرار می گیرید را بررسی کرده و اگر در مدت طولانی در معرض این صداهای بلند باشید، به شما یک هشدار می دهد.

وقتی سقوط بد یا تصادفی داشتید اپل واچ موقعیت را شناسایی می کند

از اپل واچ سری ۴ به  بعد یک ویژگی وجود دارد که می تواند تشخیص دهد شما “سقوط یا تصادفی داشته و نمی توانید حرکت کنید”. اگر ساعت بعد از یک دوره زمانی تشخیص دهد شما هیچ فعالیت فیزیکی ندارید، به طور خودکار با خدمات اضطراری یا تماس های اضطراری منتخب شما تماس می گیرد.

به طور پیش فرض این ویژگی غیرفعال است، مگر اینکه ۶۵ سال یا بیشتر سن داشته باشید (در صورت تمایل می توانید آن را غیرفعال کنید) شما می توانید هر زمان که خواستید آن را به صورت دستی فعال کنید. اما بدانید که اگر یک اتفاق واقعا اضطراری نباشد، ساعت شما ممکن است با خدمات اضطراری تماس بگیرد.

فعال کردن حالت تشخیص سقوط یا تصادف اپل واچ

 • برنامه Watch را در آیفون خود راه اندازی کنید.
 • روی SOS اضطراری ضربه بزنید.
 • گزینه “تشخیص سقوط” را روشن کنید.

داستان هایی در مورد این ویژگی وجود دارد که به طور بالقوه باعث نجات جان افراد می شود، اما باید قانونی بودن دستگاهی که به طور خودکار با پلیس تماس می گیرد هم در نظر بگیرید.

هرچه از نظر جسمی فعال تر باشید، این احتمال وجود دارد که اپل واچ فعالیت یا مثبت کاذب (false positive) را برای شما فعال کند. اما خوشبختانه در این حالت ساعت قبل از تماس با خدمات اضطراری به شما یک هشدار می دهد.

آیفون گم ‌شده خود را پیدا کنید

یکی از ویژگی های مفید اپل واچ امکان “پینگ” آیفون شماست. این ویژگی برای مواقعی که آیفون خود را بین مبل ها گم می کنید بسیار مناسب است.

برای فعال کردن این ویژگی، انگشت خود را روی واتچ فیس اپل بکشید تا به بخش مرکز کنترل بروید. سپس روی “نماد زنگ” ضربه بزنید.

بعد از این کار آیفون شما یک صدای بلند و واضح تولید می کند. می توانید تا زمانی که آیفون خود را پیدا نکردید روی نماد زنگ ضربه بزنید. اگر آیفون خود را در مکان های مختلف گم می کنید، این ویژگی ممکن است یک توجیه کافی برای خرید اپل واچ باشد.

نادیده گرفتن هشدار تماس های ورودی با یک حرکت

دریافت هشدارهای تماس در اپل واچ مفید است، اما گاهی اوقات شما نمی خواهید این درخواست ها را قبول کنید. اگر می خواهید هشدار یک تماس دریافتی را به سرعت خاموش کنید، کافی است کف دست خود را روی اپل واچ قرار دهید. با این کار لرزش و زنگ زدن متوقف شده، اما تماس رد نمی شود.

اگر می خواهید به تماس پاسخ دهید، اپل واچ را بیدار کرده یا قبل از پایان زنگ تماس آن را پاسخ دهید. در غیر این صورت آن تماس به صندوق صوتی منتقل می شود.

انتقال تماس‌های دریافتی

شما می ‌توانید تماس‌های دریافتی را به آیفون خود منتقل کنید. برای این کار فقط روی صفحه تلفن ورودی کلیک کرده و سپس گزینه”Answer on iPhone”  را انتخاب کنید تا انتقال تماس ها آغاز شود.

گفتن زمان با استفاده از بازخورد Haptic

ویژگیTaptic Time  از توانایی‌های بازخورد لامسه‌ای در ساعت مچی‌تان برای اعلام ساعت استفاده می‌ کند. بنابراین دیگر نیازی نیست برای فهمیدن ساعت به صفحه اپل واچ نگاه کنید. این ویژگی برای افرادی مفید است که دارای اختلال بینایی یا دوربین هستند.

برای فعال کردنTaptic Time  مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به بخش تنظیمات بروید
 • به سمت پایین رفته و روی ” Clock” ضربه بزنید.
 • Taptic Time را روشن کرده و سپس یک پروفایل انتخاب کنید.

در این پخش سه پروفایل به اسم  Digit، Terse و Morse Code وجود دارد. بعد از فعال کردن این ویژگی و انتخاب پروفایل، برای بررسی زمان دو انگشت را روی صفحه اپل واچ قرار داده و نگه دارید.

استفاده از Haptic Chimes

Haptic Chimesیک روش سرگرم کننده و خلاقانه برای آگاه کردن شما از گذر زمان است. با این ویژگی می توانید اپل واچ را بسته به نیاز خود روی ۱۵ دقیقه، نیم ساعت و یا ۱ ساعت تنظیم کنید تا مچ دست شما در این بازه های زمانی تپیده شده و یک حالت لرزش ایجاد کند.

برای فعال کردن “Chimes” مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به بخش تنظیمات بروید.
 • به سمت پایین اسکرول کرده وAccessibility  را انتخاب کنید.
 • از این بخش روی گزینه Chimes ضربه بزنید.
 • در بخشSounds  هم می توانید یکی از دو گزینهbird  یاbell  را انتخاب کنید.
 • در آخر با استفاده از گزینه Schedule یکی از سه بازه های زمانی موجود یعنی یک ساعت (Hourly)، نیم ساعت (Half-Hourly) یا ۱۵ دقیقه (Quarter-Hourl) را انتخاب کنید.

 

ثبت تمرین های ورزشی

اپل واچ همیشه یک همراه عالی برای ورزشکاران بوده است. در این ساعت هموشمند یکسری تمرین هایی برای ورزش های مختلف وجود دارد. اما مشخص است که لزوما برای هر نوع فعالیتی که مد نظر شما باشد تمرین نخواهد داشت. با این حال شما می توانید با استفاده از گزینه “Other” فعالیتی که تقریباً به اندازه پیاده روی سریع شما را به فعالیت وا می‌دارد را انتخاب کنید.

برای سازماندهی بهتر داده های تمرین، می توانید این تمرینات را برچسب گذاری کنید. اما از آن جایی که پنجره این قسمت بسیار باریک است کار کردن با ان کمی مشکل خواهد بود.

شما باید بلافاصله پس از تمرین خود، آن تمرین و فعالیت را روی صفحه خلاصه برچسب بزنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • روی “Other” ضربه زده و فعالیت خود را تکمیل کنید.
 • تمرین خود را پایان داده و سپس صبر کنید تا صفحه خلاصه تمرین ظاهر شود.
 • روی ” Name Workout” ضربه زده و سپس از لیست تمرین های موجود، گزینه موردنظرتان را انتخاب کنید.
 • اکنون می توانید این نوع تمرین (یا برچسب) را از فهرست اصلی برنامه های تمرین انتخاب کنید.

برخی از تمرین های جالبی که در لیست تمرین های اپل واچ قرار دارند عبارتند از هنرهای رزمی، اسکی روی کوه، پیلاتس و کیک بوکسینگ.

نمایش تمرین را سفارشی کنید

زمانی که تمرین فعال شود، صفحه هر کدام از تمرین ها با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال تمرین دوچرخه سواری افزایش ارتفاع ، مسافت و سرعت متوسط ​​را نشان می دهد. در حالی که یک تمرین پیاده روی سرعت متوسط ​​و کل کالری سوزانده شده را نشان می دهد.

این مواردی که در صفحه هر تمرین نشان داده می شوند را می توان به میزان محدودی سفارشی کرد. برای این کار به بخش “Workout” رفته و روی ” Workout View” ضربه بزنید تا لیستی از تمرین هایی که قابل سفارشی سازی هستند را مشاهده کنید.

بیشتر صفحه ها از قبل “full” هستند، به این معنی که قبل از اضافه کردن موارد از لیست “Include” ، باید یک مورد را از لیست “Do Not Include” حذف کنید.

تغییر وضعیت بین برنامه های فعلی و برنامه هایی که اخیرا استفاده شده‌اند

برای جا به جایی سریع بین دو برنامه در اپل واچ، دو بار روی digital crown ضربه بزنید. اگر ترجیح دادید از تعویض برنامه (app switcher) استفاده کرده و لیستی از برنامه هایی که اخیرا استفاده شده را مشاهده کنید، یک بار روی دکمه کناری ضربه بزنید.

غیر فعال کردن قفل آب (water lock)

نسل اول اپل واچ و سری ۱ ضد آب هستند، اما به این معنی نیست که می توانید آن ها را در آب غوطه ور کنید. سری ۲ و بالاتر را می توانید در آب های کم عمق فرو برده و از آن استفاده کنید.

اگر اپل واچ خود را زیر آب بردید، مطمئن شوید که آن را خشک می کنید. برای انجام این کار ابتدا باید قفل آب (water lock) فعال کرده و بعدdigital crown  را بچرخانید تا بلندگو بتواند آب موجود در داخل اپل واچ را بیرون بریزد.

نحوه غیر فعال کردن قفل آب

 • به سمت پایین صفحه ساعت اسکرول کنید
 • روی نماد قفل آب (قطره آب) ضربه بزنید
 • تا زمانی که صدای خالی شدن بلندگوها از آب را می شنویدdigital crown را بچرخانید.

به طور ایده‌آل شما باید قبل از این بخواهید با اپل واچ به حمام، استخر یا دریا بروید قفل آب را فعال کنید. این گزینه صفحه نمایش لمسی را قفل کرده و از آسیب‌های احتمالی جلوگیری می ‌کند.

استفاده از اپل واچ به عنوان واکی تاکی (Walkie-Talkie)

اپل در نسخه watchOS 5 ویژگی جدیدی به اسم walkie-talkie اضافه کرد. این ویژگی فقط با وجود کسانی که آن ها هم اپل واچ دارند، کار می کند. در نتیجه برای استفاده از ویژگی walkie-talkie به یک اپل واچ سری یک یا بالاتر نیاز دارید.

برای استفاده از این خاصیت مطمئن شوید که ساعت شما به روز بوده و با نسخه watchOS 5.3  یا بالاتر کار می کند. آیفون شما همباید iOS 12.4 را اجرا کرده و برنامه FaceTime  روی آن نصب باشد. سپس از بخش تنظیمات این برنامه گزینه FaceTime فعال شود.

از بخش Walkie-Talkie روی گزینه “Add” ضربه زده تا شخصی را که می خواهید با او چت کنید پیدا شود. برای انتخاب مخاطب دکمهonscreen  را فشار داده و آن را نگه دارید. سپس آن را رها کنید تا پیام شما به مخاطب فرستاده ‌شود.

در این حالت اپل واچ شما به طور خودکار پیام های دریافت شده را با صدای بلند پخش می کند، حتی اگر حالت خاموش هم فعال باشد.

برای این که خود را در Walkie-Talkie غیرقابل دسترسی کنید، از بخش مرکز کنترل روی نماد زرد Walkie-Talkie ضربه بزنید تا خاکستری شود.

همه اعلان ها را به سرعت پاک کنید

نکته و ترفند برای اپل واچ

برای دیدن لیستی از اعلان هایی که دریافت کرده اید، صفحه اپل واچ را به سمت پایین کشیده تا صفحه اعلان ها باز شود. هر زمان که در این بخش اعلانی وجود داشته باشد، می توانید نقطه قرمز را در بالای ساعت مشاهده کنید.

برای پاک کردن سریع همه اعلان ها روی صفحه نمایش را محکم تر از حالت عادی فشار دهید تا گزینه “Clear All” نمایش داده شود. با انتخاب این گزینه همه اعلان ها پاک می شوند.

قابلیت سیری (Siri) اپل واچ

نکته و ترفند برای اپل واچ

با این ویژگی می توانید یک سری از دستورات را به اپل واچ بدهید تا به صورت خودکار، خیلی از کارها را انجام دهد .برای فعال کردن سیری اپل واچ خود را رو به روی صورت خود گرفته و بگویید “سلام، سیری (Hey, Siri)”

عادت به این کار می تواند مدتی طول بکشد. اما راه دیگری به شما پیشنهاد می کنیم. این که دست خود را بالا بگیرید و بعد از لحظه ای مکث صحبت کنید تا نتیجه بهتری به شما بدهد.

حذف برنامه های از کار افتاده

 

نکته و ترفند برای اپل واچ

گاهی اوقات درست مانند iOS، برنامه‌های کاربردی رویwatchOS  از کار می‌افتد. وقتی این اتفاق افتاد، شما باید آن‌ها را حذف کنید.

برای انجام این کار یک‌ بار دکمه کناری را فشار داده تا برنامه ها  باز شود.سپس به برنامه‌ای که می‌خواهید حذف کنید رفته و سپس با زدن دکمه “X”  این برنامه را حذف کنید.

گشت و گذار در App Store

نکته و ترفند برای اپل واچ

در watchOS 6 می‌ توانید برنامه‌ های watchOS  را از صفحهHome  در اپل واچ خود نصب کنید، به جای این که این کار را با آیفون انجام دهید. این قابلیت در هر اپل واچی که با watchOS 6 (سری یک و بالاتر) کار می‌کند امکان پذیر است.

تغییر چیدمان صفحه اصلی

نکته و ترفند برای اپل واچ

دو راه برای این کار وجود دارد. اگر صفحه اصلی را Force Touch کنید، می توانید از بین grid view پیش فرض و نمایش سنتی تر یکی را انتخاب کنید.

اگر می خواهید از grid view  استفاده کنید، مدیریت و سازماندهی آن از طریق آیفون بسیار ساده تر است. فقط برنامه Watch را راه اندازی کرده وLayout App  را انتخاب کنید. سپس برنامه های خود را در هر کجا صفحه که می خواهید بکشید.

اضافه کردن اولویت ها به صفحه اصلی

نکته و ترفند برای اپل واچ

برخی از صفحه نمایش های اپل واچ می توانند یک مونوگرام تا حداکثر پنج حرف را نشان دهند. برای تنظیم مونوگرام، برنامه Watch را در iPhone خود راه اندازی کنید. پنج حرفی را که دوست دارید در زیر مونوگرام تایپ کرده و سپس آن را به صفحه نمایش اضافه کنید.

یکی از مهم ترین ویژگی های خوبی که در اپل واچ وجود دارد ، به روزرسانی های نرم افزار آن است. watchOS  از زمان معرفی نسل اول اپل واچ، به طرز چشمگیری تغییر کرده است و هر سال ویژگی های جدیدی هم به آن اضافه می شود. انتظار می رود حتی در نسخهwatchOS 7  که در سال ۲۰۲۰ عرضه می شود، موارد بیشتری به اپل واچ اضافه شده باشد.

مقاله “چگونه اپل واچ می‌تواند به فعال ماندن شما کمک کند“ما را حتما مطالعه بفرمایید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید