ده ها سال است که از عرضه ی برنامه ی اکسل توسط مایکروسافت میگذرد و افراد زیادی تاکنون از آن استفاده کرده اند؛ اما با این حال افرادی نیز هستند که تازه با این نرم افزار آشنا شده اند و قصد دارند از آن استفاده کنند. بدون در نظر گرفتن اینکه چه هدفی دارید، استفاده از این نرم افزار ممکن است در ابتدا سخت و دشوار بنظر بیاید! اگرچه کلاس هایی به صورت آنلاین و حضوری در محل دانشگاه ها و آموزشگاه ها برای کاربران جدید اکسل وجود دارد. در ادامه با مقاله آموزش اکسل ( Excel ) از مجله نمایندگی دل همراه باشید.

آموزش Excel

Excel چیست؟

در ساده ترین تعریف ممکن، اکسل یک نرم افزار کاربردی صفحه گسترده است. این نرم افزار از گرید (شبکه ها)یی از سلول ها که درون سطر ها و ستون ها قرار گرفته اند جهت اداره کردن، سازماندهی کردن و اجرای محاسبات روی دیتا (اطلاعات) استفاده می کند. شما می توانید از جداول، چارت ها، فرمول ها و توابع محوری به شکل های مختلفی استفاده کنید.

آموزش برنامه اکسل
آموزش اکسل – آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات

میتوان اینگونه بیان کرد که این برنامه کاربردی محدود به اعداد نیست، اگرچه این حوزه ای است که در آن برتری دارد. شما می توانید براحتی متن، تصاویر، فایل های ویدئویی، آبجکت ها (اشیا) و تعداد زیادی از آیتم های دیگر را برای کمک در دنبال کردن، مدیریت کردن و راحت دیدن اطلاعات اضافه کنید.

کاربرد های کلی برنامه اکسل

 • مدیریت بودجه برای امور مالی خانوار یا کسب و کار
 • مدیریت فاکتورها و رسید ها
 • دنبال کردن پروژه ها، کاربران و مشتری ها، و اطلاعات ضبط شده ی مربوط به سلامت.
 • برنامه ریزان و تقویم ها
 • چک لیست ها و لیست وظایف
 • محاسبات امور مالی، وام و رهن
 • مدیریت فهرست اموال

این لیست همچنان با موارد زیادی از کاربردهای اکسل ادامه خواهد داشت. بنابراین اجازه دهید پیش از اینکه به سراغ آموزش اکسل برویم، نگاهی به تعداد کمی از اصطلاحاتی که لازم است بدانید، بیاندازیم.

اصطلاحات پایه ای اکسل که باید بدانید

سرتاسر این راهنمای آموزش excel ، شما برخی اصطلاحات را عینا چندبار مشاهده خواهید نمود . آشنا شدن با آنها به شما در فهم بهتر این راهنما و مراحل آن کمک خواهد نمود.

کتاب کار و صفحه گسترده : یک workbook یا کتاب کار در حقیقت چیزی است که شما وقتی اکسل را باز میکنید، از آن استفاده می کنید. Workbook شامل Spreadsheet ها یا صفحات گسترده است. یک workbook  میتواند شامل چندین spreadsheet باشد و شما میتوانید بین این صفحات گسترده از طریق تب های پایین ورک بوک اکسل جابجا شوید.

سلول : Cell ها از مجموعه ای از بلوک های مربعی شکل ساخته شده اند که بفارسی سلول نام دارند. یک سلول شامل اطلاعاتی است که شما وارد میکنید. از اعداد گرفته تا کلمات، تصاویر، و فرمول ها، اطلاعاتی است که سلول ها نگهداری میکنند. شما میتوانید داده را چه به صورت مستقیم یا از طریق بخش فرمول (جعبه ی متن یا همان text box) درست در زیر نوار ابزار وارد کنید.

شما همینطور name box (شاخص سلول) را در سمت چپ بخش فرمول مشاهده خواهید نمود. به صورت پیش فرض، این قسمت، سطر و ستون سلول مربوطه را نشان خواهد داد. برای مثال شاخص سلول گوشه ی بالا سمت چپ به شکل زیر می باشد. سطر ۱ ستون A که میشود A1.

فرمول ها و توابع: شما میتوانید به یک فرمول با دید یک محاسبه یا معادله نگاه کنید. با نرم افزار اکسل، شما میتوانید فرمول ها یا موارد محاسباتی توکار ایجاد کنید. این فرمول ها میتوانند به صورت خودکار اعداد را برای شما محاسبه کنند.

علاوه بر محاسبات، شما میتوانید از توابعی برای کارهایی مانند شمردن تعداد آیتم های درون یک سطر یا یک ستون، یا نشان دادن حداقل یا حداکثر عدد برای گروهی از سلول ها نیز استفاده کنید.

تب های اکسل و ریبان (نوار ابزار)

در این بخش از راهنمای آموزش اکسل شما باید مقدار کمی زمان بگذارید تا خودتان را با نوار ابزار این نرم افزار آشنا کنید. درست مثل دیگر محصولات کاربردی مایکروسافت آفیس، نوار ابزار شامل یکسری دکمه هایی است که شما درون تب ها از آن ها استفاده میکنید. شما میتوانید به صورت دستی نوار ابزار را تنظیم کرده و دکمه ها و تب ها را اضافه یا کم کنید. اما شما احتمالا تب ها را در زیر به صورت پیش فرض خواهید دید.

آموزش نرم افزار اکسل
آموزش excel – آشنایی با تب ها

در اینجا یک توضیح خلاصه ای از اینکه هر یک برای چه منظوری است و چه بخش هایی از دکمه ها را میتوانید ببینید، وجود دارد.

 • فایل : ایجاد یک workbook جدید،  باز کردن یک مورد موجود، چاپ، و اشتراک گذاری کتاب ها و صفحات.
 • خانه : کنترل کلیپ بورد، فونت، هم ترازی، اعداد، استایل، سلول ها و ویرایش.
 • افزودن : افزودن جداول، چارت ها، تصاویر، فیلترها، و لینک ها.
 • طراحی : از ابزار های طراحی مانند انتخاب طنابی، پاک کن، خودکار و هایلایتر.
 • طرح بندی صفحه : تنظیم تم SpreadSheet، تنظیم صفحه، مقیاس به جا و گزینه های برگه ی کاری (Sheet).
 • فرمول ها : انتخاب یک فرمول، توابع موجود در کتابخانه و اجرای رسیدگی به فرمول.
 • داده (دیتا) : دریافت و انتقال داده، مشاهده ی کوئری ها(پرس و جوها) و ارتباطات، مرتب سازی، فیلتر و ابزارهای استفاده داده.
 • بررسی مجدد (بازبینی) : استفاده از ابزار برای پس بینی (بررسی نهایی)، قابلیت دسترسی، زبان و نظرها.
 • مشاهده : تغییر مشاهده ی workbook، موارد برای نشان دادن، زوم به داخل یا بیرون و کار با پنجره ها.

نوار ابزار دسترسی سریع

در بخش دیگر آموزش اکسل به عنوان تب ها و نوار ابزار ها میرسیم. اگر از دیگر محصولات مایکروسافت آفیس استفاده می کنید، باید با نوار ابزار “دسترسی سریع ” آشنا باشید. اما اگر نیستید، این نوار ابزار در بخش بالای سمت چپ پنجره ی اکسل قرار دارد. این قسمت بسیار اهمیت دارد؛ زیرا شما میتوانید به کمک آن عملیات بازگشت (undo) و بازانجام (Redo) و همینطور ذخیره ی یک فایل را انجام دهید.

آموزش اکسل
آموزش نرم افزار اکسل – آشنایی با نوار ابزار

اگر شما یک خطایی ایجاد کنید و بخواهید عملیات بازگشت را انجام دهید، فقط روی دکمه ی آندو (Undo) کلیک کنید. اگر روی آن یکبار کلیک کنید، عملیات بازگشت شما را به آخرین کار انجام شده قبل از کار جاری برمیگرداند. اگر چندین بار کلیک کردن را ادامه دهید، آن دکمه شما را یکی به یکی به عملیات های گذشته برمیگرداند. بعنوان یک مورد جایگزین، شما میتوانید روی پیکان کنار آن کلیک کنید و اعمال انجام شده را هایلایت نمایید تا شما را به آن اقدامات گذشته برگرداند.

اگر شما عملیات بازگشت را با دکمه مربوطه انجام دهید، دکمه ی بازانجام (ریدو) قابل کلیک خواهد شد. این دکمه به شما این امکان را خواهد داد آن عملی را که بتازگی انجام داده اید و به عقب برگشته اید، دوباره بازانجام کند و به عمل جدیدتان شما را منتقل کند. درست مانند دکمه ی آندو (بازگشت) شما میتوانید آخرین عمل انجام شده تان را دوباره فقط با یک کلیک باز انجام کنید و یا از پیکان کنار آن برای ریدو (بازانجام) چند اقدامی استفاده کنید (مانند توضیح داده شده در آندو).

دکمه ی ذخیره، به شما این امکان را میدهد که سریعا فایلی را که روی آن کار میکنید، با نام جاری ذخیره کند.

گزینه های صفحه گسترده

آموزش برنامه اکسل
آموزش برنامه اکسل – آشنایی با گزینه های صفحه گسترده

در ادامه آموزش اکسل به گزینه ای موجود در صفحه گسترده می رسیم. مدیریت تعداد زیادی از SpreadSheet ها برای اکسل هیچ مشکلی ندارد. بنابراین، اگر پروژه شما برای این کار ایجاد شده است میتوانید بیش از یک مورد از آن صفحات استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید صفحات گسترده ای (spreadsheet) را برای ماه ها یا سال ها، مکان انبار محصولات، شرکت های وام یا کارت اعتباری و مراکز بهداشتی و درمانی استفاده کنید.

همراه با ورق (sheet)های متعدد، می توانید از این ویژگی های پایه ای صفحه گسترده بهره ببرید.

 • یک spreadsheet را اضافه کنید : بر روی دکمه پلاس در پایین، کنار آخرین برگه شما کلیک کنید.
 • تنظیم مجدد spreadsheet ها : تب برگه را با ماوس نگه دارید و به نقطه جدید خود در workbook بکشید.
 • نام گذاری یک spreadsheet : روی تب برگه دوبار کلیک کنید و نام جدید را تایپ کنید. به طور پیشفرض شما آنها را به عنوان برگه ۱، برگه ۲ و غیره خواهید دید.
 • رنگ بندی تب spreadsheet : بر روی تب برگه راست کلیک کرده و در زیرگزینه رنگ ، و برای اعمال یک مورد جدید فقط روی رنگ مورد نظر کلیک کنید.
 • محافظت از یک صفحه گسترده (spreadsheet) : روی تب برگه کلیک راست کنید و در زیرگزینه ی محافظ صفحه ، یک رمز عبور اضافه کنید و گزینه های خود را انتخاب کنید.
 • انتقال یا کپی spreadsheet : روی تب برگه راست کلیک کنید و Move یا Copy را انتخاب کنید. سپس می توانید ورق را به جای دیگری در workbook انتقال دهید، و یا آن را به یک workbook متفاوتی انتقال دهید و یک نسخه از آن را برای هر مورد ایجاد کنید.
 • حذف یک spreadsheet : روی تب برگه راست کلیک کرده و روی Delete کلیک کنید. شما باید این اقدام را در پنجره پاپ آپ(بازشو) بعدی تأیید کنید.

کار با ستون ها، ردیف ها و سلول ها در اکسل

در ادامه راهنمای آموزش اکسل به قسمت ستون ها و ردیف ها و سل ها می رسیم. برخی از اصول مانند انتخاب، قرار دادن، حذف ستون، ردیف و سلول در اکسل وجود دارد. اینها اقدامات دم دستی و سریعی هستند که در هنگام کار با spreadsheet خود باید به خاطر داشته باشید.

یک ستون یا ردیف کامل را انتخاب کنید

شما متوجه می شوید هنگامی که موس خود را روی حروف برای ستون ها یا اعداد برای ردیف ها حرکت می دهید، یک فلش کوچک ظاهر می شود. اگر در آن زمان کلیک کنید، کل ستون یا ردیف انتخاب می شود. شما می توانید از این عمل برای اعمال تابع، قالب بندی یا مرتب سازی استفاده کنید.

آموزش اکسل
آموزش اکسل – آشنایی با هایلایت کردن

گروهی از ستون ها، ردیف ها یا سلول ها را انتخاب کنید

ممکن است زمان هایی باشد که بخواهید بیش از یک ستون، ردیف یا سلول را انتخاب کنید. شما می توانید این کار را با دو روش مختلف انجام دهید بسته به اینکه آیا آنها مجاور هستند یا پراکنده اند.

ستون ها، ردیف ها یا سلول های مجاور را انتخاب کنید

وقتی می خواهید ستون ها، ردیف ها یا سلول هایی را که در کنار یکدیگر قرار دارند، انتخاب کنید، با انتخاب اولین مورد شروع کنید. سپس دکمه ی موس را نگه دارید و به بقیه را قسمت ها را انتخاب کنید. بدین شکل همانطور که انتخاب می شوند، شما آنها را برجسته (هایلایت) می کنید . پس از اتمام دکمه موس را آزاد کنید.

 

راه دیگری برای انجام این کار این است که ابتدا یکی را انتخاب کنید، کلید Shift را نگه دارید و سپس آخرین را انتخاب کنید. اگر این کار را با سلول انجام دهید، می توانید کل یک گروه را از میان گروه ها و یا در پایین انتخاب کنید.

 

ستون های پراکنده، ردیف ها یا سلول ها را انتخاب کنید

اگر می خواهید ستون ها، ردیف ها یا سلول هایی را که مجاور نیستند، انتخاب کنید، با کلیک کردن روی اولین مورد، شروع می شود. سپس، کلید Ctrl را نگه دارید و بر روی آنهایی که میخواهید کلیک کنید. وقتی تمام شد، کلید Ctrl را رها کنید.

 

درج یا حذف یک ستون، ردیف یا سلول

شما به راحتی می توانید ستون یا ردیف دیگری را که دیگر نیازی ندارید، اضافه و یا حذف کنید. دوباره، موس را بر روی حرف یا عدد مربوطه قرار دهید، اما به جای کلیک چپ موس تان، راست کلیک کنید. در منوی context که ظاهر می شود، Insert یا Delete را انتخاب کنید.

همچنین میتوانید با انتخاب (Hide) یا (Unhide) از منوی محتوا آ(Context Menu)، به سادگی ستون ها یا ردیف ها را پنهان کنید (و نمایش دهید).

آموزش excel
آموزش excel – آشنایی با اضافه نمودن سلول و …

شما می توانید سلول را همانند ستون یا ردیف وارد یا حذف کنید. با این حال، با هر یک از گزینه ها، یک هشدار پاپ آپ برای شما خواهد داشت که چگونه می خواهید سلول ها، ردیف ها یا ستون ها را تغییر دهید. فقط یک گزینه را انتخاب کنید و روی OK کلیک کنید.

آموزش نرم افزار اکسل
آموزش نرم افزار اکسل – آشنایی با حدف سلول و …

یک ستون، ردیف یا سلول را حرکت دهید

اگر تصمیم به جابجایی ستون، ردیف یا سلول به نقطه دیگری در spreadsheet خود دارید، می توانید آن را انجام دهید، اما باید مراقب باشید. ابتدا ستون، ردیف یا سلول را همانطور که در بالا توضیح داده شد انتخاب کنید. موس خود را بر روی یکی از لبه های آن قرار دهید تا فلش چهار طرفه ظاهر شود. سپس آن را با نگه داشتن دکمه موس به محل جدید برده و آن را رها کنید.

 

چیزی که باید نسبت به آن محتاط باشید، این است که اگر ستون، ردیف یا سلول را در بالای صفحه ای که حاوی اطلاعات است، آزاد کنید. اگر این اتفاق بیافتد، یک جعبه پاپ آپ ظاهر خواهد شد که خواهان اطمینان از اینکه شما می خواهید داده ها را جایگزین کنید، میباشد. بنابراین، اگر شما این را به صورت خطا انجام دهید، روی لغو کلیک کنید و به نقطه اصلی خود بازگردید. اما اگر هدف شما جایگزینی داده ها باشد، روی OK کلیک کنید.

آموزش برنامه اکسل
آموزش برنامه اکسل – پیغام جایگزینی اطلاعات

تنظیم اندازه یک ستون یا ردیف

شما ممکن است تمام یا برخی از ستون ها یا ردیف ها را در spreadsheet خود بخواهید بدون توجه به اطلاعاتی که دارند نگهداری می کنند، به اندازه یک سایز خاصی تنظیم کنید. تنظیم عرض یا ارتفاع ساده است و می تواند با دو روش متفاوت انجام شود.

ابتدا، روی ستون یا ردیف انتخاب کنید و راست کلیک کنید. در منوی context پهنای ستون یا ارتفاع ردیف را انتخاب کنید، بسته به این که کدامیک را شما می خواهید تغییر دهید. در پنجره پاپ آپ که ظاهر می شود، عرض یا ارتفاع فعلی را خواهید دید. آن را با شماره ای که میخواهید جایگزین کنید و روی OK کلیک کنید.

آموزش اکسل
آموزش اکسل – تغییر اندازه عرض ستون

راه دیگری برای تنظیم اندازه یک ستون یا ردیف این است که ابتدا آن را انتخاب کنید. موس خود را به مرز منتقل کنید تا زمانی که یک پیکان دو طرفه ظاهر می شود. سپس، دکمه ی موس را نگه دارید و بکشید تا اندازه ی مورد نظر شما برسد.

 

تنظیم اندازه به تناسب داده های شما

اگر می خواهید که هر ستون و ردیف اندازه ای داشته باشند تا داده ها را مکاندهی کنید، می توانید این کار را فقط با چند کلیک انجام دهید. اول، کل صفحه گسترده (spreadsheet) را با کلیک کردن روی مثلث در گوشه بالا سمت چپ بین A و ۱ انتخاب کنید.

سپس، موس خود را بین دو ستون حرکت دهید تا فلش دو طرفه را ببینید و دوبار کلیک کنید. بعد، همین کار را برای ردیف انجام دهید. شما به هر دو ستون و ردیف صفحه گسترده میفهمانید که متناسب با داده های موجود در سلول های شما باشد. این به طور خودکار برای سلول با طولانی ترین داده ها تنظیم می شود.

 

قالب بندی پایه

اکسل انواع مختلفی را برای قالب بندی spreadsheets خود از مقدماتی تا پیشرفته ارائه می دهد. از آنجا که این راهنمای آموزش اکسل برای افراد مبتدی است، ما به برخی از نکات قالب بندی ساده که شما احتمالا از آن استفاده می کنید، اشاره میکنیم.

فونت، سایه، و رنگ

آموزش excel
آموزش excel – آشنایی با فونت

مهم نیست به خاطر چه چیزی شما تصمیم به استفاده از اکسل دارید، قالب بندی اولیه ستون ها، ردیف ها و سلول ها می تواند به شما کمک کند که به راحتی اطلاعات خود را مشاهده کنید. به عنوان مثال، شما می توانید از ردیف اول یک صفحه گسترده برای وارد کردن سرصفحه استفاده کنید. برای مثال: برای یک برگه (sheet) محصول، شما ممکن است از شماره مورد، نام محصول و قیمت استفاده کنید.

برای اینکه آن ردیف بالا نسبت به مقدار زیاد اطلاعات در زیر بهتر قرار بگیرد، می توانید به راحتی آن را فرمت کنید. ردیف را انتخاب کنید و سپس قالب بندی خود را با استفاده از گزینه های موجود در تب home اعمال کنید. در اینجا، شما می توانید یک فونت را bold، اعمال سایه پر، و رنگ دهی به فونت را انجام دهید.

 1. ردیف بالا را انتخاب کنید
 2. روی پررنگ(bold) کلیک کنید
 3. روی فلش کنار  Fill Colorکلیک کرده و یک رنگ را انتخاب کنید.
 4. روی فلش کنار رنگ فونت کلیک کنید و یک رنگ انتخاب کنید.

در نظر داشته باشید که این دستورالعمل ها برای کل ردیف اول اعمال می شود. اگر فقط چند ستون دارید، می توانید مراحل را در بالا دنبال کنید تا فقط سلول های خاصی را در آن ردیف انتخاب کنید و قالب بندی آنها را به تنهایی اعمال کنید.

تاریخ، ارز و اعشار

اگر شما در حال ایجاد یک spreadsheet ردیابی هستید، قالب بندی اتوماتیک برای تاریخ ها، ارز و اعشار ها مناسب است. شما می توانید هر یک از این قوانین قالب بندی را فقط با چند کلیک از تب خانه (Home tab) اعمال کنید.

تاریخ ها

آموزش نرم افزار اکسل
آموزش نرم افزار اکسل – شیوه تاریخ گذاری

به دلایل بسیاری ممکن است ستون تاریخ را در spreadsheet خود داشته باشید. هنگامی که شما وارد می شوید، زمانی که شما یک خرید را انجام می دهید، یا زمانی که یک مورد نیاز است، همه اینها فقط نمونه هایی هستند.

 1. ستون، ردیف یا سلول که در آن میخواهید تاریخ را وارد کنید، انتخاب کنید.
 2. در زیر شماره نوار ابزار خود، روی فلش در General کلیک کنید
 3. یا تاریخ کوتاه یا تاریخ بلند را از کادر کشویی انتخاب کنید.

توجه داشته باشید اگر از تاریخ طولانی استفاده کنید که کلمات و اعداد را در زیر نشان می دهد، لازم نیست آن را به صورت دستی تایپ کنید. به عنوان مثال، اگر یک تاریخ طولانی را اعمال کردید و “۲/۱۴/۱۸” را وارد میکنید، به طور خودکار به عنوان “چهارشنبه، فوریه ۱۴، ۲۰۱۸” وارد می شود.

واحد پول

آموزش برنامه اکسل
آموزش برنامه اکسل – آشنایی با قرار دادن ارز

اگر شما یک spreadsheet برای بودجه، لیست قیمت و یا صورتحساب خود داشته باشید، می توانید فرمت ارز را به راحتی در دو روش مختلف اعمال کنید.

[wp-svg-icons icon=”radio-checked” wrap=”i”] روش اول

 • ستون، ردیف یا سلول که در آن شما ارز را وارد می کنید، انتخاب کنید.
 • در قسمت شماره بر روی نوارابزار خود، روی فلش در General کلیک کنید
 • از جعبه کشویی گزینه Currency را انتخاب کنید.

[wp-svg-icons icon=”radio-checked” wrap=”i”] روش دوم

روش دوم به شما اجازه می دهد نوع ارز مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 • ستون، ردیف یا سلولی که در آن شما ارز را وارد می کنید، انتخاب کنید.
 • در قسمت شماره بر روی نوار ابزار خود، روی فلش کنار ارز کلیک کنید.
 • نوع ارز مورد نظر خود را انتخاب کنید.

هر کدام از روشهایی که تصمیم به استفاده از آن دارید، هر شماره ای که وارد آن ستونها، ردیفها یا سلولهای اعمال شده میشود، به صورت خودکار به عنوان آن ارز قالب بندی می شود.

اعداد اعشاری

 

شما می توانید از قالب بندی اعشاری برای تنظیم ارز یا اعداد ساده خود استفاده کنید. به عنوان مثال، شما می توانید نمرات دانش آموزان خود و یا حتی مال خود را در جایی که نیاز به اعشار دارید، ردیابی کنید. شما می توانید این قالب بندی را با این دو مرحله اعمال کنید.

 1. ستون، ردیف یا سلول که در آن شماره را وارد خواهید کرد، انتخاب کنید.
 2. در قسمت زیر شماره بر روی نوار ابزار شما، بسته به فرمت شماره دهی فعلی خود، بر روی دکمه افزایش اعشاری (Increase Decimal) یا کاهش اعشاری (Decrease Decimal) کلیک کنید.

فرمت های اضافی اعداد

آموزش excel – آشنایی با فرمت های اضافی اعداد

شما همچنین در زیر شماره در تب خانه، بسیاری راه های اضافی برای فرمت اعداد خود را خواهید دید. با پیشرفت  شما در اکسل، این امکانات ممکن است مفید باشند.

این گزینه ها شامل زمان، کسری ها، درصد ها و غیره است. به علاوه، شما می توانید روی لینک فرمت های بیشتری برای اعداد که در پایین است برای مشاهده گزینه هایی مانند کد پستی، شماره تلفن و گزینه های سفارشی کلیک کنید.

فرمول های ساده: ابزار جمع خودکار

یکی از بهترین ویژگی های صرفه جویی در زمان در Excel که باید در آموزش اکسل به آن اشاره کنیم، ابزار AutoSum است. این گزینه برای تسهیل کار با اکسل است و می تواند به کاهش خطاهای محاسباتی کمک کند. اگر از اکسل برای یک پروژه مانند درآمد و هزینه یا مدیریت وام و بدهی استفاده می کنید، از مایکروسافت بابت قرار دادن ویژگی AutoSum در برنامه اکسل متشکر خواهید بود!

این ابزار فرمول غیر پیچیده (ساده) می تواند اضافه، متوسط، شمارش تعداد، یا حداقل یا حداکثر برای یک ستون، ردیف یا گروهی از سلول ها را پیدا کند. به طور پیش فرض، شما باید دکمه AutoSum را در نوار تب اصلی (Home) خود در سمت راست ببینید. شما همچنین می توانید از تب فرمول ها به آن دسترسی پیدا کنید.

آموزش excel – آشنایی با AutoSum

اگر شما فقط بر روی دکمه AutoSum کلیک کنید، به طور خودکار تابع مجموع را وارد می کند. اما اگر روی دکمه فلش کلیک کنید، دراینصورت میتوانید از فرمول های معمولی و متداول که در بالا ذکر شده استفاده کنید.

در نظر بگیرید که یک ستونی از اعداد دارید که می خواهید اضافه کنید. ابتدا با کلیک بر روی سلولی که مایلید در آن مجموع را نمایش دهد شروع کنید. بعد، دکمه AutoSum را کلیک کنید. اکسل به صورت خودکار شماره هایی را که می خواهید اضافه کنید، شناسایی میکند. آنها برجسته (هایلایت) می شوند و می توانید فرمول هایی را که ممکن است ظاهر شوند، ببینید؛ مانند: = SUM (C2: C7)

نکته: علامت “برابر” یک فرمول را نشان می دهد. SUM تابع است و C2: C7 سلول هایی هستند که اعمال می شوند.

اگر این به نظر شما درست است، فقط کلید Enter را فشار دهید. محاسبه به سلول اضافه خواهد شد و این اعداد را برای شما اضافه می کند.

آموزش excel – بکارگیری AutoSum

گزینه های دیگر در AutoSum به همین ترتیب کار می کنند. شاید شما نیاز به دریافت میانگین از یک گروه از سلول ها را داشته باشید. اول، روی سلولی کلیک کنید که در آن می خواهید متوسط نمایش داده شود. بعد، روی فلش برای دکمه AutoSum کلیک کنید. باز هم اکسل به طور خودکار عددها را تشخیص می دهد، سلول ها را برجسته (هایلایت) می کند و فرمول را ارائه می دهد. برای وارد کردن میانگین، روی کلید Enter کلیک کنید.

آموزش excel – بکارگیری قابلیت Autosum

همانطور که در اصطلاحات مقدماتی برای بخش اکسل ذکر شد، فرمول ها و توابع زیادی وجود دارد که می توانید استفاده کنید. بعضی ها، مانند AutoSum، محاسبات بسیار ساده و معمولی را ارائه می دهند. اما بسیاری دیگر پیشرفت کرده و فراتر از محدوده این راهنمای مبتدی هستند. اگر مایل به آزمایش هستید، میتوانید همه آنها را در برگه فرمها بررسی کنید.

قالب های پیشفرض اکسل

برای مشاهده این قالب ها در Excel، روی File> New کلیک کنید. سپس شما تعدادی از قالب های برجسته ای که می توانید استفاده کنید، دسته هایی را که می توانید انتخاب کنید، و اگر چیزی خاصی را می خواهید یک جعبه جستجو را مشاهده کنید.

آموزش excel – آشنایی با قالب ها

قالب های از پیش ساخته شده در اکسل از تقویم ها و برنامه ریزهای ساده تا گزارش های مالی دارای جزییات و ترازنامه ها متنوع وجود دارد. اما برای تقریبا هر نوع استفاده معمولی که در Excel خواهید داشت، یک الگو وجود دارد.

اگر یک قالبی را که مد نظرتان است یافتید، روی آن کلیک کنید و سپس توضیحات و حجم دانلود آن را در پنجره پاپ آپ مرور کنید. اگر می خواهید از آن استفاده کنید، روی دکمه ایجاد کلیک کنید.

آموزش excel – نمونه ای از پروژه آماده شده اکسل با قالب پیشفرض

 

[wp-svg-icons icon=”file-3″ wrap=”i”] منبع : makeuseof

[wp-svg-icons icon=”bubbles-2″ wrap=”i”] امیدواریم این راهنمای مقدماتی آموزش اکسل برای شما عزیزان سودمند بوده باشد. در صورتیکه نظری دارید و یا ابهام و سوالی برایتان پیش آمده، می توانید از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید