آیا فضای خالی نوار وظیفه سیستم شما پر شده است؟ در این راهنما، نکاتی را به شما نشان می دهیم تا فضای بیشتری برای پین کردن همه برنامه های مورد علاقه خود را داشته باشید و بهینه سازی فضای Taskbar در ویندوز ۱۰ را انجام دهید.

شاید به توان گفت که نوار وظیفه یکی از مهمترین ویژگی های ویندوز ۱۰ محسوب می شود. این همان ویژگی ای است که امکان دسترسی به منوی Start، برنامه ها و بخش اطلاع رسانی را برای بررسی تاریخ و زمان و اطلاع لحظه ای از اطلاع رسانی های سیستم، برای شما فراهم می کند.

با این حال، در استفاده از فضای آن باید محتاط باشید. نوار وظیفه فضای محدودی دارد و اگر مکررا با تعداد زیادی برنامه ها سر و کار دارید، این فضا به سرعت پر می شود و امکان پین کردن سایر برنامه های دلخواه خود را از دست می دهید. خوشبختانه، اگر به فضای بیشتری نیاز داشته باشید، نوار وظیفه از جمله ویژگی های قابل تنظیم ویندوز ۱۰ است و روش های مختلفی وجود دارد که می توانید با بهینه سازی آنها، همه برنامه های مورد علاقه خود را در این فضا جا دهید.

در این راهنمای ویندوز ۱۰، در مراحل مختلف بهینه سازی فضای نوار وظیفه برای پین کردن برنامه های بیشتر و یا مینیمال نگه داشتن آن در حد ممکن، شما را همراهی می کنیم.

نحوه مرتب کردن فضای نوار وظیفه در ویندوز ۱۰

اگر می خواهید نوار وظیفه خود را مرتب نگه دارید یا اینکه می خواهید برنامه های بیشتری را در فضای نوار وظیفه جا دهید، این دستورالعمل ها به شما در تنظیم کردن این نوار کمک می کند.

کادر جستجو را کوچک کنید و یا آن را غیرفعال نمایید

نوار وظیفه ویندوز ۱۰ کادر جستجویی را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید بدون نیاز به باز کردن مرورگر وب، برای یافتن فایل ها، راه اندازی برنامه ها و دریافت پاسخ به سوالات متداول از آن استفاده کنید. اگرچه که مادر جستجو ویژگی مفیدی محسوب می شود، اما این کادر فضای قابل توجهی را اشغال می کند. کادر جستجو به اندازه ۷ آیکون پین شده در نوار وظیفه جا می گیرد.

اگر از کادر جستجو استفاده نمی کنید، می توانید آن را غیرفعال کنید، یا فقط از حالت نمایش دادن دکمه آن برای دسترسی سریع به آن استفاده کنید که در این حالت فقط به اندازه یک آیکون پین شده جا می گیرد.

برای حذف کادر جستجو از نوار وظیفه، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. روی نوار وظیفه راست کلیک کنید.
 2. منوی Search را انتخاب کنید.
 3. گزینه Hidden را انتخاب کنید.

اگر می خواهید که به آیکون جستجو در نوار وظیفه دسترسی داشته باشید، می توانید تنها با استفاده از مراحل زیر دکمه آن را در نوار وظیفه حفظ کنید:

 1. روی نوار وظیفه راست کلیک کنید.
 2. منوی Search را انتخاب کنید.
 3. گزینه Show search icon را انتخاب کنید.

۴٫ در صورت غیرفعال کردن این گزینه، به یاد داشته باشید که همیشه می توانید بر روی دکمه Start کلیک کرده یا کلید Windows را فشار داده و برای فراخوانی ویژگی جستجو، شروع به تایپ کردن نمایید.

دکمه Task View (نمایش وظیفه) را حذف کنید

ویژگی Task View، یک از ویژگی های ویندوز ۱۰ است که به شما این امکان را می دهد تا بین برنامه ها جا به جا شده و به دسک تاپ های مجازی دسترسی پیدا کنید. با این حال، اگر از این ویژگی به طور مکرر استفاده نمی نمایید یا از کلید میانبر Windows key + Tab برای دسترسی به این ویژگی استفاده می کنید، با حذف آیکون این ویژگی، فضای با ارزش نوار وظیفه را آزاد کنید.

برای حذف دکمه Task View از نوار وظیفه، از مراحل زیر استفاده کنید:

 1. روی Taskbar راست کلیک کنید.
 2. گزینه Show Task View را فشار دهید.

 

فضای بخش اطلاع رسانی (notification area) را کاهش دهید

سمت راست نوار وظیفه به بخش اطلاع رسانی یا اعلان معروف است و این بخش است که وضعیت سیستم را اعلام می کند، دسترسی سریع به کنترل ویژگی ها و برنامه های خاص را فراهم می کند و زمان و تاریخ فعلی سیستم را نمایش می دهد. با این حال، بسته به برنامه های کاربردی شما، ممکن است تعداد آیکون ها افزایش یافته و فضای ارزشمند نوار وظیفه را پر کنند.

برای کنترل آیکون هایی که در نوار وظیفه ظاهر می شوند، از این مراحل استفاده کنید:

 1. Settings را باز کنید.
 2. بر روی Personalization کلیک کنید.
 3. روی Taskbar کلیک کنید.
 4. در قسمت “Notification area”، روی گزینه Select which icons appear on the taskbar کلیک کنید.

 1. قسمت Always show all icons in the notification area را خاموش کنید.
 2. گزینه آیکون هایی که نمی خواهید آنها را در نوار وظیفه خود ببینید، غیر فعال کنید. به عنوان مثال آیکون Network، Volume، Location و غیره.

بهینه سازی فضای Taskbar در ویندوز ۱۰

آیکون های سیستم را حذف کنید

با استفاده از تنظیمات نوار وظیفه، می توانید تعداد آیکون های سیستم را نیز به منظور کاهش فضایی که این آیکون ها اشغال کرده اند، بهینه سازی کنید:

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی Personalization کلیک کنید.
 3. روی Taskbar کلیک کنید.
 4. در قسمت “Notification area”، روی گزینه Turn system icons on or off کلیک نمایید.

۵٫گزینه آیکون های سیستم را که مایل به حذف آنها از قسمت اعلان هستید، خاموش نمایید. به عنوان مثال ، Clock، Volume، Network، Power، Center Action و غیره.

از ویژگی “آیکون های کوچکتر” استفاده کنید

همچنین ویندوز ۱۰ دارای گزینه ای برای کوچکتر کردن آیکون ها در نوار وظیفه است که می تواند به شما کمک کند تا فضای بیشتری برای پین کردن برنامه ها در همان فضا داشته باشید.

برای استفاده از ویژگی آیکون های کوچک تر در نوار وظیفه، از مراحل زیر استفاده کنید:

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی Personalization کلیک نمایید.
 3. روی Taskbar کلیک کنید.
 4. گزینه Use small taskbar buttons را فعال کنید.

بهینه سازی فضای Taskbar در ویندوز ۱۰

برنامه های بلااستفاده را حذف کنید

راه آسان دیگر برای بهینه سازی فضای موجود در نوار وظیفه، حذف برنامه های پین شده است که به طور مداوم از آنها استفاده نمی کنید.

برای خارج کردن این برنامه ها از حالت پین شده در نوار وظیفه، مراحل را دنبال کنید:

 1. روی برنامه مورد نظر در نوار وظیفه راست کلیک کنید.
 2. گزینه Unpin from taskbar را انتخاب کنید.

بهینه سازی فضای Taskbar در ویندوز ۱۰

نوار وظیفه سیستم خود را در بین چند مانیتور گسترش دهید

اگر به طور همزمان با چند مانیتور کار می کنید، می توانید با گسترش نوار وظیفه در بین تمام مانیتورها، فضای بیشتری را در این قسمت داشته باشید.

برای نمایش نوار وظیفه در تمام مانیتورها، از این مراحل استفاده کنید:

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی Personalization کلیک کنید.
 3. روی Taskbar کلیک کنید.
 4. در قسمت “Multiple display”، گزینه Show taskbar on all displays را فعال کنید.
 5. از منوی کشویی “Show taskbar buttons on” استفاده کنید و گزینه Taskbar where the window is open را برای برای انتقال آیکون های پین شده برنامه های در حال اجرا، به مانیتوری که برنامه های مورد نظر در آن مانیتور باز هستند، انتخاب کنید.
 6. از منوی کشویی “Combine buttons on other taskbars” استفاده کنید و گزینه “Always, hide labels” را انتخاب کنید.

 

پسبهینه سازی فضای Taskbar در ویندوز ۱۰ از اتمام این مراحل، نوار وظیفه شما دارای فضای بیشتری برای پین کردن تمام برنامه های پر کاربرد شما خواهد بود.

WindowsCentral

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید