دوباره تعطیلات سال فرارسیده است و این یعنی باز زمان رفتن به رودخانه و عبور از میان جنگل‌ها شده است … خوب، مشکل Wi-Fi خانه و سایر مشکلات مربوط به حوزه فن‌آوری را برای خانواده خود برطرف کنید. ما در این مقاله راهنمای کامل برای پشتیبانی بهتر از تکنولوژی خانواده را برای شما فراهم کرده ایم .

اگر این مطلب را می‌خوانید، این احتمال وجود دارد که شما «آدم فنی» خانواده خود باشید. این بدان معناست که خانواده شما دائماً از شما تقاضای کمک می‌کنند و اگر هرازگاهی اشکالی پیش آید شما را سرزنش می‌کنند. («استیون، می‌دانی که چطوری چاپگر من را در ماه ژوئیه تعمیر کردی؟ خوب، حالا اینترنت من کار نمی‌کند. فکر می‌کنی اینترنت را خراب کرده باشی؟»)

از این طریق، پشتیبانی فنی از خانواده شما می‌تواند بسیار ناامیدکننده باشد؛ اما درعین‌حال، به لطف نقش فزاینده فناوری در زندگی مردم، شما کاری بسیار مهم انجام داده‌اید. در بسیاری از موارد، اگر در سال فقط چند بار در خانه پیش خانواده خود هستید، باید مطمئن شوید که رایانه‌ها به‌روز هستند، از عکس‌ها نسخه پشتیبان تهیه‌شده است و تکنولوژی مطابق آنچه لازم است باشد، در خانه شما برقرار است، پس عزیزان شما در شرایطی هستند که دیگران می‌توانند از رایانه‌های آن‌ها سوءاستفاده کنند، عکس‌هایشان را در اثر خرابی درایو از دست دهند که در این آن‌ها بدبخت می‌شوند چون نمی‌توانند با این مشکلات به‌طور بهتری مواجه شوند. برخلاف من و شما، آن‌ها همه اخبار فنی را دنبال نمی‌کنند و راهنماها را نیز مطالعه نمی‌کنند.

با توجه به این موضوع، ما قصد داریم یک دوره خرابی را در اینجا بررسی کنیم که این به شما کمک می‌کند تا زندگی فنی خانواده خود را به‌درستی کنترل کنید، بنابراین شبکه‌های آن‌ها ایمن خواهد بود، رایانه‌های آن‌ها پشتیبان تهیه می‌کند و همه‌چیز به هم متصل شده است تا بتوانید به‌راحتی در آینده به آن‌ها کمک کنید. این راهنما به بخش‌هایی بر اساس سال‌ها تجربه به‌عنوان تیم پشتیبانی تکنولوژی خانواده ، تقسیم می‌شود که رایج‌ترین موارد را شامل می‌شود.

مرتبط : ۱۰ نکته برای مدیریت وای فای هنگام آمدن مهمان به خانه

به‌روزرسانی کنید، به‌روزرسانی کنید، به‌روزرسانی کنید!

پشتیبانی بهتر از تکنولوژی

افراد دانا در فناوری به دلیل تمایل به ویژگی‌ها و قسمت‌های امنیتی جدید، تمایل به به‌روزرسانی مکرر دارند. افراد غیر فنی تمایل دارند تا به‌روزرسانی‌های خود را بعضاً برای مدت‌زمان بسیار طولانی عقب بیندازند. یک‌بار، در حین کمک به یک بستگان با رایانه خودش، متوجه شدم که حتی Windows 7 خود را به سرویس پک ۱ به‌روز نکرده است زیرا از کسی شنیده است که سرویس پک ۱ مضر است و کامپیوترش را خراب می‌کند و این اتفاق شش سال پس از انتشار سرویس پک و بیرون آمدن ویندوز ۱۰ رخ‌داده است!

با توجه به این نکته، یکی از اولین گام‌ها درزمینه پشتیبانی فناوری باید بررسی رایانه‌ها و دستگاه‌های اعضای خانواده برای اطمینان از به‌روز بودن آن‌ها باشد. نه فقط این، بلکه قبل از به‌روزرسانی دستگاه‌هایشان با آن‌ها صحبت کنید و به‌روشنی برای آن‌ها توضیح دهید که چرا این کار را می‌کنید. در بسیاری از مواقع افراد ناراحت می‌شوند که به دلیل به‌روزرسانی، همه‌چیز متفاوت به نظر می‌رسد یا به‌گونه‌ای متفاوت عمل می‌کنند، اما اگر به‌طور واضح برای آن‌ها توضیح دهید که به‌روزرسانی به معنی ایمن شدن دستگاه‌های آن‌ها است و هیچ‌کس نمی‌تواند هویت آن‌ها را بدزد، رایانه‌های آن‌ها را آلوده کند یا بدبختشان کند، قطعاً هرگونه تغییری را با کمال میل قبول می‌کنند.

خبر خوب این است که اکنون ویندوز ۱۰ کاربران را مجبور به به‌روزرسانی می‌کند (مگر اینکه نسخه‌های Pro یا Enterprise را اجرا کنید که به شما اجازه می‌دهد تا به‌روزرسانی‌ها را متوقف کنید)؛ بنابراین، اگر سیستم‌عامل رایانه شخصی خانواده شما ویندوز ۱۰ است و از اینترنت مناسبی برخوردار است، احتمالاً خودبه‌خود به‌روز می‌شود.

هنوز هم ممکن است مشکلاتی رخ دهد که از به‌روزرسانی جلوگیری کند. همین اواخر، لپ‌تاپ همسرم خیلی کند کار می‌کرد و من فهمیدم که ویندوز ۱۰ آن مدتی است که به‌روز نشده است البته بعداً معلوم شد که از Wi-Fi خوبی برخوردار نبوده است و بیشتر اوقات لپ‌تاپ او را باید تنظیم می‌کردیم. تلاش ویندوز برای بارگیری به‌روزرسانی‌ها و نصب آن‌ها، ناموفق مانده بود، دوباره ویندوز تلاش کرده و باز با شکست مواجه شده بود و … . هر بار که همسرم از رایانه‌اش استفاده می‌کرد، سرعت آن کند بود زیرا روند به‌روزرسانی در حال تلاش برای کامل شدن بوده است. رایانه را به اینترنت وصل کردم، همه‌چیز را بارگیری و نصب کردم و مشکل حل شد.

بنابراین، حتی در روزهایی که ویندوز ۱۰ وجود دارد، مشکلات به‌روزرسانی اتفاق می‌افتد؛ اما نگران نباشید! ما راهنمایی‌هایی را برای عیب‌یابی درروند به‌روزرسانی ویندوز ارائه خواهیم کرد.

حالا که در حال به‌روزرسانی هستید، بهتر است مطمئن شوید که بقیه برنامه‌های آن‌ها به‌روز است. مرورگر و تلفن آن‌ها را به‌روز کنید و سایر دستگاه‌های اطراف خانه خود را بررسی کنید. تلویزیون‌های هوشمند، دستگاه‌های ست تاپ، روتورها و سایر سخت‌افزارها نیز بعضی‌اوقات نیاز به به‌روزرسانی دارند. در صورت امکان، دستگاه‌ها را تنظیم کنید تا به‌طور خودکار به‌روزرسانی‌ها را بارگیری کنند و خودشان را به‌روز کنند.

رایانه‌های آن‌ها را از موارد اضافی پاک‌کنید

پشتیبانی بهتر از تکنولوژی

در ضمن اطمینان از به‌روز بودن رایانه‌های آن‌ها، باید رایانه آن‌ها از برنامه‌های در هم و بر هم و اضافی خالی کنید. نمی‌دانیم که چگونه یا چرا، اما این یک قانون جهانی وجود دارد که کلیه دستگاه‌های متعلق به افراد غیر فنی، به‌آرامی برنامه‌های ناکارآمد، نرم‌افزارهای مخرب، نوارابزارها و همه راه‌هایی که کامپیوترها را به زانو درمی‌آورد، در خود جمع می‌کنند. خویشاوندان شما ممکن است فکر کنند که به یک رایانه جدید احتیاج دارند، اما احتمالاً فقط به کسی احتیاج دارند که همه خرابکاری‌های ایجادشده در اثر کلیک کردن بر روی تبلیغات مختلف را از بین ببرد.

برای هرکسی حساب کاربری تنظیم کنید

پشتیبانی بهتر از تکنولوژی

تعداد زیادی از مشکلات رایانه‌ای که ما به خاطر آن‌ها به دوستان، همسایگان و اقوام خود در طی سال‌ها کمک کرده‌ایم، به خاطر استفاده از حساب سرپرست (administrator account) در رایانه، توسط آن‌ها (یا فرزندانشان) بوده است. اگر این موضوعی نیست که قبلاً به آن فکر کرده باشید، در این مسیر خرابکاری اهمیت آن را بررسی می‌کنیم: سرپرستان، کنترل و قدرت صددرصدی روی رایانه دارند و کاربران محدود این قدرت را ندارند. اگر یک کاربر محدود یک ویروس را بارگیری کند (به‌عنوان‌مثال، ویروسی که در پشت نقاب بازی Minecraft وارد رایانه می‌شود)، نمی‌تواند آن را بدون گذرواژه سرپرست اجرا کند.

حتی اگر بچه‌ای در خانه وجود نداشته باشد، هنوز هم تنظیم رایانه بسیار مفید است به‌طوری‌که استفاده منظم روزانه با یک حساب محدود انجام شود. به‌این‌ترتیب شما با چیزی که خودبه‌خود روی رایانه شما نصب می‌شود، درخطر نمی‌افتید زیرا تا شما با گذرواژه سرپرست آن را تصدیق نکنید، جریان نصب آن ادامه نمی‌یابد. برای اقوام دانای غیر فنی خود، این کار کاملاً مناسب است، زیرا این امکان را به آن‌ها می‌دهد که بگویند «صبر کن. چرا چنین موردی سعی در تغییر رایانه من دارد؟»

Wi-Fi شان را بهتر و ایمن کنید

در مرحله بعد از پشتیبانی بهتر از تکنولوژی ، زمان آن فرارسیده است که به قاتل وجود هر کاربر فناوری بپردازیم: Wi-Fi تکه‌تکه شده. بارها خویشاوندان ما به ما گفته‌اند که « Wi-Fiفقط در صورتی بودن در همان اتاقی که باکس Wi-Fi در آن هست، کار می‌کند» یا « Wi-Fiما فقط یک یا دو ساعت پشت سر هم کار می‌کند و سپس باید روتور و مودم را جدا کنید». این وضعیت اسفناک را برای دشمنانمان هم نمی‌خواهیم، چه رسد به بستگانمان؛ بنابراین Wi-Fi آن‌ها را تست کنید و از آن‌ها بپرسید که چگونه کار می‌کند.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که روتور آن‌ها به‌درستی ایمن باشد. این به معنای به‌روزرسانی سیستم‌عامل، تغییر رمز عبور از پیش‌فرض تعیین‌شده سرور و غیره است. در راهنمای شش مرحله‌ای ما که بلافاصله پس از دریافت روتور جدید باید انجام دهید، برای ایمن‌سازی روتور، اجرای خوب روتور را مشاهده خواهید کرد.

علاوه بر به‌روزرسانی روتور آن‌ها و ایمن‌سازی مناسب آن، می‌توانید با جابجایی روتور و اطمینان از این‌که کانال آن با Wi-Fi همسایه روی‌هم افتادگی ندارد، بسیاری از مشکلات سیگنال را برطرف کنید. در یک مثال، ما با انتقال روتور از دفتر خانه (واقع در گوشه زیرزمین آن‌ها) به اتاق واقع در مرکز خانه آن‌ها، مشکلات Wi-Fi یک خانواده را حل کردیم. اگر روتورها و شبکه‌های خانگی دقیقاً تخصص شما نیستند، نگران نباشید، ما یک راهنمای گام‌به‌گام برای عیب‌یابی مشکلات شبکه داریم. (اگر همه موارد دیگر با شکست مواجه شد، سیستم شبکه Wi-Fi مانند Eero ممکن است به Wi-Fi کمک کند تا به جاهایی برسد که قبلاً در آنجا Wi-Fi نداشتید.)

در آخر، دریابید که آن‌ها برای برنامه اینترنت خود چه مبلغی را برای چه نوع سرعت‌هایی پرداخت می‌کنند. سپس، تست سرعت را اجرا کنید تا اطمینان حاصل کنید که سرعت موردنظر را دریافت می‌کنند، در غیر این صورت، باید با ارائه‌دهنده اینترنت آن‌ها تماس حاصل شود.

پشتیبان گیری از همه موارد (و پشتیبان گیری از نسخه‌های آینده)

پشتیبانی بهتر از تکنولوژی

نسخه‌های پشتیبان اولین چیزی هستند که کسی به آن‌ها فکر نمی‌کند تا روزی که دیگر خیلی دیر شده باشد! احتمالاً بستگان شما به‌طور مرتب از رایانه یا تلفن‌های خود نسخه پشتیبان تهیه نمی‌کنند و اینجا فقط مسئله زمان است که قبل از نابودی اسناد شخصی، عکس‌های خانوادگی و سایر داده‌ها، وقت خود را از دست ندهند و نسخه پشتیبان بگیرند.

اگر در طول تعطیلات خود هیچ کاری انجام نمی‌دهید، بدون تنظیم سیستم تهیه نسخه پشتیبان برای بستگان خود، منزل آن‌ها را ترک نکنید. آن‌ها ممکن است بدون به‌روزرسانی‌های فعلی ویندوز زنده بمانند، ممکن است پوشش ناقص Wi-Fi را تحمل کنند، اما در صورت خراب شدن هارددیسک یا دزدیده شدن تلفن همراه، همه عکس‌های فرزندانشان ناگهان برای همیشه از بین می‌رود.

ما در طول این سال‌ها به‌طور گسترده در مورد این موضوع مطلب نوشته‌ایم، بنابراین ما شما را به بهترین روش‌های تهیه نسخه پشتیبان راهنمایی می‌کنیم. برای آن‌ها یک اشتراک BackBlaze بسازید، آن را در تمام رایانه‌هایشان تنظیم کنید و آن را در حالت خودکار قرار دهید و حالا که به آن واردشده‌اید، راهنمای ما را برای تهیه نسخه پشتیبان از عکس ضدگلوله چک کنید. برنامه پشتیبان گیری عادی آن‌ها به‌خوبی باید از پس پشتیبانی عکس‌ها برآید، اما عکس ازدست‌رفته چیزی است که هرگز نمی‌توانید آن را برگردانید، بنابراین بهتر است ابزارهای پشتیبان اختصاصی در محل به‌منظور داشتن عکس اضافی داشته باشید.

با هر شانسی، آن‌ها دیگر نگران از بین رفتن فایل‌هایشان نخواهند بود.

حالت دسترسی از راه دور را تنظیم کنید

کندل

حتی باوجود همه موارد فوق، شما می‌دانید که این آخرین باری نیست که خانواده شما به کمک شما نیاز دارند؛ بنابراین، قبل از رفتن، یک ابزار دسترسی از راه دور را روی رایانه‌شان تنظیم کنید، از این طریق، دفعه بعد که مشکلی داشتند (و شما در آنجا نبودید)، می‌توانید از راه دور به دستگاه آن‌ها وصل شوید و به آن‌ها کمک کنید. بسیار خسته‌کننده است که کسی که با رایانه آشنا نیست سعی می‌کند مشکل رایانه را از طریق تماس تلفنی برای یک خبره توضیح دهد، به‌خصوص وقتی‌که فقط با یک نگاه آدم فنی، مشکل به‌راحتی حل می‌شود.

اگر از ویندوز استفاده می‌کنند، به هیچ ابزاری احتیاج ندارید. ویندوز در داخل خود این امکان را دارد. در غیر این صورت، برنامه‌های از راه دور زیادی برای دسک تاپ وجود دارد، اما برای کمک به بستگان درزمینه پشتیبانی فنی، از TeamViewer استفاده کنید و ما این برنامه را تا زمانی که چند گام دیگر برای تنظیم ایمن آن بردارید، توصیه می‌کنیم. با یک ابزار دسترسی مناسب از راه دور، می‌توانید تقریباً در هر چیزی را (سریع‌تر از تعویض تونر در چاپگر) با دردسر بسیار کمتری عیب‌یابی کنید.

آن‌ها را در مورد بدافزارها و کلاه‌برداری‌ها آگاه کنید

کندل

یکی دیگر از راه های پشتیبانی بهتر از تکنولوژی خانواده ، این است که آن‌ها را در مورد بدافزارها و کلاه‌برداری‌ها آگاه کنید. احتمالاً شما با امنیت آنلاین رایانه خود بیشتر از دوستان و خانواده‌تان آشنا هستید. علاوه بر کمک به امنیت شبکه Wi-Fi و به‌روزرسانی رایانه‌های آن‌ها، می‌توانید با اطمینان از آشنایی خانواده و دوستانتان با کلاه‌برداری‌های متداول و منابع بدافزار، دردسر آن‌ها را کم کنید.

چند موضوع مهم دیگر نیز وجود دارد که ارزش صحبت کردن دارد. حتماً به افراد در مورد فیشینگ ایمیل (phishing emails) آموزش دهید تا اطلاعات شخصی خود را از طریق ایمیل‌های درخواستی به کسی ندهند، به سر صفحات ایمیل نگاه کنند تا مطمئن شوند که ایمیل دریافتی از بانک واقعاً از بانکشان است، وقتی‌که شک کردند به وب‌سایت بانک بروند و ازآنجا وارد شوید (روی لینک‌ها در ایمیل کلیک نکنند)

اطمینان حاصل کنید که بستگان شما، به‌خصوص بزرگ‌ترها که ممکن است بیشتر به مردم اعتماد داشته باشند و به روش حضوری برای انجام کار عادت داشته باشند، درک کنند که مایکروسافت هرگز نمی‌خواهد با آن‌ها در مورد رایانه‌شان تماس بگیرد (چه رسد به درخواست پول برای رفع مشکل آن‌ها از طریق تلفن). تفاوت بین هشدار واقعی از نرم‌افزار امنیتی واقعی و یک صفحه وب تبلیغی که دقیقاً مانند یک هشدار واقعی به نظر می‌رسد را توضیح دهید.

در آخر، برنامه‌های خراب را حذف کنید، به آن‌ها نشان دهید که چگونه از نصب برنامه‌های به‌دردنخور و نرم‌افزار رایگان دوری کنند.

درحالی‌که همه این مسائل ممکن است برای شما منطقی باشد، واقعیت این است که میلیون‌ها نفر همه‌ساله توسط کلاه‌برداری فریب می‌خورند زیرا متوجه این کلاه‌برداری نشده‌اند. با صرف چند دقیقه اضافه‌تر برای صحبت در مورد ای مسائل با آن‌ها، از دوستان و خانواده خود در مقابل سرقت هویت و بدافزار محافظت کنید.

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید