در این مقاله به بررسی اینکه باتری های ارزان قیمت لپ تاپ انتخاب خوبی هستند یا خطرناک می باشند ؟ می پردازیم .

پنج سال طول کشید تا باتری ThinkPad R50 من بالاخره به تعویض احتیاج پیدا کرد. در سفری که اخیرا رفته بودم ، پس از روشن کردن نوت بوک، تنها نیم ساعت طول می کشید تا شارژ آن کاملا خالی شود – که قبلا حداقل سه ساعت زمان می برد تا باتری آن تمام شود . حالا دیگر این باتری کلا شارژ نمی شود که به وضوح زمان خرید یک باتری جدید شده است.

باتری های ارزان قیمت لپ تاپ

واقعیت این است که دیر یا زود ، همه باتری های لپ تاپ فرسوده می شوند. بیشتر باتری ها بسته به میزان استفاده از آنها از ۱۸ تا ۳۶ ماه، به خوبی کار می کنند. سپس آنها با افت کندی روبرو می شوند و توانایی گرفتن شارژ کامل را از دست می دهند.

دلیل این اتفاق چیست؟

قبل از اینکه مواد شیمیایی داخل باتری شروع به فرسوده شدن کند، یک باتری معمولی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ بار قابل شارژ است ، که می توان نتیجه گرفت باتری ای که زمانی سیستم را برای مدت زمان سه ساعت تغذیه می کرد ، اکنون تنها می تواند یک ساعت یا حتی کمتر از یک ساعت شارژ نگه دارد. در این زمان است که باید باتری را تعویض نمود.

دو نوع کلی باتری نوت بوک وجود دارد

باتری هایی شناخته شده با نام تجاری، که سازنده نوت بوک آن را به فروش می رساند و باتری های بازار پس از فروش که از فروشندگان شخص ثالث، غالباً با قیمت خیلی کمی در دسترس هستند. به گفته دون ساکسمن ، تحلیلگر تحقیقات BCC در ولزلی ، باتری های بازار پس از فروش با سرعت زیادی، شاید تا حدود ۳۰ درصد در سال، در حال رشد هستند .

ساکسمن توضیح می دهد: “این نتیجه محبوبیت بسیار زیاد نوت بوک ها است.” “بسیاری از افراد باتری دوم برای نوت بوک خود خریداری می کنند ، و هر چه بیشتر نوت بوک خود را نگه دارید ، احتمال اینکه به باتری جدیدی نیاز داشته باشید، بیشتر می شود.”

همه ما می خواهیم هزینه هایمان را کاهش دهیم، اما نه در شرایطی که این صرفه جویی نوت بوک مان را در معرض خطر قرار دهد. خرید باتری از بازار پس از فروش اغلب با پیشنهاد سازندگان لپ تاپ مغایرت دارد و در برخی موارد ممکن است ضمانت نوت بوک را نیز باطل کند. آیا واقعا پس انداز چند دلار بیشتر ارزشش را دارد؟

بررسی های زیادی انجام دادم تا دریابم که آیا باتری های بازار پس از فروشی که برای تعویض یاتری اصلی خریداری می شوند، انتخاب مناسب ، ایمن و مطمئنی هستند یا یک ضرر خطرناک محسوب می شوند.

یافتن باتری های ارزان قیمت لپ تاپ

با وجود باتری جایگزین Lenovo برای ThinkPad R50 که به قیمت ۱۶۰ دلار فروخته می شود – تقریبا نصف قیمتی که خود نوت بوک ارزش دارد – مطمئناً حالتی برای کاهش هزینه باتری جایگزین وجود دارد. همچنین من به دنبال یک باتری جدید برای MacBook Pro دو ساله ام نیز بودم. هر دو دستگاه باتری های فرسوده ای دارند که در مقایسه با زمانی که باتری آنها نو بود ، نصف یا حتی کمتر از نصف زمانی که در گذشته می توانستند سیستم را تغدیه کنند ، شارژ نگه می دارند .

با در دست داشتن شماره های قطعه باتری ، کمی در اینترنت جستجو کردم. چندین جای مختلف پیدا نمودم که در آنها باتری های انواع نوت بوک های ساخته شده در ۱۵ سال گذشته، از نمونه هایی که در اوایل سال جاری معرفی شده اند تا عتیقه هایی مانند Texas Instruments Extensa 600 12 ساله ، به فروش می رسد. همچنین بسیاری از شرکت ها آداپتور باتری و خود باتری را برای تلفن های همراه ، دوربین های دیجیتال و دستگاه های سبک دستی ، به فروش می رسانند .

اینگونه به نظر می رسد که فروشگاه های متعددی باتری های جایگزینی را برای ThinkPad R50 می فروشند ؛ همان باتری با نوت بوک های سری ThinkPad T40 کار می کند. فقط تعداد معدودی از فروشگاه های آنلاین دارای پکیج باتری مک بوک پرو بودند.

من توانستم هر دو باتری موردنیازم را در دو فروشگاه اینترنتی پیدا کنم:  Laptops for Less ، مستقر در آناهیم کالیفرنیا ، و  Laptop Battery Express ، مستقر در گرافتون ، اوهایو. اما قبل از تماس با آنها ، کمی تحقیق کردم. نام آنها را در گوگل سرچ کردم تا ببینم کسی از این محصولات گزارشی مبنی بر نقص آنها یا تجربه بدی از خریدشان ثبت کرده است یا اینکه اقدامات قانونی در انتظار این محصولات وجود دارد یا خیر.

مشخص شد که هر دوی آنها از کسب و کارهای معتبری هستند که چندین سال است مشغول به فعالیت اند. محصولاتی که آنها می فروشند شامل یک سال ضمانت و ۳۰ روز ضمانت برگشت کالا می شود.

هر دو فروشنده می توانند در مواقع ضروری، باتری را به سرعت ارسال کنند. به عنوان مثال ، Laptops for Less دارای انباری در نزدیکی مرکز FedEx در ممفیس، برای تحویل سریع تا یک روز کاری بعد می باشد.

مرتبط : نکاتی درباره باتری لپ تاپ

نحوه عملکرد باتری های ارزان قیمت لپ تاپ

بیش از یک ماه ، من برای دو نوت بوک خود شش باتری سفارش دادم و آنها را امتحان کردم (نگاه کنید به “نحوه آزمایش کردن من”). دو مورد از آنها از Laptops for Less ، دو مورد از Laptop Battery Express ، و یک باتری از Apple Inc و یکی از Lenovo Group Ltd با وجود یک استثنا – یک باتری فرسوده از Lenovo ، که این شرکت به سرعت آن جایگزین کرد – خریداری شده بود که هر یک از باتری های جدید به خوبی کار کردند و نوت بوک ها را به طور کامل شارژ نمودند.

بدون شک باتری های بازار پس از فروش راه خوبی برای جایگزینی باتری های فرسوده  بدون پرداخت هزینه زیاد است. با توجه به ۲۰ تا ۷۰ دلار قیمت کمتر ، ثابت شد که جایگزین های بازار پس از فروش به همان اندازه باتری اصلی در آزمون هایی که روی آنها من انجام دادم، خوب و قابل اعتماد هستند.

همه باتری های بازار پس از فروش که من به آنها نگاه کردم، به خوبی در جای خود قرار می گیرند. به محض اینکه آنها وارد سیستم شدند، سیستم ها شروع به شارژ کردن نمودند. و باتری های تعویض شده بازار پس از فروش،  نوت بوک ها را با همان سرعتی شارژ می کردند که باتری های تعویضی نمایندگی فروش شارژ می نمودند. (به “باتری های جایگزین ، در کنار هم” مراجعه کنید.)

به غیر از برخی تفاوت های جزئی در مورد زیبایی – به عنوان مثال پلاستیک موجود روی باتری جایگزین R50 ، رنگ سیاه کمی متفاوتی نسبت به رنگ سیاه باتری اصلی داشت و به اندازه باتری اصلی براق نبود – من نمی توانم این باتری ها را جدا از باتری های سازندگان آنها بدانم.

تحقیق Saxman از BCC  می گوید: “جدا دانستن آنها دشوار است.” “گاها سازندگان نوت بوک باتری های ساخته شده توسط یک سازنده شخص ثالث را خریداری می کنند ، در حالی که بسته های باتری بازار پس از فروش اغلب از همان کارخانه تولید کننده محصولات اصلی تهیه می شوند که در کمترین حالت گیج کننده هستند. ”

اغلب اوقات تنها مواردی که دو نوع باتری را از هم متمایز می کند، نام آنها بر روی برچسب شان است و اینکه هزینه آنها چقدر می باشد. باتری MacBook Pro که Laptop Battery Express برای من ارسال کرده است، باتری ای با مارک اپل با تمام علامت ها از جمله شماره سریال، می باشد.

تأمین کننده این شرکت اظهار داشت که این محصول از خط تولید محصولاتی برای اپل، باقی مانده است. این که آیا این مورد توافق نامه های بین این کارخانه و شرکت اپل را نقض می کند ، چیزی است که وکلا باید با آن مقابله کنند. تنها چیزی که من می دانم این است که باتری ای با قیمت ۳۰ دلار کمتر خریدم که به نظر یکسان می رسد و مشکلی برای من ایجاد نکرده است.

بعضی اوقات باتری های بازار پس از فروش حتی از نسخه اصلی نیز بهتر هستند. با توجه به کارایی های بیشتری که کارخانه های تولیدی نسبت به زمان تولید نوت بوک و اولین باتری آن، ارتقا داده اند ، برخی از سلول های جایگزین می توانند سبک تر باشند یا ظرفیت بیشتری داشته باشند.

دو تا از شش باتری که به آنها نگاه انداختم، عالی بودند. باتری MacBook Pro از Laptops for Less 2.3 اونس وزن دارد. با وزن کمتر از باتری اپل، همان ظرفیت را ارائه می کند که فقط ۵ دقیقه کمتر از باتری جایگزین نمایندگی فروش، شارژ نگه می دارد. سپس باتری جایگزین R50 که توسط Laptop Battery Expressب ه فروش می رسد ، وجود دارد که دارای ظرفیت بالاتری است اما وزن آن ۰٫۲ اونس کمتر است. و ۱۰ دقیقه بیشتر شارژ نگه می دارد.

هرکدام به نسبت قابل توجهی از باتری های سازندگان آنها، ارزانتر هستند ، که برای من یک بازی دو سر برد، به نظر می رسد.

برای خرید باتری لپ تاپ به سایت نمایندگی دل ایران ( کندل ) مراجعه بفرمایید.

pcworld

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید