کامپیوترها گاها دچار ویروس یا سایر بدافزارها شده و عملکرد آنها دچار اختلال می شوند. البته در همه موارد کند بودن سرعت کامپیوتر یا کار نکردن آن به درستی به معنی ویروس داشتن آن نیست. در این مقاله درباره روش هایی برای فهمیدن اینکه کامپیوتر شما ویروس دارد یا خیر ؟ صحبت می کنیم.

نشانه های وجود ویروس در سیستم چیست؟

کارایی ضعیف، اختلال داشتن برنامه ها و از کار افتادن سیستم می توانند نشانه هایی از ویروس داشتن سیستم یا وجود هر نوع بدافزار دیگری در آن باشند.
از طرف دیگر ممکن است حتی زمانی که کامپیوتر شما به درستی و نرمال کار می کند هم دچار ویروس یا بدافزار باشد.
ویروس هایی که کمی قدیمی تر بودند، عملکرد واضحی داشته و به سرعت وجودشان در کامپیوتر تشخیص داده میشد. اما بدافزار های مدرن معمولا در سکوت و پنهانی در زمینه سیستم اجرا شده و برای شناسایی اطلاعات مهم شما کمین می کنند.
میتوان گفت این نوع بدافزارهای بیشتر توسط هکر ها و سارقان کامیپوتر شما را آلوده می کنند تا اطلاعات شخصی شما را برای کسب دریافت بدست آورند. درصورتیکه سایر بدافزار ها مشکل آنچنانی ایجاد نمی کنند.

در هر صورت کند شدن سیستم می تواند نشانه ای از وجود بدافزار باشد. برنامه های عجیبی که از منابع نامعتبر دانلود و استفاده می شوند هم معمولا دچار بدافزار هستند. برخی از نرم افزار ها هنگام به روز رسانی ، یک پنجره Command Prompt را نشان می دهند. بنابراین پنجره های عجیب و غریبی که روی صفحه شما چشمک می زنند و به سرعت ناپدید می شوند، ممکن است بخشی عادی از یک نرم افزار مجاز در سیستم شما باشند.
هیچ راه بهتری به اندازه اسکن کامپیوتر برای پیدا کردن بدافزار ها وجود ندارد. چرا که بعضی اوقات بدافزار ها مشکلاتی در سیستم شما ایجاد می کنند، اما در بعضی موارد هیچ نشانه ای از خود نشان نداده و کاملا مخفی در سیستم شما اجرا می شوند. تنها راه برای مطمئن شدن از اینکه کامپیوترتان به ویروس آلوده شده یا خیر، بررسی و اسکن سیستم می باشد.

چطور متوجه شویم پردازش های سیستم عادی هستند یا خیر؟

ممکن است گاهی برنامه ها و پردازش هایی را در قسمت Task manager دیده باشید که عجیب به نظر برسند و شما را به این قضیه که کامپیوتر آلوده به ویروس است مشکوک کنند.

does-your-computer-have-a-virus-heres-how-to-check
در حقیقت دیدن چنین مواردی کاملا عادی است. اگر روی گزینه More details کلیک کنید، لیستی از پردازش هایی با اسم های عجیب می بینید. این موارد عادی بوده و به دلیل وجود پردازش هایی است که کامپیوتر به صورت خودکار در پس زمینه انجام می دهد.

does-your-computer-have-a-virus-heres-how-to-check
بدافزار های بسیار مضر معمولا فضای زیادی از حافظه و CPU را اشغال می کنند. اگر در قسمت Task manager به یک برنامه مشکوک هستید، روی آن کلیک راست کرده و گزینه Search Online را انتخاب کنید. با این کار اطلاعات بیشتری از آن برنامه خواهید دید.
اگر با کلیک روی این گزینه، اطلاعات برنامه بلافاصله نمایش داده شد به احتمال زیاد آن برنامه برافزار است.
همچنین صرفا به خاطر اینکه یک برنامه نرمال به نظر می رسد و هیچ مشکلی ندارد، به این معنی نیست که آن را یک بدافزار محسوب نکنیم.

برای مثال یک پردازش ممکن است به اسم google chrome یا chrome.exe اجرا شود، در حالیکه یک بدافزار بوده و از یک فایل در سیستم شما اجرا می شود. اگر به هر دلیلی فکر می کنید کامپیوتر شما آلوده به ویروس و بدافزار است، پیشنهاد می کنیم از یک آنتی ویروس قوی استفاده کنید.

گزینه جستجو آنلاین (search online) در ویندوز ۷ وجود ندارد. پس اگر از ویندوز ۷ استفاده می کنید، می توانید اسم آن را در موتورهای جستجو سرچ کنید.

does-your-computer-have-a-virus-heres-how-to-check

چطور باید کامپیوتر خود را اسکن کنید؟

ویندوز ۱۰ به صورت خودکار کامیپوتر شما را با استفاده از قابلیت Windows defender برای وجود ویروس و بدافزار های مختلف اسکن می کند.
در ویندوز ۱۰ با استفاده در منو start گزینه امنیت(security) را تایپ کرده و سپس Windows security را انتخاب کنید.

همچنین می توانید مسیر تنظیمات (setting) / به روز رسانی و امنیت (Update and security) / امنیت ویندوز (Windows security) / باز کردن امنیت ویندوز (Open windows security) را انتخاب کنید.

does-your-computer-have-a-virus-heres-how-to-check

در نهایت برای اسکن سیستم از وجود بدافزار گزینه Virus and threat protection را انتخاب کنید.

کامپیوتر شما ویروس دارد یا خیر

و بعد از آن quick scan را انتخاب کنید تا اسکن سیستم شروع شده و نتیجه نهایی به شما نشان داده شود. اگر هر نوع بدافزاری در کامیپوتر شما وجود داشته باشد، به شما پیشنهاد می شود تا آن را از کامپیوتر خود حذف کنید.

کامپیوتر شما ویروس دارد یا خیر
اگر می خواهید محکم کاری کرده و از نبود ویروس و بدافزار در کامپیوترتان مطمئن شوید، از یک برنامه امنیتی استفاده کرده و سیستم خود را مجدد اسکن کنید.
به همین دلیل ما به شما آنتی ویروس Malewarebytes را پیشنهاد می کنیم که علاوه بر حفظ امنیت کامپیوتر شما، با قابلیت Windows security هم بسیار سازگار می باشد. در نسخه رایگان این ورژن شما باید کامیپوتر را به صورت دستی اسکن کنید، اما قابلیت پولی آن به صورت خودکار و مرتب کامپیوتر شما را اسکن می کنید. در هر حال اگر فقط می خواهید کامپیوتر خود را هر چند وقت یکبار بررسی کنید، نسخه رایگان آن بسیار کارآمد خواهد بود.

کامپیوتر شما ویروس دارد یا خیر
در ویندوز ۷ هیچ آنتی ویروس پیش فرضی وجود ندارد و شما باید آنتی ویروس را جداگانه دانلود و نصب کنید. نسخه رایگان microsoft security essential برای این کار بسیار مناسب است. این نرم افزار قابلیتی مانند windows defender security موجود در ویندوز ۱۰ را دارا می باشد.

اگر احیانا بعد از اسکن و پیدا کردن یک بدافزار، آنتی ویروس نتوانست آن را حذف کند، سعی کنید در حالت safe mode اسکن را انجام دهید. به علاوه می توانید از گزینه resetting windows 10 to its default state هم استفاده کنید.

مرتبط : چگونه ویروس‌ها و بدافزارها را از ویندوز حذف کنیم

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید