همه روزه هارد درایوها دارای فضای ذخیره سازی بیشتر و بیشتری می شوند، اما باز هم همیشه پر به نظر می رسند. اگر از یک درایو حالت جامد (SSD) استفاده می کنید، این مساله را بیشتر دیده اید، چرا که درایوهای حالت جامد نسبت به هارد دیسک های مکانیکی سنتی، فضای هارد درایو بسیار کمتری را در اختیار شما قرار می دهند. در این مقاله به ۷ روش جهت خالی کردن فضای هارد در ویندوز می پردازیم.

اگر از کمبود فضای هارد دیسک خود گله مند هستید، این ترفندها با پاک کردن داده های آشفته و درهم و برهم بی ارزش در هارد دیسک، به شما کمک می کنند تا فضای لازم را برای فایل ها و برنامه های مهم خود خالی کنید.

Disk Cleanup را اجرا کنید

ویندوز یک ابزار داخلی دارد که وظیقه آن حذف پرونده های موقتی و سایر داده های بی ارزش می باشد. برای دسترسی به این برنامه داخلی بر روی یکی از هارد درایوهای خود در پنجره Computer کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

(در روش دیگر نیز می توانید با جستجو کردن عبارت Disk Cleanup در منوی استارت به این ابزار دست پیدا کنید.)

بر روی دکمه Disk Cleanup در پنجره ویژگی های هارد دیسک کلیک کنید.

نوع فایل هایی را که می خواهید حذف شوند را انتخاب کنید و روی OK کلیک نمایید. این حالت پاک سازی شامل فایل های موقتی، فایل های گزارش روزانه، فایل های موجود در سطل زباله و سایر فایل های بی اهمیت می شود.

همچنین می توانید فایل های سیستم را که در لیست موجود در اینجا نشان داده نمی شوند را نیز پاک کنید. اگر می خواهید فایل های سیستم را حذف کنید، روی دکمه Clean up system files کلیک کنید.

پس از انجام این کار، می توانید بر روی دکمه More Options کلیک کرده و از دکمه Cleanup که در زیر System Restore و Shadow Copies قرار دارد، استفاده کنید تا داده های بازیابی سیستم حذف شود. این دکمه همه داده ها را بجز جدیدترین نقطه بازیابی را حذف می کند، بنابراین مطمئن شوید که رایانه شما قبل از استفاده از این روش به طور صحیح کار می کند، چرا که دیگر قادر به استفاده از نقاط بازیابی سیستم قدیمی تر نخواهید بود.

خالی کردن فضای هارد در ویندوز

برنامه هایی را که فضای زیادی به خود اختصاص می دهند را حذف کنید

حذف برنامه ها فضای سیستم را خالی می کند، اما برخی از برنامه ها از فضای بسیار کمی استفاده می کنند. از قسمت Programs and Features موجود در کنترل پنل، بر روی ستون Size کلیک کنید تا ببینید که هر برنامه نصب شده روی رایانه شما، چه مقدار از فضای هارد دیسک را به خود اختصاص داده است. ساده ترین راه برای رسیدن به این ستون، جستجوی عبارت “Uninstall programs” در منوی Start است.

اگر این ستون را مشاهده نمی کنید، روی دکمه گزینه ها در گوشه سمت راست بالای لیست کلیک کنید و نمای Details را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که این اعداد همیشه درست نیستند – برخی از برنامه ها میزان فضای استفاده شده را گزارش نمی دهند. یک برنامه ممکن است از فضای زیادی استفاده کند، اما هیچ اطلاعاتی از آن در این ستون درج نشده باشد.

خالی کردن فضای هارد در ویندوز

شاید بخواهید از یک حذف کننده شخص ثالث مانند Revo Uninstaller استفاده کنید تا از حذف شدن تمام فایل های باقیمانده و خالی شدن تمام فضای آنها اطمینان حاصل کنید.

اگر از Windows 10 استفاده می کنید، می توانید PC Settings جدید را باز کرده و به System -> Apps & features بروید.

خالی کردن فضای هارد در ویندوز

این ویژگی به شما این امکان را می دهد تا برنامه های Windows Store یا برنامه های متداول را حذف نمایید. همچنین این ویژگی روی رایانه لوحی (تبلت) نیز در دسترس است. البته در صورت تمایل، می توانید از Uninstall Programs معمولی در Control Panel قدیمی استفاده کنید.

فضای دیسک را تحلیل کنید

برای اینکه دریابید چه چیزی فضای موجود در هارد دیسک شما را پر کرده است، از یک برنامه تحلیل هارد دیسک استفاده کنید. این برنامه ها هارد دیسک شما را اسکن می کنند و به طور دقیق به شما نشان می دهند که کدام فایل ها و پوشه ها بیشترین فضای را به خود اختصاص داده اند. در اینجا ۱۰ تا از بهترین ابزارهای تحلیل فضای هارد دیسک را بررسی کرده ایم، اما اگر می خواهید با یکی از این ابزارها کار خود را شروع کنید، در ابتدا WinDirStat (از Ninite بارگیری کنید) را امتحان کنید.

پس از اسکن سیستم، WinDirStat به طور دقیق به شما نشان می دهد که کدام پوشه ها، چه نوع فایلی و فایل هایی از بیشترین فضا استفاده می کنند. توجه کنید که هیچ کدام از فایل های مهم سیستم خود را حذف نکنید – فقط فایل های داده های شخصی را حذف نمایید. اگر می بینید که پوشه برنامه ای در پوشه Program Files از فضای زیادی استفاده می کند، می توانید آن برنامه را حذف (uninstall) کنید – WinDirStat قادر است فضای دقیق اشغال شده توسط هر برنامه را به طور دقیق نشان دهد، حتی اگر قسمت Programs and Features کنترل پنل قادر به نشان دادن آن نباشد.

خالی کردن فضای هارد در ویندوز

فایل های موقتی را پاک کنید

ابزار پاک سازی دیسک (Disk Cleanup) ویندوز، ابزاری مفید و کاربردی است، اما فایل های موقت استفاده شده توسط برنامه های دیگر را حذف نمی کند. به عنوان مثال، این ابزار حافظه پنهان مرورگر Firefox یا Chrome را پاک نمی کند که می تواند چندین گیگابایت از فضای هارد دیسک شما را اشغال کند. (حافظه پنهان مرورگر شما از فضای هارد دیسک برای صرفه جویی در زمان شما در هنگام دسترسی مجدد به وب سایت ها استفاده می کند، اما اگر در حال حاضر به فضای هارد دیسک بیشتری نیاز دارید، پاک سازی حافظه پنهان آنها فضای قابل توجهی را خالی می کند.)

برای پاک کردن فایل های موقتی و ناخواسته، CCleaner را امتحان کنید که می توانید آن را از این لینک بارگیری کنید. CCleaner فایل های ناخواسته برنامه های شخص ثالث متنوعی را پاک می کند و همچنین فایل های ویندوز که Disk Cleanup قادر به پاک سازی آنها نمی باشد را نیز پاک می کند.

خالی کردن فضای هارد در ویندوز

فایل های تکراری را پیدا کنید

برای اسکن هارد دیسک خود به منظور یافتن فایل های تکراری، که غیر ضروری هستند و می خواهید آنها را حذف کنید، از یک برنامه پیدا کننده فایل های تکراری (duplicate-file-finder) استفاده کنید.

اگر مشکلی با هزینه کردن چند دلار ندارید، برنامه Duplicate Cleaner Pro گزینه مناسبی است که نه تنها دارای رابط کاربری مطلوبی است، بلکه دارای چندین ویژگی اضافی نیز برای کمک به شما در یافتن و حذف فایل های تکراری می باشد.

مقدار فضای استفاده شده برای بازیابی سیستم را کاهش دهید

اگر System Restore از فضای هارد زیادی برای نقاط بازیابی استفاده می کند، می توانید میزان فضای هارد دیسک اختصاص داده شده به System Restore را کاهش دهید. استراتژی این روش این است که شما تعداد نقاط بازیابی کمتری برای بازیابی سیستم خود داشته باشید و تعداد کمتری از نسخه های قبلی فایل ها برای بازیابی وجود داشته باشد. اگر این ویژگی ها برای شما نسبت به فضای هارد دیسکی که آنها استفاده می کنند از اهمیت کمتری برخوردارند، این روش را انجام دهید و با کاهش مقدار فضای بازیابی سیستم، چند گیگ از فضای دیسک را آزاد کنید.

گزینه های هسته ای

این ترفندها باعث صرفه جویی در فضای هارد دیسک می شود، اما ویژگی های مهم ویندوز را غیرفعال می کند. ما استفاده از همه آنها را توصیه نمی کنیم، اما اگر واقعا به فضای دیسک بیشتری احتیاج دارید، این موارد می توانند موثر باشند:

  • غیر فعال کردن خواب زمستانی (Hibernation)

هنگامی که سیستم خود روی حالت خواب زمستانی قرار می دهید، سیستم حجم RAM را در هارد دیسک ذخیره می کند. این امر به شما این امکان را می دهد تا وضعیت سیستم خود را بدون استفاده از هیچ گونه انرژی­ای ذخیره کنید – دفعه بعد که رایانه خود را راه اندازی می کنید، با همان حالتی که آن را خاموش کرده اید، دوباره روشن خواهد شد. ویندوز حجم RAM شما را در فایل C: \ hiberfil.sys ذخیره می کند. برای صرفه جویی در فضای هارد دیسک، می توانید امکان خواب زمستانی را به طور کامل غیرفعال کنید تا این فایل حذف شود.

  • غیرفعال کردن بازیابی سیستم

اگر کاهش مقدار فضایی که بازیابی سیستم از آن استفاده می کند، برای شما کافی نیست، می توانید بازیابی سیستم را به طور کامل غیرفعال کنید، اما اگر نیاز به استفاده از System Restore داشته باشید تا سیستم خود را به حالت اولیه برگردانید، دیگر هیچ شانسی نخواهید داشت.

در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان فضای در دسترس شما به اندازه ای که روی جعبه درایو قید شده است، نخواهد بود.

اعتبار تصویر معتلق به جیسون باچ در Flickr می باشد.

 Howtogeek

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید