با گذشت زمان، فایل های موجود روی هارد دیسک شما تکه تکه می شوند و کامپیوتر یا لپ تاپ شما چون که مجبور است مکان های مختلفی را در درایو را برای یافتن آن تکه ها بررسی کند، کند می شود. برای اینکه کارایی کامپیوترتان بیشتر شود، از ابزار داخلی ویندوز استفاده کنید تا یکپارچه سازی هارد دیسک را انجام دهید. در زیر نحوه و زمان مناسبی که باید این کار را انجام دهید، توضیح داده شده است.

ویندوز ۱۰، مانند ویندوز ۸ و ویندوز ۷ که قبل از آن وجود داشت، به طور خودکار فایل ها را در یک برنامه زمانی مشخص (به طور پیش فرض، هفته ای یک بار) یکپارچه می کند. با این وجود، این کار همواره به طور منظم اجرا نمی شود، بنابراین اگر توجه کرده باشید زمان زیادی طول می کشد تا فایل های درایو شما بارگذاری شوند یا برای بررسی این موضوع، می توانید ببینید که درایو شما تا چه حدی در ویندوز تکه تکه شده است.

یکپارچه سازی هارد دیسک

نکته ای در مورد درایوهای حالت جامد(SSD) : SSD ها متفاوت از هارد دیسک های مکانیکی قدیمی کار می کنند. عقل سلیم می گوید که SSD ها نیازی به یکپارچه سازی ندارند و یکپارچه سازی آنها می تواند منجر به خرابی درایو شود. با این حال ، ویندوز در صورت لزوم و در صورت فعال بودن سیستم بازیابی، یک بار در ماهSSD  ها را یکپارچه سازی می کند. این مسئله نگران کننده نیست، چرا که یکپارچه سازی خودکار به منظور افزایش عمر و عملکرد درایو شما صورت می گیرد.

بنابراین با درایو SSD، به ویندوز اجازه می دهید تا کار خود را انجام دهد و نگران یکپارچه سازی آن نباید باشید. برای انجام بهینه سازی کلی درایو، شامل ارسال دستور TRIM به منظور بهینه کردن عملکرد، می توانید از ابزار Optimize Drive مطابق زیر استفاده کنید. این ابزار، یکپارچه سازی سابق را روی SSD  انجام نمی دهد. برای درایوهای مکانیکی، در اینجا نحوه یکپارچه کردن درایو در ویندوز ۱۰ آمده است.

نحوه یکپارچه کردن هارد دیسک در ویندوز ۱۰

۱٫با جستجوی “optimize” یا “Defrag” در نوار وظیفه، ابزار بهینه سازی دیسک را باز کنید.

یکپارچه سازی هارد دیسک

۲٫هارد دیسک خود را انتخاب کرده و روی Analyze کلیک کنید. توجه داشته باشید که اگر از SSD استفاده می کنید، این گزینه خاکستری شده و در دسترس نمی باشد.

یکپارچه سازی هارد دیسک

۳٫درصد فایل های تکه تکه شده در نتایج دیده می شود.

optimize

هیچ قانونی در مورد اینکه قبل از یکپارچه سازی، درایو شما تا چه حدی باید تکه تکه باشد، وجود ندارد. با این حال شاید بخواهید درصد تکه شدگی درایو خود را زیر ۵٪ یا کمتر از آن نگه دارید، طوری که فرآیند یکپارچه سازی درایو خیلی طول نکشید.

۴٫اگر می خواهید درایو خود را یکپارچه کنید، روی Optimize کلیک کنید. بهتر است این کار را وقتی انجام دهید که نمی خواهید از رایانه خود استفاده دیگری کنید، بنابراین می توانید صبر کنید تا ویندوز درایو را به طورکامل یکپارچه کند.

optimize

هنگامی که کار ویندوز به پایان برسد، در ابزار Optimize Drives درصد تکه تکه شدن درایو ۰% اعلام می شود.

laptopmag

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید