کامپیوترهای ویندوزی گاهی ویروس و بدافزارهایی دارند، اما هر کامپیوتر کند یا بد عملکردی آلوده بدافزار نشده است. در این مقاله نحوه بررسی اینکه آیا کامپیوترتان واقعاً ویروس دارد یا خیر و آیا این روند مشکوک خطرناک است یا خیر، ارائه شده است.

مرتبط : چگونه ویروس‌ها و بدافزارها را از ویندوز حذف کنیم

علائم ویروس چیست؟

عملکرد ضعیف، خرابی برنامه‌ها و هنگ کردن کامپیوتر گاهی اوقات ممکن است نشانه ویروس یا نوعی بدافزار باشد که باعث خرابی می‌شود. البته همیشه اینطور نیست و دلایل دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند سرعت کامپیوتر شما را کم کند.

به همین ترتیب، اگر کامپیوتر شما خوب کار می‌کند به این معنی نیست که بدافزار ندارد. ویروس‌های یک دهه پیش اغلب شوخی‌های زننده‌ای بودند که بسیار وحشی بوده و بیشتر از منابع سیستم استفاده می‌کردند. بدافزارهای مدرن در سکوت و پنهانی در پس زمینه کمین کرده و سعی می کنند شناسایی نشوند تا بتوانند شماره کارت اعتباری و سایر اطلاعات شخصی شما را ضبط کنند. به عبارت دیگر، بدافزارهای امروزی اغلب توسط مجرمان فقط برای درآمدزایی ایجاد می‌شوند و بدافزارهای خوش ساخت به هیچ وجه مشکلی برای رایانه‌های شخصی ایجاد نمی‌کنند.

هنوز هم، عملکرد ضعیف ناگهانی کامپیوتر ممکن است یکی از نشانه‌های بدافزار شما باشد. برنامه‌های عجیب و غریب در سیستم شما ممکن است نشان دهنده بدافزار بوده، اما یک بار دیگر عنوان می‌کنیم که هیچ تضمینی برای بدافزار وجود ندارد.

برخی برنامه‌ها به هنگام به روز رسانی یک پنجره Command Prompt ایجاد می‌کنند، بنابراین پنجره‌های عجیب که روی صفحه شما چشمک می‌زنند و به سرعت از بین می‌روند، ممکن است بخشی عادی از نرم‌افزار قانونی در سیستم شما باشند.

هیچ برنامه‌ای متناسب با همه کامپیوترها وجود ندارد که بدون اسکن کامپیوتر بدافزار را جستجو کند. گاهی اوقات بدافزار باعث بروز مشکلات کامپیوتری می‌شود و گاهی اوقات رفتار خوبی دارد در حالی که به هدف خود می‌پردازد. تنها راه اطمینان از داشتن بدافزار، بررسی سیستم برای وجود آن است.

مرتبط : روش هایی برای فهمیدن اینکه کامپیوتر شما ویروس دارد یا خیر ؟

نحوه بررسی وجود ویروس

شاید از خود بپرسید که آیا کامپیوتر شما ویروس دارد، زیرا روند عجیبی را هنگام فشار دادن Ctrl + Shift + Esc یا کلیک راست روی نوار وظیفه Windows و انتخاب ” Task Manager ” در Windows Task Manager مشاهده کرده‌اید.

طبیعی است که تعداد زیادی پردازش را در اینجا ببینید، اگر لیست کوچکتری را مشاهده کردید، روی  More Details  کلیک کنید. بسیاری از این فرایندها نام‌های عجیب و گیج کننده‌ای دارند که طبیعی است. ویندوز شامل چندین فرایند پس‌زمینه است، سازنده کامپیوتر شما برخی از آنها را اضافه کرده و برنامه‌هایی که نصب می‌کنید نیز به آنها اضافه می‌کنند.

ویروس در کامپیوتر

بدافزارهای بد رفتار بیشتر از CPU، حافظه یا منابع دیسک استفاده می‌کنند و ممکن است بیشتر مورد بررسی قرار گیرند. اگر در مورد مخرب بودن یک برنامه خاص کنجکاو هستید، بر روی آن در Task Manager کلیک راست کرده و “Search Online” را برای یافتن اطلاعات بیشتر انتخاب کنید.

اگر هنگام جستجوی فرآیند اطلاعات مربوط به بدافزار ظاهر شود، این نشانه این است که شما احتمالا بدافزار دارید. با این حال، فقط به این دلیل که یک فرآیند قانونی به نظر می رسد، تصور نکنید که رایانه شما عاری از ویروس است. ممکن است یک فرایند به دروغ بگوید “Google Chrome” یا “chrome.exe” است، اما ممکن است فقط یک بدافزار باشد که جعل هویت Google Chrome کرده که در یک پوشه دیگر در سیستم شما قرار دارد. اگر نگران هستید که ممکن است بدافزار داشته باشید، توصیه می‌کنیم اسکن ضد بدافزار (anti-malware scan) را انجام دهید.

گزینه Search Online در ویندوز ۷ در دسترس نیست. اگر از ویندوز ۷ استفاده می‌کنید، باید نام فرآیند را به جای آن در Google یا موتور جستجوی دیگری وارد کنید.

ویروس در کامپیوتر

چگونه کامپیوتر خود را برای ویروس اسکن کنیم

ویندوز ۱۰ همیشه به طور پیش فرض کامپیوتر شما را برای بدافزار با برنامه یکپارچه Windows Security، که به Windows Defender نیز معروف است، اسکن می‌کند. با این وجود می‌توانید اسکن دستی هم انجام دهید.

در ویندوز ۱۰، منوی Start خود را باز کنید، “Security” را تایپ کرده و روی میانبر “Windows Security” کلیک کنید تا باز شود. همچنین می‌توانید به این آدرس بروید.

Settings> Update & Security> Windows Security> Open Windows Security

ویروس در کامپیوتر

برای انجام اسکن ضد بدافزار ( anti-malware) روی ” Virus & threat protection” کلیک کنید.

ویروس در کامپیوتر

برای اسکن سیستم از نظر بدافزاری، روی “Quick Scan” کلیک کنید. Windows Security اسکن را انجام داده و نتایج را به شما ارائه می‌دهد. در صورت یافتن بدافزار، پیشنهاد می‌شود آن را به طور خودکار از کامپیوتر خود حذف کنید.

اگر نگران هستید که ممکن است بدافزار داشته باشید و آنتی ویروس اصلی شما چیزی پیدا نمی‌کند، می‌توانید با یک برنامه امنیتی دیگر اسکن را انجام دهید.

ما Malwarebytes را توصیه می‌کنیم که به خوبی با Windows Security جفت می شود تا یک لایه محافظت اضافی برای کامپیوتر شما ایجاد کند. نسخه رایگان Malwarebytes به شما امکان می‌دهد اسکن دستی برای بررسی ویروس‌ها و سایر بدافزارها در رایانه خود انجام دهید. نسخه پولی باعث محافظت واقعی می‌شود اما اگر فقط می‌خواهید کامپیوترتان را برای بدافزار آزمایش کنید، نسخه رایگان کاملاً موثر خواهد بود.

ویروس در کامپیوتر

ویندوز ۷ شامل نرم افزار آنتی ویروس داخلی نیست. برای آنتی ویروس رایگان می‌توانید Microsoft Security Essentials را دانلود کرده و با آن اسکن کنید. این برنامه، محافظتی مشابه نرم افزار امنیتی Windows Defender را که در ویندوز ۱۰ تعبیه شده، فراهم می‌کند.

اگر برنامه آنتی ویروس شما بدافزاری پیدا کرد اما در حذف آن مشکلی ندارد، سعی کنید در حالت Safe Mode اسکن انجام دهید. همچنین با تنظیم مجدد ویندوز ۱۰ به حالت پیش فرض می‌توانید مطمئن شوید که کلمپیوترتان بدافزار ندارد.

مرتبط : بهترین آنتی ویروس برای ویندوز ۱۰ چیست ؟ آیا Windows Defender به تنهایی کافی است؟

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید