امروزه با توجه به پشرفت تکنولوژی بهترین زمان برای این است که خودتان اسمبل کردن کیس رایانه خود را انجام دهید! با در نظر گیری آموزش های آنلاین فراوانی که در دسترس شما قرار دارند و قطعات کامپیوترهای رومیزی که کاملا استاندارد می باشند، اسمبل کردن کیس رایانه، “تقریباً” بدون هیچ مشکل و دردسری  پیش می رود. در اینجا از واژه “تقریبا” استفاده کردیم، چرا که اگر آموزش ها و تمرین های لازم را انجام ندهید، باز هم امکان خراب کاری در حین اسمبل کردن کیس رایانه وجود دارد.

با این وجود، همانطور که بسیاری از اسمبل کنندگان رایانه های شخصی ذکر کرده اند، جایگذاری قطعات یک سیستم کامپیوتری رومیزی تقریباً شبیه به مونتاژ یک مجموعه LEGO بزرگسالان با در نظر گیری سیم ها و کابل های مختلف است. تجربه اسمبل کردن کامپیوتر، تا حدی شبیه تجربه پیچ و مهره کردن اجزای مختلف می باشد، ولی با توجه به قیمت زیاد قطعات، باید با دقت زیادی انجام شود. قطعا خراب کردن بی دلیل یک پردازنده ۵۰۰ دلاری، نه تنها اعصاب شما را بهم می ریزد، بلکه فشار اقتصادی زیادی را نیز به کیف پول شما تحمیل می کند.

با در نظر گیری مطالب گفته شده، اگر به حد کافی تحقیق کرده باشید و اجزای مختلف را در کنار خود به طور مرتبی داشته باشید، با صرف زمان یک ساعت (تا شش ساعت) می توانید یک رایانه رومیزی را اسمبل کرده و در کیس جای دهید که برای شما یک تجربه فوق العاده آموزنده محسوب می شود.

این پنج نکته به شما در مسیر حرفه ای شدن در فرآیند اسمبل کردن و ساخت یک رایانه شخصی کمک می کند.

آموزش های اسمبل کردن رایانه های مختلف را در YouTube تماشا کنید. سپس، آموزش های دیگر را تماشا کنید!

هر چقدر هم آموزش اسمبل کردن رایانه های مختلف را مشاهده کنید، باز هم کم است! باید تا جایی که می توانید از آموزش های مختلف و منابع مختلف استفاده کرده و آنها را به دقت تماشا نمایید. لازم است که اصول اولیه قرارگیری پردازنده (CPU)، نصب کولر (cooler) و جایگذاری RAM در شکاف مربوطه را کاملاً درک کنید. همچنین باید ترتیب چیدمان و قرار دادن مولفه های مختلف در کنار هم را نیز تعیین نمایید.

بعضی از اسمبل کنندگان بلافاصله مادربرد (motherboard) را در داخل کیس قرار می دهند، اما بیشتر افراد در ابتدا پردازنده (CPU) و خنک کننده را جایگذاری می کنند، در حالی که برخی دیگر اول قطعات زیادی را در خارج از کیس به همدیگر اضافه می کنند. برای هر کدام از این روش ها، مزایا و مضرات متعددی وجود دارد و گاهی اوقات حتی نوع کیس شما نیز در این تصمیمات تأثیر می گذارد.

باید تعیین کنید که با کدام یک از این روش ها راحت تر هستید و لازم است برای تعیین آن، ده ها آموزش ویدئویی مختلف را مشاهده نمایید. روی آموزش هایی که CPU استفاده شده در آنها، با نوع و نسل CPU شما یکسان است، بیشتر تمرکز کنید. پردازنده های AMD و Intel از روش های متفاوتی برای نصب CPU روی مادربرد استفاده می کنند.

همچنین برای نوع کیسی که در اختیار دارید، آموزش های مختلف در مورد قرارگیری و جایگذاری قطعات داخلی در این کیس را بررسی کنید، زیرا هر کیسی خصوصیات مختص به خود را دارد. تماشای آموزش های مختلف در مورد یک کیس یکسان، نکات متعددی را در مورد مشکلات و مزایای احتمالی کیس شما ارائه می دهد.

از الکتریسیته ساکن اجتناب کنید

شکی در این نیست که الکتریسیته ساکن می تواند به اجزای رایانه شما آسیب برساند. با این حال، برای جلوگیری از ایجاد شوک ساکن، لازم نیست که رایانه خود را روی پای خود قرار داده و قطعات آن را اسمبل کنید. اسمبل کنندگان با تجربه حتی به دستبند ضد الکتریسیته ساکن نیز احتیاج ندارند، اما ما به افرادی که در این زمینه تجربه زیادی ندارند، توصیه می کنیم تا از دستبند ضد الکتریسیته ساکن استفاده کنند.

حتی اگر از دستبند استفاده می کنید، هنوز هم باید برخی از اصول اساسی را رعایت نمایید. بالاخره موردی پیش می آید که مجبور می شوید بدون داشتن دستبند ضد الکتریسیته، رایانه شخصی خود تعمیر کنید یا قطعه ای را تعویض نمایید. دانستن برخی از قوانین اساسی ایمنی شما را تامین می کند.

در ابتدا اگر برای شما مقدور است، مراحل اسمبل را روی میزی انجام دهید که در زیر آن فرش قرار نداشته باشد. به این ترتیب، احتمال اینکه بار ساکن ایجاد شود، کمتر می شود. دوم، در یک روزی که هوا خیلی خشک است، هنگامی که مقدار زیادی الکتریسیته ساکن در هوا وجود دارد، مراحل اسمبل کیس را انجام ندهید. انجام این کار در این شرایط، ارزش ریسک ندارد. قطعات رایانه شما یکی دو روز دیگر الکتریسیته ساکن را در خود نگه می دارند.

سوم، هر بار قبل از لمس هر قطعه ای، قسمت فلزی کیس رایانه را لمس کنید. یک ترفند آسان دیگر این است که در هر زمان ممکن، بازوی خود را روی قسمت فلزی کیس قرار دهید.

و در آخر لباس هایی که دوستار الکتریسیته ساکن هستند، مانند پشم و مواد مصنوعی، را نپوشید و همچنین در روز اسمبل کردن کیس از لباس های کتان و پنبه ای استفاده کنید.

نصب  CPU

اسمبل کردن کیس رایانه

yishii / Shutterstock

وقتی نوبت به قرار دادن CPU در سوکت مادربرد می رسید، شاید کمی نگران و دستپاچه شوید. پردازنده ها قطعات ارزان قیمتی نمی باشند و قرار دادن آن مقدار اندک سیلیکون محصور شده در مادربرد، سخت ترین قسمت اسمبل کردن کامپیوتر محسوب می شود. با این حال، اگر روند کار را درک کنید، این بخش نیز به یکی از ساده ترین مراحل  کار تبدیل می شود.

مطمئن شوید که با مشاهده آموزش های فوق الذکر، به طور نحوه نصب CPU را یاد گرفته اید. هنگامی که زمان انجام این کار فرا می رسد، آرامش خود را حفظ کرده و به درستی مراحل لازم را انجام دهید. در کا همه مراحل اسمبل کیس ممکن است خلاف انتظار ما پیش برود، اما همین مساله می تواند چیز خوبی هم محسوب شود.

مراحل اسمبل کردن را ساده نگه دارید

یک رایانه رو میزی با کولر حلقه بسته و نوارهای نوری RGB بسیار جذاب به نظر می رسد! هر چند این موارد روند اسمبل کرن کیس را بیش از حد پیچیده می کند.

برای اولین کامپیوتری که اسمبل می کنید، مراحل کار را ساده نگه دارید. مطمئناً می توانید مواردی از فن های کیس را با نورپردازی RGB تهیه کنید، اما پیچیدگی اضافه تری که فراتر از اصول اولیه باشد، اضافه نکنید. احتمالاً نصب یک کولر جامع و همه کاره all-in-one برای شخصی که این کار را برای اول انجام می دهد، کمی سخت به نظر می رسد.

در ابتدا موارد ساده و کلی را انجام دهید تا ببینید که پس این مراحل ساده بر می آیید یا خیر، سپس به کارهای پیچیده تر و سخت تر بپردازید. نکته مهم در اولین اسمبل کیس این است که مراحل انجام کار را به صورت منظم انجام دهید و رایانه رومیزی را با موفقیت راه اندازی کنید (راه اندازی صفحه آغازین).

مدیریت کابل

مدیریت کابل ها اهمیتی در عملکرد کلی ندارد، اما به هر حال بهتر است این کار را انجام دهید. مدیریت مناسب کابل ها ظاهر بهتری به کیس می بخشد، مخصوصاً اگر از یک کیسی با کناره های شفاف استفاده کرده باشید.

همچنین، اهمیت دادن به مدیریت کابل ها، به شما کمک می کند تا مرتب باشید و با نظم باقی بمانید. مدیریت کابل ها به ویژه در زمانی مهم می شود که شما مراحل اسمبل کردن کیس رایانه خود را با یک میز پر از قطعات رایانه، سیم و پیچ های کوچک آغاز می کنید.

نکات امتیازی

اسمبل کردن کیس رایانه

Corsair

مشکلات بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که ممکن است در حین اسمبل کردن کیس رایانه با آنها مواجه شوید. برای رفع این مشکلات احتمالی، در اینجا چند نکته دیگر نیز آورده شده است:

  • خرید یک منبع تغذیه ماژولار، کاملا ارزشمند است: PSU های ماژولار، همراه با کابل های ادغام شده در جعبه آنها، به بازار عرضه نمی شوند. درعوض، لازم است که خود شما کابل های مورد نیاز خود را انتخاب کنید. PSU های ماژولار از کابل های کمتری برای مدیریت بهتر داخل کیس برخوردار هستند که برای شخصی که برای اولین بار کیسی را اسمبل می کند، خیلی بهتر می باشد.
  • مادربردی با بک سپر  I / O یکپارچه بخرید: باز هم، بهتر است که اولین تجربه اسمبل کردن کیس خود را ساده نگه دارید. برخی مادربردها دارای سپر I / O هستند (قطعه ای در پشت کیس که تمام درگاه ها و ورودی های مادربرد را نشان می دهد (برچسب گذاری می کند)) که شما باید در ابتدا آنها را در جای خود قرار بدهید. برخی دیگر با یک قطعه پیوست شده همراه هستند. مادربرد حالت دوم را خریداری کنید، مگر اینکه به دلیل خاصی به یک نوع خاص دیگری از مادربرد علاقه مند باشید. قرار دادن یک سپر I / O در جای خود و قرار دادن آن با مادربرد در یک خط صاف، چندان کار سختی نمی باشد، اما این مورد، دشواری اضافه ای را به کار شما اعمال می کند که نیازی به آن ندارید.
  • PCPartPicker دوست شما است: تهیه قطعات مناسب برای فرآیند اسمبل کردن قطعات، بسیار مهم است. اگر یکی از قطعات سازگار نمی باشد، این وب سایت ناسازگاری آن را به شما اطلاع می دهد. یک حساب کاربری ایجاد کنید، قطعاتی را که می خواهید از آنها استفاده کنید، اضافه کنید و اسمبل کننده سیستم PCPartPicker به شما اطلاع می دهد که آیا در این قطعات مشکل سازگاری وجود دارد یا خیر.
  • آن را ساده نگه دارید، اما از آن لذت ببرید: برخی از اسمبل کننده های رایانه شخصی به انجام کارهای اضافه تر، مانند قرار دادن یک Funko POP در داخل کیس، علاقه مند هستند. فقط مطمئن شوید که از نوارهای دو طرفه روی پایه ها استفاده می کنید که به این صورت دیگر نمی افتند.
  • فرآیند اسمبل کردن کیس شما هیچ وقت تمام نمی شود: چند ماه بعد یا یک سال بعد از اینکه کامپیوتر خود را اسمبل کردید، می توانید خنک کننده جامع و همه کاره (all-in-one) (AIO) مورد نظر خود را اضافه کنید. یا سعی کنید RGB بیشتری را به کیس خود اضافه نمایید. فقط مطمئن شوید که قبل از هرگونه اقدامی، آموزش های مربوط به همه این موارد را دقیقا مانند اسمبل کردن کیس رایانه، تماشا کرده اید.

اسمبل کردن رایانه شخصی تجربه ای ارزشمند است، اما در ازای به دست آوردن همچین تجربه ای، لازم است که آموزش های لازم را ببینید و تمرین کنید. در ابتدا مراحل مختلف آن را ساده نگه دارید. از پیچیدگی های اضافی صرف نظر کنید (هر چند که آنقدرها هم سخت نیستند) و به خاطر خدا​​، کابل های داخل کیس را مرتب و منظم نگه دارید!

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید