گوگل کلاس روم (Google Classroom) یک مرکز دیجیتالی است که در آن دانش آموزان و معلمان هر دو می توانند با یکدیگر در ارتباط بوده و با هم همکاری کنند. در این محیط فقط با چند کلیک می توانید آزمون ها و تکالیف های مفیدی را به کمک قابلیت های گوناگون ایجاد کنید. تنها چیزی که نیاز دارید یک حساب کاربری گوگل رایگان می باشد. در این مقاله آموزش برگزاری امتحان در گوگل کلاس روم (Google Classroom) را به شما ارائه می دهیم.

ایجاد یک امتحان اختصاصی در گوگل کلاس روم

برای شروع ابتدا مرورگر وب خود را باز کرده و به آدرس classroom.google.com بروید. وارد حساب گوگل خود شوید، سپس یک کلاس ایجاد کرده یا روی یک کلاس موجود کلیک کنید. هنگامی که وارد یک کلاس شدید، روی تب “Classwork” کلیک کنید، سپس روی گزینه “Create” کلیک کرده و در آخر “Quiz Assignment” را انتخاب کنید.

در منوی ایجاد امتحان، عنوان امتحان خود را انتخاب کرده و سپس در صورت لزوم، توضیحات و دستورالعمل های اضافی را به دانش آموزان ارائه دهید.

اگر می خواهید یک فایل را از گوگل درایو (Google Drive)، لینک یک سایت، رایانه و یا یوتیوب خود اضافه کنید، کافی است روی گزینه “Add” کلیک کنید. همچنین می توانید برای ایجاد و پیوست کردن فایل به صورت خودکار ازGoogle Docs ، اسلایدها ، برگه ها، نقشه ها یا فرم ها روی گزینه “Create” کلیک کنید .

برای ارتباط با دانش آموزان

برای هر فایل پیوست شده اضافی، روی منوی کشویی در هر تکلیف کلیک کنید تا دانش آموزان بتوانند آن فایل را مشاهده یا ویرایش کنند. همچنین می توانید برای هر دانش آموز یک کپی از هر فایل تهیه کنید.

اگر فایل دیگری به غیر از امتحان اولیه خالی را در فرم های گوگل ضمیمه کنید، قابلیت وارد کردن نمره به طور خودکار غیر فعال می شود. این قابلیت نتایج کوئیز را به برگه نمره ها (Grades) در صفحه اصلی کلاس می فرستد. اگر هم خواستید این ویژگی را فقط با یک پیوست غیرفعال کنید، روی گزینه “Grade Importing” کلیک کنید.

شما می توانید از منو های کشویی در سمت چپ برای انتخاب تکالیف استفاده کرده و مقدار نمره آزمون و تاریخ موعد آن را تعیین کنید. همچنین می توانید امتحان خود را با یک موضوع موجود مرتبط کرده یا یک موضوع جدید ایجاد کنید. اگر می خواهید معیار های قابل تنظیمی را برای ارزیابی پاسخ های ارسال شده استفاده کنید، روی گزینه ” Rubric” کلیک کنید.

برگزاری امتحان در گوگل کلاس روم

سفارشی کردن یک امتحان خاص در گوگل کلاس روم

برای سفارشی کردن امتحان در فرم های گوگل روی گزینه “Blank Quiz” کلیک کنید.

با این کار امتحان شما در یک صفحه جداگانه باز می شود. سپس تمام تغییراتی که ایجاد می کنید به طور خودکار ذخیره می شود.در واقع هنگامی که اولین فرم گوگل خود را بارگذاری می کنید، آموزش و راهنمایی های جزئی به شما ارائه می شود.

برای ویرایش نام فرم امتحان خود، روی قسمت عنوان کلیک کرده و سپس سوالات خود را در قسمت سؤالات تایپ کنید. به طور پیش فرض، اولین سوال روی حالت ” Multiple Choice” تنظیم شده است.

برای تغییر این حالت، روی منوی کشویی در سمت راست کلیک کنید. سپس می توانید سوالات خود را به پاسخ های کوتاه، گزینه های انتخابی، کشویی و نمره تغییر دهید. همچنین می توانید از نوار کناری در سمت راست برای اضافه کردن یا وارد کردن سؤالات و فایل ها استفاده کنید.

برگزاری امتحان در گوگل کلاس روم

پس از اضافه کردن همه سؤالات موردنظرتان، پنجره مرورگر خود را ببندید. در پنجره quiz assignment گوگل کلاس روم، روی گزینه “Assign” در قسمت بالا سمت راست کلیک کنید. اگر می خواهید امتحان خود را به عنوان پیش نویس ذخیره کنید، علامت فلش کنار “Assign” را انتخاب کرده یا آن را برای یک تاریخ در آینده برنامه ریزی کنید.

 

وقتی امتحان شما شود، در لیست موجود در زر تب Classwork کلاس شما ظاهر خواهد شد. همچنین در این قسمت می توانید تعداد دانش آموزان را تغییر دهید. یا اینکه روی گزینه ” View Assignment” کلیک کرده و نمای کلی از امتحان خود را مشاهده کنید.

برگزاری امتحان در گوگل کلاس روم

قابلیت Quiz در گوگل کلاس روم (Google Classroom) راهی آسان برای مشارکت دانش آموزان و معلمان می باشد. همچنین برای اختصاص و تکمیل دوره های آموزشی نیز بسیار کاربردی و مفید است. به علاوه می توانید از این فرم ها برای ایجاد نظرسنجی، مقاله و موارد دیگر استفاده کنید.

howtogeek

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید