زمانی که صحبت از هکر ها می کنیم، اکثر افراد تصور می کنند آن ها موجوداتی هستند که مانند روح ها از دیوار های اینترنت عبور می کنند، معمولا کلاه هایی دارند و صورت آن ها قابل مشاهده نیست؛ چرا که همیشه یک ماسک به صورت خود زده اند، آنها دکمه ای دارند که هر موقع آن را فشار می دهند، هر جایی که بخواهد هک خواهد شد و اطلاعات آن را بدست خواهد آورد و در برابر نفوذ آن ها کاری نمیتوان کرد! با نمایندگی دل همراه باشید تا مهمترین راه جلوگیری از هک شدن را برایتان توضیح دهیم.

هکر ها چگونه رمز عبور شما را بدست می آورند؟

بله تا حدودی درست است، اما نه به این صورت! در اکثر موارد دلیل هک شدن شما به خود شما برمی گردد. ممکن است رمز خود را اسم خود به همراه تاریخ تولدتان قرار داده باشید و دقیقا در شبکه اجتماعی تمام اطلاعات خود را که البته نام و تاریخ تولد شما نیز شامل خواهد شد، با دیگران به اشتراک می گذارید.

جلوگیری از هک شدن

رمز های عبور بزرگترین و مهمترین گزینه برای جلوگیری از هک شدن و ورود دیگران به اکانت های ما هستند. رمز های عبور از اکانت های ما در فضای مجازی مانند فیسبوک، اینستاگرام، تلگرام و بسیاری از سایت ها محافظت می کنند. این رمز های عبور از ورود دیگران به لپ تاپ ما جلوگیری می کنند بعضی وقت ها شبکه وایرلس ما و از همه مهمتر اطلاعات بانکی ما!


[wp-svg-icons icon=”arrow-left-2″ wrap=”i”] مطالعه مقاله اتصال به Wifi مخفی در تمام سیستم عامل ها در همین راستا خالی از لطف نخواهد بود


رمز های عبور یا همان پسورد ها اگر وجود نداشتند مطمئنا اوضاع بسیار وخیم می شد؛ اما آیا فکر می کنید پسوردی که بر روی اکانت خود گذاشته اید تا چه اندازه امنیت شما را در برابر نفوذگران و هکر ها حفظ می کنند و یا به عبارت بهتر از هک شدن حسابتان جلوگیری می کند؟

امروزه بسیاری از کاربران مخصوصا صفحات شخصی کاربران شبکه اجتماعی اینستاگرام هک می شوند اما دلیل آن چیست؟ هک شدن شما دلایل مختلفی دارد، اما آیا تا به حال فکر کردید که پسورد شما تا چه اندازه مهم است؟

به جرات می توان گفت که پسورد شما ۹۰ درصد امنیت شماست و مهمترین مانع جلوگیری از هک شدن می باشد! با وجود این که بعضی از شبکه های اجتماعی و وبسایت ها تدابیر امنیتی فراوانی برای تامین امنیت شما تعبیه می کنند اما امروزه با گسترش علم و قدرتمند شدن کامپیوتر ها و الگوریتم هایی که هکر ها به کار می برند؛ یک پسورد ضعیف مانند نبود پسورد بر روی اکانت شماست!

در این آموزش جلوگیری از هک شدن ما قصد داریم به نکاتی بپردازیم که با وجود این که بسیار ساده و ابتدایی اند، اما مهم و حیاتی خواهند بود.

جلوگیری از هک شدن

زمانی که صحبت از یک رمز عبور قوی می شود

زمانی که بخواهید در یک وبسایت ثبت نام کنید، احتمالا با چند نکته جهت جلوگیری از هک شدن روبرو می شوید که در پایین مهم ترین آن ها را بیان خواهیم کرد:

 • طول رمز عبور خود را بیشتر از ۸ کاراکتر (حرف) انتخاب کنید.
 • درون رمز عبور خود، هم از حروف بزرگ و هم از حروف کوچک استفاده کنید.
 • درون رمز عبور خود، از اعداد نیز استفاده کنید.
 • درون رمز عبور خود، از علائم انگلیسی مانند نقطه، فاصله، اعشار، جمع، ضرب، و علائم دیگر مانند ~,!,@,#,$,%,^,&,*,-,_,=,+,/,\,|,?,<,>,…» استفاده کنید.

بسیار خب! شما این نکات را می خوانید و آن ها را انجام می دهید اما آیا فکر میکنید این نکات برای جلوگیری از هک شدن حساب تان کافیست؟ جواب ما به شما خیر می باشد. به مثال پایین دقت کنید:

ممکن است شما با توجه به مثال بالا پسوردی مانند مثال های زیر برای خود انتخاب کنید:

 • ۳۲۱Ali123#
 • Tehran1370
 • @Mohamad
 • maryam!@#

به مثال بالا توجه کنید، در نگاه اول این پسورد ها هم دارای اعداد حروف کوچک و بزرگ و هم علائم هستند، اما آیا هنوز فکر می کنید که این پسورد ها از امنیت بالایی برخوردار هستند باعث جلوگیری از هک شدن تان خواهند شد؟ جواب ما به شما باز هم خیر است!

نکته ای که تقریبا در اکثر فرم های ثبت نام اصلا به آن اشاره نشده، این است که برای انتخاب رمز خود به هیچ عنوان از حروف معنا دار استفاده نکنید!

دیکشنری اتک؛ روشی مرسوم برای کرک شدن پسورد های کاربران

شما برای انتخاب پسوردتان به احتمال زیاد از کلمات معنی دار استفاده می کنید و فکر می کنید که این کلمات به اندازه کافی امن هستند تا سبب جلوگیری از هک شدن تان شوند، اما هکر ها برای بدست آوردن رمز شما تمام حروف معنادار و البته حروف معنی داری را که بیشتر به اخلاقیات شما میخورند، تست خواهد کرد. این تست شدن توسط نرم افزار ها و کامپیوتر های پر سرعت صورت می گیرد؛ برای مثال ۱۰۰۰ پسورد در هر ثانیه روی اکانت شما تست می شود.

جلوگیری از هک شدن

در دیکشنری اتک از چه کلماتی استفاده می شود؟

کلماتی که بیشتر کاربران ممکن است برای رمز خود از آن استفاده کنند در پایین لیست شده است :

 • نام
 • نام خانوادگی
 • اسم شهر ها
 • اسم افراد مشهور
 • اسم کلماتی که اکثر افراد از آن کلمه خوششان می آید
 • اسم حیوانات
 • رنگ ها
 • نام برند های معروف
 • نام غذا های معروف
 • سال ها که میتوانند به صورت میلادی و یا شمسی باشند
 • اسم حیوانات خانگی
 • نام فیلم های معروف
 • نام بازیگر های معروف
 • نام خواننده های معروف
 • نام افراد معروف سیاسی
 • حتی حرف های رکیک!
 • و…

 


[wp-svg-icons icon=”arrow-left” wrap=”i”] ممکن است این مقاله نیز برای شما خواندنی باشد : حذف دائمی اکانت تلگرام


این موارد می توانند در رمز عبور شما باشد، بنابراین رمز عبور شما ۱۰۰ درصد در خطر است.

با وجود این شاید فکر می کنید اضافه کردن اعداد و علامت ها میتواند امنیت این پسورد ها را تامین کند و باعث جلوگیری از هک شدن اکانت تان شود؛ اما باز هم اینطور نیست!

در اکثر موارد افراد برای اضافه کردن علامت ها اعداد از اعداد و علامت های خیلی ساده استفاده میکنند :

 • ! (بیشترین استفاده در بین علامت ها توسط کاربران)
 • @
 • #
 • $

موارد بالا بدترین علامت هایی هستند که ممکن است به عنوان رمز عبور در نظر بگیرید؛ زیرا اکثر افراد از این علامت ها استفاده می کنند و هکر ها به خوبی این ها را می دانند.

در بین اعداد :

 • ۱۲۳ (بیشترین استفاده)
 • ۳۲۱
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۱۲۳۴۵
 • ۱۲۳۴۵۶
 • ۰
 • اعداد سال ها
 • اعداد معنی دار

موارد بالا نیز بدترین اعدادی است که می توانید در پسورد خود به کار ببرید.

برای اکانت خود حتما رمز دو مرحله ای بگذارید

با وجود این که اکثر سایت ها و شبکه های اجتماعی این امکان را به شما نمیدهند، اما شبکه های اجتماعی بزرگ و محبوب مانند اینستاگرام، تلگرام و سایت های ارائه دهنده سرویس ایمیل نظیر جیمیل و … این امکان را فراهم کرده اند تا جهت جلوگیری از هک شدن اکانت تان، پسوردی قدرتمند برای خود برگزینید.

رمز دو مرحله ای به این صورت است که بعد از وارد کردن رمز عبور و درست بودن آن یک عدد یا کد چهار رقمی به تلفن شما پیامک می شود و شما تنها با وارد کردن این کد قادر خواهید بود به اکانت خود دسترسی پیدا کنید.

رمز خود را در همه سایت ها ثبت کرده اید

احتمالا شما در تمام وبسایت ها چه وبسایت های مهم و چه وبسایت های غیر مهم از یک رمز استفاده می کنید و این اوج فاجعه خواهد بود، دلیل آن را در ادامه مقاله جلوگیری از هک شدن حساب بررسی خواهیم کرد.

شما در یک وبسایت که آن قدر ها هم مهم و معروف نیست، ثبت نام می کنید و رمز شما در (دیتابیس) آن وبسایت ذخیره می شود، این وبسایت ممکن است از امنیت بالایی برخوردار نباشد و ممکن است هکر ها آن را هک کرده و در دیتابیس آن را نفوذ و اطلاعات آن را بدزدند. حالا رمز و نام کاربری شما دست هکر ها افتاده است. آن ها نام کاربری و رمز شما را در وبسایت های مهم مانند شبکه های اجتماعی، سایت های مالی و هر چیزی که از اهمیت برخوردار باشند، تست می کنند و آن وقت خواهد بود که همه چیز در یک چشم بر هم زدن از دست می رود!

پس بهترین کار این است که برای ثبت نام در وبسایت های مهم از رمز متفاوت و قوی تری استفاده کنید.

البته همیشه اینطور نیست!

در اکثر موارد رمز ها در پایگاه های داده رمزنگاری می شوند؛ بنابراین رمز شما توسط یک الگوریتم خاص رمزنگاری شده و هکر ها نمی توانند از آن استفاده کنند. اما باز هم افرادی هستند که این کد های رمز نگاری شده را به حالت اصلی آن بازگردانی می کنند.

پس سعی کنید برای وبسایت های مختلف از یک رمز استفاده نکنید؛ این نکته مهمی است گه جهت جلوگیری از هک شدن باید مد نظر داشته باشید.

رمز دومرحله ای خوب است، اما آن قدر ها هم مطمئن نیست و امنیت شما باز هم ۱۰۰ درصد نخواهد بود!

ممکن است کلافه شوید اما متاسفانه همینطور هست! رمز دو مرحله ای در بعضی مواقع توسط هکر ها دور زده می شود. متاسفانه شبکه محبوب اینستاگرام نیز جزء آن دسته از شبکه های اجتماعی است که رمز دو مرحله ای آن توسط بعضی از هکر ها دور زده می شود.

لازم به ذکر است اینستاگرام در بین شبکه های اجتماعی از نظر امنیتی کمترین امنیت را دارد، به خاطر همین است که بسیاری افراد معروف همواره پیج خود را از دست می دهند!


[wp-svg-icons icon=”flip” wrap=”i”] شاید این مقاله برایتان مفید باشد : آموزش کامل حذف اکانت اینستاگرام بصورت دائمی


لیست بدترین پسوردهای جهان : هرگز از این پسورد ها استفاده نکنید

جلوگیری از هک شدن

طبق آماری که Splash Data امسال منتشر کرده، ۱۰ درصد مردم از این پسورد ها استفاده می کنند و ۳ درصد هم از بدترین پسورد، یعنی ۱۲۳۴۵۶ استفاده کرده اند.
از همه جالب تر اینکه اسم رئیس جمهور آمریکا هم امسال وارد این لیست شده! اگر از این پسورد ها استفاده می کنید بدانید هر لحظه ممکن است مورد نفوذ هکر ها قرار بگیرید. پس بهتر است جهت جلوگیری از هک شدن حساب و از دست دادن اطلاعات مهمتان، از موارد بالا استفاده نکنید.

در نوشتن پسورد خود از الگو های کیبوردی استفاده نکنید

اگر در لیست بالا دقت کرده باشید پسورد شماره ۹ چیزی به شکل qwerty می باشد، شاید فکر کنید این یک نام خاص است که معنی آن را نمی دانید، اما اگر همین عبارت را در کیبورد خود تایپ کنید متوجه خواهید شد که این به نوعی یک پسورد به صورت یک الگوی کیبوردی است، حالا که فهمیدید این چیست و اگر بدنبال جلوگیری از هک شدن خود هستید، به هیچ عنوان از الگو های کیبوردی استفاده نکنید، الگو های کیبوردی بسیاری وجود دارند؛ به مثال ها توجه کنید :

qaz

wsx

edc

zaq

asd

zxc

asdfghjkl

zxcvbnm

از این ها استفاده نکنید حتی اگر در پیچیده ترین حالت ممکن باشند، می توان گفت هکر ها تمام حالت ها را تست خواهند کرد!

مطمئن ترین و بهترین پسورد چیست؟

جلوگیری از هک شدن

در بالا به مواردی اشاره کردیم تا از آن ها اجتناب کنید، اما بهترین روش برای انتخاب پسورد و جلوگیری از هک شدن چیست؟ پسوردی که پیچیده تر باشد، قطعا امن تر است. بهترین راه برای انتخاب پسورد استفاده از برنامه های ساخت پسورد تصادفی است، برای این کار میتوانید به این وبسایت مراجعه کنید.

با استفاده از برنامه های ساخت پسورد می توانید به پسورد های به این شکل q8t49_=CU@ برسید که کاملا امن و مطمئن هستند.

اما مشکل اینجاست که حفط کردن و به خاطر سپردن چنین پسوردی بسیار سخت خواهد بود، بنابراین ما راهکاری دیگر به شما معرفی می کنیم.

در این روش باید ابتدا یک جمله در نظر بگیرید مثلا «گل های رز زیبا هستند و معمولا قرمز رنگ». بسیار خوب حالا این جمله می تواند سریع در ذهن شما ذخیره شود؛ اما هنوز کار تمام نشده است. منظور ما این نیست که از جملات استفاده کنید! زیرا تایپ کردن آن بسیار طولانی خواهد بود شما می توانید از حروف اول هر کلمه در جمله استفاده کنید در این مثال ما به این نتیجه می رسیم: GHRZHVMGR حالا باید حروف کوچک و بزرگ را رعایت کنید: GhRzHvMgR بسیار خوب ما به ترتیب یک حرف بزرگ و یک حرف کوچک استفاده کردیم. شما می توانید به شکل دیگری بنویسید، ولی بهتر است که به این صورت Ghrzhvmgr (یعنی اولین حرف بزرگ و بقیه حرف ها بزرگ) ننویسید؛ زیرا اکثر افراد این کار را می کنند!

حالا تنها کاری که لازم است انجام دهید، این است که مقداری عدد و علامت به آن اضافه کنید.

(۸)_GhRzHvMgR

هرچقدر اعداد و علامتهای خاص تری بنویسید، پسورد محکم تر خواهد شد.

به همین راحتی ما رمز عبوری نویشتیم که به همین سادگی ها توسط هکر ها حدس زده نخواهد شد که به اندازه کافی قوی و خاص هست و باعث جلوگیری از هک شدن ما خواهد شد. هیچ معنی نمیدهد و هیچ حرف معنی داری در آن یافت نمی شود و به بهترین شکل ممکن در ذهن ما ذخیره می شود.

 

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورتیکه سوالی دارید، از طریق بخش نظرات با ما مطرح کنید.

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید