آیا قادر به مشاهده صفحه نمایش لپ تاپ خود در یک اتاق روشن نیستید، یا فکر می کنید رنگ های نمایشگر رایانه رومیزی شما کسل کننده و بی روح هستند؟ شاید دلیل این اتفاق انتخاب نوع نامناسب روکش مربوط به نمایشگرهای براق و مات باشد.

هنگام خرید لپ تاپ یا مانیتور رایانه رومیزی، می توانید بین نمایشگرهای براق و مات دستگاه مورد نظر را انتخاب کنید. اگرچه این مانیتورها مشابه یکدیگر هستند، اما تفاوت های قابل توجهی با هم دارند.

شباهت بین نمایشگرهای براق و مات

نمایشگرهای براق و مات از صفحه نمایش های LCD یکسان استفاده می کنند. تنها تفاوت واقعی بین این دو نوع نمایشگر، پوشش اعمال شده بر روی صفحه نمایش است. در شرایط کنترل شده، نمایشگرهای براق و مات نسبتاً مشابه یکدیگر به نظر می رسند.

مرتبط: نحوه انتخاب مانیتور مناسب برای یک رایانه

شباهت بین این دو مانیتور به همین دلیل است که یک مورد اختلاف بزرگ بین این دو نوع مانیتور وجود دارد. تولیدکنندگان مانیتورها نمی توانند روی یک نوع پوشش برای صفحه نمایش به اتفاق نظر برسند و همچنین کاربران مختلف بر اساس انتظارات متفاوت خود از یک صفحه نمایش، پوشش های مختلفی را برای مانیتورهای خود ترجیح می دهند. هنگام خرید مانیتور رایانه رومیزی یا یک لپ تاپ، امکان خرید صفحه نمایش با نوع پوشش های متفاوت وجود دارد.

مرتبط: تنظیم کردن صفحه نمایش لمسی در ویندوز

مقایسه نمایشگرهای براق و مات

نمایشگرهای براق، رنگ و کنتراست واضح تری دارند. رنگ ها شدیدتر و اشباع تر به نظر می رسند و رنگ سیاه نیز عمیق تر و تیره تر نمایش داده می شود. با این حال، تابش نور به این نوع از صفحه نمایش باعث بازتاش های خیلی زیاد نور می شود. نور خورشید که شامل نور مستقیم خورشید در خارج از خانه یا حتی نور خورشید وارد شده از طریق پنجره ها است، بدترین مورد در رابطه با این مانیتورها هستند. عملا بازتاب نور می تواند یک نمایشگر براق قرار گرفته در زیر نور مستقیم خورشید را غیرقابل استفاده کنند.

صفحه نمایش های مات از یک پوشش ضد تابش برخوردارند که در جلوگیری از بازتاب نور بسیار بهتر عمل می کنند. دیدن یک صفحه نمایش مات در یک اتاق روشن شده با نور خورشید یا قرار گرفتن در زیر نور شدید لامپ های فلورسنت نصب شده در بالای سر شما در دفتر کار، آسان تر است. نکته منفی این صفحه نمایش ها این است که این پوشش مات قرار گرفته روی آن ها باعث می شود تا رنگ ها کمی مبهم تر به نظر برسند.

نمایشگرهای براق در فروشگاه ها و مکان هایی که عاری از چراغ های درخشان هستند، بهتر به نظر می رسند، اما اگر قصد استفاده از نمایشگر در یک اتاق روشن را دارید، احتمالا یک نمایشگر مات برای شراط شما بهتر است. نمایشگرهای مات می توانند نور بازتابش خیره کننده را خیلی بهتر خنثی کنند، اما اگر از این مانیتور در یک مکان روشن استفاده نمی کنید، این مورد از اهمیت زیادی برخوردار نمی باشد.

در تصویر زیر، به وضوح می توانید تفاوت – هم از نظر رنگ و هم از بازتابش و تشعشع – موجود بین یک نمایشگر مات دل در سمت چپ تصویر و یک نمایشگر براق اپل در سمت راست تصویر را مشاهده کنید. به خاطر داشته باشید که این ها نمایشگرهای مختلفی هستند که از پانل های مختلفی استفاده می کنند، بنابراین مقایسه مستقیم این دو مانیتور چندان درست نیست. همه تفاوت های رنگی بین صفحه نمایش ها به پوشش مات یا براق آن ها بر نمی گردد، اما پوشش آن ها روی این مورد تاثیر گذار است.

نمایشگرهای براق و مات

مرتبط: نمایشگر مینی LED چیست و به چه دردی میخورد؟

بنابراین بهتر است کدام نوع از نمایشگر را بخرید؟

اگر در حال خرید مانیتور برای رایانه رومیزی خود هستید و همیشه از نمایشگر آن در اتاقی استفاده می کنید که روشنایی زیادی ندارد، بهتر است یک نمایشگر براق برای داشتن رنگ های شفاف تر و پررنگ تر تهیه کنید.

اگر در حال خرید لپ تاپ هستید و می خواهید در روزهای آفتابی از آن در فضای باز یا یک اتاق روشن استفاده کنید، خرید یک نمایشگر مات برای شرایط شما بهتر است. حتی یک نمایشگر مات نیز در این شرایط خیلی مناسب نیست – باز هم در معرض تابش مستقیم نور خورشید، کمی بازتاب آزار دهنده نور اتفاق می افتد. در یک نمایشگر مات بازتاب نور فقط با شدت کمتری رخ می دهد.

از طرف دیگر، شاید شما مانیتور رایانه رومیزی خود را برای استفاده در یک اتاق روشن، مثلا برای استفاده بر روی یک میز تحریر قرار گرفته در برابر نور مستقیم آفتاب و یا برای دفتر کاری با نور لامپ های مهتابی فلورسنت، خریداری می کنید. در این شرایط بهتر است یک صفحه نمایش مات تهیه کنید تا میزان تابش خیره کننده نور را کاهش دهد.

همچنین ممکن است در حال خرید لپ تاپی باشید که قصد دارید از آن در فضای داخلی و بدون نور مستقیم خورشید استفاده کنید، بنابراین بهتر است یک نمایشگر براق با رنگ های پررنگ تر را به نمایشگر مات و پوشش ضد تابش آن ترجیح دهید.

بیایید صادق باشیم – برنامه ریزی برای چگونگی استفاده از نمایشگرها در تمام طول عمر آن ها، خصوصاً اگر این مورد صفحه نمایش لپ تاپ باشد، دشوار است. شاید شما برای افزایش انعطاف پذیری در استفاده یک صفحه نمایش مات را ترجیح دهید، یا به رنگ های پررنگ تر یک صفحه نمایش براق علاقه داشته باشید. در هر صورت، انتخاب بین دو گزینه یک معامله است.

در عکس زیر در نظر داشته باشید که نمایشگر سمت چپ مربوط به یک لپ تاپ قدیمی است که به همین دلیل قیاس مستقیم این نمایشگرها درست نیست. تفاوت بین این دو نمایشگر بیشتر به دلیل پوشش براق و مات این دو است.

نمایشگرهای براق و مات
مقایسه نمایشگرهای براق و مات

یک تصمیم گیری دشوار

وزنه مزایا و معایب این دو نوع پوشش نمایشگر در هر دو کفه یکسان است. مقایسه ویژگی های این دو نوع نمایشگر تمامی ندارد و همه این موارد مربوط به اولویت شخصی شما و نحوه برنامه ریزی شما برای استفاده از نمایشگر است. هیچ تصمیم واضحی برای همه کاربران وجود ندارد. اگر دقیق تر بررسی کنید، حتی ممکن است خودتان نیز با توجه به شرایتتان نتوانید پاسخ واضحی برای خودتان پیدا کنید.

اگر امکان چرخاندن یک کلید و تغییر نوع پوشش نمایشگر از حالت براق به مات وجود داشت، بسته به موقعیتی که در آن قرار داشتیم، می توانستیم بین نمایشگر براق و مات تغییر کنیم. متأسفانه این امکان مهیا نیست و باید یکی را انتخاب کنیم. (می توانید برای برخی از نمایشگرهای براق پوشش های ضد بازتاب نور بخرید، اما اگر می خواهید این کار را انجام دهید، بهتر است در همان مرحله اول یک نمایشگر مات خریداری کنید.)

به جز مشاهده حضوری نمایشگرها، کارهای زیادی برای تشخیص درست نمایشگر مناسب خود نمی توانید انجام دهید، اما حتی این مورد نیز ممکن است کمک چندانی به شما نکند، زیرا نمایشگر براق در یک فروشگاه الکترونیکی که بازتاب نور خیلی زیاد نیست، جلوه بهتری خواهد داشت. در واقع استفاده از انواع مختلف نمایشگرها در زندگی روزمره بهترین راه برای کشف بهترین مورد با توجه به خواسته های شماست و حتی در این صورت نیز ممکن است در شرایط مختلف انواع مختلف نمایشگر را ترجیح دهید.

حتی تعداد کمی از افراد ادعا می کنند که رنگ های نمایش داده شده روی یک نمایشگر مات را ترجیح می دهند و معتقدند که رنگ ها در یک نمایشگر براق، بیش از حد واضح و پررنگ هستند. احتمالا این افراد به نمایشگرهای مات عادت کرده اند، اما هنوز هم ترجیح شخصی ملاک انتخاب نوع مناسب نمایشگر است.

مرتبط: بهترین روش تشخیص وضوح نمایشگر مک

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید