اگر از ماکروسافت وایت برد استفاده کرده باشید، می دانید که این نرم افزار خیلی بیشتر از آنچه که به نظر می رسد، قابلیت و کارایی دارد. در این مقاله برخی از ویژگی ها، نکات و ترفندهای آن برای کمک به شما در تبدیل یک Microsoft Whiteboard ابتدایی به یک Whiteboard حرفه ای ارائه شده است.

رنگ و الگوی پس زمینه را تغییر دهید

یک وایت برد خالی و تمیز، شما را وسوسه می کند تا هر آنچه که می خواهید را روی آن ترسیم کنید، اما مانند یک تکه کاغذ خالی ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد.

Whiteboard به شما این امکان را می دهد تا رنگ پس زمینه را از سفید روشن به یک رنگ آرامش بخش تر تغییر دهید و همچنین کار خود در الگوهای هندسی بچینید و اضافه کنید تا بتوانید کار خود را دقیقاً در یک مکان مناسب قرار دهید.

برای تغییر پس زمینه، برنامه Whiteboard را باز کنید و سپس بر روی دکمه منوی سه خطی “Settings” در بالا، سمت راست صفحه کلیک کنید.

در منوی باز شده، گزینه “Format Background” را انتخاب نمایید.

برای تغییر پس زمینه از رنگ سفید به یک رنگ دیگر، روی رنگ مورد نظر کلیک کنید.

برای افزودن یک الگوی هندسی، یکی از الگوهای قابل مشاهده را انتخاب نمایید یا اینکه نشانگر ماوس را روی این الگوها برده تا فلش سمت چپ و راست را مشاهده کنید که به شما اجازه می دهد تا به الگوهای دیگر دسترسی پیدا کنید.

در مثال زیر پس زمینه ذغال سنگ شبکیه ای با طراحی “Hybrid” را انتخاب نموده ایم.

برای بازگشت به وایت برد پیش فرض نرم افزار، به قسمت Settings > Format Backgroun بروید و تنظیمات این قسمت را به موارد White و Solid تغییر دهید.

نوار ابزار را به سمت کنار صفحه حرکت دهید

اکنون که برای وایت برد خود، پیش زمینه مورد نظر را انتخاب نموده اید، نوار ابزار را به یک مکان دلخواه منتقل کنید. با توجه به تنظیمات ویندوز، دسترسی به مکان پایین صفحه گاهی اوقات اندکی دشوار می شود، بالاخص اگر نوار وظیفه Windows سیستم خود را طوری تنظیم کرده باشید که به طور خودکار پنهان شود، هر دفعه که برای تغییر دادن ابزار Whiteboard نشانگر ماوس را به پایین صفحه می برید، نوار وظیفه ویندوز ظاهر می شود که ظاهر شدن هر باره نوار وظیفه ویندوز به جای نوار ابزار Whiteboard، کمی آزار دهنده به نظر می رسد.

بیایید نوار ابزار را به سمت کنار صفحه حرکت دهیم. با کلیک بر روی دکمه “Settings” در سمت راست بالای صفحه، شروع می کنیم.

در منوی باز شده، “Toolbar Location” را انتخاب کنید.

با کلیک روی یکی از سه گزینه موقعیت مکانی، مکان مورد نظر برای نوار ابزار را انتخاب کنید: سمت چپ (Left)، سمت راست (Right) یا پایین (Bottom).

مایکروسافت وایت برد

در این مثال گزینه Left را انتخاب کردیم که نوار ابزار در این سمت مزاحم کار ما نمی باشد ولی دسترسی به آن آسان است.

مایکروسافت وایت برد

گزینه Ink To Shape (تبدیل خط جوهر به یک شکل) را روشن کنید

هنرمندان و افراد بهره مند از استعدادهای هنری، می توانند خطوط صاف و دایره های مختلف را با دست خود ترسیم کنند، اما انجام این کار برای بیشتر افراد کمی سخت می باشد. اگر گزینه “Ink To Shape” را روشن کنید، Whiteboard به طور خودکار می تواند اشکال و خطوط ترسیمی توسط شما را به اشکال دقیق تبدیل کند.

برای انجام این کار، روی دکمه “Settings” در بالای صفحه سمت راست، کلیک کنید.

مایکروسافت وایت برد

در منوی باز شده، گزینه “Ink To Shape” را روشن کنید تا این ویژگی فعال شود.

مایکروسافت وایت برد

از این به بعد اگر شکلی ترسیم نمایید، برنامه Whiteboard آن را به یک شکل دقیق تر (با خطوط صاف تر) تبدیل می کند.

مایکروسافت وایت برد

اگر نمی خواهید خطوط اولیه ترسیم شده توسط شما، با شکل دقیق تر جایگزین شود، کلیدهای CTRL + Z را فشار داده یا روی دکمه “Undo” در نوار ابزار ضربه بزنید تا به خطوط و اشکال ترسیمی اصلی خود برگردید.

در حال حاضر قابلیت Ink To Shape برای مربع، مستطیل، مثلث، دایره، شش ضلعی، پنج ضلعی و متوازی الاضلاع کار می کند.

در یک مکان تصاویر خود را قفل کنید

پس از اضافه کردن یک تصویر به Whiteboard، می توانید آن را در جای خود قفل کنید تا در بقیه صفحه جابجا نشود. این ویژگی برای تصاویر مرجع، یا در حالتی که می خواهید تصویر روی محور اصلی ثابت بماند و با جابجایی سایر اجزای صفحه جابجا نشود، خیلی مفید است.

تصویر خود را به برد اضافه کنید و سپس اندازه و موقعیت مکانی آن را به صورت دلخواه تعیین کنید. از این قسمت بر روی تصویر راست کلیک کرده و در فهرست زمینه ای ظاهر شده، گزینه “Lock To Background” را انتخاب کنید.

مایکروسافت وایت برد

این کار از انتقال یا تغییر اندازه تصویر جلوگیری می کند. برای باز کردن قفل تصویر، دوباره روی آن کلیک راست کرده و در فهرست زمینه ای ظاهر شده، “Unlock From Background” را انتخاب نمایید.

مایکروسافت وایت برد

از Whiteboard خود خروجی تصویری بگیرید

در زمان گذشته، وقتی در دفتر کار خود با وایت بردهای واقعی کار می کردیم، می توانستیم از روی تخته عکس بگیریم تا بتوانیم اطلاعات موجود روی آن را حفظ کنیم. معادل به روز شده این کار، گرفتن یک خروجی تصویری از برد است که این کار برای افزودن اطلاعات روی برد به Wiki، برنامه پروژه یا مستندات، بسیار عالی می باشد.

برای گرفتن یک خروجی تصویری از وایت برد خود، روی دکمه سه خطی “Settings” در بالا سمت راست، کلیک کنید.

مایکروسافت وایت برد

در منوی باز شده، گزینه “Export” را انتخاب کنید.

مایکروسافت وایت برد

برای انتخاب فایل PNG یا SVG، روی یکی از گزینه های موجود کلیک کنید.

مایکروسافت وایت برد

پنجره ذخیره فایل به صورت استاندارد باز خواهد شد. یک مکانی را برای ذخیره سازی فایل و یک نام مشخص برای وایت برد خود انتخاب کنید و سپس تصویر را ذخیره نمایید. تصویر برد در فرمت مورد نظر شما ذخیره می شود.

بوم خود را خالی کنید

گاها اتفاق می افتد که یک مورد اشتباهی را روی وایت برد خود قرار داده اید. به جای استفاده از ابزار پاک کن برای حذف دستی کارهای اشتباه، می توانید همه چیز را به صورت یکجا پاک کنید و از اول کار خود را شروع نمایید.

در یک جای محیط برد کلیک راست کرده، گزینه سه نقطه ای را از فهرست زمینه ای ظاهر شده انتخاب کنید و سپس دکمه “Clear Canvas” را انتخاب نمایید.

مایکروسافت وایت برد

برد شما از کلیه مطالب قبلی پاک می شود. یک نکته کوچک اما پر اهمیت این است که قالب بندی پس زمینه ای به همان صورت قبلی باقی می ماند، بنابراین احتیاجی به تنظیم مجدد آن قبل از افزودن موارد جدید به برد خود، ندارید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید