کلید Menu ویندوز ۱۰، راه انداز منوی زمینه ای است که به طور معمول با کلیک راست ماوس نیز می توان به این منو دسترسی پیدا نمود. با این حال، روی برخی از صفحه کلیدها، کلید منو وجود ندارد. اگر صفحه کلید شما فاقد این کلید است، می توانید با تنظیم عملکرد کلید منو بر روی یک کلید دیگر که چندان مورد استفاده شما نمی باشد، اضافه کردن کلید منو به صفحه کلید را انجام دهید.

مرتبط : میانبرهای صفحه کلید برای استفاده از دسکتاپ مجازی در ویندوز ۱۰

اختصاص یک کلید به کلید دیگر با استفاده از PowerToys

به لطف برنامه رایگانی به نام Microsoft PowerToys، به راحتی می توانید هر کلید دلخواهی را به یک کلید دیگر اختصاص دهید تا مانند سایر کلیدها کار کند. در این حالت، عملکرد کلید منو را به یک کلید کم استفاده در صفحه کلید اختصاص می دهیم.

در ابتدا اگر برنامه PowerToys روی ویندوز ۱۰ شما نصب نشده است، می توانید آن را به صورت رایگان از وب سایت Microsoft بارگیری نمایید. بعد از پایان فرایند بارگیری، این برنامه را اجرا کنید، روی “Keyboard Manager” در نوار کناری کلیک کنید و سپس روی دکمه “Remap a Key” نیز کلیک نمایید.

در پنجره ظاهر شده “Remap Keyboard”، روی علامت بعلاوه (+) که در زیر “Key:” قرار دارد، کلیک کنید تا یک نقشه کلید جدید اضافه گردد.

در مرحله بعدی، باید تصمیم بگیرید که می خواهید کدام کلید را به عنوان کلید منو انتخاب کنید. اگر صفحه کلید شما سایز کامل باشد، معمولاً کلید Alt موجود در سمت راست کلید Space، گزینه مناسبی برای انتخاب به عنوان کلید جایگزین است. این مکان، تقریبا در همان مکانی است که در سایر صفحه کلیدها، کلید منو قرار گرفته است و همچنین هنوز هم برای شما یک کلید Alt دیگر در سمت چپ کلید Space باقی می ماند، بنابراین هیچ کلید منحصر به فردی را از دست نمی دهید.

برخی از افراد همچنین از کلید Ctrl سمت راستی یا Scroll Lock استفاده می کنند، اما همه این ها بسته به اولویت شخصی شما دارد – فقط کافیست کلیدی را انتخاب کنید که برای شما مناسب تر است.

وقتی انتخاب کردید که کدام کلید را به عنوان کلید منو تنظیم کنید، روی پیکان کشویی در بخش ” Key: ” در سمت چپ کلیک کنید تا کلید مورد نظر برای جایگزینی را انتخاب کنید – برای مثال ما در اینجا، ” Alt  (سمت راست)” را انتخاب کرده ایم.

در بخش “Mapped To” در سمت راست، “Menu” را از لیست کشویی انتخاب کنید و سپس روی گزینه “OK” کلیک نمایید.

اضافه کردن کلید منو به صفحه کلید

در این قسمت احتمالاً برنامه Power Toys به شما هشدار می دهد که کلیدی که در حال تنظیم مجدد آن هستید، به کلید جدید اختصاص داده نمی شود. روی گزینه “Continue Anyway” کلیک کنید.

اضافه کردن کلید منو به صفحه کلید

کلید منوی جدید شما باید بلافاصله کار کند. برای آزمایش آن، روی یک قسمت از دسک تاپ کلیک کنید و سپس کلید منوی جدید را فشار دهید. حال باید یک منوی زمینه کوچک مانند منوی زیر ظاهر شود.

اضافه کردن کلید منو به صفحه کلید

در حین امتحان کردن کلید منوی جدید، متوجه می شوید که گزینه های موجود در منو، بسته به برنامه یا ویژگی ای که روی آن کلیک راست می کنید، تغییر می کنند.

حالا می توانید برنامه PowerToys را ببندید و مثل همیشه از رایانه خود استفاده کنید.

مرتبط : دلیل وجود کلید Caps Lock روی صفحه کلید

نحوه حذف کلید منوی جدید

اگر نظر شما تغییر پیدا کرده است و می خواهید از کلید دیگری به جای کلید اختصاص داده شده استفاده کنید یا به طور کلی اختصاص کلید جدید را حذف کنید، تنها کافیست یک بار دیگر برنامه PowerToys را راه اندازی کنید. سپس روی Keyboard Manager > Remap a Key کلیک کنید. تنظیم کلید منوی تعریف شده را پیدا کنید و روی نماد سطل آشغال کلیک نمایید تا اختصاص این کلید حذف شود.

اضافه کردن کلید منو به صفحه کلید

برای بستن پنجره، روی “OK” کلیک کنید. سپس می توانید برای یک کلید دیگر، کلید جدیدی را اختصاص دهید یا اینکه PowerToys را ببندید.

Shift + F10

اگر صفحه کلید فشرده ای در اختیار دارید که کلید منو روی آن قرار نگرفته است (و نمی توانید هیچ یک از کلیدهای موجود را به کلید منو اختصاص دهید)، به جای کلید منو، کلیدهای ترکیبی Shift + F10 یا Ctrl + Shift + F10 را فشار دهید. این مورد روی تمام برنامه ها کار نمی کند، اما معمولاً عملکرد کلید منو با استفاده از این کلیدهای انجام می شود.

مرتبط: نحوه جایگزینی یک کلید شکسته شده روی صفحه کلید در سیستمی با ویندوز ۱۰

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید