آیا می دانید لپ تاپ ها و سایر دستگاه های فاقد سخت افزار GPS نیز می توانند موقعیت فیزیکی دقیق شما را تنها با استفاده از یک رادیو  Wi-Fi تعیین کنند؟ در این مقاله نحوه عملکرد این ویژگی که اغلب “خدمات موقعیت مکانی” (Location Services) مدرن نادیده می شود، شرح داده شده است.

مرتبط : نحوه ایجاد QR کد برای اشتراک سریع رمز عبور Wi-Fi

خدمات موقعیت مکانی” یا Location Services فراتر از GPS است!

سیستم عامل های مدرن – مثلiOS ،iPadOS ،Android ، ویندوز ۱۰،macOS  و سیستم عامل Chrome  – از سیستم های “Location Services” متخص خود برخوردارند.

وقتی برنامه ای – مانند یک برنامه نقشه یابی یا یک برنامه جهت یابی – که موقعیت مکانی شما را درخواست می کند، به طور مستقیم فقط به رادیو GPS دستگاه شما دسترسی پیدا نمی کند. درعوض، این برنامه از “Location Services” سیستم عامل شما می پرسد که موقعیت مکانی شما چه جایی است.

مرتبط : چگونه شبکه‌های Wi-Fi که قبلا Mac به آن متصل شده بود را حذف کنیم

سیستم های مدرن خدمات موقعیت مکانی از تکنیک های مختلفی برای یافتن موقعیت مکانی شما استفاده می کنند. GPS یکی از این تکنیک هاست که سیستم های مدرن از آن استفاده می کنند. اما، هنگامی که سیگنال GPS یا سخت افزار GPS در دسترس نمی باشد – یا اینکه بسیار کند است – سرویس های موقعیت مکانی از ترفندهای دیگری استفاده می کنند.

به عنوان مثال، اگر دستگاه شما سیگنال تلفن همراه دارد، دستگاه شما می تواند موقعیت مکانی شما را براساس سیگنال های برج های تلفن همراه تعیین کند. بر اساس قدرت سیگنال نسبی دریافت شده از سه برج مختلف تلفن همراه که در نزدیکی دستگاه شما قرار دارند، موقعیت مکانی شما تا حد درستی حدس زده می شود.

با این حال، روش دیگری نیز وجود دارد که سیستم های مدرن می توانند با استفاده از اسکن نقاط دسترسی به Wi-Fi که در نزدیکی شما وجود دارد، موقعیت مکانی شما را تعیین نمایند.

مرتبط : امنیت وای فای ( Wi-Fi ) خانه شما چقدر است؟

آدرس IP شما فقط یک مکان کلی از موقعیت شما را مشخص می کند

تعیین موقعیت فیزیکی شما با استفاده از Wi-Fi

به احتمال زیاد شما این کار را به صورت عملی مشاهده کرده اید. فرض می کنیم که شما پشت لپ تاپ خود نشسته اید و در حال استفاده از یک مرورگر وب هستید و در این مرورگر وب، وب سایتی درخواست موقعیت مکانی شما را دارد. شما به این وب سایت اجازه دسترسی به موقعیت مکانی خود را می دهید – این وب سایت اکنون موقعیت مکان دقیق شما را دارد. بعضی وقت ها تعیین موقعیت مکانی به اندازه ای خوب عمل می کند که آدرس دقیق شما را حدس می زند، اگرچه این احتمال هم وجود دارد که آدرس تعین شده در حد یک یا دو ساختمان خطا داشته باشد.

مرتبط : نحوه قطع اتصال وسایل الکترونیکی کودکان از Wi-Fi

اما لپ تاپ شما احتمالاً GPS داخلی ندارد، پس چگونه این وب سایت می تواند آدرس فیزیکی شما را دقیقاً مشخص کند؟

در واقع موقعیت مکانی شما از طریق آدرس IP شما به دست نمی آید. اگر هنگامی که به یک وب سایت اجازه دسترسی به موقعیت مکانی خود را می دهید، بهWi-Fi  دسترسی نداشته باشید (یا اینکه اتصال لپ تاپ شما با اترنت است و Wi-Fi غیرفعال می باشد) فقط یک تخمین کلی از موقعیت مکانی شما زده می شود. به عنوان مثال، شما ممکن است شهر، ایالت و کشور خود را در قسمت موقعیت مکانی خود ببینید، اما مواردی در حد اسم خیابان که با استفاده از GPS به دست می آید، در این قسمت دیده نمی شود.

مرتبط: آموزش دسترسی به تنظیمات روتر Wi-Fi

Wi-Fi ها چگونه موقعیت مکانی شما را تعیین می کنند؟

نحوه کار “سیستم موقعیت یابی Wi-Fi” به این صورت است: دستگاه شما نقاط دسترسی Wi-Fi اطراف را اسکن کرده و لیستی از آن ها و همچنین قدرت سیگنال نسبی آن ها را در مکان فعلی شما ایجاد می کند. سپس با سرورهای آنلاین تماس می گیرد که اساساً شامل لیستی از نقاط دسترسی Wi-Fi در سراسر جهان و موقعیت های جغرافیایی آن ها می باشد.

این پایگاه داده فقط شامل لیستی از نام های نقاط دسترسیWi-FI  (SSID) نیست. این پایگاه داده شامل آدرس هایMAC  (BSSID) منحصر به فرد آن نقاط دسترسی است که به طور معمول تغییر نمی کنند (حتی اگر نام قابل مشاهده شبکه Wi-Fi تغییر کند).

مرتبط : آموزش مشاهده رمزهای عبور ذخیره شده Wi-Fi

با مقایسه این لیست از شبکه های Wi-Fi موجود در نزدیکی شما با یک لیست شناخته شده از نقاط دسترسی و مکان آن ها، سرویس های موقعیت مکانی می توانند موقعیت کلی شما را حدس بزنند و با مقایسه قدرت سیگنال نسبی شبکه های مختلفWi-Fi ، سرویس های موقعیت مکانی می توانند مکان شما را با استفاده از تخمین زدن موقعیت سه سیگنال نسبی، موقعیت مکانی شما را دقیقاً مثل شرایطی که از GPS استفاده می کنید، تعیین کنند.

همچنین دستگاه ها ممکن است برخی از این داده ها را بارگیری کرده و در حافظه پنهان نگه دارند. به عنوان مثال، اگر این دستگاه ها بدانند که شما در یک شهر خاص هستید، ممکن است که اطلاعات Wi-Fi  را در آن شهر و اطراف آن بارگیری و ذخیره کنند تا بتوانند مکان شما را به راحتی تعیین کنند (حتی اگر به شبکه ای اتصال نداشته باشید تا پایگاه داده بررسی شود).

مرتبط : وای فای یا کابل شبکه اترنت کدام یک بهتراست؟

اما این پایگاه داده Wi-Fi از کجا آمده است؟

تعیین موقعیت فیزیکی شما با استفاده از Wi-Fi

بیش از یک دهه قبل، گوگل با استفاده از اتومبیل های Street View خود، اطلاعاتی در مورد شبکه های Wi-Fi جمع آوری می کرد. در حالی که آن اتومبیل ها تردد می کردند و از ویترین فروشگاه ها، خانه ها و جاده ها عکس می گرفتند، شبکه های Wi-Fi اطراف را نیز اسکن می کردند و داده های Wi-Fi را برای استفاده با سرویس های موقعیت مکانی ذخیره می نمودند.

اما این موارد فقط مختص به گوگل می شود. اپل، مایکروسافت و سایر شرکت ها سیستم های خدمات موقعیت مکانی مخصوص به خود را دارند.

مرتبط : چرا وای فای ۶ متفاوت و مهم است

امروزه دیگر خبری از اتومبیل های Street View نیست. اتومبیل های Street View گوگل دیگر در اطراف Wi-Fi افراد مختلف برای به روز نگه داشتن پایگاه داده های خود تردد نمی کنند.

در عوض، نرم افزار Location Services در دستگاه های شما به طور مداوم داده هایی را ارسال می کند که این پایگاه های داده را به روز نگه می دارد. به عنوان مثال، فرض می کنیم که شما Google Maps را روی تلفن اندرویدی خود باز می کنید. شما یک سیگنال GPS قوی دارید و تلفن شما از طریق GPS موقعیت دقیق مکان شما را می داند. حالا تلفن شما شبکه های بی سیم اطراف شما را اسکن می کند و لیستی از این شبکه ها را به همراه موقعیت مکانی فعلی شما در پایگاه داده خدمات گوگل قرار می دهد.

هرکسی که از سرویس های موقعیت مکانی استفاده می کند، به طور مداوم پایگاه داده را با داده های بیشتر به روز می کند. البته شرکت ها قول داده اند که این داده ها به صورت ناشناس جمع آوری می شوند و به هیچ فرد خاصی مرتبط نمی باشد.

به عنوان مثال، سیاست خدمات موقعیت مکانی و حریم خصوصی اپل در گوشی آیفون، ناشناس بودن این داده ها را به صورت زیر توصیف می کند:

“اگر Location Services روشن باشد، گوشی آیفون شما به صورت دوره ای مکان های دارای برچسب جغرافیایی هات اسپات های Wi-Fi و برج های سلولی (در صورتی که توسط دستگاه پشتیبانی شود) را به صورت ناشناس و رمزگذاری شده به اپل ارسال می کند تا برای افزایش این داده های منبع هات اسپاتWi-Fi  و مکان های برج سلولی استفاده شود.”

مرتبط : معرفی چند برنامه جهت مشاهده افراد متصل به وای فای

حریم خصوصی چگونه حفظ می شود؟

نام و آدرس نقطه دسترسی Wi-Fi به طور کلی عمومی است. روتر بی سیم شما به طور مداوم این اطلاعات را برای هر دستگاهی که می خواهد این اطلاعات را دریافت کند، ارسال می نماید.

در این مورد هم پایگاه داده ها لیستی از شبکه های مجاور، شناسه های منحصر به فرد و مکان های فیزیکی آن ها را دریافت می کنند. این پایگاه ها هیچ اطلاعاتی درباره اینکه چه کسی از این شبکه ها استفاده می کند و یا اینکه چه داده هایی از طریق Wi-Fi منتقل می شود، دریافت نمی کنند. این پایگاه های داده هیچ یک از عبارت عبوری که برای اتصال به این شبکه ها نیاز است را در اختیار ندارند.

مرتبط : نحوه مشاهده تمام رمز های ذخیره شده وای فای در ویندوز ۱۰

سیستم عامل های مدرن از دسترسی برنامه ها و وب سایت ها به این داده ها جلوگیری می کنند، مگر اینکه خود شما به این برنامه ها و وب سایت ها اجازه دسرسی به این داده ها را بدهید. یک وب سایت یا یک برنامه نمی تواند لیست شبکه های Wi-Fi اطراف را مشاهده کند و این محاسبات را به تنهایی انجام دهد. یک وب سایت یا یک برنامه باید از مرورگر یا سیستم عامل شما در خواست کند تا به موقعیت مکانی شما دسترسی پیدا کند و شما می توانید این درخواست را رد کنید. کنترل همه چیز در دست خود شماست.

(البته نرم افزار دسک تاپ که به سیستم عامل شما دسترسی کامل دارد – به عنوان مثال، برنامه های دسکتاپ سنتی ویندوز) می تواند به طور مستقیم به داده های Wi-Fi دسترسی پیدا کند. وب سایت ها، برنامه های تلفن همراه و برنامه هایی که با استفاده از چارچوب UWP ویندوز ۱۰ نوشته شده اند، نسبت به دسترسی به این اطلاعات محدود شده اند.)

مرتبط :‌ تفاوت بین وای فای ۵G و ۵GHz چیست؟

اگر مایل به ثبت Wi-Fi خود در پایگاه داده نمی باشید، چه باید کنید؟

اگر می خواهید دستگاه های شخصی خود را از بارگذاری اطلاعات در مورد شبکه های Wi-Fi نزدیک خود بازدارید، بایدLocation Services  را غیرفعال کنید. با این حال، غالبا سایر افراد موجود در نزدیک شما در تلفن خود از Location Services استفاده می کنند و دستگاه های آنها این داده ها را بارگذاری می کند.

در صورت تمایل می توانید از دسترسی نقطه دسترسی بی سیم خود در برخی از پایگاه های داده خدمات موقعیت مکانی جلوگیری کنید. برای انصراف از پایگاه دادهLocation Services  گوگل، گوگل از شما می خواهد که “_nomap” را به انتهای نام شبکه بی سیم خود یا SSID اضافه کنید. به عنوان مثال، اگر در حال حاضر نام شبکه شما “My Network” باشد، باید آن نام را به “My Network_nomap” تغییر دهید.

با این حال، گوگل خاطر نشان می کند که این فقط بر روی پایگاه داده خدمات موقعیت مکانی خود گوگل تأثیر می گذارد، البته ممکن است که سایر ارائه دهندگان با همین روش کار نکنند. اگر می خواهید این اطلاعات را از پایگاه داده های سرویس های موقعیت مکانی دیگر نیز حذف کنید، بهتر است که در این مورد نیز کمی تحقیق کنید.

مرتبط : ۱۰ نکته برای مدیریت وای فای هنگام آمدن مهمان به خانه

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید