برنامه های موجود در گوشی آیفون، باید قبل از دسترسی به هر داده ای از شما اجازه بگیرند، اما آیا تا به حال پیش آمده است که با درخواست مجوزی موافقت کرده باشید و بعداً نسبت به دادن این اجازه پشیمان شده باشید؟ با مرور تنظیمات حریم خصوصی، داده های خود را به طور کامل کنترل کنید.

مرتبط : ویژگی‌های جدید حریم خصوصی آیفون در iOS 14

کنترل حفظ حریم خصوصی در گوشی آیفون فراتر از برنامه های گوشی است. گوشی آیفون به شما این امکان را می دهد تا ردیابی آگهی موجود در برنامه ها را نیز محدود کنید و از نمایش تبلیغات هدفمند توسط برنامه ها جلوگیری نمایید.

مرتبط : بررسی برنامه هایی که در گوشی آیفون اجازه مشاهده عکس های دستگاه شما را دارند

حریم خصوصی گوشی آیفون چگونه کار می کند؟

رویکرد سختگیرانه اپل در مورد حریم خصوصی آیفون قابل اطمینان است و ابزار لازم برای نظارت دقیق بر اطلاعاتی که برنامه ها در مورد شما دارند، در اختیار قرار می دهد. هر زمان که بخواهید می توانید دسترسی یک برنامه به مکان، دوربین، میکروفون و سایر اطلاعات حساس خود را غیرفعال کنید.

برنامه ها همیشه درخواست مجوز می کنند. اگر یک اپلیکیشن دوربین بارگیری کرده باشید، این اپلیکیشن برای کار نیاز به دسترسی به دوربین گوشی شما دارد. این درخواست به شکل یک پنجره ظاهر می شود که می توانید این درخواست را تایید یا رد کنید.

مرتبط : نحوه بزرگتر و خواناتر کردن نوشته ها در گوشی آیفون و آیپد

اپل به این صورت کنترل حریم خصوصی را برای کار بر روی سیستم عامل iOS طراحی کرده است. شما باید به صورت دستی اجازه دسترسی به اطلاعات و خدمات، مانند موقعیت مکانی، دوربین، میکروفون، داده های سلامتی و حتی کتابخانه Apple Music خود را بدهید. این درخواست های حریم خصوصی شامل برنامه های دیگری مانندReminders ،Calendar  وContacts  است.

بررسی و تنظیم تمام موارد حریم خصوصی گوشی آیفون

اپل این کار را برای مدیریت آسان اطلاعات شخصی شما انجام داده است. همه برنامه ها برای اینکه بتوانند کار خود را انجام دهند، نیاز به دسترسی به همه درخواست ها ندارند. لزوماً نمی خواهید همه برنامه ها بر روی گوشی شما اعلان ها بفرستند، بر موقعیت مکانی شما نظارت داده باشند یا از طریق میکروفون به صدای شما گوش دهند.

اما همه موارد حریم خصوصی، در مورد برنامه ها نمی باشد. گزینه های مهم دیگری از جمله ردیابی تبلیغات، دسترسی به صفحه کلید و گزینه های حفظ حریم خصوصی مرورگر نیز وجود دارد که باید آن ها را بررسی کنید. رعایت حریم خصوصی هیچ چیز شک برانگیزی ندارد.

مرتبط : کدام برنامه ها در گوشی آیفون دسترسی به دوربین دستگاه شما دارند؟

نحو لغو دسترسی برنامه ها به داده های شما

می توانید از طریق برنامهSettings  هر آنچه برنامه ها به آن دسترسی دارند را کنترل کنید. در برنامه Settings، به سمت پایین پیمایش کنید و روی گزینه “Privacy” ضربه بزنید تا لیستی از انواع داده های خصوصی، مانند Location Services (خدمات موقعیت مکانی)، Contacts و Photos، نشان داده شود. برای دیدن لیستی از برنامه هایی که درخواست دسترسی داشته اند، روی هر یک از آن ها ضربه بزنید. برای اعطا یا لغو دسترسی به هر برنامه مورد نظر، روی کلید فعال سازی موجود در سمت راست آن ضربه بزنید.

بررسی و تنظیم تمام موارد حریم خصوصی گوشی آیفون

در حین مرور تنظیمات حریم خصوصی خود، تصمیم بگیرید که آیا یک برنامه ای به دسترسی به یک نوع اطلاعات خاص نیاز دارد یا خیر. برنامه ای مانند Shazam برای کار به میکروفون گوشی شما نیاز دارد، اما برنامه اینستاگرام به دسترسی به لیست مخاطبین گوشی شما احتیاجی ندارد، مگر اینکه صریحاً بخواهید از طریق لیست مخاطبین گوشی خود در برنامه اینستاگرام دوست پیدا کنید.

لغو دسترسی به برخی سرویس ها ممکن است تأثیرات بدی بر برنامه مورد نظر داشته باشد. به عنوان مثال، غیرفعال کردن دسترسی برنامه فیس بوک به دوربین گوشی شما، عملکرد دوربین فیس بوک را لغو می کند، اما بر عملکرد اصلی برنامه تأثیری نخواهد داشت.

مرتبط : نحوه خاموش کردن تماس چشمی غیر واقعی در FaceTime روی گوشی آیفون

نحوه لغو دسترسی برنامه هایی که می توانند به موقعیت مکانی شما دسترسی پیدا کنند

در زیر بخش Settings > Privacy، بخشی به نام Location Services وجود دارد. در این بخش است که می توانید کنترل کنید کدام برنامه ها به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشند. این مورد در مقایسه با سایر تنظیمات، کمی متفاوت است، زیرا سه گزینه در اینجا وجود دارد:

  • Never: این برنامه به هیچ وجه نمی تواند به موقعیت مکانی شما دسترسی پیدا کند.
  • While Using the App: فقط زمانی که برنامه روی صفحه گوشی در مقابل شما باز باشد، به مکان جغرافیایی شما دسترسی دارد.
  • Always: برنامه می تواند موقعیت مکانی شما را حتی در پس زمینه نیز جستجو کند.

مرتبط : نحوه استفاده از App Library (کتابخانه برنامه ها) در گوشی آیفون

بررسی و تنظیم تمام موارد حریم خصوصی گوشی آیفون

در کنار برخی از برنامه ها نمادهایی مشخص شده است که شبیه آیکون خدمات موقعیت مکانی (Location Services) iOS است (فلشی که سمت شمال غربی را نشان می دهد). این نماد می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که کدام برنامه ها به موقعیت مکانی شما دسترسی دارند:

  • Hollow purple arrow (پیکان بنفش توخالی): برنامه تحت شرایط خاص به موقعیت مکانی شما دسترسی دارد.
  • Solid purple arrow (پیکان بنفش توپر): اخیراً این برنامه به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته است.
  • Solid grey arrow (پیکان خاکستری رنگ توپر): برنامه در ۲۴ ساعت گذشته در بعضی شرایط به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته است.

اگر متوجه شدید که برنامه ای از “نشان دادن پیکان توپر” امتناع می کند، بهتر است که دسترسی این برنامه به موقعیت مکانی خود را لغو کنید (یا اینکه برنامه را حذف کنید). پیکان توخالی غالباً به برنامه هایی مربوط می شود که از ویژگی مرزبندی جغرافیایی (geofencing) استفاده می کنند که از طریق ابزارک یا برنامه های اپل واچ (مانند Weather) اجرا می شود.

مرتبط : نحوه ثبت نام در Apple One در گوشی آیفون و آیپد

نحوه تغییر دسترسی مخاطبین به موقعیت جغرافیایی شما

می توانید موقعیت مکانی خود را از طریق iMessage با سایر کاربران اپل به اشتراک بگذارید. برای این کار، برنامه Messages را باز کنید و یک مخاطبی را که از برنامه iMessage استفاده می کند، انتخاب کنید (حباب چت شما به رنگ آبی خواهد بود، نه رنگ سبز). روی نام مخاطب در بالای صفحه ضربه بزنید و سپس گزینه “Info” را انتخاب کنید. برای اشتراک گذاری به مدت یک ساعت، یک روز یا به طور نامحدود، روی “Share My Location” ضربه بزنید.

به راحتی ممکن است فراموش کنید که با چه شخصی موفعیت مکانی خود را به اشتراک گذاشته اید، بنابراین می توانید این مورد را در بخش Settings > Privacy > Location Services  بررسی کنید. روی “Share My Location” ضربه بزنید تا لیستی از مخاطبینی که می توانند موقعیت GPS شما را در زمان واقعی ردیابی کنند، ظاهر شود. می توانید تنظیمات را به طور کامل با استفاده از کلید ” Share My Location ” غیرفعال کنید یا روی “From” ضربه بزنید تا یک دستگاه Apple دیگری را برای اشتراک موقعیت مکانی انتخاب کنید.

مرتبط : نحوه ایجاد ابزارک های سفارشی در گوشی آیفون

با ضربه زدن روی یک مخاطب، پیمایش تا پایین لیست و ضربه زدن روی گزینه ” Stop Sharing My Location “، می توانید دسترسی به موقعیت مکانی خود را لغو کنید. همچنین می توانید از برنامه Find My Friends برای ردیابی و مدیریت اشتراک گذاری موقعیت مکانی با مخاطبین خود استفاده کنید.

مرتبط : نحوه استفاده از مرکز کنترل در گوشی آیفون و آیپد

نحوه تغییر دسترسی System Services (سرویس های سیستم) به موقعیت مکانی شما

به مسیرSettings > Privacy  بروید، به سمت پایین لیست پیمایش کرده و روی “System Services” ضربه بزنید. لیستی از سرویس هایی که در حال حاضر از موقعیت مکانی شما استفاده می کنند را مشاهده خواهید کرد. شما می توانید هر یک از موارد را غیرفعال کنید، اما اکثر کاربران باید این موارد را فعال نگه دارند.

منوی “Significant Locations” احتمالاً مورد توجه شما قرار می گیرد. این منو لیستی از مکان هایی است که گوشی آیفون شما برای “ارائه اطلاعات مفید مربوط به مکان در برنامهMaps ،Calendar ، Photos و موارد دیگر” ذخیره می کند. این اطلاعات رمزگذاری شده و در دسترس شرکت اپل قرار نمی گیرد، اما توسط دستگاه شما برای ارائه پیشنهادات مربوط به ترافیک، زمان سفر و موارد دیگر استفاده می شود.

مرتبط : کامل ترین راهنما استفاده از برنامه دوربین گوشی آیفون

بررسی و تنظیم تمام موارد حریم خصوصی گوشی آیفون

در زیر این لیست، بخش “Product Improvement” وجود دارد که از موقعیت مکانی شما برای کمک به بهبود خدمات اپل استفاده می کند. این اطلاعات رمزگذاری نشده اند و برای استفاده های مفیدی حتما به صورت ناشناس در اختیار اپل قرار می گیرد. با خیال راحت هر سرویسی را که می خواهید، غیرفعال کنید.

نحوه تغییر وضعیت برنامه هایی که برای شما اعلان (Notifications) ارسال می کنند

دریافت اعلان ها خیلی مربوط به مسئله حریم خصوصی نمی باشند، اما ممکن است دریافت تعداد زیادی اعلان برای شما آزاردهنده باشد. برای غیرفعال کردن دسترسی یک برنامه به اعلان های گوشی خود براساس هر برنامه ای، به قسمت Settings > Notifications مراجعه کنید.

صفحه نمایش خود را قفل کنید

در زیر بخش Settings > Notifications، همچنین می توانید نحوه نمایش هر اعلان در صفحه قفل (lock screen) را تغییر دهید. برنامه ای را که نمایش اعلان های آن را فعال کرده اید، انتخاب نموده و به دنبال گزینه “Show Previews” باشید. بهترین گزینه در اینجا این است که “When Unlocked” را انتخاب کنید تا پیش نمایش ها فقط در صورت باز شدن قفل دستگاه توسط Face ID یا Touch ID نمایش داده شوند.

اگر ترجیح می دهید اعلان های خاصی هرگز روی صفحه قفل نمایش داده نشوند، در زیر بخش Alerts، گزینه “Lock Screen” را غیر فعال کنید.

همچنین می توانید دسترسی برنامه Siri به صفحه قفل را از بخش Settings > Siri غیرفعال کنید. به طور پیش فرض، برنامه Siri قبل از درخواست باز کردن قفل دستگاه، اطلاعات زیادی را از طریق صفحه قفل فاش نمی کند. برای راحتی خیال، می توانید دسترسی برنامه Siri به صفحه قفل را از طریق دکمه “Allow Siri When Lock” غیرفعال کنید.

نحوه مدیریت دسترسی به یک صفحه کلید شخص ثالث

صفحه کلیدهای شخص ثالث خطری برای حفظ حریم خصوصی شما محسوب نمی شوند، مگر اینکه شما به توسعه دهنده صفحه کلید به توسعه دهنده صفحه کلید “دسترسی کامل” داده باشید. دسترسی کامل باعث می شود تا هر آنچه که با استفاده از صفحه کلید شخص ثالث تایپ می کنید، برای توسعه دهنده این برنامه ارسال شود. برای کار کردن کامل برخی از صفحه کلیدها، لازم است که به آن ها دسترسی کامل بدهید، اما در این صورت برنامه صفحه کلید می تواند اطلاعات شخصی، گذرواژه ها یا حتی جزئیات کارت اعتباری شما را برای توسعه دهنده صفحه کلید فاش کند.

اگر بر روی گوشی خود صفحه کلیدهای شخص ثالث نصب کرده باشید، این صفحه کلیدها در بخش Settings > General > Keyboards لیست می شوند. برای دیدن لیست صفحه کلیدهای نصب شده، روی “Keyboards” در بالای فهرست ضربه بزنید. روی یک مورد ضربه بزنید، سپس گزینه ” Allow Full Access ” را مشاهده می کنید که می توانید آن را فعال یا غیرفعال نمایید. به خاطر داشته باشید که برخی از صفحه کلیدها بدون فعال کردن این تنظیمات کار نمی کنند.

تنظیمات حریم خصوصی مرورگر Safari گوشی خود را مرور کنید

Safari مرورگر پیش فرض گوشی آیفون شما است. تنظیمات حریم خصوصی آن را در بخش Settings > Safari دیده می شود. تنظیمات پیش فرض برای اکثر کاربران مناسب است، زیرا مرورگر Safari تلاش می کند ردیابی بین سایتی را محدود کرده و یک هشدار در خصوص جعلی بودن وب سایت برای دامنه های پرچم دار نمایش دهد.

با غیرفعال کردن همه کوکی ها (cookies) می توانید در حفظ حریم خصوصی خود یک قدم جلوتر بروید. اگر این کار را انجام دهید، لازم است که بیشتر به سرویس ها وارد شوید و برخی از ویژگی ها – مانند سبد خرید – در بین دفعات ورود شما به یک سایت، ذخیره نخواهد شد. همچنین می توانید دسترسی میکروفون و دوربین را نیز غیر فعال کنید، اگرچه وب سایت ها در صورت لزوم درخواست، اجازه دسترسی مجددی می فرستند.

بررسی و تنظیم تمام موارد حریم خصوصی گوشی آیفون

به یاد داشته باشید که اگر از مرورگر دیگری (مانند Chrome) استفاده می کنید، این تنظیمات اعمال نمی شوند. با این حال، مرورگر Safari به حریم خصوصی افراد احترام می گذارد تا رضایت اکثر کاربران را جلب کند. اگر می خواهید از مرورگری استفاده کنید که حریم خصوصی آن حتی بیشتر از سافاری قابل تنظیم باشد، به نکات زیر توجه کنید:

  • DuckDuckGo Privacy Browser: این موتور جستجو تبدیل شده به مرورگر که برای دستگاه های iOS و Android در دسترس است، همه کوکی های شخص ثالث را مسدود می کند، سایت ها را بر اساس سیاست های رازداری آنها رتبه بندی می کند و بر اتصال رمزگذاری شده تاکید دارد. همچنین موتور جستجوی گوگل را به نفع موتور جستجوی DuckDuckGo دور می زند.
  • Ghostery Private Browser: در ابتدا این برنامه به صورت یک افزونه برای مرورگرها آغاز به کار کرد، اما Ghostery اکنون به عنوان یک مرورگر خصوصی برای دستگاه های iOS و Android در دسترس قرار گرفته است. این مرورگر نوید می دهد که هر کسی که شما را ردیابی می کند، به شما نشان دهد. همچنین، کنترل هایی را برای مسدود کردن ردیاب ها، جستجوی خصوصی با Cliqz و محافظت در برابر حملات احتمالی فیشینگ فراهم می کند.
  • Onion Browser: با استفاده از این مرورگر مستقیماً به Tor متصل می شوید و به طور خصوصی اینترنت را مرور کنید. ردیاب ها، اسکریپت ها و کوکی های وب سایت ها را مسدود می کند. با استفاده از این مرورگر از اتصالات ایمن استفاده کنید و به وب سایت های .onionکه فقط از طریق Tor در دسترس هستند، دسترسی پیدا می کنید. درباره Tor و نحوه کار آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مرتبط : نحوه غیر فعال کردن خودکار ویژگی تصویر در تصویر گوشی آیفون

مسدود کردن شماره تلفن ها، پیام ها و FaceTime

گاهی اوقات کنترل حریم خصوصی گوشی آیفون، به معنای مسدود کردن شخصی است که دیگر نمی خواهید با او در ارتباط باشید. با مسدود کردن یک مخاطب می توانید از دریافت تماس تلفنی، تماس FaceTime یا دریافت پیام متنی از این مخاطب جلوگیری کنید. اگر شخص مخاطب با شماره تلفن خود در FaceTime حضور داشته باشد، تماس های FaceTime این شخص مسدود می شود، اما شاید لازم باشد سایر آدرس های ایمیل این مخاطب که مرتبط با شماره این فرد نیست را نیز مسدود کنید.

برای مسدود کردن شماره تلفنی که آن را ذخیره نکرده اید، برنامه Phone را باز کرده و روی برگه ” Recents” ضربه بزنید. شماره ای را که می خواهید مسدود کنید، پیدا کرده و روی دکمه اطلاعات (“i”) کنار آن ضربه بزنید. در صفحه بعدی، “Block this Caller” را انتخاب کنید. در برنامه FaceTime یا با یافتن یک مخاطبی که آن را در بخش Contacts ذخیره کرده اید و با ضربه زدن روی گزینه ” Block this Caller ” در پایین این لیست، می توانید همین کار را انجام دهید.

بررسی و تنظیم تمام موارد حریم خصوصی گوشی آیفون

هر زمان که مایل باشید می توانید در Settings > Phone > Call Blocking & Identification، افرادی را که مسدود کرده اید، بررسی کنید. در بخش Settings > FaceTime و Settings > Messages می توانید به منوی “Blocked” نیز دسترسی پیدا کنید.

در صورت وجود برنامه های تماس اسپم و برنامه هایی که بر پیامک های شما نظارت می کنند، احتمال به خطر افتادن حریم خصوصی شما وجود دارد. با استفاده از سرویس هایی مانند Hiya، اجازه می دهید که برخی از داده های شما توسط برنامه های شخص ثالث دیده شوند. با این حال، همانطور که برنامه تنظیمات آیفون بیان می کند، “برنامه های مسدود کننده تماس و شناسایی، قادر به دسترسی به هیچ اطلاعاتی درباره تماس های ورودی شما نمی باشند.” اگر از دریافت هرزنامه ها خسته شده اید اما نمی خواهید هیچ برنامه دیگری نصب کنید، تنها توصیه ما به شما این است که دیگر به تلفن خود پاسخ ندهید (البته واقعاً این کار منطقی نمی باشد!).

مرتبط : بهترین روش غیر فعال کردن قابلیت حذف نویز در گوشی آیفون

محدود کردن ردیابی آگهی در برنامه های اپل

اپل دیگر اجرا کننده یک پلت فرم تبلیغاتی مستقل نمی باشد. پلتفرم iAD در سال ۲۰۱۶ به طور کلی خاموش شد. با این وجود، اپل هنوز تبلیغات هدفمندی را از طریق برخی از برنامه ها، از جمله App Store ، Apple News و برنامه Stocks برای شما ارسال می نماید.

به منوی Settings > Privacy بروید، به سمت پایین لیست بروید و سپس روی “Advertising” ضربه بزنید. اگر ردیابی تبلیغات را محدود کنید، اپل تبلیغات هدفمندی که بر اساس علایق شما است را غیرفعال می کند. این بدان معناست که تبلیغاتی که دریافت می کنید، از اهمیت کمتری برخوردار خواهند بود. روی “Reset Advertising Identifier” ضربه بزنید تا از ابتدا همه چیز تنظیم شود.

بررسی و تنظیم تمام موارد حریم خصوصی گوشی آیفون

کنجکاوید تت بدانید که اپل از چه چیزی برای ارائه تبلیغات برای شما استفاده می کند؟ اطلاعاتی شامل دستگاه شما، موقعیت مکانی شما، هر آنچه که در App Store جستجو کرده اید، نوع مقالاتی که در News می خوانید، سهام مورد علاقه شما، هر آنچه که از تمام ویترین های فروشگاه اپل بارگیری می کنید و حتی نام و آدرس شما، مواردی هستند که اپل  از آن ها برای ارائه تبلیغات مرتبط استفاده می کند. متأسفانه نمی توانید به طور کامل دریافت تبلیغات را لغو کنید.

با این حال، می توانید تبلیغات مبتنی بر مکان اپل را در بخش Settings > Privacy > System Services غیرفعال کنید. همانطور که از نام آن نیز مشخص است، تبلیغات مبتنی بر مکان از مکان فعلی شما برای ارسال تبلیغات مربوطه استفاده می کند.

مرتبط : چگونه حالت مصرف کم باتری را برای همیشه در گوشی آیفون خود فعال کنیم

تنظیم نحوه اشتراک‌گذاری اطلاعات با Apple

برای بهبود نرم افزاریApple ، از Analytics استفاده می شود. اطلاعات ناشناسی در مورد استفاده از دستگاه، خطاها و تشخیص ها جمع آوری می شود. اپل از این اطلاعات برای به روزرسانی یا ایجاد نرم افزار و دستگاه های جدید استفاده می کند. توسعه دهندگان برنامه همچنین می توانند اطلاعات مربوط به خرابی (crash) برنامه ها و استفاده عمومی را نیز جمع آوری کنند.

برای تغییر هر یک از این تنظیمات، بهSettings > Privacy  بروید، به پایین لیست رفته و سپس روی “Analytics” ضربه بزنید. برای مشاهده گزارش روزانه، روی “Analytics Data” ضربه بزنید. در این جا اطلاعات مربوط به استفاده خود، از جمله شرکت مخابراتی که از آن استفاده می کنید، کامپلیکیشن هایی که در Apple Watch خود استفاده می کنید و فرآیندهای پس زمینه مورد استفاده در گوشی آیفون خود را مشاهده می کنید.

بررسی و تنظیم تمام موارد حریم خصوصی گوشی آیفون

طبق گفته اپل این داده ها به صورت ناشناس جمع آوری می شوند، اما با این وجود باز هم در صورت عدم تمایل می توانید از اشتراک گذاری این موارد خودداری کنید.

بهتر شدن حریم خصوصی آیفون در نسخه iOS 13

اگر قبلا فکر می کردید که کنترل حریم خصوصی اپل خیلی کامل و قوی بوده است، انتشار نسخه iOS 13، خبر از عصر جدیدی از حریم خصوصی و امنیت آیفون می دهد. در بالای این لیست، یک عملکرد “Sign in with Apple” وجود دارد که برخلاف ویژگی های مشابه گوگل و فیس بوک، اطلاعاتی درباره شما جمع نخواهد کرد. حتی می توانید یک آدرس ایمیل منحصر به فرد را به جای آدرس ایمیل استاندارد خود، با یک برنامه به اشتراک بگذارید. با توجه به اینکه اپل یک شرکت سخت افزاری است، داشتن اطلاعات شخصی مشتری ارزشی خاصی برای این شرکت ندارد.

همچنین غربالگری مکالمات مزاحم، از جمله توانایی مسدود کردن همه تماس های ورودی از شماره های ناشناخته نیز بهبود یافته است. همچنین، سرانجام اپل در حال پیاده سازی حالتی است که شما بتوانید یک بار برای همیشه به یک برنامه مجوز بدهید.

مرتبط : نحوه استفاده از ویژگی تصویر در تصویر در گوشی آیفون

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید