ما در این مقاله به مقایسه گوگل درایو با OneDrive می پردازیم تا شما بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشین.

سه سرویس ذخیره سازی ابری وجود دارد که اکثر افراد از آنها استفاده می کنند: Dropbox ، گوگل درایو و مایکروسافت OneDrive

بیشتر اوقات این رقابت به دو مورد از این فضاهای ذخیره سازی محدود می شود. ترکیب دو فاکتور قیمت و سازگاری آنها با سایر سرویس های گوگل و مایکروسافت، آنها را به گزینه های برتر برای رقابت تبدیل می کند.

در حالی که هر دو سرویس یک کار اساسی که همان ذخیره آنلاین اطلاعات شما با قیمت مناسب می باشد، اما برخی تفاوت های اصلی نیز بین آنها وجود دارد. شما نیز می توانید پس از مقایسه گوگل درایو با OneDrive بسته به نیاز خود یک سرویس را انتخاب و خریداری کنید.

مرتبط : آموزش ذخیره فایل های ضمیمه Gmail در Google Drive

قیمت و ارزش

اولین مورد و تفاوت بزرگی که باید در نظر بگیرید این است که در ازای آنچه پرداخت می کنید چه خدماتی دریافت می کنید. اگر به دنبال کمترین قیمت برای بیشترین فضای ذخیره سازی آنلاین هستید از گوگل استفاده کنید. این شرکت دارای یک سرویس چتری به نام Google One است که به شما امکان ذخیره مشترک را می دهد. این قابلیت در تمام سرویس های گوگل از جمله درایو و Photos کار می کند.

در ابتدا این سرویس به صورت رایگان ۱۵ گیگابایت حافظه ذخیره سازی به همه کاربرانی که حساب گوگل دارند می دهد. هر شخصی که به فضای ذخیره بیشتری نیاز داشته باشد، می تواند ۲۰ دلار در سال برای ۱۰۰ گیگا بایت، ۳۰ دلار برای ۲۰۰ گیگا بایت یا ۱۰۰ دلار برای دریافت ۲ ترابایت فضا ذخیره سازی پرداخت کند.

قیمت سرویس ذخیره سازی مایکروسافت کمی متفاوت است. مایکروسافت به جای اینکه فقط برای ذخیره سازی از شما مبلغی برای شارژ کردن بگیرد، OneDrive را در اشتراک Microsoft Office قرار می دهد. استفاده از Office 365 Home در هر سال ۱۰۰ دلار هزینه دارد و با این کار برنامه های ورد، اکسل، پاورپوینت، Outlook و همچنین Access و Publisher برای دسکتاپ و ۱ ترابایت فضا ذخیره سازی OneDrive دریافت می کنید.

نکته

مهمتر از آن ۵ نفر دیگر در خانواده شما می توانند از Office 365 Home استفاده کرده و هر کدام ۱ ترابایت فضای ذخیره سازی خود را داشته باشند. از طرف دیگر می توانید با پرداخت ۷۰ دلار برای Office 365 Personal، یک Office و فضای ذخیره سازی ۱ ترابایت دریافت کنید.

همچنین می توانید مبلغ بیشتری برای اضافه کردن فضای ذخیره اضافی بپردازید. برای مثال اگر می خواهید ۲ ترابایت فضا ذخیره سازی داشته باشید، در ماه ۱۰ دلار اضافی یا در سال ۱۲۰ دلار پرداخت می کنید. این مقدار از مبلغی که برای سرویس گوگل پرداخت می کنید بیشتر است، اما حافظه بیشتری در مایکروسافت آفیس دریافت می کنید. اگر هم فقط به فضای ذخیره OneDrive علاقه دارید، می توانید ماهانه ۱۰۰ گیگابایت را با ۲ دلار هزینه دریافت کنید.

هر دو سرویس ارزش و کارایی خوبی دارند، اما برای شرایط مختلف. اگر می خواهید بیشترین فضای ذخیره سازی آنلاین ممکن با بهترین قیمت را داشته باشید، بهترین انتخاب سرویس گوگل می باشد. اگر بیشتر علاقه مند به ادغام ذخیره سازی آنلاین با مایکروسافت آفیس هستید، بهترین گزینه OneDrive است.

برنده: مایکروسافت

جستجو

هنگامی که حرف از قابلیت جستجو باشد، تفاوت های قابل توجهی بین این دو سرویس وجود دارد و جای تعجب نیست که گوگل در این رقابت مزیت بیشتری دارد. هنگامی که در گوگل درایو جستجو می کنید، نتایج مورد نظر به سرعت و همانطور که تایپ می کنید برایتان نمایش داده می شود.  این قابلیت اگر در جستجوی موضوعی با یک کلمه خاص در عنوان یا محتوای فایل هایتان هستید، بسیار مفید و عالی عمل می کند.

 

Google Drive

اگر بخواهیم این مورد را با جستجوی OneDrive مایکروسافت مقایسه کنیم، می بینیم که در سرویس مایکروسافت تا زمانی که روی Enter کیبورد کلیک نکنیم کاری انجام نمی شود.

مقایسه گوگل درایو با OneDrive

برنده: گوگل درایو

دسترسی

همانطور که هر کاربر ویندوز ۱۰ می داند، OneDrive بخشی از سیستم عامل این یندوز بوده و در درون آن ساخته شده است. پس از ورود به سیستم می توانید مستقیماً از Explorer به کلیه فایل های OneDrive خود دسترسی پیدا کنید. همچنین مشخص کنید که کدام فایل ها را می خواهید در دسکتاپ قرار داده و کدام یک از آنها در فضای ابر باقی بماند.

مقایسه گوگل درایو با OneDrive

همین کارها را می توانید در گوگل درایو هم انجام دهید. درست مانند OneDrive، گوگل درایو نیز مانند یک پوشه در رایانه شما رفتار کرده و تمام داده ها به صورت آنلاین با گوگل درایو همگام سازی می شوند.

برنده: هر دو

رمز گذاری End-to-end

هیچکدام از سرویس ها رمزگذاری End-to-end  ارائه نمی دهند. به این معنی که آن ها گزینه‌ای برای رمزگذاری فایل ها روی کامپیوتر شما ندارند و اطلاعات را باز طریق کانال رمزنگاری شده به فضای ابری ارسال کرده و سپس روی سرورهای گوگل یا مایکروسافت ذخیره می شوند. در نتیجه شما تنها با داشتن کلید رمزگشایی می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید.

در عوض فایل های شما از طریق رمزگذاری HTTPS به فضای ابر ارسال می شوند و سپس گوگل و مایکروسافت فایل های شما را با استفاده از کلید های خود رمزگذاری می کنند. استفاده از رمزگذاری باعث می شود اگر هکرها به سرورهای OneDrive یا گوگل درایو شما وارد شدند، به سختی رمزگشایی داده های شما را انجام داده و به آنها دسترسی داشته باشند.

البته شرکت های سازنده به فایل های شما دسترسی داشته و اگر بخواهند می توانند فایل ها را بخوانند یا اگر مجبود شوند در شرایط خاصی آن ها را به دولت تحویل دهند.

اگر احیانا به رمزگذاری E2EE علاقه دارید، می تواند تمام فایل های OneDrive یا گوگل درایو خود را رمزگذاری کنید، هر چند این کار خیلی پیچیده است. حتی می توانید به سرویس هایی که برای E2EE طراحی شده‌اند، مانند Cryptomator که یک برنامه متن باز (open source) می باشد را امتحان کنید. این برنامه هم داده های OneDrive یا گوگل درایو شما را رمزگذاری می کند.

برنده: هر دو

امنیت

مقایسه گوگل درایو با OneDrive

همیشه احتمال اینکه هکرها برای دسترسی به اکانت گوگل یا مایکروسافت شما اقدام کنند وجود دارد. مشکلی که در حساب های ابری وجود دارد این است که اگر هکر بتواند نام کاربری و رمز عبور را پیدا کند، به همه اطلاعات دسترسی پیدا می کند.

OneDrive به تازگی ویژگی را به اسم Personal Vault ارائه داده است که به محافظت فایل های شما در برابر خطر هک شدن کمک می کند. این ویژگی در واقع امکان رمزگذاری را به فایل های شما اضافه نمی کند. درعوض یک لایه اضافی تأییدیه اعتبار برای فایل های حساس شما ایجاد می کند. این اعتبار سنجی به نوعی دو مرحله‌ای بوده و می تواند اثر انگشت، اسکن صورت، پین، کدی از برنامه تأیید اعتبار یا کد تأیید ارسال شده به ایمیل یا پیامک را باشد که به امنیت بیشتری به سرویس اضافه می کند.

پس از باز کردن Personal Vault، شما باید در فایل های خود تغییری کنید. اگر مایکروسافت ۲۰ دقیقه عدم فعالیت با فایل ها را تشخیص دهد، به طور خودکار بسته می شود.

برنده: OneDrive

نتیجه گیری

پس از مقایسه گوگل درایو با OneDrive به نظر می رسد در آخر هر دو سرویس برنده این رقابت باشند. چرا که هر دو به خوبی و مطابق نیازهای مختلف افراد کار می کنند. اگر به مایکروسافت آفیس و قابلیت Personal Vault عاقه دارید باید OneDrive را انتخاب کنید. اما اگر بیشتر فایل های شما حول Gmail، اسناد و برگه ها بوده و می خواهیدبا بهترین قیمت یک فضای ذخیره سازی مناسب داشته باشید، Google Drive بهترین انتخاب محسوب می شود.

pcworld

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید