برنامه دوربین کاربرپسند گوشی آیفون، قابلیت عکس برداری خیلی خوبی را برای همه کاربران خود فراهم می کند. اما این برنامه گاهی اوقات نور عکس را به درستی تنظیم نمی کند و در بعضی مواقع لازم است که صحنه عکسبرداری خود را روشن تر یا تاریک تر نمایید.برای کنترل نوردهی با برنامه دوربین گوشی آیفون، باید از قابلیت جبران نوردهی (Exposure Compensation) آیفون استفاده کنید. اپل این ویژگی را در به روزرسانی نسخه iOS 14 که در سپتامبر ۲۰۲۰ منتشر شده است، اضافه نموده است. این ویژگی داخلی در آیفون ۱۱، آیفون ۱۱ پرو و ​​آیفون های جدیدتر کار می کند. در گوشی های آیفون قدیمی تر، باید از برنامه دوربین شخص ثالث، برای تنظیم نوردهی صحنه استفاده کنید.

مرتبط : کامل ترین راهنما استفاده از برنامه دوربین گوشی آیفون

نحوه فعال سازی ویژگی جبران نوردهی

برای فعال کردن ویژگی جبران نوردهی، برنامه Camera را اجرا کرده و روی پیکان بالای منظره یاب (در جهت عمودی یا پرتره) ضربه بزنید.

اگر این پیکان را مشاهده نمی کنید، احتمالا هنوز گوشی آیفون خود را به آخرین نسخه iOS به روز نکرده اید.

ردیفی از آیکون ها، دقیقاً بالای دکمه شاتر ظاهر می شود. لغزنده Exposure Compensation، به شکل نماد مثبت / منفی(+/-)  است. روی این گزینه ضربه بزنید تا یک نوار لغزنده جدید در پایین این قاب ظاهر می شود.

اگر گوشی آیفون شما، آیفون ۱۱ یا مدل های جدیدتر از آن نیست، این گزینه را روی گوشی خود نمی بینید، به این دلیل که این گزینه در دستگاه های قدیمی وجود ندارد.

حالا می توانید نوار لغزنده را به سمت چپ و راست حرکت دهید تا میزان نور صحنه عکس برداری کم یا زیاد شود.

کنترل نوردهی

اگر دوباره روی آیکون مثبت / منفی  (+/-)ضربه بزنید، به ردیف اصلی نمادها باز می گردید. با استفاده از پیکان بالای منظره یاب، این منو بسته می شود. به خاطر داشته باشید که اگر مقدار ویژگی جبران نوردهی را تنظیم کنید، تا دفعه بعدی که برنامه دوربین را باز می کنید، حتی اگر این منو را بسته باشید، باز هم این مقدار به صورت پیش فرض به همین صورت باقی می ماند.

مرتبط : نحوه استفاده از مرکز کنترل در گوشی آیفون و آیپد

استفاده از ویژگی جبران نوردهی برای گرفتن عکس های بهتر

وقتی نوردهی صحنه خود را با استفاده از این لغزنده به صورت دستی تنظیم کرده باشید، یک متر کوچک در گوشه بالا سمت چپ صفحه (عمودی) مشاهده می گردد. وقتی دوربین را به طرفین می چرخانید، این متر به روز رسانی می شود تا نشان دهد که تصویر شما بیش از حد روشن یا تاریک است.

در حالت ایده آل، این متر باید در نقطه وسط قرار داشته باشد. اگر مقدار این متر خیلی در سمت راست باشد، یعنی اینکه تصویر شما بیش از حد نوردهی شده و خیلی روشن است و اگر مقدار این متر در سمت چپ قرار گرفته باشد، به معنای کم نور بودن تصویر است. اگر آیکون متر به رنگ قرمز نشان داده شود، نشانگر این است که تصویر شما خیلی تاریک یا خیلی روشن است که در شرایط تاریکی بیش از حد، می توانید حالت Night Mode را از طریق آیکون ماه فعال کنید.

کنترل نوردهی

ویژگی جبران نوردهی که در نسخه iOS 14 به گوشی آیفون اضافه شده است، امکان کنترل کامل به صورت دستی را ندارد، اما به تنظیم دقیق نور صحنه می پردازد. در حین حرکت دادن گوشی، برنامه دوربین همچنان به وفق پیدا کردن با شرایط نوری جدید ادامه می دهد، مگر اینکه ویژگی نوردهی و فوکوس را به صورت دستی قفل کرده باشید. استفاده از این ویژگی، روشی موثر برای داشتن کنترل بیشتر روی تصویر، بدون نیاز به تنظیم دستی همه موارد دوربین است.

اگر بخواهیم یک مثال خوب در مورد زمان استفاده از این ویژگی بیان کنیم، باید به زمان عکس گرفتن از یک سوژه که در مقابل پس زمینه روشنی، مانند غروب خورشید قرار گرفته است، اشاره کنیم. می توانید به برنامه دوربین اجازه دهید که ویژگی تشخیص چهره آیفون ، فوکوس مناسب را تنطیم کند و میزان ویژگی جبران نوردهی را به منظور ثبت رنگ های غروب آفتاب کاهش دهد.

قفل کردن ویژگی نوردهی و فوکوس برای داشتن کنترل بیشتر

ویژگی جبران نوردهی برای تنظیم دقیق نور صحنه عکیس بردار شما است، اما همچنین برنامه دوربین گوشی آیفون به شما این امکان را می دهد تا ویژگی فوکوس و نوردهی را به طور کامل قفل کنید. برای این کار، روی یک بخش از منظره یاب ضربه زده و انگشت خود را نگه دارید تا اینکه “AE/AF Lock” در در بالای صفحه ظاهر می شود.

ناحیه ای که روی آن ضربه زده اید، فوکوس قفل شده است، حالا می توانید با انگشت خود به داخل جعبه زرد رنگ ضربه بزنید و آن را بکشید تا نوردهی بیشتر شود. این قابلیت به شما امکان کنترل بسیار بیشتری در مورد نور کلی صحنه را می دهد و همچنین اگر به مقدار کافی دقت نکنید، ممکن است به مقدار خیلی کم یا بیش از حد نوردهی کنید.

کنترل نوردهی

در صورت نمایش “AE/AF Lock” بر روی صفحه، برنامه دوربین فوکوس مجدد نمی شود و نمی توان با تنظیم آن، شرایط نوری را تغییر داد. در صورت تمایل می توانید از ویژگی Exposure Compensation برای تنظیم نوردهی عکس خود استفاده کنید.

اگر گوشی آیفون شما، قدیمی تر از مدل های آیفون ۱۱ و آیفون ۱۱ Pro است، این مورد تنها گزینه موجود برای تغییر دستی میزان نوردهی می باشد.

فقط در گوشی آیفون۱۱ ، گوشی ۱۱ Pro و دستگاه های جدیدتر

اگر گوشی آیفونXS ، XR یا نسخه های قدیمی تر را در اختیار دارید، نمی توانید به ویژگی Exposure Compensation دسترسی پیدا کنید. متاسفانه لازم است که با استفاده از روش های قدیمی، کارهای خود را انجام دهید، این بدان معنی است که باید فوکوس و نوردهی را قفل کنید و سپس تنظیمات اندکی را با استفاده از باکس زرد رنگ انجام دهید.

اگر به این روش علاقه ندارید، تعداد زیادی از برنامه های دوربین وجود دارند که امکان کنترل دستی کامل را برای شما فراهم می کنند. اگر دستگاه قدیمی تری دارید و می خواهید نوردهی و فوکوس را به صورت جداگانه با استفاده از روش های شهودی تر، تنظیم کنید، برنامه هایVSCO ، Manual یا Camera + 2 را امتحان کنید.

بیشتر عکس های خود را با گوشی آیفون می گیرید؟ فراموش نکنید که با بررسی چند نکته ساده در مورد عکاسی، بمی توانید عکس های بهتری با تلفن هوشمندخود بگیرید.

مرتبط: نحوه کمک iOS 14 برای گرفتن عکس بهتر در آیفون

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید