Home مقالات آموزشی آی او اس ۶ نکته برای مرتب کردن برنامه های گوشی iPhone

۶ نکته برای مرتب کردن برنامه های گوشی iPhone

0
1576
مرتب کردن برنامه های گوشی iPhone

مرتب کردن صفحه اصلی آیفون یا آیپد برای اکثر افراد کاری ناخوشایند است. حتی اگر یک طرح بندی مشخص برای صفحه اصلی آیفون یا آیپد در نظر داشته باشید، رویکرد سفت و سخت اپل برای قرار دهی آیکون ها در جای دلخواه، کمی غیر دقیق و ناامیدکننده است. در این مقاله ۶ نکته برای مرتب کردن برنامه های گوشی iPhone را به شما آموزش می دهیم.

خوشبختانه به روزرسانی iOS 14 اپل که در اواخر سال جاری منتشر می شود، صفحه اصلی (Home screen) را خیلی بهتر می کند. تا زمان بهتر شدن عملکرد صفحه اصلی آیفون ها و آیپدها، می توان از نکات ارائه شده در این مقاله به منظور مرتب کردن اپلیکیشن ها و تبدیل صفحه اصلی به فضایی کاربردی تر، استفاده نمود.

نحوه سازماندهی صفحه اصلی آیفون و آیپد

برای تنظیم مجدد آیکون برنامه ها روی صفحه اصلی، روی یکی از آیکون ها ضربه بزنید و آن را نگه دارید تا همه آیکون ها شروع به لرزش کنند. همچنین می توانید روی یکی از آیکون ها ضربه زده و آن را نگه دارید و سپس بر روی گزینه “Edit Home Screen” در منوی ظاهر شده، ضربه بزنید.

سپس آیکون ها را در جای دلخواه خود روی  صفحه اصلی بکشید و رها کنید.

کشیدن یک برنامه به لبه سمت چپ یا راست، این برنامه را به صفحه قبلی یا بعدی منتقل می کند. اگرچه گاهی اوقات با اینکه شما تمایلی به جایجایی یک برنامه بین صفحات اصلی ندارید، باز هم این جابجایی رخ می دهد. در کل در سایر موارد لازم است که یک ثانیه دست خود را نگه داشته تا گوشی آیفون شما منوی مورد نظر را روی صفحه اصلی ظاهر کند.

می توانید با کشیدن یک برنامه و نگه داشتن این برنامه روی یک برنامه دیگر به مدت یک ثانیه، یک پوشه جدید برای این دو برنامه ایجاد کنید. در حالی که برنامه ها در حال لرزش و تکان خوردن باشند، می توانید نام پوشه ها را با ضربه زدن بر روی آنها و سپس ضربه زدن بر روی متن (نام) پوشه، تغییر دهید. همچنین در صورت تمایل می توانید از ایموجی های مختلف در برچسب پوشه ها (لیبل پوشه ها) نیز استفاده کنید.

جابجابی و کشیدن آیکون ها روی صفحه نمایش به صورت تک تک فرآیندی زمان بر و کاملا خسته کننده است. خوشبختانه می توانید چندین آیکون مختلف را به طور همزمان انتخاب کرده و همه آنها را روی یک صفحه یا یک پوشه بریزید. هنگامی که آیکون ها در حال تکان خوردن و لرزش هستند، برنامه مورد نظر را با یک انگشت بگیرید. سپس (در حالی که هنوز این برنامه را نگه داشته اید)، با انگشت دیگر خود روی یک برنامه دیگر ضربه بزنید. برای سرعت بخشیدن به فرآیند مرتب کردن آیکون ها می توانید از این روش چندین برنامه را روی هم دیگر جمع کنید.

وقتی مرتب کردن آیکون های خود را به اتمام رساندید، از پایین انگشت خود را به سمت بالا بکشید (روی گوشی آیفون X یا مدل های بالاتر) یا دکمه Home را فشار دهید (روی گوشی آیفون ۸ یا SE2) تا تکان خوردن و لرزیدن آیکون ها متوقف شود. اگر می خواهید به ترتیب آیکون های خود iOS اپل برگردید، فقط کافیست به مسیر Settings > General > Reset > Reset Home Screen Layout بروید.

برنامه های مهم را در صفحه اصلی قرار دهید

حتما لازم نیست صفحه اصلی گوشی خود را با برنامه مختلف پر کنید و سپس صفحه بعدی را ایجاد نمایید. حالت استفاده از صفحات اصلی متعدد، یک روش مفید دیگر برای بخش بندی بین انواع خاصی از برنامه ها می باشد. به عنوان مثال، می توانید برنامه های پر کاربردی را که بیشتر از بقیه از آنها استفاده می کنید در Dock قرار داده و سایر برنامه های باقی مانده را در صفحه اصلی قرار دهید.

به محض باز کردن قفل دستگاه خود، اولین چیزی که مشاهده می کنید صفحه اصلی است. با قرار دادن برنامه های پرکاربرد روی صفحه اول، می توانید از این فضا نهایت استفاده را ببرید.

اگر ترجیح می دهید که صفحه اصلی دستگاه شما ظاهر مرتب تری داشته باشد، این صفحه را به طور کامل با برنامه های مختلف پر نکنید. زمان زیادی صرف باز کردن و پیمایش درون پوشه های مختلف می شود که به همین دلیل بهتر است بقیه برنامه ها را در صفحه اصلی دوم قرار دهید.

پوشه ها را در Dock قرار دهید

یکی از راه هایی مفیدتر کردن Dock، قرار دادن یک پوشه در درون آن است. اگر می خواهید، می توانید کل Dock را با پوشه های مختلف پر کنید، اما پر کردن این فضا با پوشه های متعدد، بهترین روش استفاده از این فضا نیست. بیشتر افراد برای دسترسی به برنامه هایی مانند برنامه Messages، Safari یا Mail به طور ناخودآگاه از Dock استفاده می کنند. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید، یک پوشه در در این قسمت ایجاد نمایید.

مرتب کردن برنامه های گوشی iPhone

حالا صرف نظر از اینکه روی کدام صفحه اصلی قرار دارید، می توانید به این برنامه ها دسترسی داشته باشید. پوشه ها به طور همزمان ۹ برنامه مختلف را در خود جای میدهند، بنابراین با اضافه کردن یک برنامه دیگر می توانید ظرفیت Dock را از ۴ برنامه به ۱۲ برنامه (همراه با یک پوشه) افزایش دهید که فقط با زدن یک ضربه بیشتر به سایر برنامه های اضافه شده در این قسمت دسترسی پیدا می کنید.

پوشه ها را بر اساس نوع برنامه ها مرتب کنید

واضح ترین روش برای مرتب کردن برنامه های شما تقسیم آنها بر اساس هدفی است که این پوشه ها بر عهده دارند. تعداد پوشه هایی که به آنها نیاز دارید به تعداد برنامه های شما، کاری که برنامه های شما انجام می دهند و مقدار دفعاتی که به این برنامه ها نیاز دارید، بستگی دارد.

ایجاد سیستمی برای مرتب کردن آیکون ها که متناسب با گردش کار شما باشد، به بهترین وجه ممکن عمل می نماید. به برنامه های خود نگاه کنید و یک روش معنی دار و کاربردی برای گروه بندی این برنامه ها در نظر بگیرید.

مرتب کردن برنامه های گوشی iPhone

به عنوان مثال، شاید برنامه ای برای رنگ آمیزی و چند برنامه در رابطه با ذهن آگاهی داشته باشید. می توانید همه این برنامه ها را در پوشه ای با عنوان “Health” گروه بندی کنید. با این وجود، احتمالاً ایجاد یک پوشه جداگانه برای “کتابهای رنگ آمیزی” عاقلانه تر خواهد بود که در این صورت دیگر برای پیدا کردن یک کتاب رنگ آمیزی، لازم نیست در بین تعداد زیادی از برنامه های غیر مرتبط بگردید.

به همین ترتیب، اگر با استفاده از گوشی آیفون خود موسیقی تولید می کنید، شاید بخواهید ترکیب کننده های صدا را از تولید کننده های درام جدا کنید. اگر برچسب های در نظر گرفته شده برای پوشه ها خیلی طولانی باشد، پیدا کردن آنها خیلی سخت تر می شود.

به روزرسانی iOS 14 که انتظار می رود در پاییز امسال منتشر شود، از ویژگی “App Library” برخوردار است که به طور خودکار برنامه های شما را با این روش تنظیم می کند. تا زمان انتشار این به روز رسانی، مرتب کردن آیکون برنامه ها به عهده خود شما خواهد بود.

پوشه ها را بر اساس فعالیت آنها مرتب کنید

همچنین می توانید برنامه ها را بر اساس کار و فعالیتی که انجام می دهند، طبقه بندی کنید. برخی از برچسب های رایج پوشه ها تحت این سیستم مرتب سازی شامل “Chat”، “Search” یا “Play” می شوند.

اگر برچسب های کلی مانند “Photography” یا “Work” برای شما خیلی مفید نیستند، می توانید برچسب های دلخواه خود را امتحان کنید. با توجه به اینکه در حال حاضر برای هر کار و فعالیتی ایموجی مخصوصی طراحی شده است، می توانید از ایموجی های مختلف نیز برای نشان دادن فعالیت برنامه ها استفاده نمایید.

بر اساس حروف الفبا مرتب کنید

گزینه موجود دیگر مرتب کردن برنامه ها بر اساس حروف الفبا می باشد. با تنظیم مجدد صفحه اصلی می توانید این کار را به راحتی انجام دهید – فقط کافیست به مسیر Settings > General > Reset > Reset Home Screen Layout بروید. برنامه های روی هم جمع شده در صفحه اصلی اول ظاهر می گردند، اما سایر موارد به ترتیب حروف الفبا مرتب می شوند. به منظور تنظیم مجدد می توانید در هر مرحله به تنظیمات قبلی برگردید.

از آنجا که پوشه ها در iOS محدودیت زیادی بر روی برنامه ها لحاظ نمی کنند، می توانید برنامه های داخل هر پوشه را بر اساس حروف الفبا مرتب کنید. مشابه وقتی که برنامه ها را بر اساس نوع (type) مرتب می کنید، توجه نمایید که صدها برنامه مختلف را در یک پوشه قرار ندهید تا مانعی در این پوشه ایجاد نشود.

مرتب کردن برنامه های گوشی iPhone

بهترین مورد در رابطه با این روش این است که برای پیدا کردن این برنامه دیگر لازم نیست به کاری که این برنامه انجام می دهد، فکر کنید. در این روش می دانید که برنامه Airbnb در پوشه “A-C” قرار دارد، و برنامه Strava در پوشه “M-S” موجود است.

آیکون های برنامه را بر اساس رنگ ها مرتب کنید

احتمالاً قبلاً هم برنامه های مورد علاقه خود را با رنگ آیکون آنها می شناختید. وقتی به دنبال برنامه Evernote هستید، در واقع به دنبال یک مستطیل سفید که یک حباب سبز در داخل آن وجود دارد، می گردید. پیدا کردن برنامه هایی مانند Strava و Twitter بسیار ساده است زیرا آیکون پر رنگ و واضح آنها حتی در یک صفحه آشفته و در هم و برهم نیز به خوبی خودش را نشان می دهد.

گروه بندی برنامه ها بر اساس رنگ آنها، برای همه افراد مفید نمی باشد. معمولا این حالت گروه بندی گزینه ای مناسب برای برنامه هایی می باشد که همگی با هم در داخل یک پوشه نیستند. علاوه بر این، این روش فقط برای برنامه هایی موثر است که معمولا خیلی از آنها استفاده می کنید.

مرتب کردن برنامه های گوشی iPhone

نوع دیگر این روش، گروه بندی رنگی با استفاده از پوشه است که در واقع از ایموجی های رنگی برای مشخص کردن برنامه های داخل این پوشه استفاده می شود. در بخش نشان های ایموجی، دایره ها، مربع ها و قلب هایی با رنگ های مختلف نیز وجود دارند.

به جای آیکون برنامه ها از Spotlight استفاده کنید

بهترین روش برای مرتب کردن برنامه ها، اجتناب از مرتب کردن همه برنامه ها می باشد. می توانید با تایپ کردن چند حرف اول نام هر برنامه ای در موتور جستجوی Spotlight، برنامه مورد نظر را به سرعت و به طور کارآمدی بیابید.

برای انجام این کار، صفحه اصلی را پایین بیاورید تا نوار جستجو ظاهر شود. شروع به تایپ کردن نمایید و هنگامی که برنامه مورد نظر شما در بخش نتایج ظاهر شد، روی برنامه ضربه بزنید. حتی می توانید یک قدم جلوتر رفته و داده های داخل برنامه ها مانند یادداشت های Evernote یا اسنادGoogle Drive را نیز جستجو نمایید.

مرتب کردن برنامه های گوشی iPhone

این روش با اختلاف زیاد، سریعترین روش تعامل با برنامه های خارج از Dock یا صفحه اصلی اولیه می باشد. می توانید دسته بندی برنامه ها (مانند “games”)، پانل تنظیمات، افراد، اخبار، پادکست ها، موسیقی، نشانک های سافاری یا تاریخچه و موارد دیگر را نیز جستجو کنید.

حتی می توانید با تایپ نمودن موردی که تمایل به جستجوی آن دارید، در صفحات وب، App Store، Maps و یا Siri به طور مستقیم جستجو کرده، به پایین لیست پیمایش کرده و سپس از بین گزینه های موجود مورد دلخواه خود را انتخاب کنید. برای به دست آوردن بهترین نتیجه، می توانید جستجوی Spotlight را نیز به طور کامل سفارشی کنید تا فقط آنچه را می خواهید نشان دهد.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here