با قابلیت powershell cmdlet ویندوز ۱۰ می توانید به راحتی برنامه هایی که می خواهید هنگام استفاده از آن ها فعال سازی خودکار فیلترشکن انجام شود را انتخاب کنید. با این قابلیت دیگر نیازی نیست هر بار که یک برنامه ای را باز می کنید، فیلترشکن را هم فعال کنید.

برای فعال کردن این گزینه در powershell باید یک سرویس فیلترشکن به کامپیوتر خود اضافه نمایید.

مرتبط : آموزش کامل نصب ویندوز ۱۰

چطور قابلیت Auto-Triggering فیلترشکن را اضافه کنیم؟

پس از برقراری اتصال فیلترشکن در ویندوز ۱۰، باید PowerShell را باز کنید. برای انجام این کار روی دکمه Start  کلیک کرده و سپس عبارت PowerShell را تایپ کنید. روی ” Windows PowerShell ” راست کلیک کرده و سپس گزینه “Run as Administrato” را از فهرست انتخاب کنید.

vpn

روی “بله” کلیک کنید تا به برنامه اجازه دسترسی به رایانه‌تان را بدهید. سپس در صفحه PowerShell گزینه های VPNConnection  وAppPath  را با نام اتصال فیلترشکن جایگزین کنید.

Add-VpnConnectionTriggerApplication -Name “<VPNConnection>” –ApplicationID “<AppPath>”

vpn

دقت کنید

که علامت کوتیشن را در عبارت مربوطه قرار دهید.

اطمینان حاصل کنید که علامت های نقل قول را در دستور گنجانده اید.

 

برای اجرای دستور Enter را فشار دهید. در این زمان PowerShell به شما هشدار می دهد که split tunneling  به طور پیش فرض غیرفعال است. برای ادامه باید این ویژگی را قبل از شروع به طور خودکار تأیید کرده و فعال کنید.

هنگامی که اعلان ظاهر می شود ” Y” را تایپ کرده و سپس یک بار دیگر Enter را فشار دهید.

vpn

برای استفاده از  auto-triggerباید split tunneling را فعال کنید تا فیلترشکن به صورت خودکار وصل شود.

split tunneling هنگام شروع برنامه ویندوز را از روتینگ کردن ترافیک شبکه از طریق فیلترشکن متوقف می کند. در عوض این ترافیک را تقسیم کرده و فقط داده های مربوط به برنامه های مشخص شده از طریق VPN را اجرا می کند.

عبارتSet-VpnConnection -Name “<VPNConnection>” -SplitTunneling $True into PowerShell and replace <VPNConnection>  را همراه اسم فیلترشکن خود تایپ کرده و سپس Enter را فشار دهید.

vpn

اگر گاهی برنامه را بطور اتفاقی ببندید و نخواهید اتصال قطع شود، می توانید یک بافر زمانبندی (timeout buffer) را برای شروع مجدداً برنامه تنظیم کنید.

عبارت Set-VpnConnection -Name “<VPNConnection>” -IdleDisconnectSeconds <IdleSeconds>  را در PowerShell تایپ کرده و سپس Enter را فشار دهید.

vpn

حالا زمانی که برنامه بسته شود، ویندوز ۱۰ ثانیه صبر خواهد کرد تا اتصال فیلترشکن را قطع کند. شما می توانید این مدت زمان را تغییر دهید.

مشاهده برنامه هایی که به طور خودکار به فیلترشکن وصل می شوند

چند روش وجود دارد که می توانید برنامه هایی که به طور خودکار به فیلترشکن وصل می شوند را ببینید. می توانید از یک cmdlet موجود در بخش PowerShell استفاده کرده یا فایلphonebook  را در File Explorer ویرایش کنید.

اگر در مواردی که لازم نبود، فیلترشکن به طور ناگهانی شروع به کار کرد و شما دلیلش را متوجه نشدید می توانید از روش های زیر استفاده کنید.

استفاده از یک  PowerShell Cmdlet

برای استفاده از این روش بر روی دکمه شروع کلیک کرده و عبارت “Powershell” را تایپ کنید. سپس روی ” Windows PowerShell ”  کلیک راست کرده و سپس گزینه

” Run as Administrator ” را از فهرست انتخاب کنید.

فعال سازی خودکار فیلترشکن

روی “بله” کلیک کنید تا به برنامه اجازه دسترسی به رایانه‌تان را بدهید. در صفحه PowerShell دستور زیر را تایپ کرده و < VPNConnection> را با نام فیلترشکن جایگزین کنید. سپس Enter را بزنید:

Get-VpnConnectionTrigger -ConnectionName <VPNConnection>

فعال سازی خودکار فیلترشکن

با استفاده از File Explorer

گزینه دیگر فایلphonebook  موجود در File Explorer می باشد. می توانید این فایل را در یک ویرایشگر متنی باز کرده و لیستی از برنامه های فعال کننده فیلترشکن را مشاهده کنید. یک فایل phonebook اطلاعات موردنیاز برای ایجاد یک اتصال از راه دور، مانند آدرس IP، پورت ها، تنظیمات مودم و بیشتر اطلاعاتی است که ما به دنبال آن هستیم را جمع ‌آوری و مشخص می نماید.

برای شروع File Explorer را باز کنید و فهرست زیر را در نوار آدرس قرار دهید. البته < User> را با نام کاربری فعلی جایگزین کرده و سپس Enter را بزنید:

C:\Users\<User>\AppData\Roaming\Microsoft\Network\Connections\Pbk

فعال سازی خودکار فیلترشکن

روی ” rasphone.pbk ” کلیک راست کرده و ویرایشگر متن را که می خواهید فایل با آن باز شود را انتخاب کنید.

فعال سازی خودکار فیلترشکن

این پرونده شامل کلیه اتصالات فیلترشکن در رایانه شما می باشد. بنابراین اگر بیش از یک فیلترشکن در کامپیوتر خود دارید، برای یافتن برنامه های مورد نظر مجبور هستید جستجو های زیادی انجام دهید.

فعال سازی خودکار فیلترشکن

خوشبختانه بیشتر برنامه های ویرایشگران دارای گزینه جستجو (Find) هستند. Ctrl + F را همزمان فشار داده و عبارت “ClassicApplicationIds”  را در قسمت متن تایپ کنید. سپس Enter را بزنید.

فعال سازی خودکار فیلترشکن

نحوه حذف Auto-Triggering فیلترشکن

اگر به طور تصادفی برنامه نادرستی را اضافه کردید یا دیگر نمی خواهید فیلترشکن هنگام راه اندازی برنامه ها خودکار شروع به کار کند، می توانید با استفاده از یک cmdlet مشابه در PowerShell آن را حذف کنید.

برای حذف Auto-Triggering  روی دکمه Start کلیک کرده و سپس ” Power” را تایپ کنید. روی ” Windows PowerShell ” راست کلیک کرده و سپس گزینه

” Run as Administrator ” را از فهرست انتخاب کنید.

فعال سازی خودکار فیلترشکن

روی “بله” کلیک کنید تا به برنامه اجازه دسترسی به رایانه‌تان را بدهید. در صفحه PowerShell گزینه های VPNConnection  وAppPath  را با نام اتصال فیلترشکن جایگزین کنید.

Remove-VpnConnectionTriggerApplication -Name “<VPNConnection>” –ApplicationID “<AppPath>”

PowerShell از شما می پرسد که آیا می خواهید برنامه را از لیست auto-trigger  حذف کنید. برای تایید آن ” Y” را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

فعال سازی خودکار فیلترشکن

این مرحله را برای هر برنامه‌ای که می خواهید از لیست حذف کنید تکرار کنید.

اکنون هنگامی که برنامه های مشخص شده خود را انتخاب می کنید، ویندوز به طور خودکار فیلترشکن را راه اندازی می کند.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید