۲۱ موردی که در باره هارد درایو نمی دانستید :

یک هارد درایو ۸ ترابایتی در سال ۱۹۶۰ حدود ۷۷ میلیارد دلار ارزش داشت.

تمام رایانه های ما ، چه بزرگ چه کوچک دارای نوعی هارد درایو هستند ، هارد ها قطعه ای از سخت افزار سیستم می باشند که در آن اطلاعات و داده های اعم از موسیقی ، ویدیو ، نرم افزار و حتی سیستم عامل در آن ذخیره می شود.

علاوه بر این مقدمه ، اطلاعاتی درباره ی هارد ها وجود دارد که به احتمال زیاد از آن ها بی خبر بوده اید.

۱. اولین هارد درایو جهان یعنی ۳۵۰ Disk Storage Unit ، در ابتدا در قفسه ها جهت فروش به عموم وجود نداشت در اصل قطعه ای بود که همراه رایانه شرکت IBM بود که در سال ۱۹۵۶ وجود داشت ، بله درست متوجه شده اید سال ۱۹۵۶!

21 موردی که در باره هارد درایو نمی دانستید

۲. شرکت IBM سپس در سال ۱۹۵۸ این هارد را به شرکت های دیگر فروخت ، اما این قطعه ابعادی در حد جا شدن در صندوق پستی را نداشت ، اولین هارد درایو جهان اندازه ای معادل یک یخچال صنعتی داشت و حدود یک تن نیز وزن داشت.

۳. البته قیمت اجاره ماهانه این هارد که در سال ۱۹۶۱ معادل ۱۰۰۰ دلار بود ، دغدغه حمل این قطعه را از ذهنشان دور می کرد ، البته اگر این قیمت بنظرتان به صرفه نبود میتوانستید یکی از این هارد ها را با مبلغی بالای ۳۴ هزار دلار خریداری کنید.

۴. یک هارد درایو معمولی امروزی ، مثل مدل ۸ ترابایتی سیگیت که در سایت آمازون حدود ۲۰۰ دلار قیمت دارد حدود ۳۰۰ میلیون بار ارزانتر از اولین درایو IBM برایتان تمام می شود.

۵. اگر یک مشتری در سال ۱۹۶۰ متقاضی همچین ظرفیتی می بود باید مبلغی معادل ۷۷.۲ میلیارد دلار پرداخت میکرد ، کمی بیشتر از تولید ناخالص کشور انگلیس در آن سال !

این مطلب نیز پیشنهاد میشود : حذف اطلاعات هارد برای همیشه

۶.هارددرایو گران و عظیم الجثه IBM ، ظرفیتی معادل ۴مگابایت داشت ، یعنی به اندازه ی یک فایل صوتی با کیفیت معمولی.

21 موردی که در باره هارد درایو نمی دانستید

۷. هارد های تمروز توانایی بیشتری برای ذخیره داده دارند ، در اواخر سال ۲۰۱۵ ، سامسونگ با مدل ۱۶ ترابایتی PM1633a رکورد دار پر ظرفیت ترین هارد درایو شد ، البته در حال حاضر هارد های ۸ ترابایتی رایج تر هستند.

۸. تنها ۶۰ سال پیش هارد ۳.۷۵ مگابایتی IBM یکی از بهترین ها در زمینه خود بود ، امروزه میتوانید با یک هارد ۸ ترا فضایی ۲ میلیون برابر بیشتر داشته باشید آن هم با قیمتی بهتر.

۹. امکانات هارد درایو های امروزی فقط به افزایش حجم داده ها ها ختم نمی شود ، پیشرفت در این زمینه منجر به پدید آمدن صنعت هایی شد که قبل از این امکان وجود داشت و فعالیت را نداشتند.

۱۰. هارد های خوش قیمت ولی حجیم به کمپانی هایی مانند Blackblaze این اجازه را می دهند تا شما بتوانید داده هایتان را در سرور های این کمپانی ذخیره کنید ، در اواخر سال ۲۰۱۵ این کمپانی از ۲۲۸,۵۰ هارد درایو جهت این امر استفاده می کردند.

۱۱. سرویسی مانند نتفلیکس در نظر بگیرید ، طبق گزارشی در سال ۲۰۱۳ مشخص شد که این سرویس برای ذخیره تمام فیلم ها و سریال های خود نیاز به ۳.۱۴ پتابایت (حدود ۳.۳ میلیون گیگابایت) هارد درایو داشته است.

۱۲. فکر می کنید که نتفلیکس بزرگ است ؟ فیسبوک در اواسط ۲۰۱۴ داده هایی با حجم ۳۰۰ پتابایت ذخیره می کرده است ، شکی نیست که این رقم در حال حاضر بسیار بیشتر باشد.

این مطلب نیز پیشنهاد میشود : چگونه متوجه خرابی هارد خود شویم؟

۱۳. نه تنها در زمینه ظرفیت ، بلکه در زمینه ابعاد نیز شاهد پیشرفت چشمگیری در هارد درایو ها هستیم.

حجمی معادل ۱ مگابایت در حال حاضر به فضایی ۱۱ میلیارد بار کوچکتر برای ذخیره سازی نسبت به دهه ۵۰ میلادی احتیاج دارد.

21 موردی که در باره هارد درایو نمی دانستید۱۴. از زاویه ای دیگر : تلفن هوشمندی که با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایتی در جیب شماست فضایی معادل ۵۴ استخر (المپیک) را از هارد های دوران ۱۹۵۸ پر می کند.

۱۵. هارد های امروزی نقاط مشترک زیادی با هارد قدیمی IBM دارند ، هر دو مدل از پلاتر هایی تشکیل شده اند که مدام در حال چرخش هستند ، همچنین هدی در آن ها وجود دارد وظیفه خواندن و نوشتن اطلاعات را برعهده دارد.

۱۶.پ لاتر های در حال چرخش با سرعت زیادی در حال گردش هستند ، این پلاتر ها معمولا با سرعت ۵,۴۰۰ و یا ۷,۲۰۰ دور در دقیقه (بسته به نوع هارد) در حال چرخش هستند.

۱۷. تمام این قطعات متحرک باعث ایجاد گرما می شوند و در نهایت دچار خطا خواهند شد که معمولا خرابی این نوع هارد ها صدای زیادی به همراه دارد.

صدای ملایمی که از دستگاه شما شنیده می شود به احتمال زیاد فن های خنک کننده دستگاه هستند ، اما صدا های بلند در اکثر مواقع مربوط به هارد شما می شوند.

۱۸.همه ی ما میدانیم که اجزای متحرک بالاخره دچار مشکل خواهند شد ، به همین دلیل حافظه های خشک (Solid State Drive) یا همان SSD ها به دلیل نداشتن قطعات مکانیکی در حال فراگیر شدن هستند. (در واقع SSD مانند یک فلش درایو بزرگ هستند)

۱۹.متاسفانه هیچکدام از هارد های سنتی و یا اس اس دی ها برای همیشه دوام نمی آورند.

21 موردی که در باره هارد درایو نمی دانستید

در واقع خصوصیات فیزیکی این درایو ها خرابی آن ها را اجتناب ناپذیر می کند.

۲۰.تمام این ها بدین معنی است که در آینده باید اطلاعات خود را با روش های دیگر ذخیره کنیم ، در حال حاضر تکنولوژِی های عجیبی در حال توسعه برای این مسئله می باشند.

تکنولوژی هایی مانند حافظه های سه بعدی ، حافظه های هولوگرافیک ، حافظه های DNA و …

۲۱.صحبت از تکنولوژی های پیشرفته شد ، Data ، شخصیت اندرویدی در فیلم Star Trek در قسمتی به این موضوع اشاره می کند که حافظه او می حدود ۸۸ پتابایت اطلاعات در خود گنجانده است ، این مقدار بسیار کمتر از فیسبوک امروزی است ! این امری است که به راحتی قادر به هضم آن نیستیم.

ما ۲۱ موردی که در باره هارد درایو نمی دانستید را ذکر کردیم و توضیح دادیم تا شما هم با یکی از قطعات بسیار مهم سیستم خود آشنا شوید.

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید