گاهی هارد درایو شما عادی رفتار نمی کند. بلکه شروع به ایجاد صداهای عجیبی کرده و در پیدا کردن فایل های مختلف بسیار آرام عمل می کند. با این شرایط شاید زمان آن باشد که بگوییم هارد درایو دیگر از کار افتاده و فرسوده شده است.

در نهایت هر قطعه‌ای از جمله هارد درایو هم خراب می شود. در این هنگام شما علائمی را مشاهده خواهید کرد مانند: تولید صداهای عجیب، فایل های خراب، بوت نشدن و سرعت انتقال بسیار کند. همه و همه این علائم به خرابی هارد درایو اشاره دارند. این اتفاق کاملا طبیعی است، به خصوص بعد از اینکه هارد درایو بیش از چند سال مورد استفاده قرار بگیرد. در درایوهای قدیمی قطعات متحرک مانند موتور با گذشت زمان تخریب شده یا بخش های مغناطیسی درایوها کار نمی کرد. درایوهای solid-state جدید (SSD) قطعات متحرک ندارند، اما سلول های ذخیره سازی آنها با هر بار استفاده کمی تخریب می شوند. به این معنی که آنها نیز در گذشت زمان خراب خواهند شد (اگرچه درایوهای SSD بسیار بهتر از درایوهای قدیمی هستند.)

اگر درایو شما در معرض گرمای بیش از حد و یا آسیب دیدگی جسمی قرار بگیرند، به سرعت خراب می شوند. اما در غیر اینصورت هم به صورت تدریجی از بین رفته و فرسوده می شوند. این بدان معناست که حتی اگر درایو شما صداهای عجیب وغریب ایجاد نمی کند، شما باید مراقب سلامتی و درست کار کردن آن باشید. در این مقاله نحوه انجام این کار آورده شده است.

بررسی وضعیت S.M.A.R.T. هارد درایو

اکثر درایوهای امروزی دارای ویژگی‌هایی به نام S.M.A.R.T.  هستند. این قابلیت شرایط و ویژگی های مختلف درایو را بررسی می کند تا در صورت وجود مشکل، سریع آن را برطرف کند. به این ترتیب که کامپیوتر شما به طور خودکار قبل از نابود شدن اطلاعات و داده‌ ها، این خرابی را به شما اطلاع می ‌دهد و شما می توانید درایو را جایگزین کنید.

بررسی هارد درایو در ویندوز

شما در ویندوز هم می توانید ویژگی S.M.A.R.T.  را به صورت دستی فعال کرده و وضعیت درایوهای را بررسی کنید. کافیست روی منوی Start راست کلیک کرده و گزینه Run را انتخاب کنید. سپس عبارت “cmd” یا “” را تایپ کنید. در کادر باز شده عبارت زیر را اجرا کنید:

wmic diskdrive get model,status

اگر درایو مشکلی داشته باشد عبارت ” Pred Fail” را نشان می دهد. در غیر اینصورت شما کلمه OK را خواهید دید.

بررسی هارد درایو در مک

در سیستم مک برای بررسی ویژگی S.M.A.R.T. ابتدا مسیر برنامه ها (Applications)/ Utilities را دنبال کرده و سپس روی گزینه drive کلیک کنید. در این قسمت می تواند وضعیت هارد درایو را ببینید که دو حالت دارد: تایید شده (Verified) و خطا (Failing)

بررسی اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری به غیر از ویژگی S.M.A.R.T.

سلامت هارد درایو

با این حال قابلیتS.M.A.R.T فقط یکسری اطلاعات اساسی به شما می دهد. این اطلاعات حتی می توانند گمراه کننده باشند. برای مثال مواردی است که ویژگیS.M.A.R.T.  به شما نشان می دهد که وضعیت درایو خوب بوده و مشکلی ندارد، اما بعد از مدتی شما شروع به دیدن علائم خرابی هارد درایو می کنید.

برای بررسی دقیق تر درایو توصیه می کنیم برنامه رایگان CrystalDiskInfo را برای ویندوز و برنامه DriveDx را برای مک  دانلود کنید. (این برنامه رایگان نمی باشد)

هر دو این برنامه اطلاعات دقیق‌تری نسبت به S.M.A.R.T.  به شما ارائه می دهند. این اطلاعات از طریق بررسی کامپیوتر خودتان بدست می آید.

به جای گفتن این که هارد درایو شما در وضعیت “خوب” یا “بد” قرار دارد، ابزارهای موجود مانند CrystalDiskInfo و DriveDx به ترتیب حالت های دیگر بیشتری مانند “احتیاط” یا “هشدار” دارند. این حالت ها برای هارد درایوها و SSDs که شروع به فرسایش کرده‌اند، اما هنوز از بین نرفته‌اند اعمال می‌شوند.

اگر می خواهید اطلاعات دقیق‌تری از سلامت درایو خود داشته باشید، وب سایت سازنده آن را بررسی کنید تا ببینید آیا یک ابزار اختصاصی برای این کار ارائه داده است یا خیر. به عنوان مثال Seagate برای درایوهای خود دارای ابزاری به نام SeaTools، Western Digital برای درایوهای خود برنامه Data Lifeguard Diagnostic و حتی سامسونگ هم برای SSD های خود ابزار جادوگر سامسونگ (Samsung Magician) را در اختیار دارد. اما برنامه CrystalDiskInfo در مورد هر نوع درایوی توصیه شده و اطلاعات مناسبی را ارائه می دهد.

هارد درایو از بین رفته است!

سلامت هارد درایو

درایوهایی که در وضعیت “احتیاط” یا ” Pred Fail” هستند، ضرورتاً یک روزه از بین نمی روند. این درایو ها حتی ممکن است یک یا دو سال هم با این وضعیت برای شما کار کنند. اما اگر مدام از سیستم اخطار دریافت می کنید، بهتر است قبل از اینکه درایو شما از بین برود، از فایل های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

البته در این مواقع تهیه نسخه پشتیبان کامل کار درستی نیست، زیرا نباید به درایو فشار زیادی بیاورید. در این صورت هنگام تهیه نسخه پشتیبان مشکل است به خطا خورده و فایل های ذخیره نشوند. در عوض یک درایو خارجی وصل کرده و مهمترین فایل های خود را بر روی آن کپی کنید؛ مانند عکس های خانوادگی، فایل های کار و هر چیزی که دیگر به راحتی قابل دسترسی نیستند.

اگر کار هارد درایو شما متوقف شده است، اوضاع بسیار سخت تر می شود و احتمالاً شما به یک سرویس بازیابی اطلاعات حرفه ای نیاز دارید.

پیش‌بینی خراب شدن هارد درایو

سلامت هارد درایو

اینکه هارد درایو خراب شود، به هیچ عنوان مسئله‌ای عجیب و مهمی نیست. اما اینکه چه موقع این اتفاق بیفتد بسیار اهمیت دارد. همه هارد درایوها در نهایت خراب می شوند. اگر می خواهید از نابود شدن تمام فایل های مهم خود جلوگیری کنید، باید از کامپیوتر خود بطور منظم نسخه پشتیبان تهیه کنید. حتی اگر درایو شما سالم باشد.

به همین دلیل وقتی را به این زمان اختصاص داده و یک نسخه پشتیبان خودکار از سیستم خود تهیه کنید. این کار فقط ۱۵ دقیقه طول می کشد و از نابود شدن فایل های شما جلوگیری می کند. اگرچه تهیه نسخه پشتیبان خوب و کامل هزینه دارد، اما هزینه آن نسبت به استفاده از یک سرویس بازیابی حرفه‌ای اطلاعات بسیار کمتر می باشد. با این کار حتی اگر درایو شما بدون هیچ گونه اخطاری و ناگهانی از کار بیفتد، دیگر نگران فایل های خود نیستید.

pcmag

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید