جهان در میانه انقلاب ۴K ها قرار دارد. با بالا رفتن سرعت اینترنت و کاهش هزینه صفحه نمایش ها، جهش بزرگ بعدی در زمینه کیفیت بصری در آستانه وقوع است. اما آیا واقعا برای انجام کارهای اداری، بررسی ایمیل و جستجو در وب، به مانیتور ۴K نیاز دارید؟

مانیتور ۴K چه نوع قابلیت هایی را به ما ارائه می دهند؟

اصطلاح “۴K” به جهش نسل بعدی در وضوح صفحه نمایش ها به مقداری فراتر از HD (که با ۱۰۸۰p نیز شناخته می شود) اشاره دارد. در حالی که محتوای HD اندازه ۱۹۲۰ x 1080 پیکسل دارد، ۴K چهار برابر پیکسل های بیشتری را با مقدار ۳۸۴۰ x 2160  ارائه می دهد.

چهار برابر پیکسل یعنی چهار برابر شدن فضای صفحه نمایش، بنابراین اولین مزیت قابل توجه مانیتورهای ۴K نسبت به مانیتور های HD واقعی، فضای بیشتر است. با این قابلیت فضای بیشتری برای ویندوز، زبانه ها، برنامه ها و هر چیز دیگری که روی آن کار می کنید، خواهید داشت. با این وجود فقط در یک مورد لازم است که نهایت دقت را به خرج دهید و آن مقیاس بندی است.

مانیتورهای ۴K در طیف وسیعی از اندازه ها عرضه می شوند، اما معمولاً در اندازه های ۲۴، ۲۷ و ۳۲ اینچی ارائه می شوند. تمام اندازه های مختلف مانیتورها، تعداد پیکسل های یکسانی روی صفحه نمایش دارند. تفاوت فاحش بین این مانیتورها، تراکم پیکسلی روی صفحه نمایش است که با تعداد نقاط موجود در هر اینچ (DPI) اندازه گیری می شود.

وضوح (رزولوشن) مانیتور ۴K در ابعاد ۲۴ اینچ با وضوح ۴K در ابعاد ۳۲ اینچ یا ابعاد بزرگتر، خیلی متفاوت است. بدون مقیاس بندی صفحه نمایش، مانیتورهایی با ابعاد بزرگتر از تراکم پیکسلی کمتری برخوردار هستند، اما یک تجربه “کاربردی” بهتر را ارائه می دهند. در عین حال تراکم پیکسلی بالا، مشاهده پیکسل های مجزا را با چشم غیر مسلح دشوار می کند که این ویژگی منجر به دلپذیرتر شدن و تار نبودن تصویر می شود.

مقیاس گذاری صفحه نمایش روی رایانه های شخصی و سیستم مک

هم سیستم عامل مک و هم سیستم عامل ویندوز می توانند با استفاده از مقیاس گذاری، مشکل وضوح تصویر ۴K را در صفحه نمایش های کوچک حل کنند. در سیستم عامل مک، حل این مشکل به آسانی حرکت یک کشویی در زیر قسمت System Preferences > Display می باشد. در ویندوز، می توانید تنظیمات “Scale and Layout” را در زیر Settings > System > Display تنظیم کنید.

مقیاس پذیری صفحه نمایش، اندازه عناصر روی صفحه نمایش، مانند پنجره ها، دکمه ها و متن را بزرگ می کند، بنابراین این عناصر دیگر خیلی کوچک نیستند و مشاهده آنها راحت تر می شود. رزولوشن یک تصویری که از ابتدا ۴K بوده، در یک مانیتور کوچک ۲۴ اینچی چندان بالا به نظر نمی رسد. خواندن متن هایی با فونت کوچک خیلی دشوار خواهد بود و کلیک بر روی دکمه های روی صفحه نمایش نیز خیلی سخت است.

با افزایش مقیاس پنجره ها و سایر عناصر اصلی سیستم عامل، می توانید از قابلیت افزایش تراکم پیکسلی بدون کاهش زیاد کارایی آن استفاده نمایید. یافتن تعادل بین مقیاس و سطح اضافی صفحه نمایش بسته به نظر هر شخصی ممکن است متفاوت باشد، در واقع این ترجیح شماست که چه مقیاسی را انتخاب کنید.

مقیاس پذیری زیاد DPI در ویندوز ۱۰ هنوز هم در حال پیشرفت است. از مشکلاتی که سایر افراد در حین استفاده از مانیتور ۴K با ویندوز دارند، مطلع باشید تا بدانید که از این نوع مانیتور چه انتظاراتی باید داشته باشید. البته بدانید که اگر سیستم شما Mac باشد، دیگر لازم نیست که در این مورد نگران باشید.

مواردی که باید در حین استفاده از مانیتورهای ۴K در نظر بگیرید

از آنجا که بیشتر مانیتورهای ۴K 27 اینچ یا بزرگتر هستند، در نظر گیری فضای میز کاری که مانیتور روی آن قرار میگیرد، برای هر کسی که قصد خرید این مانیتورها را دارد، ضروری است. اگر فضای کافی برای قرار دادن مانیتور روی میز  کار خود را دارید، لازم است که فضای اشتغال شده توسط استد مانیتور را هم مد نظر داشته باشید. این استندها معمولاً مقدار قابل توجهی از فضای عمودی بالای میز را اشغال می کنند. اگر به مقدار کافی فضای خالی ندارید، بهتر است از یک پایه VESA استفاده کنید.

همچنین باید به این فکر کنید که آیا رایانه را لپ تاپ شما، قادر به هندل کردن یک مانیتور ۴K است یا خیر. در حالت ایده آل، به یک GPU گسسته و نه یکپارچه احتیاج دارید. این امر به ویژه در صورتی که قصد استفاده از چندین مانیتور یا لپ تاپ و صفحه نمایش خارجی را دارید، لازم است.

اکثر رایانه ها برای کارهای عمومی با دسک تاپ، مرور وب و سایر کارهای اداری، مناسب هستند. اگر دستگاه شما به اندازه کافی قدرتمند نیست، برای استفاده از رزولوشن های زیر ۴K برای انجام کارهای فشرده ای مانند بازی های رایانه ای یا تعامل با اشیاء سه بعدی در برنامه هایی مانند Photoshop، آماده باشید.

همچنین باید رابطه بین قیمت و کیفیت را در نیز نظر بگیرید. هم اکنون پانل های ۴K بسیار ارزان تر از قبل شده اند. با این حال هنوز تفاوت چشمگیری بین یک مانیتور ارزان قیمت ۴K و پانل گران قیمت با رزولوشن پایین تر وجود دارد (مانند ۱۴۴۰p، که با عنوان ۲K نیز شناخته می شود).

به عنوان مثال، برای یک هنرمندی که برای تولید رنگ درست و نسبت کنتراست بالا ارزش قائل است، یک پانل ۴K ارزان قیمت از یک پانلی با رزولوشن کمتر از ۴K با قیمت متوسط، بهتر عمل نمی کند. مانیتورهای ارزان قیمت اغلب فاقد روشنایی کلی هستند، در مورد حرکت صاف و سریع و تأخیر دارای مشکل هستند و احتمال بیشتری برای تولید و افزایش پیکسل های مرده (یا داشتن پیکسل های مرده در همان ابتدای خرید مانیتور) دارند.

سوال دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که آیا واقعا مانیتور ۴K مزیتی برای شما دارد؟ آیا واقعا به فضای بیشتری روی صفحه نمایش خود نیاز دارید؟ اگر جواب این سوال مثبت باشد، شاید خرید یک مانیتور دوم ارزش بیشتری داشته باشد. گزینه های دیگری نیز وجود دارد، مانند مانیتورهای بازی های رایانه ای خیلی گسترده (ultrawide) که می توانند بهره وری را تا حد خیلی زیادی افزایش دهند.

مانیتورهای 4K

در نهایت این سوال پیش می آید که سرعت اینترنت شما چقدر است؟ برای بسیاری از افراد، تماشای فیلم های ۴K بخش عمده استفاده از مانیتور را در بر می گیرد. این روزها یافتن محتوایی با رزولوشن ۴K خیلی راحت تر از گذشته شده است، اما در صورتی که سرعت اینترنت شما به حد کافی بالا نباشد، پخش و تماشای این محتوا دردسر بزرگی محسوب می شود. اگر مایلید محتواهایی با رزولوشن ۴K تماشا کنید، شبکه Netflix (و بسیاری دیگر از ارائه دهندگان مشابه) توصیه می کنند که برای دیدن و تماشای محتوای ۴K از حداقل سرعت ۲۵ مگابایت استفاده کنید.

همچنین به خاطر داشته باشید که حتی اگر هزینه سرعت اینترنت بیش از ۲۵ مگابایت را نیز بپردازید، باز هم ممکن است دقیقا این مقدار سرعت را دریافت نکنید. اگر واقعا قصد تماشای محتوای فوق العاده با کیفیت و با رزولوشن بالا را دارید، می توانید سرعت اینترنت خود را در ابتدا آزمایش کنید.

شاید برای سایر ویژگی ها ارزش بیشتری قائل شوید

مانیتورهای ۴K در واقع بسیار ارزان تر از گذشته شده اند، اما علاوه بر این مانیتورها، مانیتورهای غیر ۴K نیز خیلی ارزان قیمت تر از قبل شده اند. همچنین نوع پانل استفاده شده در یک مانیتور می تواند به شکلی چشمگیری بر کیفیت تصویر تأثیر بگذارد. تقریباً ارزان ترین پانل، همیشه پانل های TN است که قدیمی ترین فناوری های LCD بهره می برند.

مانیتورهای ارزان قیمت ۴K همچنین از پانل های TN استفاده می کنند. این مانیتورها دارای زاویه دید ضعیف، تولید رنگ نادرست و نسبت کنتراست ناامیدکننده هستند که منجر به بوری و تاری رنگ های مشکی می شود. در ضمن پانل های IPS رنگ های مشکی بهتر و زاویه دید درست تری را ارائه می دهند، در حالی که پانل های VA بهترین تولید رنگ و نسبت های کنتراست را با هزینه کمتری در اختیار شما می گذارند.

مانیتورهایی با سرعت تازه شدن بالا (High refresh rate monitors) نیز به طور روز افزونی متداول هستند. این مانیتورها صاف تر هستند زیرا فرآیند تازه سازی هر تصویر را با تعداد بیشتری در هر ثانیه نسبت به مقدار استاندارد ۶۰ هرتز انجام می دهند. یک مانیتور ۱۴۴ یا ۲۴۰ هرتز دسک تاپ خیلی صاف تری را با قیمتی کمتر از هزینه بسیاری از مانیتورهای ۶۰ هرتز ۴K، برای شما فراهم می کند.

 

مانیتورهای کم هزینه اغلب دارای روشنایی کمی هستند که در صورت روشن بودن محیط دفتر کار شما ممکن است آزاردهنده باشند. اگر مشکلی در هزینه کردن ندارید، بهتر است از مانیتورهای ۴K با سطح روشنایی بالا که قابلیت پخش HDR را نیز دارند، بخرید. با این حال همچنین می توانید این ویژگی ها را با قیمت کمتر در مانیتورهای ۱۰۸۰p یا ۲K پیدا کنید.

زیبایی شناسی مانیتور را نیز در نظر داشته باشید. حاشیه های ضخیم در اطراف لبه مانیتور ممکن است منجر به حواس پرتی شما در حین استفاده از آن شود. حاشیه های نازک و تقریبا نامرئی، مانند نمونه هایی که در آخرین مانیتورهای OLED به کار رفته است، کاملا نازک و به روز به نظر می رسند. در نهایت با گذشت زمان لبه های ضخیم حذف خواهند شد، اما هنوز به طور کامل زمان آن فرا نرسیده است، برای درک بهتر این موضوع حتما نگاهی به iMac 2020 بیندازید.

نکته اصلی این است که اگر قصد ارتقای مانیتور خود را دارید، شاید به خرید یک صفحه نمایش عالی بدون ۴k تمایل داشته باشید. قطعا ۴k بودن مانیتور یک ویژگی تمام و کمال و کارآمد برای همه افراد نمی باشد.

 

بهترین راه برای کسب اطلاعات و تجربه؟ از یک مانیتور استفاده کنید

قطعا تا وقتی که زمان نگذارید و از یک دستگاه الکترونیکی استفاده نکنید، نمی دانید که چگونه می توان با این دستگاه تعامل کرد. خوشبختانه مانیتورهای ۴K (و۵K) در فروشگاه های خرده فروشی موجود اند که ایده خوبی در مورد سودمندی و کارآمدی این دستگاه ها به شما می دهد.

واضح ترین مدل برای بررسی، مدل ۲۷ اینچیiMac  با صفحه نمایش ۵k است. البته به یاد داشته باشید مقیاس پذیری صفحه نمایش فوق العاده اپل همان چیزی است که باعث درخشش این صفحه نمایش می شود. البته ویندوز هنوز راه درازی در این زمینه در پیش دارد.

همچنین بررسی های انجام شده (توسط منتقدین و مشتریان) برای ارزیابی ارزش خرید احتمالی مانیتورها، کاملا مفید است. یک نکته بسیار مهم که باید به آن توجه کنیم، سیاست تولیدکننده در مورد پیکسل های مرده است. برخی از تولیدکنندگان قبل از تعویض صفحه نمایش، یک مقدار حداقل از تعداد پیکسل های مرده را تعریف می کنند، در حالی که برخی دیگر از تولیدکنندگان هر محصولی را که مشکل داشته باشد، بدون قید و شرط تعویض می کنند.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید