آیفون شما به اندازه رایانه شخصی یا Mac تان مستعد ویروسی شدن نیست، اما برنامه بدافزار برای iOS وجود دارد. در اینجا به اینکه چه چیزی آیفون شما را در برابر ویروس‌ها محافظت می‌کند و چگونه می‌توانید از بروز سایر بدافزارها و تهدیدات در آیفون یا آی پد خود جلوگیری کنید، می‌پردازیم.

چه چیزی آیفون و آی پد را از ویروس‌ها محافظت می‌کند؟

آیفون و آی پد به‌وسیله طراحی خود، در برابر ویروس‌ها محافظت می‌شوند. این بدان دلیل است که شما به‌سادگی نمی‌توانید نرم‌افزاری را که از هرجایی دانلود کرده‌اید، روی آیفون خود نصب کنید (مگر اینکه آن نرم‌افزار را  jailbreak کنید). چند روش برای نصب نرم‌افزار بر روی آیفون وجود دارد، اما اکثر کاربران فقط از یکی از این روش‌ها استفاده می‌کنند: App Store.

App Store فروشگاه اپل است. توسعه‌دهندگان باید برنامه‌های خود را برای تست، بررسی بدافزارهای احتمالی و دریافت رسید سلامت از اپل، قبل از اینکه برنامه آن‌ها در دسترس عموم قرار گیرد، ارسال کنند؛ بنابراین، می‌توانید به هر برنامه‌ای که در App Store e دستگاه شما موجود است، اعتماد کنید.

توسعه‌دهندگان و مشاغل روش‌هایی دارند که می‌توانید با این روش‌ها App Store را دور بزنید و برنامه‌های سفارشی آن‌ها را نصب کنید، اما بیشتر دارندگان آیفون و آی پد، نرم‌افزارهای خود را از App Store دریافت می‌کنند.

در iOS، همه برنامه‌ها با طراحی “sandboxed” می‌شوند. این اصطلاح به این معنی است که به برنامه‌ها فقط اجازه دسترسی به منابعی که برای عملکرد نرمال به آن‌ها نیاز دارند را می‌دهد. این کار، نرم‌افزارها را، از تغییر تنظیمات، دسترسی به قسمت‌هایی از سیستم پرونده که حاوی داده‌های حساس است و سایر رفتارهای غیرمستقیم، منع می‌کند.

سیستمی با مجوزهای قوی، همچنین کنترل دقیقی را روی سرویس‌ها و اطلاعاتی که برنامه‌های شما به آن‌ها دسترسی دارند، فراهم می‌کند. برنامه‌ها باید قبل از دسترسی به موقعیت مکانی، مخاطبین، فایل‌ها، عکس‌ها، دوربین یا سایر منابع، از شما در مورد اجازه ورود به این منابع، سؤال کنند.

 

عملکرد چندوظیفه‌ای محدود، روش دیگری است که iOS برنامه‌های احتمالاً مضر را از آسیب رساندن به سیستم شما، بازمی‌دارد. اکثر برنامه‌ها در پس‌زمینه روی iOS اجرا نمی‌شوند، اما وقتی یکی آز آن‌ها در پس‌زمینه اجرا شود، نواری (معمولاً قرمز یا آبی) در بالای صفحه دیده می‌شود. این بدان معناست که هر برنامه در حال اجرایی، نمی‌تواند در iOS مخفی بماند. مگر اینکه این برنامه‌ها اخیراً فعال‌شده باشند که در این صورت می‌توانند در پس‌زمینه کارهای اندکی انجام دهند.

در مورد راه‌های دیگر نصب نرم‌افزار بر روی آیفون کنجکاو هستید؟ افرادی که به برنامه‌های سفارشی نیاز دارند (مانند نرم‌افزار محل فروش که در همه فروشگاه‌های اپل استفاده می‌شود) می‌توانند نسخه‌های از پیش تأییدشده را نصب کنند. این برنامه‌ها به مجوز معتبر توسعه‌دهنده احتیاج دارند که پروفایل پیکربندی صحیح برنامه نصب‌شده روی آیفون شما را فراهم کرده‌اند.

اگر می‌دانید چگونه این کار را انجام دهید، می‌توانید برنامه‌های خود را گرداوری کنید و آن‌ها را برای آزمایش به دستگاه خود با Xcode وارد کنید. برنامه‌هایی که با این روش نصب می‌کنید، منقضی می‌شوند زیرا این ویژگی برای توسعه‌دهندگانی که برنامه‌ها را تست می‌کنند، در نظر گرفته‌شده است.

مرتبط : آموزش برقراری تماس تمام صفحه در آیفون

بدافزارهای موجود در App Store چه چیزهایی هستند؟

در اکتبر سال ۲۰۱۹، اپل ۱۸ عدد برنامه را از App Store حذف نمود زیرا با کلیک روی تبلیغات موجود در پس‌زمینه، درآمد حاصل از تبلیغات را افزایش می‌دادند. این اولین باری نبود که برنامه‌ها به دلیل بدافزار از App Store حذف می‌شدند.

درحالی‌که تروجان ها و کرم‌ها مربوط به انواع خاصی از بدافزارها هستند، اصطلاح «بدافزار» نیز یک اصطلاح جامع برای برنامه‌های مخرب است. در مورد کلیک‌های تبلیغاتی مخرب، برنامه موردنظر، احتمالاً عمر باتری شما را کاهش داده و ممکن است داده‌های تلفن همراه بیشتری را، مصرف کند.

جدا از آن، برنامه‌ها تقریباً بی‌خطر بودند. این مثال خوبی از آن است که چرا iOS امن‌ترین پلتفرم تلفن‌های هوشمند به‌حساب می‌آید. اپل همچنین می‌تواند هر برنامه‌ای را که به‌عنوان بدافزار تشخیص دهد، از راه دور از دستگاه شما حذف کند. حذف کردن بدافزارها ممکن است خیلی مستبدانه به نظر برسد، اما قصد اپل از این کار خیر است.

آیا به آنتی‌ویروس آیفون نیاز دارید؟

 

ویروسی شدن آیفون یا آی پد

برای آیفون، آی پد یا iPod Touch به برنامه آنتی‌ویروس نیاز ندارید. باوجود تلاش‌های بسیاری برای بازاریابی مجموعه‌های امنیتی برای آیفون، این امر تا حد زیادی بی‌معنی خواهد بود. این امر به این دلیل است که اپل به‌سادگی اجازه نمی‌دهد ویروس‌های ویندوز مانند بر روی سیستم‌عامل خود شایع شوند.

نرم‌افزار آنتی‌ویروس دستگاه شما را به‌منظور ویروس‌یابی، اسکن می‌کند و برنامه sandboxing  از این امر جلوگیری می‌کند. یک برنامه آنتی‌ویروس نمی‌تواند فرآیندهای در حال اجرا را بررسی کند، فایل‌های سیستم را اسکن کند یا به داده‌های برنامه دیگر نگاهی بیندازد. برنامه‌ها فقط به پرونده‌های خود و به هرگونه خدمات یا اطلاعاتی که اجازه داده‌اید، مانند داده‌های GPS یا دسترسی به دوربین، دسترسی دارند.

به‌طور خلاصه، مجوزهای لازم برای عملکرد آنتی‌ویروس، باعث می‌شود iOS بیشتر در معرض خطر قرار گیرد. تلفن‌ها و دستگاه‌های اندرویدی همچنین از sandboxing برنامه استفاده می‌کنند، اما این پلتفرم به برنامه‌ها آزادی بسیار بیشتری می‌دهد تا با یکدیگر و بخش‌های مختلف سیستم‌عامل ارتباط برقرار کنند.

اگر سیستم‌عامل تلفن شما اندروید است، حتماً نصب آنتی‌ویروس را در نظر بگیرید.

مرتبط : چگونه از آیفون به عنوان کلید امنیتی رمزنگاری شده گوگل استفاده کنیم؟

Safari می‌تواند ضعیف‌ترین نقطه آیفون یا آی پد باشد

در آگوست سال ۲۰۱۹، محققان پروژه Google Zero نشان دادند که بدافزار آیفون در میان تعداد انگشت‌شماری از وب‌سایت‌های توافق شده گسترش‌یافته است. در کل، ۱۴ آسیب‌پذیری پیدا شد که هفت مورد از آن‌ها روی safari اثر گذاشته بودند. دو تا از آن‌ها به بدافزارها اجازه دادند تا از برنامه sandbox  فرار کنند و به iOS بدون مانع دسترسی یابند.

این وب‌سایت‌ها قادر به نصب نرم‌افزارهای جاسوسی بر روی دستگاه‌های آسیب‌دیده بودند و به دنبال رمزهای عبور و علائم احراز هویت ذخیره‌شده در iCloud Keychain بودند. پیام‌های خدماتی مانند iMessage، Skype و WhatsApp و همچنین ایمیل در Gmail، Outlook و Yahoo نیز مورد هدف قرار گرفت. سایر اطلاعات کاربر مانند سابقه تماس، موقعیت مکانی فعلی GPS، عکس‌ها، یادداشت‌ها و یادداشت‌های صوتی نیز موردتوجه این بدافزار قرار گرفتند.

این نرم‌افزارهای جاسوسی اطلاعات را دقیقه یک‌بار به سرور گزارش می‌دهند. اطلاعات بدون رمزگذاری در فرمت متن ساده ارسال می‌شوند. سوءاستفاده از اطلاعات، روی کاربران iOS 10 تا ۱۲ اثر گرفت. این سوءاستفاده توسط اپل در اوایل فوریه ۲۰۱۸ با برنامه iOS 12.1.4 حل شد. مشخص نیست که چه تعداد دستگاه تحت اثر این سوءاستفاده قرارگرفته‌اند.

این ‌یک بهره‌برداری قدیمی خوب صفر روزه بود. مجرمان سایبری برای آسیب زدن به قربانیان خود به آسیب‌پذیری‌های امنیتی بررسی نشده در iOS متوسل شدند. پس‌ازاین که هزاران دستگاه موردحمله سایبری قرار گرفتند، اپل برنامه‌ای صادر کرد و آسیب‌پذیری‌های موجود را از بین برد. برای حذف نرم‌افزارهای جاسوسی، فقط باید دستگاه خود را به‌روز کنید.

اگرچه این اولین سو استفاده در نوع خود در این ابعاد بود، اما این اتفاق آنچه را که خیلی‌ها در مورد امنیت آیفون تصور می‌کردند، تغییر داد. این اتفاق بیشتر اثبات این قضیه است که هیچ وسیله‌ای به‌طور کامل از آسیب‌های بالقوه سوءاستفاده‌های صفر روزه- حتی آیفون- مصون نیست.

مرتبط : آموزش تنظیم مجدد چیدمان صفحه اصلی آیفون و آیپد

مراقب پروفایل‌هایی با پیکربندی مخرب در آیفون یا آی پد باشید

 

پروفایل‌های پیکربندی، فایل “.mobileconfig” را نصب می‌کنند که به شما امکان پیکربندی سریع دستگاه را می‌دهد که شامل تنظیمات شبکه، مانند اعتبار نقطه دسترسی وایرلس، تنظیمات پروکسی و اطلاعات ورود به سرور ایمیل هستند. دپارتمان‌های فناوری اطلاعات از آن‌ها برای گسترش سریع تنظیمات به‌روزرسانی، برای کارمندان جدید یا کل کارکنان استفاده می‌کنند.

این فایل‌ها می‌توانند هم از طریق ایمیل و هم در وب، پخش شوند، به این معنی که آن‌ها یک فرصت اصلی برای سوءاستفاده کردن را ارائه می‌دهند. اگر پروفایلی را از شخصی که به آن اعتماد ندارید نصب کنید، یک مهاجم می‌تواند ترافیک وب شما را به یک VPN یا پروکسی مخرب هدایت کند. فرد مهاجم سپس می‌تواند حمله به اطلاعات شما را به فرد دیگری هدایت کند و سعی کند از طریق مرور اطلاعات، ازجمله گذرواژه‌ها و نام کاربری، از اطلاعات شما مخفیانه استفاده کند.

پروفایل‌های پیکربندی همچنین می‌توانند گواهینامه‌هایی را مانند آن دسته از کاربران سازمانی که باید نصب برنامه‌های سفارشی را فعال کنند – برای مثال، نرم‌افزاری که در App Store وجود ندارد، نصب کنند. استفاده بدتر از گواهینامه ممکن است این باشد که باعث فریب شود یک شخصی شود و آن فرد فکر کند که از یک وب‌سایت قابل‌اعتماد (مانند یک موسسه مالی) استفاده می‌کند درحالی‌که این وب‌سایت معتبر نیست.

اگر در حال جستجو در وب هستید یا نامه الکترونیکی را می‌خوانید و یک پنجره کوچک به شما اطلاع می‌دهد که پروفایلی در حال نصب است، این پنجره را ببندید مگر اینکه شما به‌طور مشخص خواستار نصب آن باشید.

برای مدیریت پروفایل‌های نصب‌شده خود، به  Settings > General > Profile بروید. اگر گزینه “Profile” را نمی‌بینید، تابه‌حال چیزی روی دستگاه شما نصب نشده است.

مرتبط : نحوه صرفه جویی در مصرف باتری آیفون

بدافزار آیفون یا آی پد وجود دارد، اما می‌توانید از آن‌ها اجتناب کنید

 

ویروسی شدن آیفون یا آی پد

چند نکته وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید در حین استفاده از آیفون یا آی پد در امان بمانید. اولین مورد این است که همیشه به‌محض انتشار روز رسانی‌ها، آن‌ها را نصب کنید. تنها استثنا در اینجا ارتقاءهای اصلی iOS (به‌عنوان‌مثال، رفتن از iOS 12 به iOS 13) است. قابل‌درک است که ممکن است بخواهید برای مدت یک هفته یا بیشتر از این کار را به تعویق بیندازید تا به بنید که آیا مشکل ثبات یا عملکردی گزارش می‌شود یا خیر. همچنین می‌توانید به‌روزرسانی خودکار را روشن کنید.

دومین کاری که می‌توانید انجام دهید، کلیک نکردن بر روی لینک‌های افراد ناآشنا است، به‌خصوص لینک وب‌سایت‌های بدون جزییات یا لینک‌هایی که URL های کوتاهی دارند. به‌طورکلی، نباید از باز کردن لینک در iOS هراس داشته باشید، اما در صورت بروز سوءاستفاده، افراد خرابکار ممکن است دستگاه شما را هدف قرار دهند که این می‌تواند در هر نوع دستگاهی که استفاده می‌کنید، صدق کند.

“Jailbreaking” عملی برای از بین بردن محافظت از دستگاه‌های اپل است، بنابراین می‌توانید برنامه‌ها را از هرجایی که خواستید نصب کنید. دسترسی به Root به شما (نرم‌افزار شخص ثالث) اجازه می‌دهد تا نحوه عملکرد سیستم‌عامل را تغییر دهید. اگر می‌خواهید امنیت بالای دستگاه خود را حفظ کنید، باید از فعال کردن “Jailbreaking” دستگاه خودداری کنید.

اگر یک برنامه معتبر به نظر نمی‌رسد، به آن اعتماد نکنید. بسیاری از برنامه‌های کلاه‌برداری سعی دارند افراد را با خریدهای درون برنامه‌ای، فریب دهند. هیچ‌وقت از برنامه‌های سطحی و عاری از هرگونه جزییاتی، خرید نکنید و فقط اطلاعات گواهی ورود خود را در تنظیمات برنامه تایپ کنید.

صرف‌نظر از دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید، همیشه باید نسبت به حملات فیشینگ در وب و ایمیل محتاط باشید. برای این کلاه‌برداری‌ها، کلاه‌برداران خود را در قالب یک سرویس قانونی نشان می‌دهند تا از اطلاعات ورود به سیستم و سایر اطلاعات شخصی شما دزدی کنند.

همچنین، مراقب تکنیک‌های مهندسی اجتماعی باشید که کلاه‌برداران از طریق تلفن استفاده می‌کنند. بعید است که بانک شما با شما تماس بگیرد و از شما بخواهد اطلاعاتی مانند تاریخ تولد یا شماره‌حساب خود را تأیید کنید. اگر این کار را کردند، از آن‌ها شماره‌ای را بخواهید که می‌توانید با آن شماره مجدداً با آن‌ها تماس بگیرید. سپس می‌توانید آن شماره را جستجو کنید و مطمئن شوید که این‌یک تماس قانونی بوده است.

مرتبط :‌نحوه حذف حساب ایمیل از (Mail App) آیفون و آی‌پد

iOS هنوز ایمن است

با وجود آسیب‌پذیری‌های Safari، برنامه‌های کلیک تبلیغات مخرب و عدم وجود آنتی‌ویروس کاربردی برای iOS، این پلتفرم از منظر امنیتی هنوز موردتوجه قرارگرفته است. اپل در بدو تأسیس، iOS را ایمن ساخت و به‌تدریج سیستم مجوزهای خود را در طی سال‌ها بهبود بخشید و بیشتر نمایانگر رسالت این شرکت برای ایجاد یک بستر امن و خصوصی شد.

هیچ پلتفرمی از آسیب‌پذیری‌ها مصون نیست، اما این بدان معنا نیست که شما از این بستر استفاده نکنید. ویندوز و اندروید دو تا از محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌های جهان هستند و درنتیجه، مشکلات امنیتی بیشتری را نسبت به سایر سیستم‌عامل‌ها تجربه کرده‌اند. توصیه نمی‌کنیم از این سیستم‌عامل‌ها اجتناب کنید؛ در صورت لزوم فقط سطح معقولی از احتیاط را در نظر داشته باشید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید