احتمالا AFK را دیده‌اید. شاید همکارتان برای اینکه به استراحتی کوتاه رود پیام “brb afk” را فرستاده باشد. همچنین ممکن است این اصطلاح را در یک بازی آنلاین دیده باشید. در این مقاله معنی آن و نحوه استفاده از آن را توضیح خواهیم داد.

AFK به چه معناست

AFK مخفف “away from keyboard” (دوری از صفحه کلید) است. این نشان می‌دهد که کسی کامپیوتر یا دستگاه خود را ترک کرده‌ است و به طور موقت قادر به پاسخ به پیام‌ها نخواهد بود. همچنین نشان دهنده اینست که کسی کاملا آفلاین شده است.

هرچند، وقتی کسی «AFK» را تایپ می‌کند، معمولا به این معنی است که به زودی برمی‌گردد یا برای برخی موقعیت‌ها مانند انجام کارهای معمولی مثل دستشوئی رفتن و یا استراحت برنامه‌ریزی‌شده یا زمانی که می‌خواهند در را باز کنند از آن استفاده می‌کنند. همچنین معمولا با “BRB” (be right back) استفاده می‌شود(همین الان برمی‌گردم). بنابراین، اغلب پیام‌هایی که می‌بینید اینگونه‌اند: “brb afk”.

زمانی که برای توصیف شخص دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد به این معنی است که فرد غیر فعال یا آفلاین  شده است. اگر شما بگویید که شخصی AFKاست، ممکن است هیچ اطلاعی از زمان بازگشت وی نداشته باشید.

ریشه‌های استفاده از AFK

AFK

مانند بسیاری از کلمات اختصاری غیررسمی اینترنتی، AFKدر اتاق‌های گفتگوی آنلاین IRC در دهه ۸۰-۹۰ نشات گرفته است. افراد در یک اتاق گفتگو از آن استفاده می‌کردند تا دیگران بدانند از کامپیوتر خود دور هستند. معمولا این کار برای جلوگیری از خارج شدن کسانی که با آنها چت می‌کردند انجام می شد.

اما امروزه، شما به هر کسی که پیام می‌دهید، انتظار جواب را در هر زمان دیگری دارید.  در آن زمان، کامپیوترها مدام روشن نبوده و همیشه به اینترنت متصل نبودند. به همین دلیل، مطلع کردن دیگران از AFK شدن شما، کار مودبانه‌ای به شمار می‌آمد. مردم اغلب از “AFK” به عنوان شرح موقعیت خود استفاده می کردند که مترادف با مشغله بود.

قدیمی‌ترین تعریف AFK در دیکشنری شهری در سال ۲۰۰۲ انجام شد، که به عنوان “دوری از صفحه کلید” عنوان شده است. از آن زمان به بعد تبدیل به یک واژه فراگیر اینترنت شده ‌است که عمدتا به خاطر ظهور انجمن‌های بازی است.

AFK در بازی‌های آنلاین

AFK

وقتی افراد در بازی‌های آنلاین چند نفره (MMORPG) مانند World of Warcraft شروع به استفاده از آن کردند، محبوبیت زیادی پیدا کرد. به این ترتیب، برخلاف اتاق گفتگو، در بازی‌های آنلاین از AFK بیشتر برای توصیف بازیکنانی که غیرفعال هستند یا در حال حاضر بازی نمی‌کنند، استفاده می‌شود. برای مثال، اگر آواتار شخصی در بازی برای مدتی بی‌حرکت بماند، ممکن است بازیکن دیگری بگوید که آن شخص AFK است. البته AFK شدن ناگهانی در بازی می‌تواند بسیار آسیب‌زننده باشد، به خصوص اگر کسی از قبل اعلام نکند که باید از سیستم خارج شود.

بازیکنان AFKباعث سرخوردگی بسیاری از گیمرها می‌شوند. به خصوص در بازی‌های مبتنی بر تیم، تیم‌های رقابتی مانند Dota ۲ یا overwatch، تیم‌هایی که ناگهان غیرفعال می‌شوند به شدت محروم می‌شوند. حتی ممکن است یک تیم مجبور به ترک مسابقه شود.

به همین دلیل است که بسیاری از بازی‌ها سیستم‌هایی دارند که شامل مجازات یا محدودیت‌های بازی هستند؛ آن‌ها قصد دارند تا بازیکنان را از رفتن ناگهانی و AFKشدن منصرف کنند.

همچنین AFKدر طول پخش زنده Twitch در بین گیمرها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر کسی در حال پخش زنده باشد و کامپیوتر خود را ترک کند، اغلب اعلانی را روی صفحه خود قرار می دهد که نشان می‌دهد AFKهست. همچنین کسانی که در حال گفتگوی زنده هستند، اگر به گفتگوی دیگری بپیوندد AFKرا عنوان می‌کنند.

نحوه استفاده از AFK

از آنجا که AFK یک اصطلاح اینترنتی معمولی است، بهتر است در موقعیت‌های حرفه‌ای از آن استفاده نکنید. بعضی از مترادف‌هایی که می‌توانید به جای آن استفاده کنید غیرفعال شدن، آفلاین شدن یا از سیستم خارج شدن است.

اگر می‌خواهید از AFK در گپ‌های اینترنتی گاه به گاه خود استفاده کنید، در زیر چند نمونه از به کارگیری AFK ذکر شده است:

  • “رفتن به AFK. در عرض پنج دقیقه برگردید. “
  • “به طور ناگهانی به AFKنروید، در غیر این صورت ممکن است از بازی خارج شوید.”
  • “من فکر می کنم همه به AFKرفتند. آیا باید این مسابقه را ترک کنیم؟ “
  • “جان برای هواخوری به AFKرفت.”

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید