همه ما نگران این هستیم که فضای ذخیره سازی سیستم مک ما خیلی کم شود. طبیعتا هر کسی به فضای کافی برای بارگیری برنامه های جدید، نصب به روزرسانی ها و ذخیره کردن کارهای خلاقانه نیاز دارد. در این مقاله به دو مورد از سریعترین و مفیدترین روش های بررسی فضای خالی دیسک بر روی سیستم عامل مک می پردازیم.

نحوه بررسی سریع فضای آزاد دیسک با استفاده از برنامه Finder

ابتدایی ترین روش برای بررسی فضای آزاد دیسک در سیستم مک، استفاده از Finder است. با فشار دادن دکمه های میانبر Command + N یا انتخاب File > New Finder Window از نوار منو، پنجره جدید Finder باز خواهد شد. (همچنین می توانید از یک میانبر کمتر شناخته شده برای باز کردن یک پنجره Finder در هر جایی، استفاده کنید.)

در پنجره ای که باز می شود، بر روی درایو مورد نظر خود در نوار کناری کلیک کنید. سپس مقدار فضای آزاد باقی مانده در پایین پنجره نشان داده خواهد شد.

بررسی فضای خالی دیسک

به دنبال نواری باشید که با توجه به میزان فضای آزاد موجود در روی درایو سیستم­تان، عبارتی شبیه به “۹۰۴ GB available”، منتها با اعداد مرتبط با سیستم خود شما را، نمایش دهد.

با کلیک روی نام درایوهای موجود در نوار کناری پنجره Finder، می توانید این مرحله را با هر درایو متصل به سیستم مک خود تکرار کنید. هنگامی که تنها چند گیگ فضای آزاد در اختیار دارید، وقت آن شده است که به حذف داده ها و فایل های بلااستفاده خود فکر کنید تا فضای کافی برای عملکرد بهتر سیستم فراهم شود.

 

نحوه مشاهده جزییات کامل محتوای پر کننده دیسک در “About This Mac

از زمان انتشار سیستم عامل ۱۰.۷ مک، اپل یک ابزار داخلی هم برای مشاهده فضای آزاد دیسک و هم مشاهده دقیق چگونگی استفاده از دیسک، از طریق پنجره “About This Mac” فراهم کرده است. در اینجا نحوه مشاهده این موارد ذکر شده است.

ابتدا بر روی منوی “Apple” در گوشه سمت چپ بالای صفحه کلیک کرده و “About This Mac” را انتخاب کنید.

بررسی فضای خالی دیسک

در پنجره ظاهر شده، روی دکمه “Storage” کلیک کنید. (بسته به نسخه سیستم عامل مک شما، ممکن است این پنجره به صورت یک زبانه ظاهر شود).

بررسی فضای خالی دیسک

پنجره ای ظاهر می شود که فضای دیسک موجود برای همه درایوهای ذخیره سازی سیستم، از جمله هارد دیسک ها، SSD ها و درایوهای USB خارجی را لیست می کند. همچنین سیستم عامل مک برای هر درایوی به طور مجزا، فضای ذخیره سازی را براساس نوع فایل در یک نمودار نواری افقی، تجزیه می کند.

بررسی فضای خالی دیسک

اگر ماوس خود را بر روی نمودار نواری عقب و جلو کنید، سیستم عامل مک برچسب گذاری می کند که هر رنگ نشان دهنده چه اطلاعاتی می باشد و فضای پر شده توسط یک نوع مشخص از فایل ها چقدر است.

اگر می خواهید اطلاعات دقیق تری در مورد اینکه چه نوع فایلی بیشترین فضا را به خود اختصاص داده است، به دست آورید، روی دکمه “Manage” کلیک نمایید. پنجره ظاهر شده شامل یک صفحه “Recommendations” است که این صفحه پر از ابزارهایی می باشد که به شما این امکان را می دهد تا با پاک کردن فایل هایی که دیگر به آن ها نیازی ندارید و همچنین خالی کردن مرتب سطل زباله به طور خودکار، فضای دیسک خود را آزاد کنید.

در همان پنجره، می توانید بر روی هر یک از گزینه های موجود در نوار کناری کلیک کنید تا به صورت تفکیک شده، فضای استفاده شده دیسک را براساس نوع فایل، مشاهده نمایید.

این رابط کاربری همچنین به شما این امکان را می دهد تا فایل هایی که ممکن است مهم باشند را نیز حذف کنید، بنابراین لازم با نهایت دقت به حذف فایل ها بپردازید. اما اگر از حدف فایل ها مطمئن هستید، این روش راهی سریع برای آزادسازی فضای دیسک در کمترین زمان ممکن می باشد.

روش های دیگری از جمله استفاده از ابزارهای شخص ثالث، حذف فایل های تکراری و حذف فایل های حافظه نهان موقتی برای آزادسازی فضای دیسک در سیستم مک نیز وجود دارد. از آنجایی که پاک سازی و خالی کردن یک رایانه پر از اطلاعات، خیلی لذت بخش است، از انجام این کار لذت ببرید!

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید