برنامه رایگان و منبع باز ویرایش عکس GIMP (برنامه ویرایش تصویر GNU) جایگزین مناسبی است برای برنامه‌های رقیب همانند نسخه‌هایی که مستلزم پرداخت حق اشتراک هستند یا نسخه‌هایی که باید بسته برنامه آن‌ها خریداری گردد (مثل PhotoShop). اگر شما با برنامه GIMP تازه آشنا شده اید یا کاملاً حرفه‌ای باشید، در هر دو صورت چیزهای زیادی در این برنامه برای شما وجود دارد.

از بزرگ‌ترین دارایی‌های GIMP، پلاگین ها و اسکریپت‌هایی هستند که توسط برنامه نویسان مستقل متعددی ایجادشده‌اند. یک‌زمانی، مجموعه‌ای گسترده، به نام فهرست پلاگین GIMP وجود داشت که در حال حاضر دیگر در دسترس نیست. درنتیجه، شما باید در اینترنت برای یافتن پلاگین ها و اسکریپت‌های GIMP جستجو کنید.

برای اینکه شروع خوبی در این مسیر داشته باشید، پلاگین ها و اسکریپت‌های موردعلاقه خودمان را برای شما شرح مختصری از آن‌ها، انتخاب کرده‌ایم که آن‌ها را به مکان منبع لینک نموده‌ایم. در ابتدا؛ باید فرایند پیچیده نحوه نصب این گنجینه‌های ویرایش تصویر و چگونگی یافتن آن‌ها را در فهرست‌های GIMP را توضیح دهیم.

نحوه نصب و استفاده از پلاگین های GIMP

توجه کنید که پلاگین ها در GIMP اصطلاحاً پلاگین و اسکریپت خوانده می‌شوند. اسکریپت‌ها (Script-Fu) دارای پسوند.scm هستند، درحالی‌که اسکریپت‌های  Python-Fu دارای پسوند.py هستند. پسوندهای.scm در پوشه اسکریپت‌های Gimp کپی می‌شوند، درحالی‌که پسوندهای.py در پوشه پلاگین های Gimp کپی می‌شوند.

فهمیدن این‌که سیستم شما در کجا این فایل‌ها را کپی می‌کند، قسمت پیچیده ماجرا است. آسان‌ترین راه برای یافتن آن، دسترسی به مسیر اطلاعات Edit > Preferences > Folders > Plug-ins یا Edit > Preferences > Folders > Scripts از منوهای GIMP است. توجه کنید دو پوشه فهرست شده است:

A. برای اسکریپت ۲.۱۰ – C:\Users\Your User Folder Name\AppData\Roaming\GIMP\2.10\Scripts

B. برای اسکریپت ۲.۸ – C:\Program Files\GIMP 2\Share\2.0\Scripts

C. برای پلاگین ۲.۱۰ – C:\Users\Your User Folder Name\AppData\Roaming\GIMP\2.10\Plug-ins

D. برای پلاگین ۲.۸ – C:\Program Files\GIMP 2\lib\gimp\2.0\plug-ins

پس از اطلاع از موقعیت مکانی، می‌توانید فایل (های) بارگیری شده را از حالت فشرده خارج کنید. فایل‌های SCM را در محل پوشه نشان داده‌شده در “A” در بالا برای GIMP 2.10 یا “B” در بالا برای GIMP 2.8 کپی کنید (یا انتقال دهید). فایل‌های py را در محل پوشه نشان داده‌شده در “C” در بالا برای GIMP 2.10 یا “D” در بالا برای GIMP 2.8 کپی کنید (یا انتقال دهید). پس از اتمام، GIMP را مجدداً راه‌اندازی کنید.

 موقعیت مکانی فایل‌ها و پلاگین های مورداستفاده در GIMP

توجه: پلاگین ها و اسکریپت‌ها مخصوص یک پلت فرم مشخص هستند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که فایل‌هایی که برای بارگیری انتخاب می‌کنید برای ویندوز باشند (نه لینوکس یا مک، مگر اینکه سیستم‌عامل شما لینوکس یا مک باشد).

پس از بارگیری در پوشه‌های صحیح، پلاگین ها و اسکریپت‌ها از طریق مکان‌های مختلف در منوهای GIMP مانند یک‌زبانه جدید در منوی اصلی (به‌عنوان‌مثال، Script-Fu، FX-Foundry، Video و غیره) یا در زیر زبانه‌های Image، Layer یا Filters؛ یا بعضی اوقات، زیر زبانه‌های چندتایی قابل‌دسترسی می‌شوند. به‌طورکلی، دستورالعمل‌ها یا توضیحات و مکان آن‌ها را در منوهای مختلف مشخص می‌کنند.

در زیر، هفت مورد از پلاگین ها و اسکریپت‌های GIMP موردعلاقه ما (با بیش از ۸۰۰ جلوه فیلتر، بیش از ۴۰۰ قلم و ۶۳ کاغذ (یا بافت صفحه)) وجود دارد.

 پلاگین‌ها و اسکریپت‌ها از طریق منوهای متعدد GIMP قابل‌دسترسی هستند

GIMP با ۷۱ فیلتر افکت خود بارگذاری شده است، بنابراین ممکن است نسخه‌های تکراری وجود داشته باشند. تا زمانی که این افکت‌ها را روی عکس‌های خود امتحان نکردید، هیچ‌کدامشان را حذف نکنید، زیرا یک فیلتر افکت (با نام یکسان) که توسط دو فرد مختلف ساخته‌شده است – می‌تواند نتیجه بسیار متفاوتی را حاصل کند. می‌توانید یکی را که بیشتر دوست دارید یا هر دو آن‌ها را نگه‌دارید.

G’MIC (جادوی GREYC برای محاسبات تصویری)

 

7 اسکریپت و پلاگین رایگان GIMP

 G’MIC دارای ۵۲۱ اثر فیلتر در منوهای خود است که از طریق زبانه فیلترها به آن دسترسی پیدا می‌کنید.

این منبع شگفت‌انگیز، ۵۲۱ فیلتر افکت را در فهرست‌های خود ارائه می‌دهد که از طریق زبانه فیلترها قابل‌دسترسی هستند. از صفحه وبی که بالا لینک شده است، با حرکت به سمت پایین به پلاگین G’MIC  برای GIMP بروید.  for GIMP 2.10: Windows: installer یا.zip archive را انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید قبل از بارگیری پلاگین ها، برخی از این فیلترها را آزمایش کنید، این لینک را برای نسخه کاربر آنلاین G’MIC انتخاب کنید. فایلی را بازکنید (از رایانه خود)، بر روی دکمه Select a Filter کلیک کنید، سپس فیلترها را از لیست فهرست انتخاب کنید و جادوی آشکارشده را مشاهده کنید.

 Quick Sketch

Quick Sketch پلاگین ای است که برای تبدیل تصویر به یک طرح / تصویرسازی / خط به کار می‌رود. همه برنامه ویرایش عکسی که من تاکنون استفاده کرده‌ام، فیلتر “Sketch” را داشته‌اند. این فیلتر بهتر از فیلتر خیلی از برنامه‌های ویرایش عکس است. این فیلتر را ازاینجا بارگیری کنید:  ۲۱۰_sketch_quick-sketch.scm. توجه داشته باشید که این فیلتر یک‌زبانه به منوی GIMP با نام Script-Fu به همراه Artistic> Quick Sketch در زیر آن زبانه اضافه می‌کند.

Resynthesizer

این‌یکی، انتخاب‌ها را بهبود می‌بخشد، شفافیت را بهتر می‌کند، قسمت‌هایی از تصویر را که بریده‌اید را می‌تواند برگرداند، اشیاء نامطلوب را حذف می‌کند، سبک‌ها و بافت ها را از یک شی به شی‌ء دیگر تکرار و / یا منتقل می‌کند. اشیاء را به‌صورت کره، جعبه، سیلندر ترسیم می‌کند، ده ها جلوه ویژه برای اشیاء ارائه می‌دهد و آن‌ها را تقویت می‌کند؛ و خیلی ویژگی‌های بیشتر که در این افکت نهفته است.

به ویژگی‌های Resynthesizer از طریق  Filters > Enhance، یا Filters > Map or Filters > Render دسترسی پیداکرده و سپس جلوه‌های زیرمنوها را انتخاب کنید.

FX-Foundry

7 اسکریپت و پلاگین رایگان GIMP

اسکریپت FX-Foundry 155 فیلتر افکت دارد

 اسکریپت قابل‌توجه دیگر، با ۱۵۵ فیلتر افکت در زیر فهرست اصلی خود، FX-Foundry نامیده می‌شود. توجه داشته باشید که برخی از اسکریپت‌های اضافی در زیر Filters > FX-Foundry (ازجمله انیمیشن، لوگو، رندر قرار دارند) قرارگرفته‌اند. این مجموعه دارای برخی از فیلتر افکت‌هایی است که من قبلاً ندیده‌ام یا از آن‌ها استفاده نکرده‌ام، مانند Corroded Painting، Bercovich Lovo، Aquarel،  Orton effect و ده ها مورد دیگر.

GIMPressionist

7 اسکریپت و پلاگین رایگان GIMP

GIMPressist شامل ۷۷ فیلتر، ۴۶۱ قلم و ۶۳ کاغذ / بافت است.

 این مجموعه بی‌نظیری از اسکریپت‌ها / پلاگین ها است زیرا علاوه بر ۷۷ فیلتر، ۴۶۱ قلم و ۶۳ کاغذ را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد که دارای منوهایی با هشت زبانه است: از پیش تنظیم کردن، کاغذ، قلم، جهت، اندازه، قرار دهی، رنگ و کلی. زبانه‌های جهت، اندازه، رنگ و سایر گزینه‌ها برای شخصی‌سازی از پیش تنظیم کردن (فیلترها)، کاغذها و قلم‌ها هستند. برای دانلود GIMPressionist روی این لینک کلیک کنید.

این زیر منو یک کپی از تصویر فعلی (گوشه بالا سمت چپ) را نشان می‌دهد که دکمه‌های به‌روزرسانی و تنظیم مجدد در زیر آن وجود دارد. می‌توانید افکت‌ها را مرور کنید، مشاهده کنید که چه‌کاری انجام می‌دهند، سپس برای لغو کردن روی گزینه Reset  کلیک کنید. ویژگی مطلوبی است؛ مانند FX-Foundry، فیلترهای از پیش تنظیم‌شده شامل جلوه‌های ویژه‌ای هستند که برای من جدید می‌باشند، جلوه‌هایی مانند قلاب‌دوزی، Flowerbed، پارکت، Wormcan، Ballpark و برنج. بی‌صبرانه منتظرم تا آن‌ها را امتحان کنم.

این فیلترها در زیر Filters > Artistic > GIMPressionist قرار دارند. هر سه پوشه فشرده نشده را در پوشه GIMP > ۲.۱۰ > GIMPressionist کپی کنید (به “A” در بالا مراجعه کنید).

برای دیدن نمونه‌های جلوه‌ها و دستورالعمل‌های دقیق، به این لینک بروید: https://docs.gimp.org/en/plug-in-gimpressionist.html

کارتونی کردن

پلاگین / اسکریپت واقعاً جالب دیگر که عکس‌های شما را به کارتون تبدیل می‌کند. اگر همه اسکریپت‌ها / پلاگین های این مقاله را بارگیری کنید، پنج افکت کارتونی خواهید داشت. اگرچه مشابه هم هستند، هرکدام کیفیت بی‌نظیری دارند. برای بارگیری افکت کارتونی کردن، روی این لینک کلیک کنید.

این فیلتر افکت در زیر زبانه Script-Fu tab > Effects > Cartoonize قرار دارد. توجه داشته باشید که می‌توانید فیلترهای اضافی را برای تقویت اثر کارتون ترکیب کنید.

بسته اسکریپت‌های GIMP-2.10.10

7 اسکریپت و پلاگین رایگان GIMP

 نماد چرخ‌دنده‌های دوتایی اسکریپت‌ها / پلاگین های رایگان و تصویری از فیلتر افکت پاستل G’MIC

۱۱۴ اسکریپت در این بسته وجود دارد، مجموعه‌ای که توسط یک کاربر قدیمی GIMP به نام پل شرمن در اینترنت به اشتراک گذاشته‌شده است. او ادعا برنامه‌نویسی ندارد، اما مرتباً بسیاری از اسکریپت‌های قدیمی را به‌روز می‌کند تا سازگار با نسخه‌های ۲.۱۰ جدید باشند. علاوه بر اسکریپت‌ها، بارگیری‌ها شامل افت‌وخیزها (گرادیان‌ها)، الگوها و تصاویر هستند.

لینک بالا دستورالعمل‌های نصب دقیق، لیستی از تمام اسکریپت‌ها، نحوه و جای کپی کردن فایل‌ها، لینک‌های بارگیری و سابقه پروژه را ارائه می‌دهد. ازآنجاکه اسکریپت‌ها همه در پوشه اسکریپت‌ها قرار دارند و از پیش تنظیم‌شده‌ها در پوشه Gimpressionist قرار دارند، فایل‌های بسته‌بندی‌شده همه با اسکریپت‌های دیگر ترکیب‌شده‌اند و در زیر Filters  و Filters > Artistic > GIMPressionist از پیش تنظیم‌شده‌اند. اگر این بسته را بارگیری کنید، فایل‌های تکراری خواهید داشت. همه آن‌ها را امتحان کنید، آن‌هایی را که دوست دارید نگه‌دارید و بقیه را حذف کنید.

فیلترها / جلوه‌های همراه با GIMP، در منوهایی با حرف “G” مشخص‌شده‌اند. اسکریپت‌ها و پلاگین های برنامه نویسان مستقل با نمادی از چرخ‌دنده‌های دوگانه مشخص‌شده‌اند.

توجه: هنگامی‌که پس از کلیک کردن روی لینک‌ها در این مقاله، چیزی را خریداری می‌کنید، ممکن است سهم کمی از آن را ما دریافت کنیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد این سیاستگذاری، لینک مربوطه را بخوانید.

Pcworld

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید