اغلب مایکروسافت اکسل را به دلیل انجام محاسبات و فرمول های پیچیده ای که انجام می دهد، می شناسند، اما این برنامه در انجام محاسبات ساده ریاضی، مانند یافتن مجموع سلول ها نیز خیلی قدرتمند عمل می کند. چندین روش مختلف برای یافتن راه حل مسائل ساده ریاضی، مانند یافتن مجموع اعداد موجود در چند سلول، وجود دارد که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

یافتن مجموع اعداد در ستون ها یا سلول های همجوار

سریع ترین راه برای محاسبه مجموع سلول های موجود در اکسل، این است که به سادگی لیست اعداد را هایلایت کنید و مقدار نمایش داده شده در پایین صفحه سمت راست را بررسی کنید. در این قسمت، مجموع سلول انتخاب شده و همچنین میانگین آنها و تعداد سلول هایی را که هایلایت کرده اید را مشاهده می نمایید.

اما فرض می کنیم که شما می خواهید این مجموع سلول ها را به خود workbook اضافه کنید. در این شرایط، اعدادی را که می خواهید جمع کنید، هایلایت نمایید.

از برگه “Formulas”، روی گزینه “Autosum” کلیک کنید تا مجموع لیست اعداد را به دست آورید. پس از کلیک، اکسل به طور خودکار مجموع این اعداد را به انتهای این لیست اضافه می کند.

به صورت جایگزین، می توانید فرمول زیر را در نوار فرمول تایپ کنید و سپس کلید “Enter” را از صفحه کلید فشار دهید یا روی علامت تایید در نوار فرمول کلیک نمایید تا فرمول اجرا شود. حروف و اعداد داخل پرانتز را متناسب با workbook خود تغییر دهید.

=SUM(D1:D7)

یافتن مجموع اعداد در ستون ها یا سلول های غیرهمجوار

روی یک سلول خالی­ در این workbook کلیک کنید. این سلول باید سلولی باشد که می خواهید جمع این ستون های غیرهمجوار در آن نمایش داده شود.

از برگه “Formulas”، روی نماد پیکان در سمت راست “Autosum” کلیک کنید.

اکسل

گزینه “Sum” را انتخاب کنید.

اکسل

روی اولین عدد در این مجموعه کلیک نمایید.

اکسل

دکمه “Shift” را نگه دارید و سپس روی آخرین عدد در آن ستون کلیک کنید تا تمام عددهای بین آن ها انتخاب شود.

اکسل

برای افزودن ستون دوم اعداد، دکمه Ctrl را نگه دارید و از عدد اول تا آخرین عدد این ستون به سمت پایین پیمایش کنید. همچنین می توانید فرمول زیر را به نوار فرمول اضافه کنید. سلول های داخل پرانتز را با توجه به هدف مورد نظر خود تعویض کنید.

=SUM(D1:D7,F1:F7)

اکسل

برای اجرای این فرمول، دکمه “Enter” را از صفحه کلید فشار دهید یا علامت تأیید را از نوار فرمول برنامه اکسل انتخاب کنید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید