هنگامی که حافظه های فلش به طور عمومی منتشر و به دست مصرف کننده ها رسید، بزرگترین نگرانی درباره آن ها (علاوه بر قیمت) طول عمرشان بود، طرفداران تکنولوژی اطمینان خوبی نسبت به هارد های قدیمی و دیسکی (HDD) داشتند در حالی که SSD پدیده ای جدید و غریب بود. اما سال ها بعد بازار SSD ها رشد قابل توجه ای کرد. خبر خوب این است که تقریبا می توان گفت که اس اس دی ها خیلی بیشتر از آن چیزی که فکرش را بکنید، قابل اطمینان تر هستند و مانند هارد های HDD مستحکم و مقاومند و آمار خرابی پایینی دارند. خبر بد اما این است که حافظه های SSD تمایل بیشتری به خراب شدن در طول زمان دارند، نه تعداد دفعاتی که از آن ها جهت خواندن و نوشتن (Read & Write) استفاده شده است. با مجله نمایندگی دل همراه باشید با بررسی طول عمر حافظه های SSD .

 

حافظه SSD چقدر دوام دارند؟

تولید کننده های SSD هارد های خود را بر اساس سه فاکتور می سنجند: ۱- عمر استاندارد (زمان گارانتی)، ۲- مجموع ترابایت های نوشته شده توسط هارد، ۳- مقدار داده نوشته شده در یک زمان مشخص (به طور مثال یک روز). مشخص است که با در نظر گرفتن این سه عامل به نتایج مختلفی خواهیم رسید و همچنین استناد به همچین علت های بی اساسی عملا یک چیز را بیان می کند و آن غیر ممکن ساختن تخمین عمر حافظه های SSD می باشد. ما فقط می توانیم یک محدوده مبهم برای طول عمر آن ها تعیین کرده و اقدام به پشتیبان گیری کنیم.

اخیرا تحقیقاتی در راستای تعیین دقیق تر عمر SSD ها انجام شده که تعدادی از مطالب برجسته آن ها ادعا می کنند : “در تحقیقی مشترک بین کمپانی گوگل و دانشگاه تورنتو درباره ی آمار خطای حافظه های SSD به این نتیجه دست یافتیم که سن یک هارد اس اس دی ، تاثیر بسیار بیشتری نسبت به مقدار داده های نوشته شده توسط آن در خرابی و خطای حافظه دارد و همچنین به این نکته اشاره شده بود که در دیتاسنتر های گوگل تعداد هارد های SSD جایگزین شده بسیار کمتر از هارد دیسک ها بوده است، تقریبا نسبتی یک به چهار! اما این موضوع پیامد مثبتی برای هارد های اس اس دی نداشته و کمپانی گوگل با اس اس دی هایی مواجه شده که آمار خطا های بسیار بیشتری نسبت به هارد دیسک ها در طول تست چهارساله داشته اند.

جمع بندی : در محیط های تحت فشار SSD ها بهتر عمل می کنند اما اس اس دی هایی که زمان زیادی از عمرشان گذشته، تمایل بیشتری به ایجاد خطاهای جدی دارند.

تحقیقات The Tech Report در زمینه طول عمر برند های مختلف : “در بین شش برندی که تست شده اند، فقط سه برند Kingston ،Samsung و Corsair در تست یک پتابایتی (۱۰۰۰ ترابایت) دوام آوردند، بقیه برند ها در محدوده ۷۰۰ تا ۹۰۰ ترابایت دچار مشکلات جدی و از کار افتادگی شدند.”

جمع بندی : طول عمر یک اس اس دی ۲۵۰ گیگابایتی را می توان پس از نوشتن حدود یک پتابایت داده، تمام شده دانست؛ البته به جز دو و یا سه برندی که اشاره کردیم، اما کار هوشمندانه ای است که به خطا های احتمالی حتی با داشتن SSD های گران قیمت بها دهیم.

اس اس دی هایی که ظرفیت های بیشتری دارند به علت داشتن بخش (Sector) های بیشتر و فضای بیشتری که قبل از کار افتادن دارند، به صورت قابل پیشبینی بیشتر عمر می کنند؛ برای مثال یک حافظه ی ۲۵۰ گیگابایتی سامسونگ ۸۴۰ پس از نوشتن ۹۰۰ ترابایت احتمال بسیار بالایی دارد که از کارافتاده شود، در حالی که یک حافظه ی یک ترابایتی مدت بسیار بیشتری عمر می کند، چیزی حدود ۳.۶ پتابایت!

تحقیقات منتشر شده فیسبوک در رابطه با طول عمر SSD های استفاده شده در دیتا سنتر ها : “تست های انجام شده بیشتر به شرایط فیزیکی و محیط هارد مربوط می شد؛ به طور مثال به نتیجه ای قطعی رسیدند که مجاورت با گرمای شدید به طول عمر اس اس دی آسیب می زند، در مقابل تحقیقات گوگل، فیسبوک به این نتیجه رسید که مقدار داده های نوشته شده توسط یک هارد می تواند تاثیر بسزایی در طول عمر آن داشته باشد، اما هنوز مشخص نیست که این تاثیر مربوط به زمان سپری شده است و یا مقدار داده ها.

جمع بندی : به جز مواقعی که SSD از ابتدا دچار مشکل می شود، اس اس دی هایی که از اول بی مشکل بوده اند، به احتمال خیلی کمتری دچار خطا می شوند و مقدار داده های نوشته شده ممکن است به دلایل نرم افزاری بیشتر از کارکرد خود هارد نشان داده شوند.

 

نگران نباشید

با تمام اطلاعاتی که دریافتیم، در مورد عمر حافظه SSD چه نتیجه ای می توانیم بگیریم؟ با بررسی تحقیقات متعدد میفهمیم که حافظه های SSD پس از یک یا دو سال از کار خواهد افتاد، اما در نظر داشته باشید که تمام تست های انجام شده در سطح بسیار بالا (به صورت پروژه مانند و یا در حد کارایی یک شرکت) در دیتاسنتر ها انجام شده اند، در شرایطی که تمام هارد ها به صورت بی وقفه در حال نوشتن اطلاعات بوده اند و همچنین تست های انجام شده بر روی هارد های عموم مردم به نحوی انجام شده تا بیشترین فشار بر روی هارد قرار بگیرد. برای رسیدن به حجم داده یک پتابایت، یک فرد عادی باید چیزی حدود یک دهه با لپ تاپ خود کار کنید! حتی گیمر ها و کسانی که بسیار از سیستم خود کار می کشند، مانند برنامه نویس ها، هیچوقت به این سطح نخواهند رسید!


[wp-svg-icons icon=”quill” wrap=”i”] مطالعه این مقاله را هم به شما پیشنهاد می کنیم : انتخاب بهترین کامپیوتر یا لپ تاپ برای برنامه نویسی


هنوزم ممکن است که هارد اس اس دی شما به علت این که یک قطعه الکترونیکی است از کار بیفتد، درست مانند هر قطعه ی دیگری در یک کامپیوتر؛ بنابراین همیشه از اطلاعات حیاتی خود بکاپ گرفته و آن را در حافظه جانبی و یا حتی در شبکه ذخیره کنید تا در زمان مناسب بتوانید آن را در سیستم جایگزین بازیابی و ریکاوری کنید. اما اگر دائم به فکر این هستید که ممکن است SSD من هر لحظه از کار بیفتد و یا شاید هارد دیسک من قابل اطمینان تر بود، هیچ نگرانی وجود ندارد! در صورتیکه سوال و ابهامی دارید، لطفا از طریق نظرات با ما در میان بگذارید، حتما در اسرع وقت پاسختان را خواهیم داد.

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید