تا به حال شده که با موبایل هوشمند خود از چیزی عکس بگیرید و خیلی تاریک یا خیلی روشن از آب در بیاید؟ یا اینکه برخی از قسمت های تصویر خوب به نظر برسند و برخی جزئیات نداشته باشند. اگر عکس های موبایل هوشمند شما خیلی تاریک و یا خیلی روشن هستند با ما همراه باشید.

مرتبط : عکاسی با دوربین و دانستن نکات طلایی لازم

نوردهی در عکاسی چگونه کار می کند

نوردهی در عکاسی به میزان روشن یا تاریک بودن عکس بستگی دارد. یک عکس با ظاهری طبیعی – یا حداقل عکسی که همانطور که عکاس در نظر گرفته ظاهر می شود – به درستی در معرض دید قرار می گیرد. ضمنا عکسی که خیلی تاریک باشد، در معرض کمبود نور است و دیگری که خیلی روشن باشد، بیش از حد در معرض نور قرار دارد.

میزان نور پردازی توسط shutter speed، aperture و  ISO settings  در دوربین کنترل می‌شود. هرچند نیازی  به نگران بودن در مورد این مسئله نیست (مگر اینکه بخواهید) زیرا تلفن هوشمند شما حواسش به همه اینها است.

در یک عکس، محدوده ای برای مقادیر نوردهی (به نام stop) قابل ضبط وجود دارد. گستردگی دامنه دینامیکی به دوربینی که استفاده می کنید بستگی دارد.دوربین های DSLR و دوربین‌های حرفه ای می‌توانند بیش از دوربین های موبایل ضبط کنند. همچنین محدوده مقادیری وجود دارد که می تواند در صفحه نمایش داده شود یا در یک فایل تصویری ضبط شود.

نکته مهم این است که فاصله بین تاریک ترین و روشن ترین رنگ هایی که تلفن هوشمند شما می تواند ضبط کند یا نمایش دهد، محدود تر از آن است که به چشم بیاید. به همین دلیل است که می توانید مردم را هنگام غروب آفتاب به وضوح مشاهده کنید، اما iPhone شما آنها را به عنوان شبح ثبت می کند تا غروب خورشید را به درستی نشان دهد، همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است.

از آنجا که تلفن هوشمند شما نمی تواند همه چیز را در یک عکس ثبت کند، باید تصمیم بگیرد هربار که شما دکمه شاتر را می‌فشارید چه چیزی را در اولویت قرار دهد که این قابلیت بیشتر اوقات خیلی خوب کار می‌کند اما بعضی چیزها می‌توانند این کارایی را مختل کنند.

قبل از گرفتن یک عکس، تلفن هوشمند شما میزان روشن یا تاریک بودن صحنه را اندازه گیری می کند و سپس حدس می زند از کدام تنظیمات نوردهی استفاده کند. با این حال، همیشه فرض می شود که همه چیز به صورت پیش فرض به یک خاکستری متوسط تبدیل می شود.

که واقعا فرضیهٔ خوبی است – به خصوص وقتی با الگوریتم های یادگیری ماشین که طیف وسیع تری از موقعیت ها را تشخیص می دهند پشتیبان تهیه کنید، اما هنوز هم امکان تشخیص اشتباه وجود دارد.

این موضوع ممکن است کمی فنی به نظر برسد اما باعث می‌شود دلیل اینکه “چرا عکس های شما جوری که می‌خواهید در نمی آیند” را بیابید.

مرتبط : شش نکته برای ادیت عکس با Paint.net

وقتی در حال عکس برداری از یک چیز خیلی تاریک هستید

اگر در حال عکس گرفتن از یک چیز تاریک – به خصوص اگر در قاب برجسته باشد – موبایل هوشمند شما به احتمال زیاد عوض می‌دهد، به عبارت دیگر همه چیز را بیش از حد روشن می کند و بیش از حد عکس را نشان می دهد.

از لحاظ فیزیکی، قاب هدفون “پاور بیتس” در تصویر بالا سیاه است. با این وجود، در عکس به نظر می‌رسد رنگش خاکستری خاموش است.آیفون عکس را برجسته می‌کند، چون فکر نمی‌کند که دارد از یک شئ تاریک عکس میگیرد.

 

وقتی در حال عکس برداری از یک چیز خیلی روشن هستید

وقتی میخواهید از چیزی که خیلی روشن است عکس بگیرید،برعکس نتیجه بالا را می گیرید، که یک تصویر کم نور است.

در عکس بالا، آیفون تصور کرد که لامپ به اندازه واقعی روشن نیست و بقیه عکس را بر این اساس تاریک کرد. در این مورد خیلی بد به نظر نمی رسد، اما این مورد می تواند هر زمان که مشغول عکسبرداری از چیزهایی با پس زمینه روشن هستید مشکل ایجاد کند.

 

موبایل شما هدف اشتباهی را ارزیابی می‌کند

عکس های موبایل هوشمند

دوربین گوشی هوشمند شما از یک نورسنج استفاده می کند که سعی در تنظیم صحیح تنظیمات نوردهی دارد، اما حالت های اندازه گیری متفاوتی دارد که چیزهایی را در مرکز تصویر یا اشیایی که مهم به نظر می رسند را در اولویت قرار می دهند.

گاهی اوقات این ویژگی باعث اندازه گیری اشتباه می شود. به عنوان مثال، اگر سوژه عکس شما نزدیک لبه تصویر ایستاده باشد، ممکن است تلفن هوشمند شما با توجه به مرکز روشن تر نور را تنظیم کند. نتیجه یک تصویر کم نور خواهد بود.

در اکثر تلفن های هوشمند می توانید روی صفحه ضربه بزنید تا فوکوس شود و به دوربین بگویید با توجه به چه نقطه ای تنظیم شود. اگر به طور تصادفی بر یک قسمت روشن یا تاریک از قاب ضربه بزنید، ممکن است عکس شما را بهم بریزد.

 

زمانی که نور زیادی وجود ندارد

عکس های موبایل هوشمند

دوربین های گوشی های هوشمند دارای سنسورهای تصویر بسیار کوچکی هستند که همین امر باعث جمع و جور بودن آنها می شود و همچنین به این معنی است که  آنها در بهترین زمان تلاش می‌کنند که نور کافی جمع کنند.

چشمان شما در نور کم عملکرد بسیار بهتری دارند. بنابراین، حتی اگر می توانید به وضوح ببینید، ممکن است نور کافی برای دوربین موبایل شما وجود نداشته باشد. اگر در نور کم عکس می گیرید، احتمال اینکه عکس شما خیلی تاریک شود بسیار زیاد است.

 

وقتی عکس را چاپ میکنید خیلی تاریک است

گاهی اوقات، ممکن است در تلفن هوشمند خود یک عکس عالی داشته باشید، اما هنگام چاپ آن، همان تصویر عالی، کم نور و مبهم به نظر برسد. مهمترین دلیلی که در این مورد تاثیر میگذارد، روشن بودن صفحه نمایش تلفن هوشمند شما است که  کاغذ این قابلیت را ندارد و در نتیجه هر کدام از عکس های شما در موبایل روشن تر از زمانی است که آن را چاپ میکنید.

برای کسب برخی نکات در مورد حل این مشکل، راهنمای ما را در این زمینه بررسی کنید.

 

نحوه ثابت کردن میزان نوردهی:

عکس های موبایل هوشمند

صرف نظر از اینکه چرا عکس های شما نادرست نمایش داده میشوند ، برخی موارد را می توانید برای جلوگیری از وقوع آن انجام دهید. درک اینکه چرا این اتفاق می افتد به شما کمک می کند بهترین کار را انجام دهید.

موارد زیر را می‌توانید درنظر بگیرید و امتحان کنید:

  • به عکسی که می‌خواهید بگیرید فکر کنید:دوربین های موبایل های هوشمند بهتر از هر زمان دیگری هستند، اما عالی نیستند. هنوز هم وقتی کنترلشان کاملا به دست خودشان باشد ممکن است به هم بریزند. اگر می خواهید یک عکس کاملاً تاریک یا روشن بگیرید، فقط کمی بیشتر توجه کنید.
  • روی جسمی که می‌خواهید دوربین آن را هدف قرار دهد ضربه بزنید: تقریباً در همه تلفن های هوشمند می توانید روی صفحه ضربه بزنید تا روی سوژه شما متمرکز شود و نوردهی را نیز متناسب با آن تنظیم کند. اگر می خواهید مطمئن شوید که چیزی به درستی در معرض دید قرار گرفته است، روی آن ضربه بزنید.
  • از کنترل های نوردهی استفاده کنید: دوربین های گوشی هوشمند همچنین دارای برخی از کنترل های اصلی قرار گرفتن در معرض نوردهی هستند. حتی برخی از گوشی ها گزینه های پیشرفته تری نیز دارند. شما فقط روی چیزی که می خواهید روی آن متمرکز شوید ضربه بزنید و سپس انگشت شست خود را به سمت بالا بکشید تا میزان نوردهی بیشتر شود یا برای کاهش به پایین بکشید. این کار را انجام دهید تا بهترین نوردهی را قبل از گرفتن عکس داشته باشید.
  • استفاده از دامنه دینامیکی بالا (HDR):

استفاده از این ویژگی نوردهی های مختلف را با هم در یک تصویر ادغام می کند. هر زمان که در روشنایی با کنتراست بالا عکس می گیرید، آیفون ها به صورت پیش فرض تصاویر HDR می گیرند.در اکثر تلفن های دیگر، باید تنظیمات HDR وجود داشته باشد که بتوانید آن را در برنامه دوربین فعال کنید. استفاده از این مورد ممکن است همیشه خوب بنظر نرسد، اما در بعضی موارد باعث می‌شود شما بهترین عکس ممکن را بگیرید.

  • چندین عکس بگیرید: به موبایل خود بیش از یک فرصت بدهید تا این مشکل را رفع کند. اگر بار اول به عکس دلخواه خود نرسیدید، دوباره تلاش کنید.
  • رفع مشکلات موجود در پست: بیشتر عکسهای دیجیتال از ویرایش کمی بهره مند می شوند. اگر تصویر شما کمی کم یا زیاد از حد نوردهی شده است، آن را در برنامه ویرایش مورد علاقه خود اصلاح کنید – حتی اینستاگرام این کار را انجام می دهد!

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید