هنگام خرید لپ‌ تاپ برای لینوکس، باید به درستی برنامه ریزی کنید تا مطمئن شوید که سیستم موردنظرتان با لینوکس به خوبی کار خواهد کرد. خوشبختانه در حال حاضر سازگاری سخت افزار لینوکس از همیشه بهتر است و تنوع بیشتری برای خرید لپ تاپ های لینوکس به وجود آمده است.

بیشتر توزیع های دسکتاپ لینوکس بر روی رایانه های شخصی نصب شده اند. اگر چه گاهی ممکن است سخت افزار های رایانه های شخصی به درستی با لینوکس کار نکنند.

لپ تاپ هایی که با لینوکس کار نمی ‌کنند


امروزه خرید لپ‌ تاپ که از قبل بروی آنها لینوکس نصب شده است امکان پذیر است. اگر می خواهید حتما با سیستم عامل لینوکس کار کنید و همچنان حین کار کردن با سخت افزار دچار مشکل نشوید، این کار گزینه خوبی است. این موضوع که لینوکس از قبل روی سیستم نصب شده است چندان مهم نیست، چرا که شما خودتان  هم می توانید این کار را در چند دقیقه انجام دهید. بلکه  این موضوع که سیستم از لینوکس به درستی پشتیبانی می کند بسیار مهم است. با نصب لینوکس سازندگان این اطمینان را به شما می دهند که سخت افزار به درستی با لینوکس کار کرده و درایور های لینوکس را نیز دارد. در این شرایط هم اگر در هنگام اجرای لینوکس مشکلی داشته باشید، شرکت ها پشتیبانی کامل تری به شما ارائه خواهند داد. در اینجا چند لپ تاپ لینوکس معرفی می کنیم که می توانید هم اکنون خریداری کنید:

  • Dell XPS 13 Developer Edition: این لپ تاپ مبتنی بر مدل ultrasook XPS 13 دل بوده که در واقع بهترین لپ تاپ ویندوز محسوب می شو. البته نسخه Developer به جای ویندوز از سیستم عامل Ubuntu Linux استفاده می کند. این محصول نتیجه پروژه “Sputnik” دل است که برای ایجاد یک لپ تاپ لینوکس برای توسعه دهندگان طراحی شده است.
  • لپ تاپ System76: System76 دارای سرور اختصاصی برای لپ تاپ، دسک تاپ و سخت افزار از پیش نصب شده اوبونتو می باشد. لپ تاپ های System76 حتی به جای نماد ویندوز که در اکثر لپ تاپ ها وجود دارد، نماد Ubuntu را در کنار

” Super key” خود دارند. System76 لپ تاپ های مختلفی را از مدا ۱۴ اینچی UltraThin تا مدل های ۱۷ اینچی را به عنوان لپ تاپ های بازی قدرتمند با سیستم عامل لینوکس طراحی کرده است.

  • لپ تاپ های ZaReason: ZaReason نیز لپ تاپ های لینوکس، دسک تاپ و سرور را به فروش می رساند. قیمت این لپ تاپ ها از لپ تاپ های System76 ارزان تر می باشد.

توجه داشته باشید که ما با هیچ کدام از این لپ تاپ ها کار نکرده‌ایم، بنابراین نمی توانیم یکی از آنها را به شما توصیه کنیم. برای تصمیم گیری بهتر باید خودتان در مورد جدید ترین نسخه ها و قابلیت های هر کدام از این لپ تاپ ها بررسی کنید.

کروم بوک ها (Chromebook)

خرید لپ‌ تاپ برای لینوکس

سیستم عامل کروم اساساً فقط یک لینوکس دسک تاپ اصلاح شده با یک رابط متفاوت است، بنابراین سخت افزار کروم بوک از لینوکس پشتیبانی می کند. شما می توانید یک سیستم عامل لینوکس را به صورت جانبی در کنار سیستم عامل کروم نصب کنید و دقیقاً از همان درایور سخت افزاری که در کروم بوک وجود دارد به راحتی و بدون مشکل استفاده کنید.

نکته مهم در استفاده از کروم بوک ها به عنوان رایانه شخصی لینوکس این است در واقع که کروم بوک ها برای این منظور طراحی نشده‌اند. فضای ذخیره سازی آنها بسیار کم بوده و به گونه ای طراحی شده‌اند که برای کار های سبک مثل گشت و گذار در وب مناسب هستند. این لپ تاپ ها برای زمانی که  بخواهید چندین ماشین مجازی را هنگام کامپایل کردن یک کد اجرا کنید به هیچ وجه ایده آل نیستند. با این حال آنها به طور قابل توجهی ارزان تر از لپ تاپ های اختصاصی لینوکس هستند. پس اگر فقط یک سیستم ارزان قیمت می خواهید تا با آن اوبونتو را فعال کنید، ممکن است کروم بوک برای شما گزینه خوبی باشد.

لپ تاپ هایی که با لینوکس کار نمی ‌کنند

شما هم چنین می توانید لپ تاپی را خریداری کنید که لینوکس روی آن نصب نشده باشد و خودتان لینوکس را روی آن نصب کنید. در نتیجه این امکان به شما داده شده است تا هم ویندوز از قبل نصب شده و هم لینوکس را روی لپ تاپ خود داشته باشید.

خرید لپ‌ تاپ برای لینوکس

بیشتر سخت افزار ها با لینوکس سازگار هستند، اما شما همچنان باد قبل از خرید لپ‌ تاپ کمی تحقیق و بررسی انجام دهید تا مطمئن شوید که مشکلی پیش نخواهد آمد. به خصوص در مورد لپ تاپ هایی که با فناوری تعویض گرافیکی NVIDIA Optimus کار می کنند. البته NVIDIA اخیراً سازگاری بیشتری پیدا کرده، اما سخت افزار Optimus هنوز به درستی با لینوکس کار نمی کند.

اوبونتو دارای یک پایگاه داده سخت افزاری معتبر می باشد. سازندگان سخت افزار نیز می توانند با دریافت گواهینامه از اوبنتو لپ تاپ ها، دسک تاپ ها و سرورهای خود را با اوبونتو سازگار اعلام کنند. بنابرین شما باید یک لپ تاپ معتبر خریده و هنگام نصب اوبونتو یا حتی سایر توزیع های محبوب لینوکس، دقت کافی را داشته باشید.

اگر لپ تاپی را مدنظر دارید که با لینوکس کار نکرده یا با آن سازگار نیست، در گوگل نام لپ تاپ را به همراه Linux یاUbuntu  جستجو کنید تا نظر سایر کاربرانی که تجربه کار با لینوکس به همراه سخت افزار موردنظرتان را داشته‌اند ببینید. به این نکته دقت کنید که حتما باید نسخه جدید لپ تاپ را بررسی کنید، زیرا اطلاعاتی که مربوط به نسخه قدیمی لپ تاپ است ممکن است به روز نشده باشد و شما را به اشتباه بیندازد.

امروزه شما می توانید به راحتی می توانید برای خرید لپ‌ تاپ های جدید لینوکس اقدام کنید یا حتی بسیاری از لپ تاپ های ویندوز را خریده و روی آن لینوکس نصب کنید. کروم بوک هم گزینه جدیدی برای سیستم های سازگار با لینوکس اضافه کرده است که در صورت تمایل می توانید آن را بخرید. اما هنوز هم باید قبل از انتخاب لپ تاپ جدید خود تحقیقاتی انجام دهید.

مرتبط : نکاتی که هنگام خرید یک لپ تاپ Desktop-Replacement باید توجه کنید! ، ویژگی های یک لپ تاپ مناسب برای دانشگاه ، نکات خریدن یک لپ تاپ مناسب کسب و کار (Business Laptop)

برای خرید لپ تاپ به سایت نمایندگی دل ایران ( کندل ) مراجعه نمایید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید