اگر در راه اندازی ویندوز ۱۱ با مشکل روبرو شده اید، ممکن است راه اندازی مجدد آن در حالت Safe Mode به شما کمک کند. Safe Mode درایورها و ویژگی های غیر ضروری ویندوز را غیرفعال می کند که در عوض باعث پایداری کامپیوتر می شود. در اینجا نحوه اجرای آن را آموزش می دهیم.

نحوه ورود به حالت Safe Mode در هنگام Boot

در ویندوز ۷ و ویندوز های قبل تر، معمولا می توانید Safe Mode را با فشردن یکی از کلید های Function (کلید های بالای کیبورد که با F آغاز می شوند و از F1 تا F12 شماره گذاری شده اند) درست پس از روشن کردن کامپیوتر، راه اندازی کنید. ماکروسافت این ویژگی را در ویندوز ۸ حذف کرد، زیرا به لطف تکنولوژی های جدید، سرعت بوت آنقدر سریع شد که کسی نمی توانست به موقع کلید مخصوص آن را فشار دهد.

به جای آن، ماکروسافت برای مواقعی که کامپیوتر شما خراب است و ویندوز شما به درستی کار نمی کند، یک Automatic Failover یا به زبان فارسی “خطای خودکار” را طراحی کرد. اگر ویندوز ۲ بار پشت سر هم، به درستی بالا نیاید، ویندوز به طور خودکار وارد حالت عیب یابی پیشرفته یا همان Advanced Startup Troubleshooting Mode می شود. می توانید با روشن کردن کامپیوتر و فشار دکمه ی خاموش/روشن فیزیکی روی کیس (یا لپتاپ) درست زمانی که لوگوی شرکت سازنده نمایان می شود، ویندوز را مجبور به اجرای Advance Startup Troubleshooting Mode بکنید. این کار را دو بار انجام دهید و در منوی Advanced Startup گزینه ی Choose An Option را انتخاب کنید. در ادامه، راهکارهای مورد نیاز برای راه اندازی Safe Mode را توضیح می دهیم.

روش ورود به حالت Safe Mode از ویندوز

چندین راه مختلف برای بالا آمدن حالت Advanced Startup Mode در ویندوز ۱۱ وجود دارد که به شما اجازه دسترسی به Safe Mode پس از انتخاب چند گزینه را می دهد. ساده ترین راه، باز کردن منوی استارت و نگه داشتن همزمان Shift روی کیبورد و کلیک بر روی Restart است.

حالت Safe Mode در ویندوز 11

شما همچنین می توانید با دسترسی به تنظیمات ویندوز وارد Safe Mode شوید. شما می توانید با جستجو در منوی استارت یا با فشردن همزمان Win+I برنامه Settings ویندوز را باز کنید. وقتی که برنامه باز شد، روی System در نوار کناری کلیک کرده و سپس Recovery را انتخاب کنید.

حالت Safe Mode در ویندوز 11

در گزینه های بخش Recovery، گزینه Advanced Startup را پیدا کرده و در روی Restart Now کلیک کنید.

ویندوز به شما یادآوری می کند که در صورت نیاز، کارهای نرم افزاری خود را تمام کرده یا ذخیره کنید. هر زمان که آماده بودید، روی Restart Now کلیک کنید.

حالت Safe Mode در ویندوز 11

پس از چند لحظه ویندوز خاموش می شود و یک صفحه ی آبی رنگ با عنوان Choose An Option با چندین گزینه در یک لیست مختصر ظاهر می شود. Troubleshoot را انتخاب کنید.

در صفحه Troubleshoot،  گزینه Advanced Options را انتخاب کنید.

حالت Safe Mode در ویندوز 11

در منوی Advanced Options، گزینه Startup Settings را انتخاب کنید.

در صفحه ظاهر شده، Restart را انتخاب کنید.

حالت Safe Mode در ویندوز 11

کامپیوتر شما وارد صفحه ی Startup Settings می شود که دارای ۹ گزینه است. کلید ۴ را در کیبورد برای Safe Mode عادی، کلید ۵ را برای Safe Mode با دسترسی به شبکه و کلید ۶ را برای Safe Mode مجهز به خط فرمان (Command Prompt) فشار دهید.

عموما شما می خواهید کلید ۴ یا ۵ را بفشارید، اما اگر در استفاده از خط فرمان ویندوز مهارت دارید، می توانید گزینه ۶ را برای عیب یابی پیشرفته انتخاب کنید.

حالت Safe Mode در ویندوز 11

پس از فشردن گزینه ی مد نظر، ویندوز در حالت Safe Mode اجرا می شود. رزولوشن نمایشگر شما به حداقل خود کاهش می یابد، تصویر پس زمینه شما مشکی می شود و عبارت Safe Mode در گوشه صفحه نمایان می شود.

حالت Safe Mode در ویندوز 11

در این مرحله، می توانید عیب یابی های لازم را در صورت امکان اعمال کنید. پس از اتمام کار، کافی است ویندوز ۱۱ خود را مانند همیشه راه اندازی مجدد یا خاموش و روشن کنید تا در صورتی که مشکل پیش آمده برطرف شده باشد، ویندوز ۱۱ به صورت عادی و همیشگی خود اجرا شود.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، عرضه کننده محصولات دل در ایران|

فروش و خدمات محصولات دل در ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید