در صورتی که می خواهید داده های خود را بر اساس معیارهای خاص در یک سلول در Google Sheets مجزا کنید، می توانید از قالب بندی مشروط برای هایلایت کردن تمام ردیف های صفحه گسترده خود استفاده کنید. در این مقاله نحوه هایلایت کردن یک ردیف در Google Sheets ذکر شده است.

مرورگر خود را باز کنید، به Google Sheets بروید و صفحه گسترده مورد نظر را که می خواهید ردیف خاصی از جدول داده های آن را با استفاده از قالب بندی مشروط هایلایت کنید، باز نمایید.

مرتبط: بهترین راهنمای مبتدیان برای استفاده از Google Sheets

تمام سلول های داخل جدول را هایلایت کرده و سپس از نوار ابزار روی Format > Conditional Formatting کلیک کنید.

Google Sheets

از صفحه ای که در سمت راست باز می شود، روی منوی کشویی موجود در زیر “Format Cells If” کلیک کنید و گزینه “Custom Formula Is” را انتخاب کنید.

Google Sheets

در کادر متنی “Value or Formula” ظاهر شده، فرمول مورد نظر را تایپ کنید تا داده های خاصی را که می خواهید از این جدول جدا شوند را برجسته کند. در جدولی که در اینجا مثال زده ایم، از فرمولی استفاده خواهیم کرد که اگر سال انتشار داده ها قبل از سال ۱۹۸۰ باشد، کل یک ردیف را برجسته می کند. این فرمول اینگونه نوشته می شود:

=$D3<1980

Google Sheets

قسمت اول فرمول (=$D3) به برنامه Google Sheets می گوید که بررسی داده ها از سلول D3 شروع شود. علامت دلار در ابتدای این فرمول، اجباری است و بیانگر این است که ستون (D) ثابت شده است، اما ردیف (۳) قابل تغییر است. این ویژگی به فرمول اجازه می دهد تا داده های کل این ستون را بررسی کند.

قسمت دوم این فرمول (<1980) شرطی است که داده ها باید آن را داشته باشند. به عنوان مثال، ما در این جا فقط به دنبال فیلم هایی هستیم که قبل از سال ۱۹۸۰ منتشر شده اند.

مرتبط : بهترین روش افزودن متن جایگزین در گوگل شیت

توجه: اگر می خواهید نتیجه حاصله، تاریخ وارد شده را نیز شامل شود، <=1980 را تایپ کنید تا همه موارد منتشر شده در سال ۱۹۸۰ را نیز در بر گیرد.

در مرحله بعد، نوع قالب بندی اعمال شده بر روی نتایج حاصله را انتخاب کنید. می توانید حالت بولد، ایتالیک، خط زیر نوشته، خط روی نوشته، رنگ فونت یا رنگ سلول را به نتایج خود اعمال کنید. به طور پیش فرض، هر ردیف با یک رنگ سبز روشن پر می شود.

بعد از اینکه نحوه نمایش دادن ردیف های نتایج را انتخاب کردید، روی “Done” کلیک کنید. می توانید این صفحه را ببندید یا دستور دیگری ایجاد کنید تا قالب بندی مشروط دیگری را نیز اعمال کنید.

Google Sheets

و دقیقاً مانند حالت گفته شده، ردیف فیلم های منتشر شده قبل از سال ۱۹۸۰ با رنگ سبز مشخص می شوند.

اگرچه این مورد مثال ساده ای برای استفاده از یک فرمول است، اما در استفاده از این ابزار بسیار مفید، محدودیتی وجود ندارد. حتی می توانید از فرمول ها و توابع پیشرفته برای مطابقت داده ها در جدول نیز استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر بخواهیم نام کارگردان هایی را که نام آنها “George” است را پیدا کنیم، می توانیم از تابع REGEXMATCH و یک عبارت منظم کوتاه برای انجام این کار استفاده کنیم. فرمول مورد نظر چیزی شبیه به این مورد خواهد بود:

 =REGEXMATCH($C3, “\AGeorge\s*([^\n\r]*)”)

Google Sheets

نتیجه مورد نظر حاصل شد! با استفاده از قالب بندی مشروط در Google Sheets ، در بین ستون های خاصی از داده ها جستجو کرده اید و سپس با استفاده از یک فرمول سفارشی کل ردیف را هایلایت کرده اید.

این مورد ابزار ایده آلی برای کمک به ایجاد صفحات گسترده پیچیده با استفاده از داده های قالب بندی شده است که توجه سایرین را به خود جلب می کند.

مرتبط : نحوه سایه انداختن بر روی ردیف ها و ستون های Google Sheets

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید