اگر می خواهید صفحه های گسترده Google Sheets شما آسان تر خوانده شود، می توانید از سایه های متناوب (یک در میان) استفاده کرده تا خواندن سطرها یا ستون ها راحت تر شود. در این مقاله شما را در آموزش سایه انداختن بر روی ردیف ها و ستون های Google Sheets همراهی می کنیم!

مرتبط : بهترین روش افزودن متن جایگزین در گوگل شیت

افزودن رنگ های متفاوت به ردیف های مختلف Google Sheets

امکان اعمال مستقیم یک طرح رنگی متناوب برای ردیف های صفحه گسترده Google Sheets با استفاده از ویژگی قالب بندی “Alternating Colors” وجود دارد و شما به سادگی می توانید سایه انداختن بر روی ردیف ها و ستون های Google Sheets را انجام دهید.

برای انجام این کار، صفحه گسترده Google Sheets خود را باز کنید و داده های مورد نظر را انتخاب کنید. می توان این کار را به صورت دستی انجام داد یا اینکه یک سلول را در مجموعه داده های خود انتخاب کنید و سپس Ctrl + A را فشار دهید تا داده ها به صورت خودکار انتخاب شوند.

بعد از انتخاب داده ها روی Format> Alternating Colors کلیک کنید.

این امر بر روی داده های شما یک طرح اولیه اعمال می کند که با استفاده از رنگ هایی که به صورت یکی در میان بر روی هر ردیف از مجموعه داده های شما قرار می گیرند، صفحه گسترده مورد نظر را سایه دار می کند و پانل “Alternating Colors” را در سمت راست باز می نماید که با استفاده از این پانل می توانید تغییرات بیشتری را ایجاد کنید.

همچنین می توانید یکی از چندین تم از پیش تعیین شده را از میان رنگ های مختلف متناوب که در بخش “Default Styles” آورده شده است، انتخاب نمایید.

روش دیگر این است که می توانید بر روی یکی از گزینه های بخش ” Custom Styles” کلیک کنید و یک رنگ جدید را انتخاب نمایید تا سبک دلخواه خود را ایجاد کنید. همچنین نیاز است که این فرایند را برای هر رنگ لیست شده در این قسمت تکرار کنید.

به عنوان مثال، اگر رنگ “Header” را تغییر دهید، رنگ طرح اعمال شده در سطر Header نیز تغییر می کند.

اگر می خواهید طرح رنگ متناوب را از ردیف های فایل خود حذف کنید، روی گزینه ” Remove Alternating Colors” در پایین پانل کلیک کنید.

افزودن رنگ های متناوب به ستون ها

ویژگی “Alternating Colors” رنگ ردیف ها را یکی در میان تغییر می دهد، اما برای ستون ها همین امر را انجام نمی دهد. برای استفاده از ویژگی رنگ های متناوب بر روی ستون ها، باید از امکان قالب بندی مشروط (conditional formatting) استفاده نمایید.

برای انجام این کار، مجموعه داده های خود را در صفحه گسترده Google Sheets مورد نظر انتخاب کنید. می توانید این کار را به صورت دستی انجام دهید یا سلول مورد نظر را انتخاب کرده و سپس Ctrl + A را فشار دهید تا داده ها انتخاب شوند.

با انتخاب داده ها، از نوار منو بر روی Format> Formatting Conditional کلیک کنید.

با این کار پانل “Conditional Format Rules” در سمت راست باز می شود. در منوی کشویی “Format Rules”، بر روی گزینه “Custom Formula Is” کلیک کنید.

در کادری که در قسمت پایین قرار دارد، متن زیر را تایپ کنید:

=ISEVEN(COLUMN())

سپس رنگ ها، فونت ها و سبک های قالب بندی که مایل به اعمال آنها هستید را در کادر ” Formatting Style” انتخاب کنید.

برای اعمال تغییرات ایجاد شده بر روی “Done” کلیک کنید.

با انجام این کار، گزینه های قالب بندی انتخاب شده برای هر ستون که شماره آن ستون، عددی زوج است (ستون B به معنی ستون ۲ است، ستون D به معنی ستون ۴ است و غیره) اعمال می شود.

برای اعمال یک دستور قالب بندی جدید برای ستون های شماره فرد (ستون A به معنای ستون ۱ است، ستون C به معنی ستون ۳ است و غیره) ، بر روی گزینه “Add Another Rule” کلیک کنید.

سایه انداختن بر روی ردیف ها و ستون های Google Sheets

مانند آنچه که در بالا گفته شد، “Custom Formula Is” را از فهرست کشویی “Format Rules” انتخاب کنید. در کادر ارائه شده، موارد زیر را تایپ کنید:

=ISODD(COLUMN())

در مرحله بعدی، قالب بندی دلخواه خود را در کادر گزینه های “Style Formatting” انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه “Done” کلیک کنید.

سایه انداختن بر روی ردیف ها و ستون های Google Sheets

پس از ذخیره سازی داده ها، مجموعه داده های شما در قالب بندی متفاوت برای هر ستون متناوب نمایش داده می شود.

اگر مایل به اعمال یک قالب بندی سفارشی در ردیف هدر هستید، در ابتدا دستوری را برای ایجاد قالب بندی در یک ردیف ستون (ردیف ۱) اعمال کنید و سپس مراحل توضیح داده شده در بالا را برای بقیه داده های خود تکرار کنید.

سایه انداختن بر روی ردیف ها و ستون های Google Sheets

این امر به شما این امکان را می دهد تا قالب بندی هدر خود را تغییر دهید تا در مقایسه با سایر ردیف ها متفاوت به نظر برسد. همچنین می توانید به طور مستقیم قالب بندی فایل خود را ویرایش کنید، اما دستورات قالب بندی مشروط همه تغییراتی را که تا به اینجا اعمال کرده اید را از بین می برد.

اگر می خواهید یک دستور قالب بندی مشروط که قبلا اعمال کرده اید را ویرایش کنید، بر روی دستور قالب بندی مورد نظر در پانل ” Conditional Format Rules” کلیک کنید. هر زمان که نشانگر ماوس خود را بر روی یک دستور ببرید، دکمه Delete ظاهر می شود که با کلیک بر روی این دکمه می توانید این دستور را به طور کاملاً حذف کنید.

سایه انداختن بر روی ردیف ها و ستون های Google Sheets

این امر بلافاصله دستور قالب بندی مشروط را از داده های انتخابی شما حذف می کند و به شما این امکان را می دهد تا پس از حذف این دستور، دستور جدیدی را اعمال کنید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید