برای مجهز کردن پلی استیشن ۵ خود به یک درایو حافظه NVMe، باید مطمئن شوید که درایو با کنسول شما سازگار است. در این جا نحوه اطمینان حاصل کردن از این موضوع را توضیح می دهیم.

پلی استیشن ۵ که در نوامبر ۲۰۲۰ عرضه شد، محدودیت هایی از جمله قابلیت ارتقاء درایو ذخیره سازی به SSD را دارا بود. با این حال در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۱، آپدیت بزرگ و ماهانه سونی برای سیستم عامل پلی استیشن ۵ عرضه شد و این قابلیت برای تمامی کاربران فعال شد. پس ابتدا از بروز بودن سیستم عامل کنسول خود اطمینان حاصل کنید.

تطبیق مشخصات SSD با اطلاعات سونی

سونی دارای طیف وسیعی از الزامات است که باید با SSD شما مطابقت داشته باشد تا کنسول با آن سازگار باشد. بر خلاف بازی های پلی استیشن ۴، که قابلیت اجرا به کمک کابل USB را از طریق ویژگی Backward Compatibility را در پلی استیشن ۵ داراست، بازی های بومی این کنسول، نیازمند سرعت Read/Write (خواندن/نوشتن) بیشتری هستند.

کنسول پلی استیشن 5

درایو باید از نوع PCIe Gen4 x4 M.2 NVMe SSD با ظرفیت بین ۲۵۰ گیگابایت تا ۴ ترابایت باشد. درایوهای Gen3 قدیمی تر و هر چیزی که به سرعت Read متوالی ۵.۵ گیگابایت در ثانیه سونی نرسد، در حد مطلوب کنسول نیست.

این درایوها باید دارای فاکتور M.2 از نوع ۲۲۳۰، ۲۲۴۲، ۲۲۶۰، ۲۲۸۰ یا ۲۲۱۱۰ باشند. این فاکتور عموما در توضیحات کالا قابل بررسی است. نوع سوکت مورد استفاده نیز باید Socket 3 (Key M) باشد. ابعاد فیزیکی نیز مهم هستند، زیرا پلی استیشن ۵ فقط برای ماژول های درایو با عرض ۲۲ میلی متری فضا دارد و ماژول های ۲۵ میلی متری مناسب نیستند. طول آن ها باید ۳۰ میلی متر، ۴۲ میلی متر، ۵۰ میلی متر، ۸۰ میلی متر و یا ۱۱۰ میلی متر باشد.

NVMe

 heatsink یا خروجی حرارتی:

سونی علاوه بر ابعاد فیزیکی ماژول درایو، یک سیستم خنک کننده مانند خروجی حرارتی را نیز توصیه می کند. عموم درایوها مجهز به خروجی حرارتی ساخت کارخانه هستند، در حالی که بعضی از آن ها به صورت عادی و بدون تجهیزات اضافی عرضه می شوند و خود شما باید آن ها را مجهز کنید. بدون خنک کننده مناسب، درایو بار سنگینی را متحمل خواهد شد که به عملکرد کلی آن آسیب خواهد زد.

با اتصال خروجی حرارتی، اندازه کل درایو شما نباید از ۱۱۰ میلی متر طول، ۲۵ میلی متر عرض و ۱۱.۲۵ میلی متر ارتفاع بیشتر شود.توجه داشته باشید که ۲۲ میلی متر حداکثر اندازه ی عرض است، به همین دلیل ماژول NVMe نباید به تنهایی بیشتر از ۲۲ میلی متر باشد زیرا ۲۵ میلی متر اندازه ذکر شده، با در نظر گرفتن خروجی حرارتی است.

اگر مشخصات فوق را خواندید اما ترجیح می دهید به منابع دیگر رجوع کرده و یک درایو معروف خوب را بخرید، ما کاملا شما را درک می کنیم. راه حل سونی آزادی بیشتری را نسبت به رویکرد ماکروسافت در قبال درایوهای ذخیره سازی Xbox Series X | S فراهم می کند. اما متغیرهای بیشتری را برای افزایش کاربران عادی معرفی می کند. البته نیازمندی ها و محدودیت های بیشتری را نیز داراست.

بعضی از درایو های محبوب مجهز به خروجی حرارتی سازگار با پلی استیشن ۵ عبارت اند از:

Western Digital WD_BLACK SN850 1TB

Seagate FireCuda 530 1TB

Patriot Viper VP4300 1TB

درایوهای معروفی که خروجی حرارتی ندارند و با پلی استیشن ۵ سازگار هستند عبارت اند از:

Sabrent Rocket 4 Plus 1TB

Samsung 980 Pro 1TB

MSI Spatium M480 1TB

Corsair MP600 1TB

شما باید مطمئن شوید که اندازه کلی SSD شما پس از نصب خروجی حرارتی از ۱۱.۲۵ میلی متر که اندازه ی مجاز کنسول است، بیشتر نشود. اکثر اوقات توضیحات محصول یا نظرات مصرف کنندگان می توانند تعیین کننده این موضوع باشند و برخی ار خروجی های حرارتی مانند MHQJRH M.2 2280 را می توان نسبت به اندازه های متفاوت، قابل تنظیم هستند.

زمانی که SSD مد نظرتان را تهیه کردید، نحوه ی نصب آن را در این مقاله مطالعه کنید. این فرایند نیازمند باز شدن کنسول شماست، اما اگر طبق دستورالعمل های داده شده عمل کنید، خیلی پیچیده نیست.

سهولت ارتقاء در آینده

رویکرد سونی مستلزم آن است که دارندگان کنسول به سازگاری سخت افزارهایی که خریداری می کنند، توجه زیادی از خود نشان دهند. این بدان معناست که مسیرهای ارتقاء مقرون به صرفه تری برای کاربرانی که می دانند چه کنند، در نظر گرفته می شود.

از تولیدکنندگان انتظار می رود که سازگاری سخت افزارهای خود با کنسول پلی استیشن ۵ را در توضیحات کالا مشخص کنند و در آینده، درایوهای ذخیره سازی خود را به هیت سینک مناسب مجهز کنند. این دو نکته به آسان تر شدن پروسه ارتقاء درایو حافظه پلی استیشن ۵ کمک شایانی خواهند کرد.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، عرضه کننده محصولات دل در ایران|

فروش و خدمات محصولات دل در ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید