زمانی بود که برای سرعت بیشتر کامپیوتر، RAM اضافی (یا با سرعت بیشتر) راه‌حل آن بود. البته امروزه نیز از این روش استفاده می‌شود اما اولین انتخاب نیست. در این مقاله ۵ نکته ای که قبل از به روزرسانی RAM کامپیوتر خود باید به آن توجه کنید را معرفی می نماییم.

مرتبط : ۱۰ روش سرعت بخشیدن به کامپیوتری که با ویندوز ۷، ۸ یا ۱۰ کار می کند ، نشت حافظه را با این ترفندها پیدا کرده و آن را برطرف کنید

به روزرسانی RAM کامپیوتر

آیا به ارتقا RAM نیاز دارید؟

برای برخی موارد ارتقا RAM ایده خوبی است. یک کامپیوتر برای استفاده روزمره، مانند مرور وب، پخش ویدئو، اجرای مایکروسافت آفیس و انجام یک یا دو بازی، باید حداقل ۸ گیگابایت رم داشته باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید کامپیوترهای متوسط و رده پایین ۴ گیگابایت رم دارند.

به این ترتیب آنها پاسخگو نیستند و به محض شروع روند کار یا شروع سه مرحله‌ای، سرعت آنها کاهش می‌یابد. به همین دلیل است که حداقل رم ۸ گیگابایتی را پیشنهاد می‌کنیم. اگر یک لپ تاپ ۴ گیگابایتی دارید، دفترچه راهنما را بررسی کنید تا ببینید آیا خودتان می‌توانید رم را ارتقا دهید یا خیر.

RAM بعضی از لپ تاپ‌ها به مادربرد متصل است، در این صورت ارتقا RAM امکان‌پذیر نیست. البته در مورد گیمرها که می‌خواهند آخرین نسخه بازی‌ها را اجرا کنند رم ۱۶ گیگابایتی برایشان مناسب است.

به جز این موارد، واقعا بستگی به این دارد که می‌خواهید با سیستم خود چه کار کنید. به عنوان مثال کامپیوتری که می‌خواهید از آن برای ویرایش فیلم K4 استفاده کنید، احتمالا چیزی حدود ۳۲ گیگابایت رم نیاز دارد.

اگر کامپیوتر شما این موارد را شامل نمی‌شود، قبل از ارتقا رم خود، نکاتی که در این مقاله ذکر می‌شود را در نظر بگیرید.

 

نقاط ضعف را را بررسی کنید

به روزرسانی RAM کامپیوتر

اگر RAM پایین منبع مشکلات شماست، باید بتوانید با بررسی عملکرد سیستم خود این مورد را کشف کنید. برای این کار، Ctrl + Shift + Esc را فشار دهید تا Windows 10’s Task Manager باز شود و سپس روی ” More details” کلیک کنید تا نمای پیشرفته باز شود. روی تب ” Performance” کلیک کنید و سپس روی ” Memory” کلیک کنید.

و بعد مثل همیشه از کامپیوتر خود استفاده کنید و مرتب task manager را چک کنید. زمانی که سرعت کاهش یافت، بخش‌های ” In Use” و ” Available” در زیر نمودار میزان مصرف RAM را نشان می‌دهند.

اگر رم فضای آزاد زیادی دارد پس به احتمال زیاد مشکل کامپیوتر شما رم نیست. اما اگر حداکثر سرعت آن کاهش یافت، ارتقا رم ممکن است با عث بهبود سرعت شود.

آیا XMP فعال است؟

به روزرسانی RAM کامپیوتر

سازندگان کامپیوتر شخصی می‌توانند قابلیت‌های اجرایی رم فعلی را به حداکثر برسانند. اکثر افرادی که کامپیوترهای شخصی خود را جمع کرده‌ند احتمالا این کار را انجام داده‌اند. در تنظیمات BIOS مادربرد، می‌توانید چیزی به نام eXtreme Memory Profile (XMP) را فعال کنید.

XMP یک فناوری اینتل است که ظاهراً یک ابزار اورکلاک است. با این حال، اگر فقط آن را در BIOS فعال کنید بدون اینکه هیچ یک از تنظیمات دستی را تغییر دهید، به RAM اجازه می‌دهد تا به جای پیش‌فرض آهسته‌تر با سرعتی که در آن رده‌بندی شده اجرا شود.

سرعت خود را بررسی کنید

به‌روزرسانی RAM کامپیوتر شما به آسانی تغییر فضای ذخیره‌سازی یا کارت گرافیک نیست. شما باید نوع مناسب را انتخاب کنید (نسخه مادربردهای مدرن DDR4 است) و سرعت آن باید با مادربرد کامپیوتر شما سازگار باشد.

علاوه بر این، اگر یک RAM داشته باشید و رم دیگر را اضافه کنید، سرعت آنها باید یکسان باشد. حتی برخی افراد ترجیح می‌دهند به جای ترکیب کردن و تطبیق، فقط برای اطمینان، از دو RAM مشابه استفاده کنند.

حتما سرعت RAM کامپیوتر خود را بررسی کنید تا مشخص شود واقعا یک RAM ارتقا یافته چه میزان سرعت دارد. وقتی صحبت از سرعت واقعی می‌شود، اگر رم کامپیوتر شما سرعت کمتری مانند ۲،۴۰۰ مگاهرتز داشته باشد، ارتقا به ۳۰۰۰ مگاهرتز یا بالاتر باید باعث بهبود عملکرد شود.

اگر در حال حاضر رم را به ۳۰۰۰ مگاهرتز ارتقا داده‌اید، عملکرد سریع‌تر RAM ممکن است قابل‌توجه نباشد، البته با توجه به کامپیوتر شما و نحوه استفاده از آن متفاوت خواهد بود.

 

از SSD استفاده کنید

اگر مشکلتان RAM نیست، پس چند گزینه دیگر دارید. گزینه شماره یک این است:  اگر کامپیوتر شما هنوز یک هارد دیسک دارد، آن را به یک درایو حالت جامد (SSD) ارتقا دهید. حتی اگر شما RAM را ارتقا دهید، بهتربن ارتقا برای یک کامپیوتر شخصی انتقال هارد دیسک به SSD است.

حتی SATA III SSD قدیمی‌تر، مانند سامسونگ ۸۶۰ Evo، افزایش قابل توجهی در زمان پاسخگویی و عملکرد کلی را ایجاد می‌کند. اگر مادربرد، درایوهای NVMe را بپذیرد، بهبود عملکرد حتی بیشتر به چشم خواهد آمد.

البته هارد دیسک قدیمی را  بیرون نریزید، اگر کامپیوتر شما هنوز جای آن را دارد، می‌توانید از آن به عنوان حافظه ثانویه استفاده کنید. همچنین می‌توانید آن را در محفظه هارد اکسترنال قرار دهید و اینگونه از آن استفاده کنید (البته بعد از کپی کردن پرونده های شخصی و اصلاح مجدد آن)

به CPU و GPU نگاهی بیندازید

به روزرسانی RAM کامپیوتر

اگر مشخص شد که RAM مشکلی ندارد و قبلا SSD پوشش داده شده‌ است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که CPU یا GPU را ارتقا دهید، یا، حتی یک سیستم جدید جمع کنید یا بخرید.

برای اینکه بتوانید عملکرد CPU خود را بررسی کنید، می‌توانید مراحل ذکر شده در بالا را برای بررسی گلوگاه‌ها طی کنید. این بار به کاربرد CPU در Task Manager نگاه کنید.

آیا حین باز بودن چند برنامه یا حین اجرای بازی‌های مختلف سرعت CPU به حداکثر می‌رسد؟ دقت کنید و چند بازی را امتحان کنید و ببینید که آیا مشکل از CPU است یا خیر، زیرا که برخی از بازی‌ها به شدت بر پردازنده تکیه می‌کنند.

اگر پول کافی برای ارتقا سیستم خود ندارید، در حال حاضر، فقط از محدودیت‌های سیستم خود آگاه باشید. به عنوان مثال، از برنامه‌های زیادی به طور همزمان استفاده نکنید، قبل از انجام یک بازی، هر فرآیند پس زمینه‌ای را خاموش کنید. اینها فقط اقدامات وقفه‌ای هستند، اما به شما کمک می‌کنند.

اگر مشکل CPU نیست

اگر مشکل CPU نیست، پس GPU را بررسی کنید، مخصوصا اگر در انتهای مشخصات بازی باشد. مطمئنا، اگر GPU جدیدی تهیه کنید، ممکن است برای پردازنده مشکل‌ساز شود، بدین معنی که باید دوباره آن را آزمایش کنید.

یک گزینه دیگر برای آن‌هایی که پول نقد ندارند این است که سعی کنید مولفه‌هایی را زیر فشار قرار دهید تا عملکرد آن‌ها را تحت فشار قرار گیرند که با خطراتی نیز همراه است، از جمله لغو ضمانت‌نامه، مصرف انرژی بیشتر و به طور بالقوه کوتاه شدن عمر CPU و GPU.

ممکن است کامپیوترهای شخصی قدیمی را اورکلاک کنید یا بخواهید سیستم جدیدی بگیرید که توانایی پرداخت آن را ندارید، اورکلاکینگ به نوعی یک نسخه داخلی است و ممکن است بهترین انتخاب باشد.

برای اطلاعات بیشترس، به آموزشهای ما درباره اورکلاکینگ و نحوه اورکلاک کردن GPU یا Intel CPU مراجعه کنید.

 

آیا مشکل از RAM است

RAM در کامپیوترهای مدرن یک ترکیب عجیب است. اگر رم  شما به اندازه کافی نباشد، با اضافه کردن آن تأثیر چشمگیری در عملکرد رایانه شما ایجاد می‌شود. اگر، سیستم شما به طور منظم از همه‌ی RAM خود استفاده نمی‌کند، تغییر آن تأثیر چندانی نخواهد داشت.

برای کسانی که نیازی به ارتقا RAM ندارند، انتخاب بهتر ممکن است تهیه SSD، ارتقا به CPU جدید یا نصب کارت گرافیک جدید باشد.

مرتبط :‌ چه زمانی برای ارتقاء یا تعویض لپ تاپ اقدام کنیم؟

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید