برخلاف ایمیل‌های کلاه‌برداری که در اواخر دهه ۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ ارسال می‌شدند، فهمیدن موارد کلاه برداری در فیسبوک به‌مراتب سخت‌تر است. این کلاه‌برداری‌ها ازنظر مخفی هستند و تاکتیک‌های قدیمی را بازیابی می‌کنند درحالی‌که برخی از معتبرترین اعضای فیسبوک را طعمه قرار می‌دهند.

اجازه ندهید که خودتان یا عزیزانتان در دام کلاه برداری در فیسبوک بیفتید. یاد بگیرید که این کلاه‌برداری‌ها چه چیزهایی هستند و در امان بمانید.

فیشینگ فیس‌بوک

فیشینگ عملی برای جعل هویت یک سرویس به‌منظور متقاعد کردن یک هدف، برای گرفتن اطلاعات ورود به سیستم است. درحالی‌که فیشینگ فیسبوک نهایتاً هیچ تفاوتی با سایر انواع فیشینگ ندارد، بسیار قابل‌توجه است، زیرا برخی دیگر از کلاه‌برداری‌های موجود در این لیست به‌حساب‌های درخطر، وابسته هستند.

بیشتر فیشینگ ها از طریق ایمیل، هنگامی‌که کلاه‌بردار پیامی را برای درخواست ورود به‌حساب کاربری آن‌ها، بازیابی رمز عبورشان یا تأیید جزئیات حسابشان می‌فرستد، صورت می‌گیرد. با کلیک بر روی این لینک، فرد هدف به وب‌سایتی منتقل می‌شود که بسیار شبیه فیسبوک است اما در جای دیگری میزبانی می‌شود. با مشاهده نوار آدرس مرورگر خود می‌توانید کلاه‌برداری‌ای مانند این را دریابید. اگر چیزی غیر از “facebook.com” نوشته باشد، شما را فریب داده‌اند!

کلاه برداری در فیسبوک

همچنین فیس‌بوک غالباً اعلانی را ارسال نمی‌کند که از کاربران بخواهد حساب‌های کاربری خود را تأیید کنند. حتی اگر شما برای مدت طولانی‌ای وارد سیستم فیس‌بوک نشده باشید، حساب فیس‌بوک شما برای حفظ شدن، نیاز به اقدامی از طرف شما ندارد. حتی اگر گمان می‌کنید که یک اخطار معتبر دریافت نموده‌اید، باید برای ایمن ماندن، به‌جای دنبال کردن لینک موجود در ایمیل، مستقیماً به Facebook.com مراجعه کنید.

ازآنجاکه فیسبوک یک شبکه اجتماعی است، دوستان شما بر رفتار شما، هنگام استفاده از خدمات، تأثیر می‌گذارند. اگر می‌بینید که یک دوست یا عضو قابل‌اعتماد خانواده، صفحه‌ای را دوست داشته است، یک پست را به اشتراک گذاشته است یا سرویسی را برای شما روی پلتفرم پیشنهاد داده است، احتمال خیلی کمی وجود دارد که به آن شک کنید. ارتباط با دوستانتان به‌عنوان یک تأیید مسلم تلقی می‌شود.

با کلیدهای ورود به‌ حساب فیس‌بوک شما، یک کلاه‌بردار به لیست کامل دوستان شما دسترسی پیدا می‌کند. آن‌ها می‌توانند به شما بگویند که به چه کسی پیام می‌دهید و چند بار این کار را می‌کنید و حتی درباره چه چیزی صحبت می‌کنید. این اطلاعات می‌تواند برای انجام کلاه‌برداری‌های شخصی بسیار هدفمند، مورداستفاده قرار گیرد، یا می‌تواند برای واردکردن یک شبکه به‌مراتب بزرگ‌تر از افراد، در لیست دوستان شما، استفاده شود.

کلاه‌برداری دلالان از بلیت‌فروشی رویدادها

کلاه‌برداران از سیستم رویدادهای فیس‌بوک استفاده می‌کنند تا شما را از طریق پرداخت پول خیلی زیاد برای بلیت رویدادهای مختلف، فریب دهند. این بلیت‌های بسیار گران‌قیمت ممکن است در وهله اول وجود خارجی نداشته باشند و اگر به حد کافی بدشانس باشید که در دام این کلاه‌برداری‌ها بیافتید، بعید است بتوانید پول خود را پس بگیرید.

کلاه‌بردار در ابتدا یک صفحه رویداد را برای نمایش، با بلیت محدود و تقاضای زیاد ایجاد می‌کند که اغلب تمام بلیت‌ها فروخته‌شده است. بسیاری ازاین‌گونه کلاه‌برداران صفحاتی مشابه صفحه قانونی «شرکت» ای را به وجود می‌آورند که معمولاً از رویدادهای فیسبوک برای نمایش‌های مشابه، استفاده می‌کند.

کلاه برداری در فیسبوک

این رویداد سپس در فیس‌بوک پخش می‌شود که هزینه بسیار ناچیزی برای کلاه‌برداران دارد. بسیاری از کاربران بر روی گزینه “Interested” یا  “Going” وقتی‌که در حال پیمایش خبرنامه خود هستند، کلیک می‌کنند که این کار به بیشتر قانونی دیده شدن این رویداد کمک می‌کند. متأسفانه لینک این بلیت‌ها به یک بلیت رسمی اشاره نمی‌کند.

در عوض، کلاه‌برداران لینکی‌هایی را به وب‌سایت‌هایی که فروش مجدد بلیت دارند، قرار می‌دهند. این موارد از منظر اخلاقی و قانونی، در ناحیه خاکستری وجود دارند. این سایت‌ها معمولاً توسط دلال‌هایی اداره می‌شوند که بلیت را به‌صورت انبوه خریداری می‌کنند تا به‌صورت دو، سه یا چهار برابر قیمت اولیه بفروشند. هرچه که این بلیت‌ها خواستار بیشتری داشته باشند، سود بیشتری نیز حاصل می‌شود. بسیاری از این فروشندگان در مرحله اول بلیت‌فروشی ندارند.

کلاه برداری در فیسبوک

اگر به‌اندازه کافی خوش‌شانس باشید که بلیت خود را دریافت کنید، هزینه بالایی برای آن پرداخت‌نموده‌اید. اگر این بلیت هرگز به دست شما نرسد، اکثر وب‌سایت‌های فروشندگان به شرایط و ضوابطی اشاره می‌کنند که مسئولیتی در قبال فروشندگان ارائه نمی‌دهد. بسته به قوانین محلی شما، ممکن است حمایت زیادی از مصرف‌کننده، وجود نداشته باشد. حتی اگر این کار را انجام دهید، هرکسی ابزار لازم برای مبارزه در یک نبرد حقوقی را ندارد.

برای جلوگیری از این کلاه‌برداری، همیشه از فروشگاه‌های بلیت‌فروشی قانونی، خریداری کنید. کورکورانه به رویدادهایی که در خبرنامه شما ظاهر می‌شود، اعتماد نکنید و روی گزینه «علاقه‌مند» کلیک نکنید. اگر می‌خواهید بلیت بخرید، فیسبوک را ترک کنید و نمایش یا هنرمند موردنظرتان را جستجو کنید، به لینک‌های رسمی آن رویداد بروید و آن‌ها را دنبال کنید.

کلاه‌برداری با جایزه غیرمنتظره یا برنده شدن در قرعه‌کشی

بیشتر ما هیچ‌وقت فریب نامه پستی را نمی‌خوریم که به ما گفته است در قرعه‌کشی برنده‌شده‌ایم، وقتی‌که حتی یادمان نمی‌آید در چنین قرعه‌کشی‌ای شرکت کرده‌ایم یا نه. اکثر ما به دنبال ایمیل یا پیامی تصادفی در فیسبوک نیستیم که ما را از این طریق مطلع کند؛ اما اگر شما دقیقاً پیام برنده شدن را و یک پیام از دوستی که به شما می‌گوید پولی را که برنده‌شده را نقد کرده است، دریافت کنید، چه می‌کنید؟

این نوع کلاه‌برداری، با پیش‌پرداخت پول صورت می‌گیرد که با عنوان «شاهزاده نیجریه» یا کلاه‌برداری ۴۱۹ نیز شناخته می‌شود (زیرا این نوع کلاه‌برداری بخش ۴۱۹ قانون جزای نیجریه را که با کلاه‌برداری مربوطه مقابله می‌کند، نقض می‌کند). حساب کاربری‌های درخطر، زمینه رشد مناسبی برای این نوع کلاه‌برداری هستند. تأیید دوستی که به او اعتماد دارید، می‌تواند برای در مسیر آوردن شما کافی باشد. این دوستان اغلب کامنت می‌گذارند که نام شما را در «لیست برندگان» دیده‌اند که همیشه باید آن‌ها را به‌عنوان یک پرچم قرمز تلقی کنید.

وه! چه شگفت‌انگیز! من برنده قرعه‌کشی فیسبوک شدم و حتی در فیسبوک عضو هم نیستم! فکر کنم خیلی خوش‌شانس ام! مطمئناً این کلاه‌برداری نیست … pic.twitter.com/nZCrFHqjvK

– آقای بن (@therealmrbenn)30 نوامبر ۲۰۱۹

سرانجام این کلاه‌برداری نیز مانند هر کلاه‌برداری ۴۱۹ دیگر همان چرخه را طی می‌کند. به شما گفته می‌شود برای ارسال پول به حسابتان باید هزینه «پردازش» یا «مدیریت» را پرداخت کنید. گاهی اوقات کلاه‌برداران چندین بار سعی می‌کنند تا شما را به پرداخت «جریمه‌ها» یا «هزینه تراکنش» مرتبط با این برنده شدن پول، متقاعد کنند. به‌طور ناباورانه‌ای، به شما می‌گویند این هزینه‌ها هرگز نمی‌تواند از مقداری که شما برنده‌شده‌اید، کسر شود!

طعمه ۱۵۰ هزار دلاری می‌تواند بسیاری از ما را ترغیب کند که بدون فکر مجدد ۱۵۰۰ دلار خرج کنیم. همیشه باید از کسی که برای دریافت جایزه از شما درخواست پول دارد، سؤال کنید.

کارت هدیه و کوپن جعلی

احتمالاً تبلیغ کلاه‌برداری با کارت هدیه یا کوپن تخفیف‌دار را در سراسر وب دیده‌اید اما هرگز نخواسته‌اید روی آن‌ها کلیک کنید؛ اما اگر این تبلیغ توسط یک دوست به اشتراک گذاشته شود، شما روی آن تبلیغ کلیک خواهید نمود، تاکتیکی که بسیاری از کلاه‌برداران برای جذب قربانیان بیشتر از آن استفاده می‌کنند.

یک دوست یک کارت هدیه رایگان یا کد تخفیف قابل‌توجهی برای یک‌خرده فروش بزرگ را در فیس‌بوک به اشتراک می‌گذارد. از روی کنجکاوی، شما بر روی آن کلیک می‌کنید و از شما خواسته می‌شود که یک فرم را پرکنید تا بتوانید کد خود را دریافت کنید. در پایان مراحل، به شما گفته می‌شود که پست را به اشتراک بگذارید، در این مرحله آنچه را که به شما وعده داده‌شده بود، دریافت خواهید کرد. مشکل این است که کارت هدیه یا تخفیف شما هرگز به دستتان نمی‌رسد.

Wegmans به مشتریان نسبت کلاه‌برداری کارت هدیه فیس‌بوک هشدار می‌دهد https://t.co/Z2TDF1Qgfe

– — ۱۳WHAM (@13WHAM)  ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۹

ممکن است فکرش را هم نکنید، اما از شما کلاه‌برداری شده است. اطلاعات شخصی، به‌ویژه نامه‌ای مرتبط با آدرس‌ها، تاریخ تولد و آدرس ایمیل معتبر، همه ارزشمند هستند. اطلاعات شما ممکن است به هرزنامه‌هایی که از این اطلاعات برای اهداف بازاریابی استفاده می‌کنند، فروخته شود. احتمالاً تماس‌های تبلیغاتی و ایمیل‌های ناخواسته فراوانی دریافت خواهید کرد.

گاهی اوقات کلاه‌برداران با ارسال کارت‌های هدیه جعلی به یک آدرس، کلاه‌برداری را به‌صورت معکوس انجام می‌دهند. هنگامی‌که کارت هدیه را با مراجعه به لینک موجود در پشت کارت «فعال» می‌کنید، اطلاعات شما برای فروش در جای دیگری گرفته می‌شود و کارت هدیه شما هرگز کار نخواهد کرد.

بلافاصله نسبت به هرگونه رقابت یا پیشنهادی که از شما می‌خواهد این پست را به اشتراک بگذارید، شک کنید. فیس‌بوک و توییتر سال‌ها پیش این رفتار را منع کردند و دیگر به‌عنوان یک وسیله معتبر برای ورود به رقابت‌ها یا ادعای تخفیف یا اعتبار فروشگاهی از آن استفاده نمی‌کنند.

فروشندگان بی‌اعتبار در بازار فیس‌بوک

بازار فیسبوک و تعداد زیادی از گروه‌های خرید/فروش/معاوضه بر روی پلتفرم، یک روش مفید برای تلنگر موارد قدیمی و یا خرید کالاهای دست‌دوم در منطقه شما هستند. همچنین امکان زیادی وجود دارد که همه‌چیز را از طریق کلاه‌برداران و عوامل آن‌ها اشتباه بگیرید.

هرگز نباید موردی را در بازار فیسبوک بخرید که نتوانید شخصاً از آن بازرسی کنید یا به‌طور حضوری آن را انتخاب کنید. بازار فیس‌بوک، eBay نیست و هیچ‌گونه محافظتی برای خریداران در اختیار شما قرار نمی‌دهد تا از فروشنده‌هایی که کالای خریداری‌شده را ارسال نمی‌کنند، شکایت کند. علاوه بر این، فروشندگان غالباً از خدماتی نظیر پرداخت شخصی برای دوستان و خانواده برای خدماتی مانند PayPal استفاده می‌کنند که امکان برگشت معکوس پرداخت وجود نداشته باشد.

کلاه برداری در فیسبوک

همچنین می‌توانید خود را در معرض سایر مشکلات، مانند ملاقات خصوصی با یک فروشنده برای انجام معامله نقدی و مورد سرقت قرار گرفتن، قرار دهید. اگر در بازار فیس‌بوک با شخصی قرار می‌گذارید، این کار را در یک مکان معقول، عمومی و روشن انجام دهید. شخصی را با خودتان به همراه ببرید و اگر چیزی که می‌خواهید بخرید، بیش‌ازاندازه خوب و به‌صرفه به نظر می‌رسد، به غریزه خود اعتماد کنید و سر قرار نروید.

بازار فیسبوک برای فروش سریع کالاهای سرقت شده به‌خصوص وسایلی مانند تبلت و دوچرخه مورداستفاده قرار می‌گیرد. اگر کالاهای دزدیده‌شده را خریداری کنید و ردیابی شوید، دست‌کم هر چیزی را که خریداری کرده‌اید از دست می‌دهید و احتمالاً تمام پولی را که برای کالای موردنظر پرداخت کرده‌اید از دست خواهید داد. اگر پلیس مشکوک باشد که شما به‌طور آگاه کالای سرقت شده را خریده‌اید، متهم به همکاری در توزیع کالاهای سرقت شده نیز می‌شوید.

کلاه‌برداری‌های عاشقانه

کلاه‌برداری‌های عاشقانه بسیار دقیق هستند، اما افراد بسیار زیادی از این طریق فریب‌خورده‌اند. بیشتر اوقات، کلاه‌بردار از رابطه‌ای برای استخراج پول و کالاهای دیگر از قربانی استفاده می‌کند. اگر بیش‌ازحد پیش برود، این کلاه‌برداری‌ها می‌تواند عواقب فاجعه‌بار زیادی، فراتر از ضرر مالی، داشته باشد.

همیشه از نسبت هرکسی که به‌صورت آنلاین ملاقات می‌کنید، محتاط باشید، زیرا اثبات اینکه آن‌ها چه کسی هستند، دشوار است. حتی مکالمه‌های تلفنی و مکالمات وب کم می‌توانند درحالی‌که در کاملاً فریبکارانه هستند، قانونی به نظر برسند. متأسفانه، بسیاری از کسانی که از این کلاه‌برداری فریب‌خورده‌اند، قادر نیستند و یا نمی‌خواهند تا خود را به‌عنوان قربانی بپذیرند.

پرچم قرمز اصلی‌ای که باید به دنبال آن باشید، علاقه‌ای عاشقانه است که با وی در فیس‌بوک (یا درجاهای دیگر آنلاین) ملاقات کرده‌اید و از شما درخواست پول می‌کند. دلایل این افراد ممکن است قانع‌کننده به نظر برسد و ممکن است در تلاش باشند تا با بازی با احساسات، شما را ترغیب به پرداخت پول کنند. ممکن است بگویند که برای پرداخت اجاره منزل، مقداری پول کم دارند، یا حیوان خانگی آن‌ها نیاز به عمل جراحی دارد یا اینکه ماشین آن‌ها به تعمیرات فوری نیاز دارد.

https://youtu.be/ox3qVrW7uPw

این کلاه‌برداری زمانی که کلاه‌بردار چیزی بیش از پول می‌خواهد، می‌تواند خیلی دردسرساز باشد. پرونده اخیر خانم ماریا اکسپوستو از سیدنی، نشان می‌دهد که چقدر این ماجرا می‌تواند بد پیش برود. ماریا با بیش از ۱ کیلوگرم متامفتامین در کوله‌پشتی خود در فرودگاه کوالالامپور هنگام بازگشت از سفر، از جایی که با یک سرباز آمریکایی که خود را «کاپیتان دانیل اسمیت» معرفی کرده بود، قرار داشته است، بازداشت شد.

علاقه فرضی او هرگز به مقصد نرسید و در عوض با یک غریبه (کلاه‌بردار) که او را متقاعد کرده بود کوله‌پشتی موردنظر را به استرالیا برگرداند، دوست شد. ماریا توسط قاضی مبارزه با قاچاق مواد مخدر در مالزی محکوم شد و در ماه مه سال ۲۰۱۸ به اعدام محکوم شد. قبل از اینکه حکم وی تغییر کند و آزاد شود، پنج سال در زندان و ۱۸ ماه در صف اجرای حکم اعدام بود.

این‌یک اتفاق خیلی عجیب در حیطه کلاه‌برداری‌های عاشقانه است، اما این اولین بار نیست که این‌گونه اتفاقات رخ می‌دهد. در آوریل ۲۰۱۱، خانم شارون آرمسترانگ اهل نیوزیلند، به دلیل قاچاق کوکائین به خارج از آرژانتین دستگیر شد، زیرا او نیز در دام کلاه‌برداری عاشقانه افتاده بود.

Clickbait استفاده‌شده برای پخش بدافزار

این همان تکنیکی است که در سراسر وب توسط تبلیغ‌کنندگان فریبکار برای متقاعد کردن کاربر به کلیک کردن، استفاده می‌شود. شما می‌توانید آگهی مربوط به «فیلم تکان‌دهنده» یا «تحول شگفت‌انگیز» یا عنوان رسوایی آور مشابهی را ببینید. وقتی بر روی آن کلیک کنید، معمولاً قبل از ورود در وب‌سایتی که سعی در نصب بدافزار روی رایانه شما دارد، از طریق چند تغییر مسیر، به‌جای دیگری می‌رود.

در فیس‌بوک، این پیوندها اغلب در فواصل زمانی به‌موقع ظاهر می‌شوند، مانند زمانی که شبکه رسانه‌های اجتماعی در حال بحث درباره ویژگی‌های جدید هستند. برخی از این کلاه‌برداری‌ها می‌توانند ویژگی‌هایی را به‌حساب شما اضافه کنند، مانند دکمه جعلی «دوست‌نداشتن» یا وسیله‌ای برای دیدن افرادی که نمایه شما را مشاهده کرده‌اند. اگر شک دارید، یک جستجوی سریع در اینترنت، باید هرگونه تغییر و تحولات قانونی را آشکار کند و شما می‌توانید از clickbait چشم‌پوشی کنید.

درحالی‌که فیسبوک می‌تواند پیوندها را حذف کرده یا سلب مسئولیت را در کنار داستان‌های گمراه‌کننده و جعلی ایجاد کند، استفاده از URL کوتاه شده وب‌سایت‌ها و پیوندهای تغییر مسیر، برای فرار از شناسایی استفاده می‌شود. برای امنیت خود (و برای جلوگیری از کلاه‌برداری از طریق کلیک کردن)، باید از محتواهایی مانند این، خودداری کنید.

قاعده طلایی

اگر از یک قانون ساده پیروی کنید، می‌توانید از کلاه‌برداری‌های بسیاری (اما نه همه) جلوگیری کنید: اگر به نظر خیلی خوب می‌رسد، احتمالاً کلاه‌برداری است. در سایر موارد، شما فقط باید هوشیار باشید و همواره انگیزه‌های شخصی که پشت این قضیه است را زیر سؤال ببرید، آیا این یک رویداد فیسبوک، یک پست حمایت‌شده است یا یک پیام غیرمستقیم است یا خیر.

ازآنجاکه فیسبوک به رشد خود ادامه می‌دهد و تأثیر قابل‌توجهی در نحوه زندگی ما دارد، این کلاه‌برداری‌ها (و بسیاری از موارد جدید) بیشتر اتفاق میفتد. رسانه‌های اجتماعی تنها سرویس تحت تأثیر چنین مشکلاتی نیستند و کلاه‌برداری در وب‌سایت‌های ایجاد سرمایه و بسیاری از سرویس‌های آنلاین دیگر وجود دارد.

Howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید