در این مقاله به نحوه دسترسی به تنظیمات روتر Wi-Fi و تغییر نام، رمز عبور و سایر عناصر شبکه Wi-Fi خانگی پرداخته می شود.

روتر، تنظیمات شبکه Wi-Fi خانگی شما را ذخیره می کند. اگر می خواهید چیزی را در شبکه خود تغییر دهید، باید وارد نرم افزار روتر خود شوید که به “سفت افزار” نیز معروف است. در این قسمت می توانید نام شبکه خود را تغییر دهید، رمز عبور آن را عوض کنید، سطح امنیت آن را تنظیم نمایید، یک شبکه مهمان ایجاد کنید و گزینه های مختلف دیگری را تنظیم و یا تغییر دهید. اما برای اولین بار چگونه باید وارد روتر خود شوید تا این تغییرات را انجام دهید؟

اگر از روتر ارائه دهنده اینترنت خود استفاده می کنید یا از روتری استفاده می کنید که خودتان آن را خریداری کرده اید، مراحل ورود به روتر برای هر دو مورد یکسان است. همچنین اگر از یک روتر اختصاصی استفاده می کنید یا از مودم / روتر ترکیبی تهیه شده توسط ارائه دهنده خود، باز هم مراحل ورود به روتر باید یکسان باشد.

آدرس IP روتر خود را پیدا کنید

از طریق یک مرورگر وارد سفت افزار روتر خود خواهید شد. همه مرورگرها برای انجام این کار مناسب هستند. در قسمت آدرس، آدرس IP روتر خود را تایپ کنید. بیشتر روترها از آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ استفاده می کنند. اما همیشه هم این آدرس برای تمام روترها درست نیست، بنابراین ابتدا از آدرس روتر خود مطمئن شوید.

اگر می خواهید آدرس IP روتر خود را پیدا کنید، cmd را در پنجره جستجو تایپ کرده و Enter را فشار دهید تا خط فرمان را باز شود. حالا ipconfig را در خط فرمان تایپ کرده و Enter را فشار دهید تا دستور اجرا شود. در بین نتایج ظاهر شده به سمت پایین رفته تا تنظیماتی را برای Default Gateway، در زیر Ethernet یا Wi-Fi مشاهده کنید. این تنظیم مختص روتر شماست و اعداد کنار آن آدرس IP روتر شما را نشان می دهد. اکنون آدرس IP روتر خود را در قسمت آدرس مرورگر تایپ کرده و Enter را بزنید.

تنظیمات روتر Wi-Fi

نام کاربری و رمز عبور

برای دسترسی به سفت افزار روتر، از شما یک نام کاربری و رمز عبور خواسته می شود. این نام کاربری و رمز عبور یا کلمات پیش فرض روتر شما هستند و یا نام کاربری و رمز عبور منحصر به فردی می باشند که شما در هنگام تنظیم روتر خود انتخاب نموده اید.

اگر قبلا نام کاربری و رمزعبور به خصوصی را ایجاد کرده اید، برای مشاهده تنظیمات سخت افزار روتر، یاید با این نام کاربری و رمز عبور وارد شوید. اما اگر نام کاربری و رمز عبور ورود به سیستم را به خاطر نمی آورید یا اینکه هرگز آنها را از حالت پیش فرض خود خارج نکرده اید، کار شما در این مرحله کمی سخت می شود.

ویژگی بازیابی رمز

برخی از روترها از ویژگی بازیابی رمز عبور برخوردار هستند. اگر این مسئله در مورد روتر شما صادق باشد، در صورت وارد کردن نام کاربری و رمز عبور اشتباه برای تعداد دفعات مشخصی، گزینه بازیابی اطلاعات ورود باید ظاهر شود. به طور معمول، این پنجره شماره سریال روتر شما را درخواست می کند که می توانید این شماره سریال را در زیر یا کنار روتر خود پیدا کنید.

تنظیمات روتر Wi-Fi

اگر نام کاربری و رمز عبور ورود به روتر را هیچ وقت تغییر نداده اید، باید بدانید که بسیاری از روترها از یک نام کاربری پیش فرض admin و رمز عبور پیش فرض password استفاده می کنند. بهتر است این کلمات را امتحان کنید، ولی در صورت کار نکردن این کلمات، بهترین راه حل در این شرایط این است که یک در وب به منظور پیدا کردن نام کاربری و رمزعبور پیش فرض نام تجاری روتر خود، جستجو نمایید.

تنظیمات روتر Wi-Fi

گزینه دیگر جستجوی یک بانک اطلاعاتی برای یافتن اطلاعات ورودی پیش فرض این مدل روتر است. پس از یافتن اطلاعات صحیح ورود به سیستم، سعی کنید وارد سفت افزار روتر خود شوید. امیدوارم که یکی از این روش ها موثر واقع شود.

اگر هنوز نمی توانید به سفت افزار روتر خود وارد شوید، وقت آن است که دستگاه را دوباره تنظیم کنید تا همه تنظیمات روتر Wi-Fi به حالت پیش فرض آنها برگردد. معمولاً یک دکمه تنظیم مجدد کوچک روی روتر وجود دارد. از یک شیء نوک تیز مانند خودکار یا کلیپ کاغذ برای فشار دادن و نگه داشتن دکمه تنظیم مجدد برای حدود ۱۰ استفاده کنید. اکنون باید با استفاده از نام کاربری و رمزعبور پیش فرض، وارد روتر خود شوید.

تنظیمات روتر Wi-Fi را تغییر دهید

پس از دستیابی به سفت افزار روتر، می توانید همه موارد مورد نیاز را تغییر. این موارد شامل نام شبکه و رمز عبور یا سطح امنیتی شبکه شما است.

تنظیمات روتر Wi-Fi

از صفحه اصلی روتر می توان حالت کنترل والدین را نیز فعال کرد، می توانید یک شبکه مهمان ایجاد کنید و دستگاه های متصل به شبکه را نیز مدیریت نمایید. فقط به خاطر داشته باشید که قبل از رفتن به صفحه بعدی، تغییراتی لازم را اعمال کنید.

اگر از نحوه اعمال این تغییرات مطمئن نیستید، اطلاعات و راهنمایی های داخلی برای کمک به شما در این زمینه در قسمت تنظیمات موجود است. اکثر روترهای فعلی یا روترهایی که اخیرا ساخته شده اند نیز دارای setup wizard هایی هستند که برخی از این کارها را برای شما انجام می دهند.

اطلاعات کاربری ورود به روتر را تغییر دهید

به عنوان مثال، باید نام کاربری و رمزعبور روتر خود را از حالت پیش فرض آنها خارج کنید. این امر روتر شما را ایمن تر می کند تا فقط شما بتوانید به سفت افزار روتر خود دسترسی داشته باشید. در برخی از روترها هم نام کاربری و هم رمز عبور قابل تغییر است. در بقیه روترها، فقط رمز عبور قابل تغییر است و نام کاربری معمولاً با کلمه پیش فرض admin، غیر قابل تغییر می ماند.

برای تغییر رمز عبور، به دنبال گزینه ای باشید که معمولا در زیر زبانه Administrator قرار دارد. این صفحه احتمالاً در ابتدا رمز عبور فعلی روتر شما را می خواهد و سپس از شما می خواهد که یک رمز عبور جدید را وارد کنید.

در حین ایجاد رمز عبور جدید، توصیه های معمول برای ایجاد یک رمز عبور ایمن را به خاطر داشته باشید. باید از رمز عبوری استفاده کنید که به خاطر سپردن آن خیلی دشوار نیست اما اینقدر پیچیده است که حدس زدن آن کار ساده ای نباشد. یک عبارت عبور، که از ترکیبی از کلمات آسان است نیز گزینه خوبی خواهد بود.

فقط حتماً رمز عبور جدید را به خاطر بسپارید تا در آینده برای به یاد آوردن آن مشکلی نداشته باشید و نیازی به تنظیم مجدد روتر هم نباشد. همچنین ممکن است سفت افزار روتر چند سوال و پاسخ امنیتی مختلف را از شما بپرسد که این امر یک روش مفید دیگر برای اثبات هویت شما می باشد. اکنون تنظیمات را اعمال کرده و مجددا وارد روتر خود شوید.

رمز عبور Wi-Fi را بررسی کنید

در مرحله بعد، باید رمز عبور شبکه Wi-Fi خود را بررسی کنید تا از قدرت و امنیت آن اطمینان حاصل کنید. برای این کار به دنبال بخش بی سیم یا Wi-Fi در سفت افزار روتر خود باشید. نام و رمز عبور فعلی Wi-Fi خود را در این قسمت مشاهده خواهید نمود.

اگر هنوز از نام Wi-Fi پیش فرض مانند Netgear یا Linksys استفاده می کنید، این نام را به یک نام منحصر به فرد تغییر دهید. در قسمت Security Options یا یک بخش مشابه دیگر، از تنظیم امنیت شبکه خود بر روی حالت WPA2-PSK [AES]، اطمینان حاصل کنید که در حال حاضر قویترین سطح در دسترس برای شبکه های بی سیم خانگی است.

اگر حس می کنید که رمز عبور فعلی شما خیلی ضعیف است، یک رمز عبور جدید ایمن تر ایجاد کنید. مجددا توصیه های معمول برای ایجاد یک رمز عبور ایمن را در به خاطر داشته باشید. سپس تنظیمات جدید را اعمال کنید. بعد از اتمام کار، مرورگر خود را ببندید.

pcmag

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید