صفحه کلید لپ تاپ شما کار نمی کند ؟ این تعمیرات به شما کمک می کند که مشکل صفحه کلید خود را پیدا کنید، روش تعمیر آن را دریابید و بتوانید مثل قبل با صفحه کلید تان تایپ کنید.

keyboard

شاید در حال کار با لپ تاپ خود هستید و ناگهان کلید “I” دیگر کار نمی کند یا شاید یک بخش کاملی از صفحه کلید دیگر کار نکند. بدتر از همه اینها اینکه صفحه کلید به طور کامل از کار بیفتد. اگرچه که از کار افتادگی صفحه کلید  می تواند آزاردهنده باشد، به ویژه وقتی که زمان مشخصی برای کارتان در نظر گرفته اید، روش هایی در اینجا وجود دارد که با امتحان آنها می توانید مشکل صفحه کلیدتان را برطرف کنید.

مشکل پیش آمده مربوط به سخت افزار است یا نرم افزار؟

قبل از تعمیر مشکل پیش آمده، باید مشکل صفحه کلید  را مشخص کنید: آیا مشکل سخت افزار صفحه کلید است یا اینکه یک اشکال نرم افزاری مانع شناسایی کلید های صفحه کلید توسط ویندوز می شود؟ فهمیدن این امر باعث صرف زمان کمتر در فرآیند تعمیر صفحه کلید لپ تاپ خواهد شد.

keyboard

رایانه را مجدداً راه اندازی کنید و وارد UEFI یا BIOS شوید – معمولاً با فشار دادن”Delete” ، “Esc”یا کلید دیگری در حین راه اندازی سیستم به این قسمت وارد خواهید شد. اگر نمی توانید وارد BIOS شوید و آن را با صفحه کلید  خود هدایت کنید، احتمالاً مشکل سخت افزاری دارید. اگر می توانید وارد BIOS شوید و کلید (های) مشکل دار صفحه کلید در قسمت فهرست به خوبی کار می کنند، مشکل شما در خود ویندوز نهفته شده است.

تغییرات ایجاد شده را ذخیره نکنید و از BIOS خارج شوید و از روش های زیر برای تعمیر مشکل صفحه کلید استفاده کنید. برای عیب یابی صفحه کلید، یک صفحه کلید USB به سیستم خود وصل کنید.

کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید

اگر توصیه های ذکر شده در بالا را دنبال کرده باشید، این کار را حتما انجام داده اید، اما محض احتیاط دوباره این سوال مطرح می شود: آیا سیستم خود را دوباره خاموش و روشن کرده اید؟ همانطور که همیشه مدیر قبلیIT  من می گفت، راه اندازی مجدد سیستم، هزار مشکل را حل می کند. اگر نمی توانید برای راه اندازی مجدد رایانه از ترکپد لپ تاپ یا موس استفاده کنید، کافی است دکمه پاور را برای مدت زمان ۱۰-۱۵ ثانیه نگه دارید تا کامپیوتر خاموش شود، سپس آن را دوباره روشن کنید. اگر این کار مشکل صفحه کلید را برطرف نکرد، در حالت Safe Mode  سیستم را راه اندازی کنید و ببینید که آیا این روش مشکل را حل می کند – این روش مشکل صفحه کلید را برای همیشه برطرف نمی کند، اما در تشخیص اینکه آیا صفحه کلید معیوب است یا خیر، کمک خواهد نمود.

درایور صفحه کلید خود را مجدداً نصب کنید

keyboard

بعضی اوقات درایوری که صفحه کلید شما را مدیریت می کند، دچار مشکل می شود، به ویژه اگر نرم افزار شخص ثالثی نصب کرده باشید و / یا اگر دستگاه خود را همواره بدون استفاده از دستور Shut Down خاموش کنید.

منوی استارت را باز کرده و “Device Manager” را تایپ کنید. کلیدEnter  را فشار داده و قسمت “Keyboards” را باز دهید. اگر در کنار هر کدام از موارد موجود در این قسمت یک علامت تعجب زرد رنگ قرار داشته باشد، حاکی از وجود مشکل در این بخش است. با این حال، حتی اگر علامت تعجبی در کنار هیچ یک از آنها مشاهده نکردید، توصیه می کنم روی صفحه کلید خود در این فهرست کلید راست کرده و “Uninstall Driver” را انتخاب کنید. سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید. ویندوز به طور خودکار درایورهای کلی برای صفحه کلید را نصب می کند، که ممکن است مشکل صفحه کلید  را برطرف کند.

اگر این کار هم مشکل صفحه کلید را حل نکرد یا اگر آیکن Keyboard در قسمت Device Manager قابل مشاهده نیست، به صفحه پشتیبانی تولید کننده لپ تاپ خود بروید و جدیدترین درایورهای صفحه کلید را نصب کنید. (اگر درایور صفحه کلید در آنجا وجود ندارد، درایورهای chipset و / یا USB را مجدداً نصب کنید).

تنظیمات صفحه کلید خود را تنظیم کنید

keyboard

بعضی از تنظیمات نرم افزاری می تواند منجر به رفتار غیر عادی صفحه کلید شود، حتی اگر این تنظیمات به نظر سودمند باشند. به عنوان مثال، اگر “Repeat Delay” در تنظیمات صفحه کلید شما، خیلی کوتاه باشد، با فشار دادن یک کلید ممکن است دو یا چند کاراکتر تایپ کنید. با باز کردن منوی Start، تایپ کردن “Control Panel” و جستجوی “Keyboard” در گوشه بالا سمت راست پنجرهControl Panel ، به تنظیمات صفحه کلید بروید.

از طرف دیگر اگر متوجه تأخیر بین فشار دادن یک کلید و ظاهر شدن آن کاراکتری روی صفحه نمایش شدید، تنظیمات Filter Keys  را تنظیم نمایید. از منوی استارت، “Ease of Access” را جستجو کنید، وارد آن منو شوید و بر روی ” Make the keyboard easier to use” کلیک کنید. اگر Filter Keys روشن است، تیک آن را بردارید و OK را فشار دهید تا ببینید که آیا این کار مشکل صفحه کلید را حل می کند یا خیر. (به طور مشابه، اگر صفحه کلید شما به طور عجیبی رفتار می کند، مطمئن شوید که Sticky Keys نیز در این فهرست خاموش باشد).

طرح بندی صفحه کلید خود را تغییر دهید

تعمیر صفحه کلید لپ تاپ

اگر کلیدهای صفحه کلید شما کار می کنند اما حروف متفاوتی را نسبت به آن حرفی که روی آنها مشخص شده است، روی صفحه نمایش نشان می دهند، ممکن است طرح بندی زبان یا صفحه کلید سیستم شما به طور تصادفی تغییر کرده باشد (یا کسی در دفتر شما این شوخی قدیمی را با صفحه کلید شما انجام داده باشد).

منوی Start را باز کرده و “Language” را تایپ کنید تا پانل تنظیمات Windows’ Region & Language را پیدا کنید. روی آن کلیک کنید و به لیست زبانهای سیستم خود بروید. بر روی یکی از آنها که می خواهید از آن استفاده کنید، کلیک نمایید – برای اکثر کاربران آمریکایی “English (United States)” خواهد بود – و روی دکمه Options  کلیک کنید. مطمئن شوید که “US QWERTY”  در صفحه بعدی در زیر Keyboards موجود است و هرگونه صفحه بندی صفحه کلیدی که از آن استفاده می کنید، را حذف کنید. سپس ببینید که چه کسی با شما این شوخی بی مزه را کرده است و جای شکر و نمک آن شخص را عوض کنید و منتظر قهوه بعدی آن شخص باشید.

ویروسی شدن

اگر هیچ یک از راه حل های بالا مشکل صفحه کلید را حل نکرد، صفحه کلید شما احتمالا ویروسی شده است. به وسیله یکی از آنتی ویروس های برتری که ما توصیه می کنیم، سیستم خود را برای یافتن بدافزار اسکن کنید.

خرده ریزه های داخل صفحه کلید  را تمیز کنید

راه حل های ارائه شده در بالا، تماما مبتنی بر نرم افزار بودند، اما اگر دستورالعمل های اولیه ما را دنبال کرده اید و گمان می کنید که مشکل شما سخت افزاری است، وقت آن شده است که دستان خود را به معنای واقعی کلمه کثیف کنید.

لپ تاپ خود را به صورت وارونه یا حداقل در زاویه ۴۵ تا ۷۵ درجه نسبت به افق، نگه دارید و لپ تاپ را به خوبی تکان دهید. بعضی اوقات، خرده ریزهای غذا یا آخرین اسنکی که خورده اید، در زیر کلیدها گیر کرده اند. این حالت بیشتر برای لپ تاپ های قدیمی مشکل ساز است، اما در لپ تاپ های جدید هم ارزش امتحان کردن دارد.

تعمیر صفحه کلید لپ تاپ

برای کاربران رایانه های شخصی، هوای فشرده یک وسیله واجب است، حتی اگر نخواهید صفحه کلید خود را تمیز کنید.

اگر جارو برقی صفحه کلید یا یک قوطی هوای فشرده شده دارید، کلیدها و شکاف های صفحه کلید خود را تمیز کنید. اگر به دلیل ریختن نوشابه، یک یا دو کلید گیر کرده اند، کلاهک کلید مشکل دار را از صفحه کلید بیرون بیاورید و سعی کنید تا حد ممکن مایع خشک شده را از کلید مورد نظر پاک کنید. مقداری الکل یا آب صابونی روی پارچه بریزید – مستقیما بر روی خود صفحه کلید نریزید – و ماده چسبنده را پاک کنید. گوش پاک کن پنبه ای هم برای تمیز کردن کلید کثیف مفید است، فقط مراقب باشید که سوئیچ کلید را جدا نکنید، مگر اینکه دقیقا بدانید که چه کاری باید انجام دهید.

اگر بخش زیادی از صفحه کلید به دلیل ریختن مایع آسیب زا گیر کرده است، مثل ریختن یک فنجان نوشابه یا قهوه، بهترین گزینه برای شما در این شرایط این است که مونتاژ صفحه کلید را تعویض کنید.

باتری را خارج کنید (اگر می توانید)

تعمیر صفحه کلید لپ تاپ

گاهی اوقات باتری لپ تاپ – که در زیر صفحه کلید قرار دارد – مشکلاتی را برای صفحه کلید ایجاد می کند. اگر باتری لپ تاپ شما از نوع جداشدنی است، لپ تاپ را خاموش کنید، باتری را برداشته و سپس کابل برق را متصل نمایید. اکنون لپ تاپ را بدون باتری متصل به آن، تنها با استفاده از برق AC، روشن کنید. اگر صفحه کلید در هنگام خارج کردن باتری کار می کند، احتمالا نیاز به تعویض باتری دارید. (حتما یک باتری اصل از تولید کننده لپ تاپ خود بگیرید – به دلیل مسائل مربوط به ایمنی باتری لپ تاپ­تان، استفاده از باتری شرکت شخص ثالث را توصیه نمی کنیم).

اتصالات نادرست را مجددا وصل کنید

بعضی اوقات صفحه کلید ارتباط خود را با مادربرد لپ تاپ از دست می دهد و این باعث می شود که صفحه کلید شما یا به طور متناوب کار کند یا اصلاً کار نکند. اگر در حوزه IT حرفه ای هستید، در آوردن کیس خارجی و نصب مجدد کابل تسمه ای در پایین صفحه کلید، برای شما مثل یک بازی خواهد بود. اما اگر حرفه ای نیستید، در سایت سازنده لپ تاپ خود در مورد جدا کردن قطعات لپ تاپ جستجو کنید تا بتوانید کابل تسمه ای را دوباره وصل کنید. اگر در مورد جداسازی لپ تاپ خود راحت نیستید، آن را به یک فروشگاه خدمات کامپیوتری ببرید تا یک متخصص به آن نگاهی بیندازد.

صفحه کلید معیوب

تعمیر صفحه کلید لپ تاپ

اگر به دنبال یک صفحه کلید جدید هستید، جمع بندی بهترین صفحه کلید  PCMag را بررسی کنید.

اگر هنوز گارانتی شما معتبر است، خط پشتیبانی فنی سازنده لپ تاپ خود را امتحان کنید. اگر آنها تشخیص دهند که صفحه کلید  شما معیوب است، می توانید بدون هیچ زحمتی، آن را در یک فروشگاه خدمات کامپیوتری تعویض کنید. قبل از اینکه لپ تاپ خود را به آنجا ببرید یا آن را به یک خدمات تکنولوژی تحویل دهید، همواره توصیه می شود از هارد دیسک خود پشتیبان تهیه کنید یا آن را به طور کامل پاک کنید و اطلاعات روی آن را نگه دارید. به این ترتیب، همچنان داده های خود را که مهمترین قسمت لپ تاپ شماست، در دسترس خواهید داشت.

اگر یکی از کلیدهای صفحه کلید کار نکند، به این معنی نیست که لپ تاپ شما دیگر به هیچ دردی نمی خورد. تعمیرات گفته شده در بالا بیشتر مشکلات ممکن را برطرف می کند، اما اگر به وسیله آنها نتوانستید مشکل صفحه کلید خود را حل کنید، از یک صفحه کلید  USB استفاده کنید و سر فرصت، لپ تاپ خود را پیش متخصص کامپیوتر ببرید.

pcmag

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید